- Omsetning
- 433 mill
- +27 %
- Resultat
- 119 mill
- +454,2 %
- Ansatte
- 22
- +1 siden mars
Om Zalaris ASA
Zalaris ASA er registrert som allmennaksjeselskap med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer. Virksomheten ble stiftet i 2000 og har vært i drift i 26 år. Hans Petter Mellerud er daglig leder, og Fredrik Gyllenhammar Raaum er styreleder. Selskapet er ett av 4 684 innen konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer i Oslo, og ett av 16 125 i Norge. Det er eldre enn 94 % av selskapene i bransjen. Bare 0 % av selskapene i bransjen har samme selskapsform.
Aktivitet
Outsourcing av lønns- og personaladministrative tjenester og konsulentvirksomhet. Konsulenttjenester innen IT og data. Videresalg av software og lisenser.
Formål
Yte fullservice outsourcing- og konsulenttjenester relatert til salg, implementering og drift av HR(Human Resources)-prosesser og funksjonalitet som lønn, lønnsregnskap, personaladministrasjon, reiseregninger, oppfølging av sykefravær, rekruttering opplæringsadministrasjon o.l. og salg av tilhørende programvare, samt å eie aksjer i andre selskaper og virksomheter som står i forbindelse med dette.
AI-sammendrag
Omsetningsveksten på 27% til 433 MNOK kombinert med et resultat på 119 MNOK gir en uvanlig høy lønnsomhet for en virksomhet med kun 22 ansatte, noe som tyder på en skalerbar, plattformdrevet modell innen HR- og lønnsoutsourcing. Egenkapitalandelen på rundt 26% ligger under bransjesnittet og gjelden på 617 MNOK utgjør en sårbarhet, mens et spredt eierskap (største aksjonær har 13,1%) begrenser risikoen for dominerende enkeltinteresser.
API og MCPGET /company/981953134
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"name": "ZALARIS ASA",
"org_form": "ASA",
"nace_code": "62.200",
"nace_desc": "Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer",
"employees": 22,
"address": { "municipality": "OSLO", "county": "OSLO", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Når ble Zalaris ASA stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Oslo holder Zalaris ASA til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Zalaris ASA registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +27 % fra 2024 · +200,4 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 432,71 mill kr | 110,17 mill kr | 119,24 mill kr | 829,85 mill kr | 212,61 mill kr | 617,23 mill kr |
| 2024 | 340,67 mill kr | 47,98 mill kr | 21,52 mill kr | 781,20 mill kr | 132,00 mill kr | 649,20 mill kr |
| 2023 | 263,23 mill kr | 26,67 mill kr | 80,68 mill kr | 649,28 mill kr | 109,42 mill kr | 539,86 mill kr |
| 2022 | 149,80 mill kr | −41,05 mill kr | −63,04 mill kr | 535,84 mill kr | 16,27 mill kr | 519,57 mill kr |
| 2021 | 144,06 mill kr | −41,98 mill kr | −4,84 mill kr | 602,07 mill kr | 95,99 mill kr | 506,07 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var andre driftskostnader den største kostnadsposten, med om lag 42 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 15 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.
- Til gode hos konsernselskaper
- 370 mill kr (44 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 150 mill kr (18 % av balansen)
API og MCPGET /company/981953134/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 432711000,
"operating_profit": 110174000,
"net_profit": 119236000,
"equity": 212614000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 340666000,
"operating_profit": 47983000,
"net_profit": 21515000,
"equity": 132000000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Zalaris ASA de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Zalaris ASA per år.
Hvordan har omsetningen til Zalaris ASA utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 02.05.2000Styre
5Sist endret 14.08.2026Regnskapsfører
1Sist endret 15.01.2024Revisor
1Sist endret 02.07.2003API og MCPGET /company/981953134/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Zalaris ASA?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Zalaris ASA?
