Alta Kraftlag SA
Org.nr 971029390
Om Alta Kraftlag SA
Alta Kraftlag SA er registrert som samvirkeforetak med forretningsadresse i Alta, Finnmark. Selskapet er registrert i bransjen Distribusjon av elektrisitet. Virksomheten ble stiftet i 1948 og har vært i drift i 78 år. Per-Erik Ramstad er daglig leder, og Steinar Karlstrøm er styreleder. I 2025 hadde Alta Kraftlag SA en omsetning på 9,40 mill kr, en økning på 2 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 816 000 kr. Egenkapitalen var 803,79 mill kr ved utgangen av 2025. Selskapet er ett av 3 innen distribusjon av elektrisitet i Alta, og ett av 182 i Norge. Det er eldre enn 95 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet og formål
Å sørge for en sikker, økonomisk fordelaktig og rasjonell energiforsyning til lagets medlemmer og kunder ved å: Bygge og drive overførings- og fordelingsnett i konsesjonsområdet. Produsere, kjøpe og selge energi. Ha en klar miljøstrategi. Laget kan dessuten: Delta i annen virksomhet ved etablering av nye selskaper på andre forretningsområder, eller ved kjøp av aksjer i andre selskaper. Opprette nye forretningsområder i laget. Slike skal ha en naturlig tilknytning til områdene som utgjør lagets hovedformål.
API og MCPGET /company/971029390
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/971029390" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "971029390",
"name": "ALTA KRAFTLAG SA",
"org_form": "SA",
"nace_code": "35.140",
"nace_desc": "Distribusjon av elektrisitet",
"employees": 11,
"address": { "municipality": "ALTA", "county": "FINNMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "971029390" })Spør AI-assistenten
Hvor i Alta holder Alta Kraftlag SA til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Alta Kraftlag SA registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Alta Kraftlag SA med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 9,40 mill kr | −31,72 mill kr | 816 000 kr | 887,50 mill kr | 803,79 mill kr | 83,72 mill kr |
| 2024 | 9,17 mill kr | −28,69 mill kr | −7,14 mill kr | 913,13 mill kr | 802,97 mill kr | 110,16 mill kr |
| 2023 | 8,07 mill kr | −14,12 mill kr | 1,39 mill kr | 937,34 mill kr | 810,11 mill kr | 127,22 mill kr |
| 2022 | 6,42 mill kr | 9,33 mill kr | 169,63 mill kr | 1,02 mrd kr | 808,72 mill kr | 206,92 mill kr |
| 2021 | 10,21 mill kr | −10,05 mill kr | 13,91 mill kr | 863,78 mill kr | 639,09 mill kr | 224,69 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er andre driftskostnader, som utgjør om lag 85 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak langsiktig.
API og MCPGET /company/971029390/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/971029390/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "971029390",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 9399000,
"operating_profit": -31717000,
"net_profit": 816000,
"equity": 803787000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 9172000,
"operating_profit": -28694000,
"net_profit": -7141000,
"equity": 802971000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "971029390" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Alta Kraftlag SA i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Alta Kraftlag SA fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Alta Kraftlag SA de siste årene.
Roller og styre16
Daglig leder
1Sist endret 14.02.2004Styre
14Sist endret 19.08.2026Revisor
1Sist endret 25.11.2019API og MCPGET /company/971029390/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/971029390/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "971029390",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "971029390" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Alta Kraftlag SA: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Alta Kraftlag SA?
Hvem er daglig leder og styreleder i Alta Kraftlag SA?
Eierstruktur
Datterselskaper av Alta Kraftlag SA
8 selskaperAPI og MCPGET /company/971029390/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/971029390/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "971029390",
"chain": [
{ "org_no": "971029390", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 8,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "971029390" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Alta Kraftlag SA, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Alta Kraftlag SA Avd Alta | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Alta | 11 |
| Alta Kraftlag SA Avd Kværnnangen | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Kvænangen | − |
| Alta Kraftlag SA Avd Øksfjord | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Loppa | − |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 5.9.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.8.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 19.8.2026 | Styre ↗ |
| 2.3.2026 | Styre ↗ |
| 22.1.2026 | Styre ↗ |
| 10.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.4.2025 | Styre ↗ |
| 14.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 25.7.2024 | Styre ↗ |
| 24.6.2024 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/971029390/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/971029390/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "971029390",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-05", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-08-19", "type": "Vedtektsdato", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "971029390" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Alta Kraftlag SA sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Alta Kraftlag SA i Brønnøysundregistrene?
