Norac AS
- Omsetning
- 147 mill
- −22,2 %
- Resultat
- −8,8 mill
- −187,9 %
- Ansatte
- 11
- −2 siden mars
Om Norac AS
Norac AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Arendal, Agder. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr. Virksomheten ble stiftet i 1997 og har vært i drift i 29 år. David Andre Solstad Rui er daglig leder, og Jan Sigurd Otterlei er styreleder. Selskapet er ett av 13 innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Arendal, og ett av 2 003 i Norge. Det er eldre enn 85 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (76 %).
Aktivitet og formål
Utvikling, produksjon og salg av interiørsystemer og våtrom, samt delta i annen virksomhet, og alt som står i forbindelse med dette.
AI-sammendrag
En egenkapital på kun 2 mill. kr mot 115 mill. kr i gjeld gir svært tynn buffer, og et underskudd på 9 mill. kr etter et omsetningsfall på 22% til 147 mill. kr forsterker sårbarheten. Likevel plasserer omsetningen aktøren blant de største 10% i bransjen med bare 11 ansatte, noe som tyder på høy gjennomstrømning og avhengighet av støtte fra morselskapet Otterlei Industries, som eier 100%.
API og MCPGET /company/979376626
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"name": "NORAC AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.830",
"nace_desc": "Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr",
"employees": 11,
"address": { "municipality": "ARENDAL", "county": "AGDER", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Når ble Norac AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Arendal holder Norac AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Norac AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −22,2 % fra 2024 · +1,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 147,05 mill kr | −4,14 mill kr | −8,78 mill kr | 116,69 mill kr | 2,05 mill kr | 114,64 mill kr |
| 2024 | 188,99 mill kr | 15,18 mill kr | 9,99 mill kr | 104,29 mill kr | 10,82 mill kr | 93,47 mill kr |
| 2023 | 193,12 mill kr | 7,42 mill kr | 4,38 mill kr | 148,77 mill kr | 12,64 mill kr | 136,13 mill kr |
| 2022 | 136,85 mill kr | −25,27 mill kr | −19,78 mill kr | 123,77 mill kr | 8,26 mill kr | 115,50 mill kr |
| 2021 | 144,68 mill kr | −5,70 mill kr | −4,83 mill kr | 86,25 mill kr | 1,70 mill kr | 84,55 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2024 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 72 prosent av driftsinntektene.
Kundefordringer står for om lag 32 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2024)
Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.
- Til gode hos konsernselskaper
- 61 mill kr (58 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 32 mill kr (30 % av balansen)
API og MCPGET /company/979376626/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 147047000,
"operating_profit": -4142000,
"net_profit": -8776000,
"equity": 2047000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 188990000,
"operating_profit": 15178000,
"net_profit": 9989000,
"equity": 10823000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Norac AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Norac AS per år.
Hvordan har omsetningen til Norac AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre3
Daglig leder
1Sist endret 09.09.2026Styre
1Sist endret 09.09.2026Revisor
1Sist endret 30.11.2021Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/979376626/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Norac AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Norac AS?
