Ytrehus Sag AS
- Omsetning
- 14,0 mill
- +17,2 %
- Resultat
- 710 531
- +169,3 %
- Ansatte
- 8
- +2 siden mars
Om Ytrehus Sag AS
Ytrehus Sag AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bremanger, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr. Virksomheten ble stiftet i 1970 og har vært i drift i 56 år. Kenneth Sørgulen Trædal er daglig leder, og Vidar Grønnevik er styreleder. I 2025 hadde Ytrehus Sag AS en omsetning på 14,00 mill kr, en økning på 17 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 710 531 kr. Egenkapitalen var 6,37 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Bossmann Invest AS med 25 % av aksjene. Selskapet er ett av 2 001 i Norge innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr. Det er eldre enn 98 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (76 %).
Aktivitet
Produksjon og omsetting av varer med tømmer som råemne, og produksjon og omsetting av andre varer i samband med dette.
Formål
Salg og marknadsføring av byggevare, verktøy og utstyr, samt andre varer og tenester i samband med dette.
API og MCPGET /company/919717351
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/919717351" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "919717351",
"name": "YTREHUS SAG AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.830",
"nace_desc": "Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr",
"employees": 8,
"address": { "municipality": "BREMANGER", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "919717351" })Spør AI-assistenten
Når ble Ytrehus Sag AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Bremanger holder Ytrehus Sag AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Ytrehus Sag AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +17,2 % fra 2024 · +23,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 14,00 mill kr | 1,01 mill kr | 710 531 kr | 9,59 mill kr | 6,37 mill kr | 3,22 mill kr |
| 2024 | 11,95 mill kr | 374 882 kr | 263 802 kr | 8,79 mill kr | 6,06 mill kr | 2,73 mill kr |
| 2023 | 12,89 mill kr | 685 355 kr | 500 301 kr | 9,00 mill kr | 6,80 mill kr | 2,20 mill kr |
| 2022 | 12,83 mill kr | 866 588 kr | 648 763 kr | 8,74 mill kr | 6,50 mill kr | 2,25 mill kr |
| 2021 | 11,32 mill kr | 1,23 mill kr | 939 286 kr | 8,60 mill kr | 6,05 mill kr | 2,55 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 64 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 15 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende om lag halvparten av årsresultatet.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/919717351/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/919717351/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "919717351",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 13998436,
"operating_profit": 1009736,
"net_profit": 710531,
"equity": 6371263,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 11945538,
"operating_profit": 374882,
"net_profit": 263802,
"equity": 6060732,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "919717351" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Ytrehus Sag AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Ytrehus Sag AS per år.
Hvordan har omsetningen til Ytrehus Sag AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre7
Daglig leder
1Sist endret 25.05.2021Styre
4Sist endret 17.07.2025Regnskapsfører
1Sist endret 15.07.2021Revisor
1Sist endret 20.10.2023API og MCPGET /company/919717351/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/919717351/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "919717351",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "919717351" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Ytrehus Sag AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Ytrehus Sag AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Ytrehus Sag AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 nye · 2 ute
- Narve Botnenhadde 25 %
- Per Ytrehushadde 25 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Bossmann Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 25,0 % | 25 |
| Kenneth Sørgulen Trædal | Person | Ordinære aksjer | 25,0 % | 25 |
| Ronny Yttrehus | Person | Ordinære aksjer | 25,0 % | 25 |
| Svein Ansgar Førde | Person | Ordinære aksjer | 25,0 % | 25 |
4 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/919717351/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/919717351/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "919717351",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "BOSSMANN INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 25, "year": 2025, … },
…
],
"total": 4
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "919717351" })Spør AI-assistenten
Er Ytrehus Sag AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Ytrehus Sag AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Ytrehus Sag AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Ytrehus Sag AS | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Bremanger | 8 |
Kunngjøringer49
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 9.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.7.2025 | Vedtektsfestet formål ↗ |
| 17.7.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 17.7.2025 | Styre ↗ |
| 7.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.6.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 20.10.2023 | Revisor ↗ |
| 5.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.6.2023 | Styre ↗ |
| 12.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/919717351/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/919717351/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "919717351",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-09", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-17", "type": "Vedtektsfestet formål", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "919717351" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Ytrehus Sag AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Ytrehus Sag AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Ytrehus Sag AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:6→8
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:5→6
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:6→5
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 63,9 % av driftsinntektene — 4,0 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 7,2 % | 2,8 % |
| Resultatmargin | 5,1 % | 2,2 % |
| Egenkapitalandel | 66,5 % | 40,5 % |
| Likviditetsgrad | 4,75 | 1,58 |
| Gjeldsgrad | 0,50 | 0,94 |
| Egenkapitalrentabilitet | 11,2 % | 7,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +17,2 % | +4,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,75 mill kr | 3,72 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 63,9 % | 67,9 % |
| Lønnskostnad | 15,2 % | 15,4 % |
| Annen driftskostnad | 12,2 % | 12,7 % |
| Avskrivninger | 1,4 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/919717351/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/919717351/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "919717351",
"nace_code": "46.830",
"industry_count": 1531,
"revenue": { "value": 13998436, "percentile": 0.7206 },
"operating_margin": { "value": 0.0721, "percentile": 0.7044 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "919717351" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Ytrehus Sag AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Ytrehus Sag AS på i bransjen?
Hvor ligger Ytrehus Sag AS blant de 1531 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Investeringer
YTREHUS SAG AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Byggtorget Mg Holding AS | Vadsø | 0,0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså i Bremanger
+700 til i Bremanger →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Ytrehus Sag AS
Hvor stor er bransjen Ytrehus Sag AS tilhører?
Ytrehus Sag AS er ett av 2 001 selskaper i Norge innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr.
Hvor lenge har Ytrehus Sag AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Ytrehus Sag AS ble etablert i 1970 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 98 % av selskapene.
Hva er statusen til Ytrehus Sag AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Ytrehus Sag AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Ytrehus Sag AS?
Kenneth Sørgulen Trædal er registrert som daglig leder i Ytrehus Sag AS.
Hvilke eiere står bak Ytrehus Sag AS?
Ytrehus Sag AS eies i hovedsak av Bossmann Invest AS (25 %). Totalt er det registrert 4 aksjonærer. Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Går Ytrehus Sag AS med overskudd?
Ytrehus Sag AS hadde i 2025 en omsetning på 14,00 mill kr og et overskudd på 710 531 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Er Ytrehus Sag AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 1971. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Hvilket org.nr har Ytrehus Sag AS?
Ytrehus Sag AS har org.nr 919 717 351 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.