Valdresmeieriet AS
- Omsetning
- 22,3 mill
- +35,6 %
- Resultat
- 1,5 mill
- +175,3 %
- Ansatte
- 14
- +1 siden mars
Om Valdresmeieriet AS
Valdresmeieriet AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Vestre Slidre, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av meierivarer. Virksomheten ble stiftet i 2011 og har vært i drift i 15 år. Lars Brennhovd er daglig leder, og Jørn Færden Wangensten er styreleder. I 2025 hadde Valdresmeieriet AS en omsetning på 22,32 mill kr, en økning på 36 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 1,45 mill kr. Egenkapitalen var 4,35 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Olav Wangensten AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 123 i Norge innen produksjon av meierivarer. Det er eldre enn 70 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (67 %).
Aktivitet
Selskapets virksomhet er produksjon av ost og meieriprodukter, samt deltagelse i andre selskaper
Formål
Produksjon av ost og meieriprodukter, samt deltagelse i andre virksomheter.
API og MCPGET /company/996979660
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"name": "VALDRESMEIERIET AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "10.510",
"nace_desc": "Produksjon av meierivarer",
"employees": 14,
"address": { "municipality": "VESTRE SLIDRE", "county": "INNLANDET", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Når ble Valdresmeieriet AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Vestre Slidre holder Valdresmeieriet AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Valdresmeieriet AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +35,6 % fra 2024 · +95,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 22,32 mill kr | 2,36 mill kr | 1,45 mill kr | 14,34 mill kr | 4,35 mill kr | 10,00 mill kr |
| 2024 | 16,46 mill kr | 1,17 mill kr | 528 168 kr | 13,76 mill kr | 4,40 mill kr | 9,36 mill kr |
| 2023 | 16,33 mill kr | 1,92 mill kr | 1,24 mill kr | 12,15 mill kr | 4,32 mill kr | 7,83 mill kr |
| 2022 | 13,56 mill kr | 984 623 kr | 577 383 kr | 10,08 mill kr | – | 6,99 mill kr |
| 2021 | 11,41 mill kr | 1,06 mill kr | 672 981 kr | 9,75 mill kr | 2,51 mill kr | 7,24 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 39 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 30 prosent av driftsinntektene. Regnskapet inneholder konsernbidrag.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Gjeld til konsernselskaper
- 2,6 mill kr (18 % av balansen)
API og MCPGET /company/996979660/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 22317974,
"operating_profit": 2359944,
"net_profit": 1454279,
"equity": 4345247,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 16457983,
"operating_profit": 1174989,
"net_profit": 528168,
"equity": 4395096,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Hvordan har omsetningen til Valdresmeieriet AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Valdresmeieriet AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Valdresmeieriet AS fra 2024 til 2025?
Roller og styre4
Daglig leder
1Sist endret 05.01.2023Styre
2Sist endret 10.08.2020Revisor
1Sist endret 17.11.2020API og MCPGET /company/996979660/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Valdresmeieriet AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Valdresmeieriet AS?
List alle roller i Valdresmeieriet AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Olav Wangensten AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 100 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/996979660/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "OLAV WANGENSTEN AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Valdresmeieriet AS eier Olav Wangensten AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Valdresmeieriet AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Valdresmeieriet AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Olav Wangensten AS
2 selskaperDatterselskaper av Valdresmeieriet AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/996979660/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"chain": [
{ "org_no": "964578702", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "996979660", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Valdresmeieriet AS?
Hvem eier Valdresmeieriet AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvilke datterselskaper har Valdresmeieriet AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Valdresmeieriet AS | BEDR | Produksjon av meierivarer | Vestre Slidre | 14 |
Kunngjøringer33
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 7.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.12.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 17.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.6.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 7.12.2023 | Signatur ↗ |
| 7.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.1.2023 | Daglig leder ↗ |
| 19.5.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.11.2021 | Forretningsadresse ↗ |
| 18.11.2021 | Daglig leder ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/996979660/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-07", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-12-16", "type": "Forretningsadresse", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Valdresmeieriet AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Valdresmeieriet AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Valdresmeieriet AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:13→14
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:12→13
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
- Offentlig støtte registrertInnovasjon Norge:Risikolån og garantier(3 585 000 kr)
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 17,6 % av driftsinntektene — 5,6 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 10,6 % | 4,3 % |
| Resultatmargin | 6,5 % | 6,8 % |
| Egenkapitalandel | 30,3 % | 34,5 % |
| Likviditetsgrad | 2,31 | 1,64 |
| Gjeldsgrad | 2,30 | 1,03 |
| Egenkapitalrentabilitet | 33,5 % | 14,4 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +35,6 % | +7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,59 mill kr | 845 281,333 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 38,9 % | 35,6 % |
| Lønnskostnad | 29,6 % | 33,8 % |
| Annen driftskostnad | 17,6 % | 23,2 % |
| Avskrivninger | 3,4 % | 2,3 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/996979660/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"nace_code": "10.510",
"industry_count": 79,
"revenue": { "value": 22317974, "percentile": 0.8571 },
"operating_margin": { "value": 0.1057, "percentile": 0.6667 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Valdresmeieriet AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Valdresmeieriet AS blant de største selskapene innen produksjon av meierivarer?
