- Omsetning
- 366 mill
- +16,2 %
- Resultat
- 138 mill
- +16,8 %
- Ansatte
- 30
- +10 siden mars
Om Flåmsbana AS
Flåmsbana AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Aurland, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Passasjertransport med jernbane. Virksomheten ble stiftet i 1997 og har vært i drift i 29 år. Sivert Bakk er daglig leder, og Synne Larsen Homble er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen passasjertransport med jernbane i Aurland, og ett av 22 i Norge. Det er eldre enn 95 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (82 %).
Aktivitet
Salg og markedsføring for å videreutvikle turist-og reiselivsnæringen i Flåmområdet.
Formål
Utvikling og salg av produkter og tjenester knyttet til driften av Flåmsbana, inkludert salg av togbilletter og drift av togterminal i Flåm.
AI-sammendrag
Omsetningsveksten på 16% til 366 MNOK kombinert med et resultat på 138 MNOK gir en eksepsjonell margin som plasserer virksomheten blant de 10% mest lønnsomme i bransjen, drevet av turistattraksjonen og en slank organisasjon på bare 30 ansatte. Egenkapitalandelen på rundt 41% er likevel under snittet blant sammenlignbare aktører, og 50% eierskap hos Vygruppen gir en tydelig tilknytning til norsk jernbane, men også avhengighet av en sterkt sesong- og turistrettet etterspørsel.
API og MCPGET /company/979276923
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"name": "FLÅMSBANA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "49.110",
"nace_desc": "Passasjertransport med jernbane",
"employees": 30,
"address": { "municipality": "AURLAND", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Flåmsbana AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Flåmsbana AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Aurland holder Flåmsbana AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +16,2 % fra 2024 · +414,8 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 365,74 mill kr | 168,43 mill kr | 138,14 mill kr | 306,62 mill kr | 126,14 mill kr | 180,48 mill kr |
| 2024 | 314,81 mill kr | 144,56 mill kr | 118,27 mill kr | 257,87 mill kr | 103,84 mill kr | 154,03 mill kr |
| 2023 | 234,88 mill kr | 91,52 mill kr | 73,56 mill kr | 183,43 mill kr | 80,17 mill kr | 103,26 mill kr |
| 2022 | 164,23 mill kr | 28,94 mill kr | 22,77 mill kr | 95,48 mill kr | 80,10 mill kr | 15,38 mill kr |
| 2021 | 71,04 mill kr | −36,35 mill kr | −28,09 mill kr | 61,76 mill kr | 57,34 mill kr | 4,43 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var andre driftskostnader den største kostnadsposten, med om lag 46 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Balansen er likvid: bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 92 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/979276923/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 365736277,
"operating_profit": 168427234,
"net_profit": 138137426,
"equity": 126137020,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 314806214,
"operating_profit": 144558977,
"net_profit": 118274013,
"equity": 103840093,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Flåmsbana AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Flåmsbana AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Flåmsbana AS de siste årene.
Roller og styre7
Daglig leder
1Sist endret 18.09.2013Styre
4Sist endret 01.07.2026Regnskapsfører
1Sist endret 28.09.2023Revisor
1Sist endret 04.10.2025API og MCPGET /company/979276923/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Flåmsbana AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Flåmsbana AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Flåmsbana AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Norway's Best Group AS | Selskap | Ordinære aksjer | 50,0 % | 5 000 |
| Vygruppen AS | Selskap | Ordinære aksjer | 50,0 % | 5 000 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/979276923/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "NORWAY'S BEST GROUP AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 50,
"year": 2025,
…
},
{ "shareholder_name": "VYGRUPPEN AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 50, "year": 2025, … }
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Flåmsbana AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Flåmsbana AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Flåmsbana AS eier Norway's Best Group AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
- 9,6 %Bjørkehagen AS
- 5,2 %Wergeland Holding AS
- 5,1 %Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis
- 2,6 %Øyer Vekst AS
- 2,5 %Finn Sverre Dahlstrøm
- 2,2 %Odd Reidar Øie
- 2,1 %Sogn Sparebank
- 2 %Thomas Valdersnes
- 1,8 %Eika Gruppen AS
- 1,7 %Per Hanøy
Datterselskaper av Flåmsbana AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/979276923/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"chain": [
{ "org_no": "979276923", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Flåmsbana AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Cafe Rallaren | BEDR | Drift av restauranter | Aurland | − |
| Flåmsbana AS | BEDR | Passasjertransport med jernbane | Aurland | 30 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 8.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.7.2026 | Styre ↗ |
| 7.11.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 4.10.2025 | Revisor ↗ |
| 29.7.2025 | Rettelse av forretningsadresse ↗ |
| 26.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.2.2025 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 23.1.2025 | Meldepliktig avtale ↗ |
| 23.1.2025 | Styre ↗ |
| 17.12.2024 | Fusjonsbeslutning ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/979276923/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-08", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-07-01", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvilke fusjoner har Flåmsbana AS vært involvert i?