List alle roller i Norac AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Otterlei Group AShadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Otterlei Industries AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 8 259 100 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/979376626/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "OTTERLEI INDUSTRIES AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Norac AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Norac AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Norac AS eier Otterlei Industries AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Otterlei Industries AS
6 selskaperAPI og MCPGET /company/979376626/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"chain": [
{ "org_no": "981388143", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "920956882", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "979376626", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Norac AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Norac AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Norac AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Norac AS | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Arendal | 11 |
Kunngjøringer78
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 15.10.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.9.2026 | Styre ↗ |
| 9.9.2026 | Daglig leder ↗ |
| 19.5.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 3.2.2026 | Styre ↗ |
| 16.9.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 13.2.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 23.1.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 15.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 23.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/979376626/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-15", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-09-09", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Norac AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Norac AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Norac AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:12→11
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:13→12
- Endring i roller og styre+David Andre Solstad Rui(Daglig leder)−Arne Borg(Styremedlem)−Marius Gyberg Haugland(Daglig leder)
- Endring i roller og styre
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 8,2 % av driftsinntektene — 7,2 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -2,8 % | 2,8 % |
| Resultatmargin | -6,0 % | 2,2 % |
| Egenkapitalandel | 1,8 % | 40,5 % |
| Likviditetsgrad | 0,45 | 1,58 |
| Gjeldsgrad | 56,00 | 0,94 |
| Egenkapitalrentabilitet | -428,7 % | 7,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -22,2 % | +4,7 % |
| Omsetning per ansatt | 13,37 mill kr | 3,72 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2024 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 72,3 % | 67,9 % |
| Lønnskostnad | 8,2 % | 15,4 % |
| Annen driftskostnad | 11,4 % | 12,7 % |
| Avskrivninger | 0,1 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/979376626/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"nace_code": "46.830",
"industry_count": 1532,
"revenue": { "value": 147047000, "percentile": 0.9455 },
"operating_margin": { "value": -0.0282, "percentile": 0.2787 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Norac AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Norac AS blant de største selskapene innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr?
Hvor solid er Norac AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Norac AS er registrert med 10 SkatteFUNN-søknader, 9 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 6.8.2020 | Utvikling av lydisolerende branndører for skips- og offshoremarkedet | 2020–2022 | Godkjent |
| 21.11.2018 | Utvikling av lydisolerende branndører for skips- og offshoremarkedet | 2019–2019 | Godkjent |
| 19.3.2014 | Ny løsning for tette og ferdigpakkede lugarer | 2014–2015 | Godkjent |
| 13.2.2014 | Forlengelse - Modulbaserte studenthybler | 2014–2014 | Godkjent |
| 1.9.2012 | Modulbaserte studenthybler | 2012–2013 | Godkjent |
| 6.7.2004 | Nye materialer for prefabrikkert baderomsmodul | 2004–2005 | Godkjent |
| 6.7.2004 | Struktur av ny produksjonsprosess | 2004–2006 | Avslått |
| 6.7.2004 | Ny metode for automatisert flislegging | 2004–2005 | Godkjent |
| 19.12.2003 | Typegodkjente B15 himlinger for skip | 2003–2003 | Godkjent |
| 20.8.2003 | Norac Navy Approach | 2003–2004 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/979376626/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979376626/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979376626",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Utvikling av lydisolerende branndører for skips- og offshoremarkedet",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2020-08-06",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "979376626" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Norac AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Norac AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Norac AS søkt om, og ble de godkjent?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Vis 4 tilVis færre
Spørsmål og svar om Norac AS
Hvor stor er bransjen Norac AS tilhører?
Norac AS er ett av 13 selskaper innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Arendal, og ett av 2 003 på landsbasis.
Hvor lenge har Norac AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Norac AS ble etablert i 1997 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 85 % av selskapene.
Hva driver Norac AS med?
Norac AS er registrert i bransjen Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr (næringskode 46.830). Registrert aktivitet: Utvikling, produksjon og salg av interiørsystemer og våtrom, samt delta i annen virksomhet, og alt som står i forbindelse med dette.
Hvem leder Norac AS?
David Andre Solstad Rui er registrert som daglig leder i Norac AS.
Hvem eier Norac AS?
Norac AS eies i hovedsak av Otterlei Industries AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Går Norac AS med overskudd?
I 2025 omsatte Norac AS for 147,05 mill kr, ned 22 % fra 2024. Årsresultatet ble et underskudd på 8,78 mill kr.
Hvor lønnsom er driften i Norac AS?
Driftsresultatet for 2025 var −4,14 mill kr (driftsmargin −2,8 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor stor aksjekapital har Norac AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Norac AS er 8,26 mill kr (8 259 100 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Hvor mange jobber i Norac AS?
Det er registrert 11 ansatte i Norac AS, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.
Hvilket revisjonsselskap bruker Norac AS?
I Enhetsregisteret er Norac AS registrert med revisor Pricewaterhousecoopers AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Agder
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.