Hvem er regnskapsfører for Zalaris ASA?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
287 nye · 241 ute · 6 endret eierandel
- Skandinaviska Enskilda Banken Ab2,2 %
- Dnb Carnegie Investment Bank Ab1,5 %
- J.p. Morgan Se1,5 %
- Caceis Bank1,4 %
- J.p. Morgan Se1,1 %
- Bnp Paribas1 %
… og 281 flere
- Codee Holding AShadde 5 %
- Skandinaviska Enskilda Banken Abhadde 3 %
- Harlem Food AShadde 1,8 %
- Bsn AShadde 1,1 %
… og 237 flere
- Vestland Invest AS4,3 % → 0,5 %
- Nordnet Bank Ab0,6 % → 3,6 %
- Clearstream Banking S.a.0,2 % → 1,9 %
- J.p. Morgan Se6 % → 7,5 %
- AS Mascot Holding1,9 % → 0,6 %
- Avanza Bank Ab0,8 % → 1,9 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Norwegian Retail AS | Selskap | Ordinære aksjer | 13,1 % | 2 891 482 |
| Verdipapirfondet Alfred Berg Gambak | Selskap | Ordinære aksjer | 9,5 % | 2 106 346 |
| J.p. Morgan Se | Selskap | Ordinære aksjer | 7,5 % | 1 667 219 |
| Danske Bank A/s | Selskap | Ordinære aksjer | 6,5 % | 1 447 533 |
| Verdipapirfondet Dnb Smb | Selskap | Ordinære aksjer | 6,0 % | 1 336 635 |
| Nordnet Bank Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 3,6 % | 789 891 |
| J.p. Morgan Se | Selskap | Ordinære aksjer | 3,5 % | 773 259 |
| Verdipapirfondet Dnb Norge Selektiv | Selskap | Ordinære aksjer | 2,6 % | 574 858 |
| Skandinaviska Enskilda Banken Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 2,2 % | 486 223 |
| Avanza Bank Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 1,9 % | 422 613 |
1 064 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/981953134/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "NORWEGIAN RETAIL AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 13.06,
"year": 2025,
…
},
{
"shareholder_name": "VERDIPAPIRFONDET ALFRED BERG GAMBAK",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 9.52,
"year": 2025,
…
},
…
],
"total": 1064
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Zalaris ASA, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Zalaris ASA eier Norwegian Retail AS, og hvem eier resten?
Hvem er de fem største aksjonærene i Zalaris ASA?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
- 13,1 %Norwegian Retail AS
- 9,5 %Verdipapirfondet Alfred Berg Gambak
- 7,5 %J.p. Morgan Se· Luxemburg
- 6,5 %Danske Bank A/s· Danmark
- 6 %Verdipapirfondet Dnb Smb
- 3,6 %Nordnet Bank Ab· Sverige
- 3,5 %J.p. Morgan Se· Luxemburg
- 2,6 %Verdipapirfondet Dnb Norge Selektiv
- 2,2 %Skandinaviska Enskilda Banken Ab· Sverige
- 1,9 %Avanza Bank Ab· Sverige
Datterselskaper av Zalaris ASA
1 selskaperAPI og MCPGET /company/981953134/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"chain": [
{ "org_no": "981953134", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Zalaris ASA, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Zalaris ASA Avd Lødingen | BEDR | Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer | Lødingen | − |
| Zalaris ASA Avd Oslo | BEDR | Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer | Oslo | 22 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 1.9.2026 | Godkjent årsregnskap med bærekraftsrapportering ↗ |
| 14.8.2026 | Erverv av egne aksjer-fullmakt ↗ |
| 14.8.2026 | Fullmakt kapitalforhøyelse ↗ |
| 14.8.2026 | Styre ↗ |
| 30.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.6.2025 | Styre ↗ |
| 13.6.2025 | Erverv av egne aksjer-fullmakt ↗ |
| 13.6.2025 | Fullmakt kapitalforhøyelse ↗ |
| 17.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.6.2024 | Erverv av egne aksjer-fullmakt ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/981953134/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-01", "type": "Godkjent årsregnskap med bærekraftsrapportering", … },
{ "dato": "2026-08-14", "type": "Erverv av egne aksjer-fullmakt", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Når ble Zalaris ASA sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Zalaris ASA sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Zalaris ASA sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:21→22
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:20→21
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert(med bærekraftsrapport)
- Endring i roller og styre+Adele Bugge Norman Pran(Styremedlem)+Anders Kvåle(Styremedlem)+Fredrik Gyllenhammar Raaum(Styrets leder)−Adele Bugge Norman Pran(Styrets leder)−Jan Mikael Koivurinta(Styremedlem)−Kenth Erland Eriksson(Styremedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:21→20
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 41,5 % av driftsinntektene — 30,4 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 25,5 % | 7,4 % |
| Resultatmargin | 27,6 % | 7,6 % |
| Egenkapitalandel | 25,6 % | 57,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,93 | 1,71 |
| Gjeldsgrad | 2,90 | 0,46 |
| Egenkapitalrentabilitet | 56,1 % | 9,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +27,0 % | +2,1 % |
| Omsetning per ansatt | 19,67 mill kr | 2,02 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Annen driftskostnad | 41,5 % | 11,1 % |
| Avskrivninger | 0,1 % | 0,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/981953134/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"nace_code": "62.200",
"industry_count": 7357,
"revenue": { "value": 432711000, "percentile": 0.9927 },
"operating_margin": { "value": 0.2546, "percentile": 0.7072 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Zalaris ASA på i bransjen?