Hva er de siste kunngjøringene for Flåmsbana AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Flåmsbana AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:59→30
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:66→59
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:59→66
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:44→59
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 46,1 % | 0,9 % |
| Resultatmargin | 37,8 % | 2,2 % |
| Egenkapitalandel | 41,1 % | 74,8 % |
| Likviditetsgrad | 1,61 | 1,61 |
| Gjeldsgrad | 1,43 | 0,14 |
| Egenkapitalrentabilitet | 109,5 % | 3,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +16,2 % | +7,3 % |
| Omsetning per ansatt | 12,19 mill kr | 2,97 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 |
|---|---|
| Varekostnad | 0,6 % |
| Lønnskostnad | 6,4 % |
| Annen driftskostnad | 46,0 % |
| Avskrivninger | 1,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/979276923/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"nace_code": "49.110",
"industry_count": 18,
"revenue": { "value": 365736277, "percentile": 0.6154 },
"operating_margin": { "value": 0.4605, "percentile": 1 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Flåmsbana AS blant de 18 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Flåmsbana AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Flåmsbana AS blant de største selskapene innen passasjertransport med jernbane?
Offentlig støtte
Flåmsbana AS er registrert med 2 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 12.8.2021 | Wear and friction reduction in wheel-rail interaction (WINTER) | 2021–2024 | Godkjent |
| 1.12.2004 | IKT-tenester for integrert transport-, aktivitets- og attraksjonsselskap | 2004–2006 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/979276923/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979276923/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979276923",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Wear and friction reduction in wheel-rail interaction (WINTER)",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2021-08-12",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "979276923" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Flåmsbana AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Flåmsbana AS søkt om, og ble de godkjent?
Immaterielle rettigheter
Flåmsbana AS har 4 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| FLÅMSBANA ↗ | 201009659 | 275271 | Registrert | 17.9.2030 |
| FLÅMSBANA ↗ | 201009659A | 275008 | Registrert | 17.9.2030 |
| Flåmsbana THE FLÅM RAILWAY ↗ | 201009927 | 258806 | Registrert | 29.9.2030 |
| Flåmsbana THE FLÅM RAILWAY ↗ | 200109260 | 213230 | Registrert | 7.2.2032 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
FLÅMSBANA AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Flåm Utvikling AS | Aurland | 100,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Fjord Norge AS | Bergen | 0,6 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Flåmsbana AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Flåmsbana AS?
Det er registrert 22 selskaper i Norge innen passasjertransport med jernbane, hvorav 2 i Aurland.
Er Flåmsbana AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1997, som er lenger enn 95 % av selskapene i samme bransje.
Går Flåmsbana AS bedre enn andre i bransjen?
Flåmsbana AS hadde en driftsmargin på 46,1 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 0,9 % for passasjertransport med jernbane.
Hvem er daglig leder i Flåmsbana AS?
Daglig leder i Flåmsbana AS er Sivert Bakk, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem sitter i styret i Flåmsbana AS?
Synne Larsen Homble er registrert som styreleder i Flåmsbana AS, i et styre med 4 medlemmer. Hele styret vises under Roller og styre på denne siden.
Hvilke eiere står bak Flåmsbana AS?
Flåmsbana AS eies i hovedsak av Norway's Best Group AS (50 %). Totalt er det registrert 2 aksjonærer. Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hvordan går det økonomisk med Flåmsbana AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 365,74 mill kr, opp 16 % fra 2024. Egenkapitalen var 126,14 mill kr ved årsslutt.
Hva er organisasjonsnummeret til Flåmsbana AS?
Flåmsbana AS har organisasjonsnummer 979 276 923. Organisasjonsnummeret er et unikt nisifret nummer fra Brønnøysundregistrene som identifiserer virksomheten i alle offentlige registre.
Hvem er revisor for Flåmsbana AS?
Flåmsbana AS bruker Azets Insight AS som regnskapsfører og Cedra Norge AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.