- Omsetning
- 20,2 mill
- −3,7 %
- Resultat
- 28,6 mill
- +167,2 %
- Ansatte
- 14
- +1 siden mars
Om Indre Salten Energi AS
Indre Salten Energi AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Fauske, Nordland. Selskapet er registrert i bransjen Distribusjon av elektrisitet. Virksomheten ble stiftet i 2014 og har vært i drift i 12 år. Øystein Andreas Skaland er daglig leder, og Knut Roald Holmøy er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen distribusjon av elektrisitet i Fauske, og ett av 182 i Norge. Det er eldre enn 59 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (85 %).
Aktivitet
Eie selskaper som utnytter, overfører, produserer og omsetter energi. Bidra til en sikker og rasjonell energiforsyning. Arbeide for en god energiøkonomi. Drive annen virksomhet i forbindelse med de ovennevnte formål. Virksomheten kan også drives gjennom deltakelse i eller i samarbeid med andre selskap. Selskapet kan i tillegg forestå virksomhet som er nært beslektet med ovennevnte virksomhet.
Formål
Å eie selskaper som står for utbyggingen og vedlikeholdet av et fullverdig elektrisk fordelingsnett i Fauske og Sørfold (og andre kommuner) med mål å bidra til en sikker og rasjonell energiforsyning. Å eie selskaper som overfører, produserer og omsetter energi. Å eie selskaper som deltar eller driver innen nærliggende forretningsområder. Å eie selskaper som deltar i annen virksomhet. Virksomheten kan også drives gjennom deltakelse i eller i samarbeid med andre selskaper. Selskapet kan i tillegg forestå virksomhet i forbindelse med ovennevnte virksomhet.
AI-sammendrag
En egenkapitalandel på 68 % og et resultat på 29 mrd kr, langt over omsetningen på 20 mill. kr, viser at inntjeningen kommer fra eierandeler i underliggende nettselskaper, ikke fra egen drift. Fauske kommune er største eier med 39,2 %, noe som gir en tydelig kommunal forankring i lokal strømdistribusjon. Omsetningen falt 4 %, men den solide balansen gir handlingsrom for videre nettutbygging i Fauske og Sørfold.
API og MCPGET /company/914280060
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"name": "INDRE SALTEN ENERGI AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "35.140",
"nace_desc": "Distribusjon av elektrisitet",
"employees": 14,
"address": { "municipality": "FAUSKE", "county": "NORDLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Indre Salten Energi AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Indre Salten Energi AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Fauske holder Indre Salten Energi AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −3,7 % fra 2024 · +52,1 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 20,22 mill kr | −467 389 kr | 28,57 mill kr | 217,09 mill kr | 147,53 mill kr | 69,56 mill kr |
| 2024 | 21,00 mill kr | 123 414 kr | 10,69 mill kr | 193,79 mill kr | 124,95 mill kr | 68,84 mill kr |
| 2023 | 15,88 mill kr | −189 215 kr | 5,03 mill kr | 179,03 mill kr | 120,26 mill kr | 58,77 mill kr |
| 2022 | 15,20 mill kr | 1,18 mill kr | 5,30 mill kr | 172,24 mill kr | 121,23 mill kr | 51,01 mill kr |
| 2021 | 13,29 mill kr | −336 361 kr | 359 974 kr | 166,25 mill kr | 119,93 mill kr | 46,32 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 65 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende en mindre del av årsresultatet.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig.
API og MCPGET /company/914280060/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 20218549,
"operating_profit": -467389,
"net_profit": 28572266,
"equity": 147526599,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 21000643,
"operating_profit": 123414,
"net_profit": 10694497,
"equity": 124954332,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvor mye falt omsetningen til Indre Salten Energi AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Indre Salten Energi AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Indre Salten Energi AS per år.
Roller og styre13
Daglig leder
1Sist endret 21.06.2022Styre
10Sist endret 10.08.2026Regnskapsfører
1Sist endret 23.01.2024Revisor
1Sist endret 01.12.2014API og MCPGET /company/914280060/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Indre Salten Energi AS?
Hvem er regnskapsfører for Indre Salten Energi AS?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Indre Salten Energi AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
27 nye · 23 ute
- Alle under 1 % eierandel
… og 27 flere
- Alle under 1 % eierandel
… og 23 flere
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Fauske Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 39,2 % | 7 608 947 |
| Sisomar AS | Selskap | Ordinære aksjer | 17,2 % | 3 343 287 |
| Sørfold Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 8,9 % | 1 735 277 |
| Knut Lund | Person | Ordinære aksjer | 0,7 % | 132 824 |
| Geir Bjarne Vatne | Person | Ordinære aksjer | 0,6 % | 118 417 |
| Terje Hanssen | Person | Ordinære aksjer | 0,6 % | 108 000 |
| Acustus Sveis AS | Selskap | Ordinære aksjer | 0,5 % | 101 580 |
| Indre Salten Energi AS | Selskap | Ordinære aksjer | 0,3 % | 59 543 |
| Kristine Braseth Pettersen | Person | Ordinære aksjer | 0,3 % | 54 000 |
| Straumen Båtforening | Selskap | Ordinære aksjer | 0,3 % | 51 498 |
830 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/914280060/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "FAUSKE KOMMUNE", "is_corporate": true, "ownership_pct": 39.17, "year": 2025, … },
{ "shareholder_name": "SISOMAR AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 17.21, "year": 2025, … },
…
],
"total": 830
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Indre Salten Energi AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Indre Salten Energi AS eier Fauske Kommune, og hvem eier resten?
