Elvia AS
Org.nr 980489698
Om Elvia AS
Elvia AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Hamar, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Distribusjon av elektrisitet. Virksomheten ble stiftet i 1998 og har vært i drift i 28 år. Anne Sagstuen Nysæther er daglig leder, og Henning Olsen er styreleder.
Aktivitet
Eie og drive elektrisk nett.
Formål
- omforme, overføre, fordele og omsette energi; - bidra til en sikker og rasjonell energiforsyning; - arbeide for god energiøkonomi; - drive annen virksomhet i forbindelse med ovennevnte formål; - delta i andre foretak innen rammen av ovennevnte formål.
AI-sammendrag
Som Norges største nettselskap og heleid datterselskap av Eidsiva Energi forvalter virksomheten en imponerende eiendelsmasse på 32,6 mrd kr, noe som reflekterer de massive infrastrukturinvesteringene som kjennetegner distribusjonsnett. Omsetningen på 8,3 mrd kr er stabil med kun 1% nedgang, mens et driftsresultat på 749 mill kr plasserer selskapet godt over bransjesnittet for marginer – til tross for en gjeldsgrad som er høyere enn sektornormen, naturlig gitt kapitalintensiteten i nettvirksomhet. Med 956 ansatte og regulerte monopolinntekter gir bransjeposisjonen forutsigbar kontantstrøm, men den høye gjeldsandelen (64% av eiendelene) gjør selskapet eksponert mot renteendringer i en periode med betydelige reinvesteringsbehov i strømnettet.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 8,34 mrd kr | 1,67 mrd kr | 749,38 mill kr | 32,59 mrd kr | 11,83 mrd kr | 20,77 mrd kr |
| 2024 | 8,47 mrd kr | 1,79 mrd kr | 808,84 mill kr | 31,47 mrd kr | 11,00 mrd kr | 20,47 mrd kr |
| 2023 | 8,05 mrd kr | 2,36 mrd kr | 1,30 mrd kr | 31,11 mrd kr | 10,00 mrd kr | 21,10 mrd kr |
| 2022 | 9,55 mrd kr | 1,51 mrd kr | 867,13 mill kr | 31,06 mrd kr | 9,20 mrd kr | 21,86 mrd kr |
| 2021 | 7,11 mrd kr | 10,48 mill kr | −29,06 mill kr | 26,82 mrd kr | 17,13 mrd kr | 9,69 mrd kr |
Roller og styre18
Daglig leder
1Sist endret 10.05.2023Styre
16Sist endret 27.01.2026Revisor
1Sist endret 27.09.2021Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Eidsiva Energi AS100 %
- Hafslund Vekst AShadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Eidsiva Energi AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100.0 % | 1 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 9 flere eiere ↓Vis færre ↑
Andre selskaper eid av Eidsiva Energi AS
8 selskaperUnderenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Elvia AS Avd Elverum | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Elverum | − |
| Elvia AS Avd Gjøvik | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Gjøvik | 35 |
| Elvia AS Avd Hamar | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Hamar | 253 |
| Elvia AS Avd Heradsbygd | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Elverum | 54 |
| Elvia AS Avd Kongsvinger | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Kongsvinger | 40 |
| Elvia AS Avd Leira | BEDR | Bygging av anlegg for elektrisitet og telekommunikasjon på land | Nord-Aurdal | − |
| Elvia AS Avd Lillehammer | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Lillehammer | 22 |
| Elvia AS Avd Noreveien | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Oslo | − |
| Elvia AS Avd Nydal | BEDR | Bygging av anlegg for elektrisitet og telekommunikasjon på land | Ringsaker | 57 |
| Elvia AS Avd Oslo | BEDR | Distribusjon av elektrisitet | Oslo | 475 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 6.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.6.2026 | Kapital ↗ |
| 9.6.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 27.1.2026 | Styre ↗ |
| 26.11.2025 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 15.11.2025 | Styre ↗ |
| 11.10.2025 | Fusjonsbeslutning ↗ |
| 11.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.6.2025 | Styre ↗ |
| 19.6.2024 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:952→956
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:953→952
- Endring i aksjekapital
Offentlig støtte
Elvia AS er registrert med 2 tildelinger fra Innovasjon Norge (3,45 mill kr), 9 forskningsprosjekter fra Forskningsrådet (21,60 mill kr) og 29 SkatteFUNN-søknader, 11 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 2.9.2024 | Innovasjonstilskudd | Miljøteknologi | 2,15 mill kr | Tilskudd |
| 26.1.2023 | Innovasjonstilskudd | Miljøteknologi | 1,30 mill kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
Offentlige anbud
Elvia AS har lyst ut 7 konkurranser.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 16.2.2026 | Kjøper | Verktøy for elektriske beregninger for nettselskap | Oslo | 16.3.2026 | − | Utløpt |
| 12.12.2025 | Kjøper | Rådgivningstjenester ArcGIS UN | Oslo | 15.1.2026 | 30,00 mill kr | Utløpt |
| 11.12.2025 | Kjøper | Rådgivningstjenester ArcGIS UN | Oslo | − | 30,00 mill kr | Avlyst |
| 24.11.2025 | Kjøper | Rådgivningstjenester ArcGIS UN | Oslo | 19.12.2025 | 30,00 mill kr | Avlyst |
| 19.9.2025 | Kjøper | Prekvalifisering. Hardware for OT-relaterte tjenester | Oslo | 18.10.2025 | 7,00 mill kr | Utløpt |
| 6.8.2025 | Kjøper | Rammeavtale for levering og montering av dører | — | − | 20,00 mill kr | Tildelt |
| 18.3.2025 | Kjøper | Rammeavtale for levering og montering av dører | Oslo | 23.4.2025 | 20,00 mill kr | Tildelt |
Kilde: Doffin
Immaterielle rettigheter
Elvia AS har 2 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
Investeringer
ELVIA AS eier aksjer i 3 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Kraftcert AS | Oslo | 33.3 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Ren AS | Bergen | 19.4 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Elbits AS | Oslo | 2.8 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+13 til på samme adresse →Spørsmål og svar om Elvia AS
Hvem leder Elvia AS?
Anne Sagstuen Nysæther er registrert som daglig leder i Elvia AS.
Hvilke eiere står bak Elvia AS?
Største aksjonær i Elvia AS er Eidsiva Energi AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Går Elvia AS med overskudd?
I 2025 omsatte Elvia AS for 8,34 mrd kr, ned 1 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 749,38 mill kr.
Hvor mange avdelinger har Elvia AS?
Elvia AS har 15 registrerte underenheter — avdelinger eller arbeidssteder med eget bedriftsnummer. De listes under Underenheter på denne siden.
Er Elvia AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2000. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Hvilket org.nr har Elvia AS?
Organisasjonsnummeret til Elvia AS er 980 489 698. Selskapet er registrert som Aksjeselskap, med registreringsdato 04.03.1999.