- Omsetning
- 10,7 mill
- −17,8 %
- Resultat
- 7,4 mill
- −23 %
Om Mera AS
Mera AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Tysvær, Rogaland. Selskapet er registrert i bransjen Annen teknisk konsulentvirksomhet. Virksomheten ble stiftet i 2008 og har vært i drift i 18 år. Geir Egil Østebøvik er daglig leder, og Geir Egil Østebøvik er styreleder. I 2025 hadde Mera AS en omsetning på 10,71 mill kr, en nedgang på 18 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 7,37 mill kr. Egenkapitalen var 25,24 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Geir Egil Østebøvik med 47,1 % av aksjene. Selskapet er ett av 35 innen annen teknisk konsulentvirksomhet i Tysvær, og ett av 18 745 i Norge. Det er eldre enn 85 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (51 %).
Aktivitet og formål
Rensing og gjenvinning av vann, oljer og andre væsker, utvikling, produksjon og salg av utstyr og komponenter, samt engineering og management tjenester og hva herved står i forbindelse, herunder delta i andre selskaper med lignende virksomheter.
API og MCPGET /company/993434183
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"name": "MERA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "71.129",
"nace_desc": "Annen teknisk konsulentvirksomhet",
"employees": null,
"address": { "municipality": "TYSVÆR", "county": "ROGALAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Mera AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Mera AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Tysvær holder Mera AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −17,8 % fra 2024 · −12,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 10,71 mill kr | 7,28 mill kr | 7,37 mill kr | 26,69 mill kr | 25,24 mill kr | 1,45 mill kr |
| 2024 | 13,04 mill kr | 9,09 mill kr | 9,58 mill kr | 27,03 mill kr | 25,87 mill kr | 1,17 mill kr |
| 2023 | 26,75 mill kr | 15,05 mill kr | 15,39 mill kr | 23,57 mill kr | 22,09 mill kr | 1,48 mill kr |
| 2022 | 15,37 mill kr | 10,82 mill kr | 10,75 mill kr | 13,09 mill kr | 10,80 mill kr | 2,29 mill kr |
| 2021 | 12,22 mill kr | 9,28 mill kr | 9,17 mill kr | 6,71 mill kr | 47 691 kr | 6,66 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 29 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Balansen er likvid: bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 65 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Kundefordringer står for om lag 26 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
API og MCPGET /company/993434183/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 10711541,
"operating_profit": 7279245,
"net_profit": 7374727,
"equity": 25241975,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 13035679,
"operating_profit": 9085614,
"net_profit": 9580409,
"equity": 25867249,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Mera AS i 2025?
Hvor mye falt omsetningen til Mera AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Mera AS de siste årene.
Roller og styre4
Daglig leder
1Sist endret 02.11.2018Styre
2Sist endret 07.12.2020Revisor
1Sist endret 11.11.2025API og MCPGET /company/993434183/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Mera AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Mera AS?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Mera AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 ute
- Alle under 1 % eierandel
… og 1 flere
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Geir Egil Østebøvik | Person | D-aksjer | 47,1 % | 214 909 |
| Geir Egil Østebøvik | Person | B-aksjer | 14,5 % | 66 099 |
| Geir Egil Østebøvik | Person | E-aksjer | 12,0 % | 54 822 |
| Imenco Invest AS | Selskap | E-aksjer | 6,6 % | 29 956 |
| Imenco Invest AS | Selskap | D-aksjer | 4,9 % | 22 159 |
| Geir Egil Østebøvik | Person | A-aksjer | 4,7 % | 21 332 |
| Geir Egil Østebøvik | Person | C-aksjer | 3,9 % | 17 916 |
| Imenco Invest AS | Selskap | A-aksjer | 3,4 % | 15 668 |
| Mera AS | Selskap | A-aksjer | 1,8 % | 8 000 |
| Imenco Invest AS | Selskap | B-aksjer | 1,1 % | 5 000 |
11 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/993434183/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "IMENCO INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 6.57, "year": 2025, … },
{ "shareholder_name": "IMENCO INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 4.86, "year": 2025, … },
…
],
"total": 11
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Hvem er de fem største aksjonærene i Mera AS?
