- Omsetning
- 26,1 mill
- −13,9 %
- Resultat
- 373 373
- −44,7 %
- Ansatte
- 43
Om Valdresmusea AS
Valdresmusea AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Nord-Aurdal, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Drift av kulturhistoriske museer. Virksomheten ble stiftet i 2006 og har vært i drift i 20 år. Ole Aastad Bråten er daglig leder, og Odd Erik Holden er styreleder. I 2025 hadde Valdresmusea AS en omsetning på 26,08 mill kr, en nedgang på 14 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 373 373 kr. Egenkapitalen var 6,75 mill kr ved utgangen av 2025. Selskapet er ett av 326 i Norge innen drift av kulturhistoriske museer. Det ble etablert samme år som 8 andre selskaper i bransjen.
Aktivitet
Museum.
Formål
Utvikling og drift av Valdres Folkemuseums, Bagn Bygdesamlings og Bautahaugen Samlingers samlingar. Selskapet skal arbeide med kulturhistorisk bevaring og formidling, og ellers drive forskning, spesielt knytt til den lokale kulturarven. Det internasjonale museumsforbunds formålsparagraf skal leggjast til grunn. Selskapet kan vidare drive sal av produkt og tenester, samt utøve annan aktivitet som er samsvarande med hovudformålet. Selskapet skal være ein aktiv partnar i regional utvikling av reiselivet i Valdres. Selskapet har ikkje som formål å gje overskot med tanke på aksjeutbytte til eigarane, men eit eventuelt overskot skal førast tilbake til verksemda til beste for hovudformålet.
API og MCPGET /company/990209081
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990209081",
"name": "VALDRESMUSEA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "91.212",
"nace_desc": "Drift av kulturhistoriske museer",
"employees": 43,
"address": { "municipality": "NORD-AURDAL", "county": "INNLANDET", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Hvor i Nord-Aurdal holder Valdresmusea AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Valdresmusea AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Valdresmusea AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −13,9 % fra 2024 · +35,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 26,08 mill kr | 81 939 kr | 373 373 kr | 17,61 mill kr | 6,75 mill kr | 10,86 mill kr |
| 2024 | 30,27 mill kr | 386 825 kr | 675 552 kr | 17,04 mill kr | 6,38 mill kr | 10,66 mill kr |
| 2023 | 22,98 mill kr | 182 983 kr | 363 100 kr | 21,79 mill kr | 5,70 mill kr | 16,09 mill kr |
| 2022 | 22,97 mill kr | 237 127 kr | 268 492 kr | 16,80 mill kr | 5,34 mill kr | 11,46 mill kr |
| 2021 | 19,28 mill kr | 426 097 kr | 434 851 kr | 14,79 mill kr | 5,07 mill kr | 9,72 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 58 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 32 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/990209081/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990209081",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 26077549,
"operating_profit": 81939,
"net_profit": 373373,
"equity": 6748969,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 30274508,
"operating_profit": 386825,
"net_profit": 675552,
"equity": 6375596,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Valdresmusea AS per år.
Hvordan har omsetningen til Valdresmusea AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Valdresmusea AS i 2025?
Roller og styre12
Daglig leder
1Sist endret 15.07.2016Styre
10Sist endret 15.10.2025Revisor
1Sist endret 23.12.2008API og MCPGET /company/990209081/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990209081",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Valdresmusea AS?
List alle roller i Valdresmusea AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Valdresmusea AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Valdresmusea AS | BEDR | Drift av kulturhistoriske museer | Nord-Aurdal | 43 |
Kunngjøringer46
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 9.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.10.2025 | Styre ↗ |
| 16.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.10.2024 | Styre ↗ |
| 20.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.8.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 20.9.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.7.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.7.2020 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/990209081/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990209081",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-09", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-10-15", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Hvilke fusjoner har Valdresmusea AS vært involvert i?