Når ble Alta Kraftlag SA sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:12→11
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i roller og styre+Sigri Aurora Stokke Nilsen(Varamedlem)+Steinar Karlstrøm(Styrets leder)−Nina Furulund Eriksen(Varamedlem)−Odd Arne Rasmussen(Styrets leder)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:11→12
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:10→11
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 139,3 % av driftsinntektene — 118,0 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -337,5 % | 15,3 % |
| Resultatmargin | 8,7 % | 14,7 % |
| Egenkapitalandel | 90,6 % | 49,6 % |
| Likviditetsgrad | 15,66 | 1,06 |
| Gjeldsgrad | 0,10 | 1,00 |
| Egenkapitalrentabilitet | 0,1 % | 6,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +2,5 % | +5,0 % |
| Omsetning per ansatt | 854 454,545 kr | 3,70 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 139,3 % | 21,3 % |
| Annen driftskostnad | 85,4 % | 26,0 % |
| Avskrivninger | 46,3 % | 10,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/971029390/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/971029390/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "971029390",
"nace_code": "35.140",
"industry_count": 165,
"revenue": { "value": 9399000, "percentile": 0.362 },
"operating_margin": { "value": -3.3745, "percentile": 0.0417 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "971029390" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Alta Kraftlag SA sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Alta Kraftlag SA på i bransjen?
Hvor ligger Alta Kraftlag SA blant de 165 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Investeringer
ALTA KRAFTLAG SA eier aksjer i 19 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Aksa Vann AS | Alta | 100.0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Markveien-48 AS | Alta | 100.0 % | 2025 | 2025 | Aktiv |
| Aksa El AS | Alta | 100.0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Alut AS | Alta | 100.0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Aksa Hjem AS | Alta | 100.0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Noravind AS | Alta | 100.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Eltele AS | Alta | 76.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Origo Kapital AS | Alta | 68.7 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Akr Eiendom AS | Alta | 50.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Finnmark Kraft AS | Alta | 34.6 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+1 til på samme adresse →Ofte spurt om Alta Kraftlag SA
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Alta Kraftlag SA?
Det er registrert 182 selskaper i Norge innen distribusjon av elektrisitet, hvorav 3 i Alta.
Er Alta Kraftlag SA et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1948, som er lenger enn 95 % av selskapene i samme bransje.
Hvilken status har Alta Kraftlag SA i Enhetsregisteret?
Alta Kraftlag SA er et aktivt selskap registrert som Samvirkeforetak i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hva driver Alta Kraftlag SA med?
Alta Kraftlag SA driver innen distribusjon av elektrisitet, med NACE-kode 35.140 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Å sørge for en sikker, økonomisk fordelaktig og rasjonell energiforsyning til lagets medlemmer og kunder ved å: Bygge og drive overførings- og fordelingsnett i konsesjonsområdet.
Hvem er daglig leder i Alta Kraftlag SA?
Daglig leder i Alta Kraftlag SA er Per-Erik Ramstad, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hva er omsetningen til Alta Kraftlag SA?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 9,40 mill kr, opp 2 % fra 2024. Egenkapitalen var 803,79 mill kr ved årsslutt.
Hva er driftsresultatet til Alta Kraftlag SA?
I 2025 hadde Alta Kraftlag SA et driftsresultat på −31,72 mill kr, som tilsvarer en driftsmargin på −337,5 %.
Hvor solid er balansen til Alta Kraftlag SA?
Egenkapitalen i Alta Kraftlag SA var 803,79 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 90,6 % av totalkapitalen.
Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Alta Kraftlag SA?
Alta Kraftlag SA er vurdert til A – Meget solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Finnmark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.