Rauma Ullvarefabrikk AS
- Omsetning
- 112 mill
- +8,3 %
- Resultat
- 3,5 mill
- +282,3 %
- Ansatte
- 75
- −2 siden mars
Om Rauma Ullvarefabrikk AS
Rauma Ullvarefabrikk AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Rauma, Møre Og Romsdal. Selskapet er registrert i bransjen Bearbeiding og spinning av tekstilfibre. Virksomheten ble stiftet i 1965 og har vært i drift i 61 år. Gunnhild Westby Digernes er daglig leder, og Arnstein Digernes er styreleder. I 2025 hadde Rauma Ullvarefabrikk AS en omsetning på 111,90 mill kr, en økning på 8 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 3,53 mill kr. Egenkapitalen var 30,55 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Rauma Holding AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 2 innen bearbeiding og spinning av tekstilfibre i Rauma, og ett av 45 i Norge. Det er eldre enn 95 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (53 %).
Aktivitet og formål
Fabrikasjon av og handel med ullvarer og tekstiler av enhver art og hva dermed står i forbindelse.
API og MCPGET /company/915318681
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"name": "RAUMA ULLVAREFABRIKK AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "13.100",
"nace_desc": "Bearbeiding og spinning av tekstilfibre",
"employees": 75,
"address": { "municipality": "RAUMA", "county": "MØRE OG ROMSDAL", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Hvor i Rauma holder Rauma Ullvarefabrikk AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Rauma Ullvarefabrikk AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Rauma Ullvarefabrikk AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +8,3 % fra 2024 · +12,7 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 111,90 mill kr | 6,31 mill kr | 3,53 mill kr | 88,39 mill kr | 30,55 mill kr | 57,84 mill kr |
| 2024 | 103,34 mill kr | 3,32 mill kr | 922 197 kr | 88,90 mill kr | 27,02 mill kr | 61,88 mill kr |
| 2023 | 107,77 mill kr | 10,80 mill kr | 7,46 mill kr | 102,25 mill kr | 26,14 mill kr | 76,11 mill kr |
| 2022 | 98,78 mill kr | 9,44 mill kr | 5,87 mill kr | 100,80 mill kr | 23,92 mill kr | 76,88 mill kr |
| 2021 | 99,33 mill kr | 11,20 mill kr | 8,97 mill kr | 101,41 mill kr | 22,42 mill kr | 78,99 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 35 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 31 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 14 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 1,6 mill kr (2 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 2,2 mill kr (3 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 190 000 kr
API og MCPGET /company/915318681/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 111902831,
"operating_profit": 6307306,
"net_profit": 3525128,
"equity": 30550108,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 103344775,
"operating_profit": 3316011,
"net_profit": 922197,
"equity": 27024980,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Rauma Ullvarefabrikk AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Rauma Ullvarefabrikk AS per år.
Hvordan har omsetningen til Rauma Ullvarefabrikk AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 03.01.2025Styre
6Sist endret 18.08.2025Revisor
1Sist endret 05.11.2024API og MCPGET /company/915318681/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Rauma Ullvarefabrikk AS?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Rauma Ullvarefabrikk AS?
List alle roller i Rauma Ullvarefabrikk AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 ute · 1 endret eierandel
- Inger-Marie Digerneshadde 4,4 %
- Trond Digerneshadde 4,4 %
- Rauma Holding AS91,1 % → 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Rauma Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 225 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/915318681/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "RAUMA HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Rauma Ullvarefabrikk AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Rauma Ullvarefabrikk AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Rauma Ullvarefabrikk AS eier Rauma Holding AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Rauma Holding AS
2 selskaperDatterselskaper av Rauma Ullvarefabrikk AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/915318681/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"chain": [
{ "org_no": "912881458", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "915318681", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Rauma Ullvarefabrikk AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvilke datterselskaper har Rauma Ullvarefabrikk AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Rauma Ullvarefabrikk AS?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Rauma Ullvarefabrikk AS Avd Oslo | BEDR | Bearbeiding og spinning av tekstilfibre | Oslo | 5 |
| Rauma Ullvarefabrikk AS Avd Rauma | BEDR | Bearbeiding og spinning av tekstilfibre | Rauma | 70 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 4.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.8.2025 | Styre ↗ |
| 7.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.1.2025 | Daglig leder ↗ |
| 5.11.2024 | Revisor ↗ |
| 31.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 25.4.2023 | Daglig leder ↗ |
| 16.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/915318681/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-04", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-08-18", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Rauma Ullvarefabrikk AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Rauma Ullvarefabrikk AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Rauma Ullvarefabrikk AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:74→75
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:76→74
- Stilling utlystVi søker nye medarbeidere til produksjonen vår
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:75→76
Bransjesammenligning
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 5,6 % | -1,3 % |
| Resultatmargin | 3,2 % | -1,3 % |
| Egenkapitalandel | 34,6 % | 35,3 % |
| Likviditetsgrad | 2,59 | 2,00 |
| Gjeldsgrad | 1,89 | 0,84 |
| Egenkapitalrentabilitet | 11,5 % | 13,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +8,3 % | +5,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,49 mill kr | 894 028,947 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 |
|---|---|
| Varekostnad | 35,0 % |
| Lønnskostnad | 31,3 % |
| Annen driftskostnad | 23,8 % |
| Avskrivninger | 4,2 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/915318681/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"nace_code": "13.100",
"industry_count": 22,
"revenue": { "value": 111902831, "percentile": 0.9524 },
"operating_margin": { "value": 0.0564, "percentile": 0.6842 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Rauma Ullvarefabrikk AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Rauma Ullvarefabrikk AS blant de største selskapene innen bearbeiding og spinning av tekstilfibre?