Hva er de siste kunngjøringene for Valdresmusea AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Valdresmusea AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:66→43
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:63→66
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:34→63
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 10,3 % av driftsinntektene — 7,0 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 0,3 % | 1,0 % |
| Resultatmargin | 1,4 % | 2,4 % |
| Egenkapitalandel | 38,3 % | 81,5 % |
| Likviditetsgrad | 1,29 | 2,62 |
| Gjeldsgrad | 1,61 | 0,16 |
| Egenkapitalrentabilitet | 5,5 % | 1,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -13,9 % | +4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 606 454,628 kr | 703 696,2 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 10,3 % | 3,3 % |
| Lønnskostnad | 57,6 % | 52,4 % |
| Annen driftskostnad | 31,2 % | 34,6 % |
| Avskrivninger | 0,6 % | 2,1 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/990209081/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990209081",
"nace_code": "91.212",
"industry_count": 190,
"revenue": { "value": 26077549, "percentile": 0.7861 },
"operating_margin": { "value": 0.0031, "percentile": 0.4731 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Valdresmusea AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Valdresmusea AS blant de største selskapene innen drift av kulturhistoriske museer?
Hvor solid er Valdresmusea AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Valdresmusea AS er registrert med 1 tildeling fra Innovasjon Norge (300 000 kr).
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 28.2.2023 | Klynger og nettverk | Bedriftsnettverk | 300 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/990209081/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990209081",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Klynger og nettverk",
"innvilget_belop": 300000,
"innvilget_dato": "2023-02-28",
…
}
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": []
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Valdresmusea AS fått?
Hvor mye har Valdresmusea AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Offentlige anbud
Valdresmusea AS har lyst ut 5 konkurranser.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26.5.2025 | Kjøper | Rammeavtale Lisenser | Oslo | − | 46,00 mill kr | Tildelt |
| 23.5.2025 | Kjøper | Rammeavtale IT utstyr | Oslo | − | 40,00 mill kr | Tildelt |
| 11.4.2025 | Kjøper | Rammeavtale Lisenser | Oslo | 25.4.2025 | 46,00 mill kr | Tildelt |
| 11.3.2025 | Kjøper | Rammeavtale IT utstyr | Oslo | 9.4.2025 | 40,00 mill kr | Tildelt |
| 1.3.2024 | Kjøper | Rehabilitering av Velkomstbygget, Valdres Folkemuseum | Innlandet | 1.11.2024 | 3,50 mill kr | Avlyst |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/990209081/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990209081/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 0, "tenders_won_12mo": 0, "tenders_issued_count": 5 },
"hits": [
{
"notice_id": "2025-108240",
"heading": "Rammeavtale Lisenser",
"publication_date": "2025-05-26",
"role": "buyer",
…
},
{
"notice_id": "2025-108124",
"heading": "Rammeavtale IT utstyr",
"publication_date": "2025-05-23",
"role": "buyer",
…
},
…
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "990209081" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Rammeavtale Lisenser» ut på?
Hvilke anbud har Valdresmusea AS lyst ut, og hvilke er fortsatt åpne?
Immaterielle rettigheter
Valdresmusea AS har 5 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| SOL AV ISFOLKET ↗ | 200903140 | 253966 | Registrert | 21.12.2029 |
| ISFOLKET ↗ | 200903144 | 253759 | Registrert | 1.12.2029 |
| SOL AV ISFOLKET ↗ | 200806711 | 250476 | Registrert | 2.4.2029 |
| ISFOLKET ↗ | 200806710 | 250475 | Registrert | 2.4.2029 |
| FANITULLEN ↗ | 199911225 | 203104 | Registrert | 31.5.2030 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
VALDRESMUSEA AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Kulturit AS | Lillehammer | 0,9 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIVis 5 tilVis færre
Også på denne adressen
Folk spør om Valdresmusea AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Valdresmusea AS?
Det er registrert 326 selskaper i Norge innen drift av kulturhistoriske museer.
Er Valdresmusea AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2006, som er lenger enn 32 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 8 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Valdresmusea AS bedre enn andre i bransjen?
Valdresmusea AS hadde en driftsmargin på 0,3 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 1 % for drift av kulturhistoriske museer.
Er Valdresmusea AS et aktivt selskap?
Valdresmusea AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Valdresmusea AS?
Daglig leder i Valdresmusea AS er Ole Aastad Bråten, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvordan går det økonomisk med Valdresmusea AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 26,08 mill kr, ned 14 % fra 2024. Egenkapitalen var 6,75 mill kr ved årsslutt.
Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Valdresmusea AS?
Valdresmusea AS er vurdert til A – Meget solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.
Hvor ligger Valdresmusea AS?
Forretningsadressen til Valdresmusea AS er Tyinvegen 27, 2900, FAGERNES i Nord-Aurdal kommune.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.