Er Mera AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Mera AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Mera AS | BEDR | Annen teknisk konsulentvirksomhet | Tysvær | − |
Kunngjøringer87
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 30.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.11.2025 | Revisor ↗ |
| 10.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 28.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.2.2023 | Vedtektsdato ↗ |
| 17.2.2023 | Foretaksnavn ↗ |
| 9.12.2022 | Kapital ↗ |
| 9.12.2022 | Vedtektsdato ↗ |
| 23.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/993434183/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-30", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-11-11", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Når leverte Mera AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Mera AS sist endret?
Har Mera AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i aksjekapital
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 0,7 % av driftsinntektene — 25,6 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 68,0 % | 8,7 % |
| Resultatmargin | 68,8 % | 8,1 % |
| Egenkapitalandel | 94,6 % | 54,8 % |
| Likviditetsgrad | 18,38 | 1,80 |
| Gjeldsgrad | 0,06 | 0,47 |
| Egenkapitalrentabilitet | 29,2 % | 8,8 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -17,8 % | +2,5 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 0,7 % | 26,3 % |
| Lønnskostnad | 28,7 % | 43,8 % |
| Annen driftskostnad | 2,6 % | 14,3 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/993434183/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"nace_code": "71.129",
"industry_count": 9234,
"revenue": { "value": 10711541, "percentile": 0.8977 },
"operating_margin": { "value": 0.6796, "percentile": 0.9034 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Er Mera AS blant de største selskapene innen annen teknisk konsulentvirksomhet?
Hvor solid er Mera AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Mera AS på i bransjen?
Offentlig støtte
Mera AS er registrert med 2 tildelinger fra Innovasjon Norge (2,95 mill kr) og 3 SkatteFUNN-søknader, 3 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 20.12.2017 | Innovasjonstilskudd | Miljøteknologi | 450 000 kr | Tilskudd |
| 31.5.2013 | Risikolån og garantier | Landsdekkende risikolån | 2,50 mill kr | Lån |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/993434183/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/993434183/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "993434183",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Innovasjonstilskudd",
"innvilget_belop": 450000,
"innvilget_dato": "2017-12-20",
…
},
…
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Sanntids tilstandskontroll av hydrauliske anlegg",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2014-04-07",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "993434183" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Mera AS fått?
Hvor mye har Mera AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Mera AS søkt om, og ble de godkjent?
Immaterielle rettigheter
Mera AS har 4 varemerker og 3 patenter registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| IMMS ↗ | 201204892 | 266800 | Registrering opphørt | 10.5.2022 |
| IPACK ↗ | 201204890 | 266770 | Registrering opphørt | 10.5.2022 |
| HPFS ↗ | 201204891 | 266772 | Registrering opphørt | 10.5.2022 |
| (uten tittel) ↗ | 200901508 | 250719 | Registrering opphørt | 27.4.2019 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
MERA AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Mera AS | Tysvær | 1,8 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+9 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Ofte spurt om Mera AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Mera AS?
Det er registrert 18 745 selskaper i Norge innen annen teknisk konsulentvirksomhet, hvorav 35 i Tysvær.
Er Mera AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2008, som er lenger enn 85 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 321 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Mera AS bedre enn andre i bransjen?
Mera AS hadde en driftsmargin på 68 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 8,7 % for annen teknisk konsulentvirksomhet.
Hvilken status har Mera AS i Enhetsregisteret?
Mera AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Mera AS?
Daglig leder i Mera AS er Geir Egil Østebøvik, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvilke eiere står bak Mera AS?
Største aksjonær i Mera AS er Geir Egil Østebøvik med 47,1 % av aksjene, fulgt av Geir Egil Østebøvik (14,5 %) og Geir Egil Østebøvik (12 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hva er omsetningen til Mera AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 10,71 mill kr, ned 18 % fra 2024. Egenkapitalen var 25,24 mill kr ved årsslutt.
Hva er driftsresultatet til Mera AS?
I 2025 hadde Mera AS et driftsresultat på 7,28 mill kr, som tilsvarer en driftsmargin på 68 %.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Rogaland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.