Hvor solid er Valdresmeieriet AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Valdresmeieriet AS er registrert med 16 tildelinger fra Innovasjon Norge (14,02 mill kr) og 2 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 29.5.2026 | Risikolån og garantier | Distriktsrettede risikolån | 3,58 mill kr | Lån |
| 29.5.2026 | Distriktsutviklingstilskudd | Investeringstilskudd | 1,73 mill kr | Tilskudd |
| 9.2.2026 | Landbrukstilskudd | Fylkesvise investerings- og bedriftsutviklingsmidler | 25 000 kr | Tilskudd |
| 16.10.2025 | Landbrukstilskudd | Fylkesvise investerings- og bedriftsutviklingsmidler | 50 000 kr | Tilskudd |
| 19.5.2025 | Landbrukstilskudd | Fylkesvise investerings- og bedriftsutviklingsmidler | 200 000 kr | Tilskudd |
| 19.5.2025 | Landbrukstilskudd | Utviklingsprogrammet for landbruks- og reindriftbasert vekst og verdiskaping | 2,00 mill kr | Tilskudd |
| 1.7.2020 | Risikolån og garantier | Landsdekkende risikolån | 1,00 mill kr | Lån |
| 1.7.2020 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 300 000 kr | Tilskudd |
| 1.7.2020 | Distriktsutviklingstilskudd | Næringsutviklingstilskudd | 450 000 kr | Tilskudd |
| 8.6.2017 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 200 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/996979660/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/996979660/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "996979660",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Risikolån og garantier",
"innvilget_belop": 3585000,
"innvilget_dato": "2026-05-29",
…
},
…
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Nye produkt fra Valdres", "godkjent": true, "innsendt_dato": "2017-08-14", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "996979660" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Valdresmeieriet AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Valdresmeieriet AS fått?
Hvor mye har Valdresmeieriet AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Immaterielle rettigheter
Valdresmeieriet AS har 1 varemerke og 2 design registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| BUFAROST ↗ | 201501562 | 281649 | Registrering opphørt | 5.2.2025 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
VALDRESMEIERIET AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Valdres Ost AS | Nord-Aurdal | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså i Vestre Slidre
+730 til i Vestre Slidre →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Valdresmeieriet AS
Hvor stor er bransjen Valdresmeieriet AS tilhører?
Valdresmeieriet AS er ett av 123 selskaper i Norge innen produksjon av meierivarer.
Hvor lenge har Valdresmeieriet AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Valdresmeieriet AS ble etablert i 2011 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 70 % av selskapene i bransjen.
Hva er statusen til Valdresmeieriet AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Valdresmeieriet AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Valdresmeieriet AS?
Lars Brennhovd er registrert som daglig leder i Valdresmeieriet AS.
Hvilke eiere står bak Valdresmeieriet AS?
Største aksjonær i Valdresmeieriet AS er Olav Wangensten AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hvem er morselskapet til Valdresmeieriet AS?
Selskapet er datterselskap av Olav Wangensten AS (100 % eierandel).
Eier Valdresmeieriet AS andre selskaper?
Gjennom eierposter på over 50 % kontrollerer Valdresmeieriet AS 1 selskap, deriblant Valdres Ost AS.
Går Valdresmeieriet AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 22,32 mill kr, opp 36 % fra 2024. Egenkapitalen var 4,35 mill kr ved årsslutt.
Har Valdresmeieriet AS mottatt offentlig støtte?
Valdresmeieriet AS er registrert med 16 tildelinger fra Innovasjon Norge (til sammen 14,02 mill kr) og 2 godkjente SkatteFUNN-søknader.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.