Hvem er de fem største aksjonærene i Indre Salten Energi AS?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
- 39,2 %Fauske Kommune
- 17,2 %Sisomar AS
- 8,9 %Sørfold Kommune
- 0,7 %Knut Lund
- 0,6 %Geir Bjarne Vatne
- 0,6 %Terje Hanssen
- 0,5 %Acustus Sveis AS
- 0,3 %Indre Salten Energi AS
- 0,3 %Kristine Braseth Pettersen
- 0,3 %Straumen Båtforening
Datterselskaper av Indre Salten Energi AS
6 selskaperAPI og MCPGET /company/914280060/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"chain": [
{ "org_no": "914280060", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 6,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Indre Salten Energi AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Indre Salten Energi AS | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Fauske | 14 |
Kunngjøringer53
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 10.8.2026 | Styre ↗ |
| 8.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.6.2026 | Styre ↗ |
| 20.2.2026 | Styre ↗ |
| 16.9.2025 | Styre ↗ |
| 11.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 31.7.2024 | Styre ↗ |
| 8.2.2024 | Styre ↗ |
| 19.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/914280060/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-10", "type": "Styre", … },
{ "dato": "2026-08-08", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Når ble Indre Salten Energi AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Indre Salten Energi AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Indre Salten Energi AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:20→14
- Endring i roller og styre+Mathilde Winther(Styremedlem)+Truls Martin Aanstad(Styremedlem)−Ellen Beate Jensen Lundberg(Styremedlem)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:13→20
- Stilling utlystNettverks- og planleggingsingeniør fiber
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 65,5 % av driftsinntektene — 44,2 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -2,3 % | 15,3 % |
| Resultatmargin | 141,3 % | 14,7 % |
| Egenkapitalandel | 68,0 % | 49,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,14 | 1,06 |
| Gjeldsgrad | 0,47 | 1,00 |
| Egenkapitalrentabilitet | 19,4 % | 6,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -3,7 % | +5,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,44 mill kr | 3,70 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 65,5 % | 21,3 % |
| Annen driftskostnad | 34,7 % | 26,0 % |
| Avskrivninger | 2,2 % | 10,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/914280060/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"nace_code": "35.140",
"industry_count": 165,
"revenue": { "value": 20218549, "percentile": 0.4417 },
"operating_margin": { "value": -0.0231, "percentile": 0.2917 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Indre Salten Energi AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Indre Salten Energi AS blant de største selskapene innen distribusjon av elektrisitet?
Hvor solid er Indre Salten Energi AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Indre Salten Energi AS er registrert med 1 SkatteFUNN-søknad, 1 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 30.8.2019 | Energiforvaltning i nullutslippsnabolag | 2019–2021 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/914280060/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914280060/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914280060",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Energiforvaltning i nullutslippsnabolag",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2019-08-30",
…
}
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "914280060" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Indre Salten Energi AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Indre Salten Energi AS søkt om, og ble de godkjent?
Investeringer
INDRE SALTEN ENERGI AS eier aksjer i 14 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Ise Utvikling AS | Fauske | 100,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Stram AS | Fauske | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Ise Entreprenør AS | Fauske | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Laksåga Kraftverk AS | Fauske | 100,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Ise Kvarv Kraft AS | Fauske | 100,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Ise Fiber AS | Fauske | 100,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Arctic Energy Systems AS | Fauske | 50,0 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
| Ise Produksjon Røyrvatn AS | Fauske | 33,3 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Fauske Industripark AS | Fauske | 33,3 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Lyngheia Barnehage AS | Fauske | 12,4 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Vis 5 tilVis færre
Folk spør om Indre Salten Energi AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Indre Salten Energi AS?
Det er registrert 182 selskaper i Norge innen distribusjon av elektrisitet, hvorav 2 i Fauske.
Er Indre Salten Energi AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2014, som er lenger enn 59 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 1 annet selskap i bransjen etablert.
Er Indre Salten Energi AS et aktivt selskap?
Indre Salten Energi AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hva driver Indre Salten Energi AS med?
Indre Salten Energi AS driver innen distribusjon av elektrisitet, med NACE-kode 35.140 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Eie selskaper som utnytter, overfører, produserer og omsetter energi.
Hvem er daglig leder i Indre Salten Energi AS?
Daglig leder i Indre Salten Energi AS er Øystein Andreas Skaland, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Indre Salten Energi AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Fauske Kommune største eier i Indre Salten Energi AS med 39,2 % av aksjene. Nest størst er Sisomar AS med 17,2 %.
Hvordan går det økonomisk med Indre Salten Energi AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 20,22 mill kr, ned 4 % fra 2024. Egenkapitalen var 147,53 mill kr ved årsslutt.
Hva er aksjekapitalen i Indre Salten Energi AS?
Indre Salten Energi AS har en registrert aksjekapital på 19,43 mill kr, fordelt på 19 426 056 aksjer.
Er Indre Salten Energi AS registrert i MVA-registeret?
Indre Salten Energi AS er registrert i MVA-registeret (siden 2015) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Nordland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.