Hvor ligger Zalaris ASA blant de 7357 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Zalaris ASA sammenlignet med andre i bransjen?
Offentlig støtte
Zalaris ASA er registrert med 10 SkatteFUNN-søknader, 5 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 15.6.2022 | Beregning og visualisering av CO2-avtrykk på arbeidsplassen | 2022–2023 | Godkjent |
| 20.10.2020 | Transformere Zalaris Lønns og HR selvbetjening til en proaktiv og konversasjonell opplevelse | 2021–2022 | Godkjent |
| 27.8.2018 | Mobile First II - Digitalisering av Tjenester | 2018–2018 | Avslått |
| 31.8.2017 | Mobile First - Enhetlig Brukeropplevelse i en Ny Digital Tilværelse | 2017–2017 | Godkjent |
| 1.9.2015 | Portalbasert løsning for måling, visualisering og reduksjon av CO2-fotavtrykk | 2015–2017 | Godkjent |
| 22.8.2012 | Portalbasert løsning for å samle inn data og visualisere CO2-fotavtrykk og om mulig redusere dette | 2012–2014 | Godkjent |
| 31.12.2004 | Undersøkelse av ressursdrivende aktiviteter for lønnsproduksjon | 2004–2004 | Avslått |
| 31.12.2004 | Fleksibel rapportering SAP portal | 2004–2004 | Avslått |
| 31.12.2004 | Automatisk brukerhåndtering SAP Portal | 2004–2004 | Avslått |
| 31.12.2004 | CIC Implementasjon | 2004–2004 | Avslått |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/981953134/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981953134/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981953134",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Beregning og visualisering av CO2-avtrykk på arbeidsplassen",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2022-06-15",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "981953134" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Zalaris ASA fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Zalaris ASA søkt om, og ble de godkjent?
Oppsummer all offentlig støtte til Zalaris ASA per år.
Immaterielle rettigheter
Zalaris ASA har 2 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| Z Peoplehub ↗ | 202115439 | 319016 | Registrert | 11.11.2031 |
| Zalaris ↗ | 202115132 | 318912 | Registrert | 10.11.2031 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
ZALARIS ASA eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Zalaris Hr Services Norway AS | Lødingen | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Zalaris ASA | Oslo | 1,8 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+33 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Zalaris ASA
Hvor stor er bransjen Zalaris ASA tilhører?
Zalaris ASA er ett av 4 684 selskaper innen konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer i Oslo, og ett av 16 125 på landsbasis.
Hvor lenge har Zalaris ASA eksistert sammenlignet med bransjen?
Zalaris ASA ble etablert i 2000 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 94 % av selskapene.
Hvem leder Zalaris ASA?
Hans Petter Mellerud er registrert som daglig leder i Zalaris ASA.
Hvem er styreleder i Zalaris ASA?
Styrets leder i Zalaris ASA er Fredrik Gyllenhammar Raaum. Styret har totalt 5 registrerte medlemmer.
Hvem er største aksjonær i Zalaris ASA?
Største aksjonær i Zalaris ASA er Norwegian Retail AS med 13,1 % av aksjene, fulgt av Verdipapirfondet Alfred Berg Gambak (9,5 %) og J.p. Morgan Se (7,5 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Går Zalaris ASA med overskudd?
Zalaris ASA hadde i 2025 en omsetning på 432,71 mill kr og et overskudd på 119,24 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor stor aksjekapital har Zalaris ASA?
Den registrerte aksjekapitalen i Zalaris ASA er 2,21 mill kr (22 135 279 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Er Zalaris ASA MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2001. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Bransjen der selskapet holder til
Andre interessante kommuner
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.