- Omsetning
- 290 mill
- −0,3 %
- Resultat
- −5,9 mill
- 5 års regnskap
- Ansatte
- 82
- −2 siden mars
Om Retura Trv AS
Retura Trv AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Trondheim, Trøndelag. Selskapet er registrert i bransjen Materialgjenvinning. Virksomheten ble stiftet i 2005 og har vært i drift i 21 år. Lars Skrøvseth er daglig leder, og Odd Kristian Stavaas er styreleder. Selskapet er ett av 8 innen materialgjenvinning i Trondheim, og ett av 368 i Norge. Det er eldre enn 75 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (73 %).
Aktivitet
Sortering og bearbeiding av avfall for materialgjenvinning. Som et ledd i denne virksomheten samles også avfall inn fra kundene.
Formål
Kommersiell produksjon og salg av avfallstjenester til næringsliv, offentlig sektor, privat forbruker mv. i Trondheim og Trøndelag. Virksomheten omfatter transport/innsamling av alle typer avfall til egne håndterings- og behandlingsanlegg, behandling av avfall og salg av avfallsfraksjoner. Selskapet skal være nasjonalt ledende innen sine hovedforretningsområder med hensyn til særlig miljø, kvalitet og teknologi, innovasjonsgrad, arbeidsmiljø og effektivitet. Selskapet skal på forretningsmessig grunnlag kunne inngå allianser og samarbeid med andre bedrifter, kommuner og interkommunale selskaper på hovedvirksomhetsområdene og nært beslektede virksomhetsområder. Selskapet skal innen kjerneområdene kunne erverve virksomhet eller stifte ny virksomhet alene eller sammen med andre.
AI-sammendrag
Som en av regionens største aktører innen avfallshåndtering, med omsetning blant de øverste 10% i bransjen og 100% kommunalt eierskap, har virksomheten en stabil, men presset posisjon. Flat omsetning på 290 mill. kr og et underskudd på 6 mill. kr, kombinert med lavere driftsmargin og egenkapitalandel enn bransjesnittet (31% av eiendelene), tyder på begrenset økonomisk buffer. Kommunen som eneeier gir likevel et trygt eierskapsgrunnlag, men lønnsomheten må forbedres for å styrke handlingsrommet.
API og MCPGET /company/988517054
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"name": "RETURA TRV AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "38.210",
"nace_desc": "Materialgjenvinning",
"employees": 82,
"address": { "municipality": "TRONDHEIM", "county": "TRØNDELAG", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Gi meg en kort oversikt over Retura Trv AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Retura Trv AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Retura Trv AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −0,3 % fra 2024 · −2,2 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 289,83 mill kr | 2,24 mill kr | −5,93 mill kr | 219,85 mill kr | 67,68 mill kr | 152,18 mill kr |
| 2024 | 290,80 mill kr | −912 507 kr | −5,78 mill kr | 215,61 mill kr | 73,61 mill kr | 142,01 mill kr |
| 2023 | 265,74 mill kr | 2,18 mill kr | −507 809 kr | 205,38 mill kr | 79,38 mill kr | 125,99 mill kr |
| 2022 | 302,41 mill kr | 15,04 mill kr | 10,43 mill kr | 212,03 mill kr | 79,89 mill kr | 132,14 mill kr |
| 2021 | 296,33 mill kr | 18,17 mill kr | 13,17 mill kr | 209,00 mill kr | 74,46 mill kr | 134,53 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 44 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 26 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/988517054/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 289831911,
"operating_profit": 2237003,
"net_profit": -5929329,
"equity": 67676319,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 290797992,
"operating_profit": -912507,
"net_profit": -5776751,
"equity": 73605649,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Retura Trv AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Retura Trv AS per år.
Hvordan har omsetningen til Retura Trv AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre9
Daglig leder
1Sist endret 20.09.2019Styre
7Sist endret 20.04.2026Revisor
1Sist endret 26.04.2019API og MCPGET /company/988517054/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Retura Trv AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Retura Trv AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Retura Trv AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Trondheim Kommune100 %
- Trv Gruppen AShadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Trondheim Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 10 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/988517054/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "TRONDHEIM KOMMUNE", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Retura Trv AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Retura Trv AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Retura Trv AS eier Trondheim Kommune, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Trondheim Kommune
11 selskaperDatterselskaper av Retura Trv AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/988517054/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"chain": [
{ "org_no": "942110464", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "988517054", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Retura Trv AS?
Hvem eier Retura Trv AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvilke datterselskaper har Retura Trv AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Retura Trv AS | BEDR | Materialgjenvinning | Trondheim | 82 |
Kunngjøringer50
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 6.8.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 15.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.4.2026 | Styre ↗ |
| 8.9.2025 | Styre ↗ |
| 26.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.3.2025 | Styre ↗ |
| 11.10.2024 | Styre ↗ |
| 6.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.8.2023 | Styre ↗ |
| 19.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/988517054/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-06", "type": "Vedtektsdato", … },
{ "dato": "2026-07-15", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Når leverte Retura Trv AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Retura Trv AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Retura Trv AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Vant offentlig anbudKunngjøring av kontraktinngåelse
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:83→82
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:84→83
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:85→84
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 20,9 % av driftsinntektene — 8,1 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 0,8 % | 3,6 % |
| Resultatmargin | -2,0 % | 2,9 % |
| Egenkapitalandel | 30,8 % | 44,6 % |
| Likviditetsgrad | 0,60 | 1,35 |
| Gjeldsgrad | 2,25 | 0,88 |
| Egenkapitalrentabilitet | -8,8 % | 4,5 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -0,3 % | +3,0 % |
| Omsetning per ansatt | 3,53 mill kr | 2,71 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 44,3 % | 38,1 % |
| Lønnskostnad | 26,1 % | 21,0 % |
| Annen driftskostnad | 20,9 % | 29,0 % |
| Avskrivninger | 9,0 % | 4,2 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/988517054/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"nace_code": "38.210",
"industry_count": 272,
"revenue": { "value": 289831911, "percentile": 0.9173 },
"operating_margin": { "value": 0.0077, "percentile": 0.4359 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Retura Trv AS blant de 272 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Retura Trv AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Retura Trv AS blant de største selskapene innen materialgjenvinning?