Hvor solid er Rauma Ullvarefabrikk AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Rauma Ullvarefabrikk AS er registrert med 9 tildelinger fra Innovasjon Norge (22,98 mill kr) og 5 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 24.6.2026 | Distriktsutviklingstilskudd | Investeringstilskudd | 3,00 mill kr | Tilskudd |
| 13.3.2025 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 190 000 kr | Tilskudd |
| 27.11.2020 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 300 000 kr | Tilskudd |
| 7.3.2018 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 560 000 kr | Tilskudd |
| 7.3.2018 | Risikolån og garantier | Distriktsrettede risikolån | 3,30 mill kr | Lån |
| 7.3.2018 | Distriktsutviklingstilskudd | Investeringstilskudd | 640 000 kr | Tilskudd |
| 20.11.2014 | Distriktsutviklingstilskudd | Investeringstilskudd | 2,00 mill kr | Tilskudd |
| 20.11.2014 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 995 000 kr | Tilskudd |
| 20.11.2014 | Lavrisikolån | Lavrisikolån industri og tjenesteyting | 12,00 mill kr | Lån |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/915318681/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915318681/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915318681",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Distriktsutviklingstilskudd",
"innvilget_belop": 3000000,
"innvilget_dato": "2026-06-24",
…
},
…
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Prosjekt WG (WholeGarment)", "godkjent": false, "innsendt_dato": "2018-10-01", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "915318681" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Rauma Ullvarefabrikk AS fått?
Hvor mye har Rauma Ullvarefabrikk AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Rauma Ullvarefabrikk AS søkt om, og ble de godkjent?
Investeringer
RAUMA ULLVAREFABRIKK AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Rett Og Vrang AS | Bærum | 66,0 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Ofte spurt om Rauma Ullvarefabrikk AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Rauma Ullvarefabrikk AS?
Det er registrert 45 selskaper i Norge innen bearbeiding og spinning av tekstilfibre, hvorav 2 i Rauma.
Er Rauma Ullvarefabrikk AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1965, som er lenger enn 95 % av selskapene i samme bransje.
Hvem er daglig leder i Rauma Ullvarefabrikk AS?
Daglig leder i Rauma Ullvarefabrikk AS er Gunnhild Westby Digernes, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvilke eiere står bak Rauma Ullvarefabrikk AS?
Rauma Ullvarefabrikk AS eies i hovedsak av Rauma Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Er Rauma Ullvarefabrikk AS en del av et konsern?
Rauma Ullvarefabrikk AS inngår i et konsern. Nærmeste morselskap er Rauma Holding AS, som eier 100 % av selskapet.
Hvilke datterselskaper har Rauma Ullvarefabrikk AS?
Rauma Ullvarefabrikk AS har 1 registrert datterselskap: Rett Og Vrang AS. Hele eierstrukturen vises i Eierstruktur-seksjonen på denne siden.
Hva er omsetningen til Rauma Ullvarefabrikk AS?
I 2025 omsatte Rauma Ullvarefabrikk AS for 111,90 mill kr, opp 8 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 3,53 mill kr.
Hvor mange ansatte har Rauma Ullvarefabrikk AS?
Rauma Ullvarefabrikk AS har 75 ansatte registrert i NAV Aa-registeret.
Hvor ligger Rauma Ullvarefabrikk AS?
Rauma Ullvarefabrikk AS er hjemmehørende i Rauma (Møre Og Romsdal).
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Møre Og Romsdal
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.