Offentlig støtte
Retura Trv AS er registrert med 2 SkatteFUNN-søknader, 1 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 21.2.2019 | Økt gjenvinning av avfall | 2019–2020 | Avslått |
| 30.6.2016 | Økt gjenvinning av avfall | 2016–2018 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/988517054/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "988517054",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Økt gjenvinning av avfall", "godkjent": false, "innsendt_dato": "2019-02-21", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Retura Trv AS søkt om, og ble de godkjent?
Hvilken offentlig støtte har Retura Trv AS fått?
Offentlige anbud
Retura Trv AS har vunnet 5 offentlige anbud og lyst ut 3 konkurranser.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19.10.2026 | Vinner | Kunngjøring av kontraktinngåelse | Trøndelag | − | − | Tildelt |
| 24.4.2026 | Vinner | Intensjonskunngjøring - Salg av kildesortert blandet papp, papir og kartong | Trøndelag | 31.5.2027 | 1 kr | Tildelt |
| 4.2.2026 | Vinner | Mottak og håndtering av avfall | Trøndelag | 19.1.2028 | − | Tildelt |
| 4.12.2025 | Kjøper | Rammeavtale for sakkyndig kontroll, service og vedlikehold av kraner og annet løfteutstyr, Trondheim - AVLYST | Trøndelag | − | − | Avlyst |
| 28.10.2025 | Kjøper | Rammeavtale for kjøp av elektrisk kraft | Trøndelag | 2.12.2025 | 11,50 mill kr | Utløpt |
| 22.9.2025 | Kjøper | Rammeavtale for sakkyndig kontroll, service og vedlikehold av kraner og annet løfteutstyr, Trondheim | Trøndelag | 30.10.2025 | 6,00 mill kr | Avlyst |
| 12.3.2025 | Vinner | Transport, mottak og sluttbehandling av betong med armering, mineralull og gips | Trøndelag | − | 8,00 mill kr | Tildelt |
| 22.1.2025 | Vinner | Avtale om avfallshåndtering i Trondheim | Trøndelag | − | − | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/988517054/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/988517054/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 5, "tenders_won_12mo": 3, "tenders_issued_count": 3 },
"hits": [
{
"notice_id": "2026-116221",
"heading": "Kunngjøring av kontraktinngåelse",
"publication_date": "2026-10-19",
"role": "winner",
…
},
{
"notice_id": "2026-107442",
"heading": "Intensjonskunngjøring - Salg av kildesortert blandet papp, papir og kartong",
"publication_date": "2026-04-24",
"role": "winner",
…
},
…
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "988517054" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Kunngjøring av kontraktinngåelse» ut på?
Hvilke anbud har Retura Trv AS lyst ut, og hvilke er fortsatt åpne?
Hvilke offentlige anbud har Retura Trv AS vunnet det siste året?
Investeringer
RETURA TRV AS eier aksjer i 4 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Golden Circle AS | Trondheim | 60,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Trondheim Massegjenvinning AS | Trondheim | 45,0 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Meldal Miljøanlegg AS | Orkland | 32,0 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Retura Norge AS | Lillestrøm | 16,1 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIVis 5 tilVis færre
Også på denne adressen
Godt å vite om Retura Trv AS
Hvor stor er bransjen Retura Trv AS tilhører?
Retura Trv AS er ett av 8 selskaper innen materialgjenvinning i Trondheim, og ett av 368 på landsbasis.
Hvor lenge har Retura Trv AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Retura Trv AS ble etablert i 2005 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 75 % av selskapene.
Hva driver Retura Trv AS med?
Retura Trv AS er registrert i bransjen Materialgjenvinning (næringskode 38.210). Registrert aktivitet: Sortering og bearbeiding av avfall for materialgjenvinning.
Hvem leder Retura Trv AS?
Lars Skrøvseth er registrert som daglig leder i Retura Trv AS.
Hvilke eiere står bak Retura Trv AS?
Retura Trv AS eies i hovedsak av Trondheim Kommune (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva omsatte Retura Trv AS for i 2025?
Retura Trv AS hadde i 2025 en omsetning på 289,83 mill kr og et underskudd på 5,93 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Leverer Retura Trv AS til det offentlige?
Siden 2022 har Retura Trv AS vunnet 5 offentlige konkurranser, hvorav 3 de siste 12 månedene. Kilde: Doffin.
Har Retura Trv AS mottatt offentlig støtte?
Retura Trv AS er registrert med 1 godkjent SkatteFUNN-søknad.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Trøndelag
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.