Vardar AS
- Omsetning
- 148 mill
- −39,9 %
- Resultat
- 50,6 mill
- −67,8 %
- Ansatte
- 7
Om Vardar AS
Vardar AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Drammen, Buskerud. Selskapet er registrert i bransjen Vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning. Virksomheten ble stiftet i 1996 og har vært i drift i 30 år. Robert Olsen er daglig leder, og Roar Flaathen er styreleder. Selskapet er ett av 6 innen vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning i Drammen, og ett av 229 i Norge. Det er eldre enn 94 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (95 %).
Aktivitet
Å sørge for sikker og rasjonell energiforsyning, å skaffe til veie tilstrekkelig energi, herunder kjøpe og/eller ta del i kjøp av energikilder og andre eiendommer, bygge og drive kraftproduksjonsanlegg og kjøpe energi. Å avhende energi, å bygge og drive overføringsanlegg, overføre og utveksle energi, å arbeide aktivt for en god energiøkonomi, å drive annen virksomhet i forbindelse med dette, herunder konsulent- og entreprenørvirksomhet og å delta i eller samarbeide med andre virksomheter med samme eller lignende formål.
Formål
Å investere i virksomheter innen kraftbransjen og i beslektede og utfyllende virksomheter. Å investere i andre selskaper for å bidra til utvikling og kompetanseoppbygging innen alternativ energi. Produksjon av elektrisk energi.
AI-sammendrag
En egenkapitalandel på nesten 80% og eiendeler på 9,1 mrd kr gir et solid fundament for et investeringsselskap som drives av bare sju ansatte. Omsetningen falt 40% til 148 mill. kr, men et resultat på 51 mill. kr og en driftsmargin blant bransjens topp 10% viser at inntjeningen likevel er sterk. Drammen kommune som største eier med 26,1% underbygger den langsiktige, kraftorienterte investeringsstrategien, mens svingningene i omsetning trolig speiler variasjon i utbytte og gevinster fra eierinteresser.
API og MCPGET /company/977028442
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"name": "VARDAR AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "35.300",
"nace_desc": "Vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning",
"employees": 7,
"address": { "municipality": "DRAMMEN", "county": "BUSKERUD", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Når ble Vardar AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Drammen holder Vardar AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Vardar AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −39,9 % fra 2024 · −39,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 147,67 mill kr | 115,05 mill kr | 50,60 mill kr | 9,14 mrd kr | 7,19 mrd kr | 1,95 mrd kr |
| 2024 | 245,82 mill kr | 211,18 mill kr | 157,02 mill kr | 9,06 mrd kr | 7,16 mrd kr | 1,90 mrd kr |
| 2023 | 907,39 mill kr | 881,01 mill kr | 784,13 mill kr | 9,24 mrd kr | 7,29 mrd kr | 1,95 mrd kr |
| 2022 | 4,60 mrd kr | 4,57 mrd kr | 4,54 mrd kr | 8 421 kr | 6 547 kr | 1 kr |
| 2021 | 244,63 mill kr | 224,32 mill kr | −25,01 mill kr | 3,43 mrd kr | 1,79 mrd kr | 1,64 mrd kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 utgjorde lønnskostnadene rundt 16 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 220 mill kr (2 % av balansen)
API og MCPGET /company/977028442/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 147672000,
"operating_profit": 115048000,
"net_profit": 50596000,
"equity": 7188672000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 245822000,
"operating_profit": 211176000,
"net_profit": 157022000,
"equity": 7159796000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Hvor mye falt omsetningen til Vardar AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Vardar AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Vardar AS per år.
Roller og styre9
Daglig leder
1Sist endret 09.04.2019Styre
5Sist endret 17.02.2026Regnskapsfører
2Sist endret 01.10.2026Revisor
1Sist endret 30.09.2013API og MCPGET /company/977028442/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Vardar AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Vardar AS?
Hvem er regnskapsfører for Vardar AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
3 nye · 6 ute
- Drammen Kommune Under Sletting Fra 01.01.2020hadde 15,9 %
- Nedre Eiker Kommune Under Sletting Fra 01.01.2020hadde 10 %
- Røyken Kommune Under Sletting Fra 01.01.2020hadde 8 %
- Hurum Kommune Under Sletting Fra 01.01.2020hadde 5,9 %
- Buskerud Fylkeskommune Under Sletting Fra 01.01.2020hadde 1 %
… og 1 flere
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Drammen Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 26,1 % | 12 793 |
| Asker Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 14,1 % | 6 897 |
| Lier Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 13,1 % | 6 441 |
| Kongsberg Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 12,1 % | 5 921 |
| Ringerike Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 11,7 % | 5 739 |
| Øvre Eiker Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 8,1 % | 3 954 |
| Modum Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 3,5 % | 1 737 |
| Sigdal Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 2,3 % | 1 128 |
| Hole Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 1,9 % | 922 |
| Flesberg Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 1,1 % | 554 |
19 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/977028442/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "DRAMMEN KOMMUNE", "is_corporate": true, "ownership_pct": 26.08, "year": 2025, … },
{ "shareholder_name": "ASKER KOMMUNE", "is_corporate": true, "ownership_pct": 14.06, "year": 2025, … },
…
],
"total": 19
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Vardar AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Vardar AS eier Drammen Kommune, og hvem eier resten?
Hvem er de fem største aksjonærene i Vardar AS?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 7 flere eiere ↓Vis færre ↑
Datterselskaper av Vardar AS
4 selskaperAPI og MCPGET /company/977028442/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"chain": [
{ "org_no": "977028442", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 4,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Vardar AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Vardar AS | BEDR | Vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning | Drammen | 7 |
Kunngjøringer75
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 18.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 31.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 25.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.7.2022 | Vedtektsdato ↗ |
| 11.9.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.7.2021 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/977028442/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-18", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-08-05", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Har Vardar AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Vardar AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Vardar AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+ØKONOMISENTERET ASKER AS(Regnskapsfører)−ØKONOMISENTERET AS(Regnskapsfører)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i roller og styre
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 5,2 % av driftsinntektene — 19,8 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 77,9 % | 8,7 % |
| Resultatmargin | 34,3 % | 1,3 % |
| Egenkapitalandel | 78,7 % | 39,8 % |
| Likviditetsgrad | 1,24 | 1,59 |
| Gjeldsgrad | 0,27 | 1,34 |
| Egenkapitalrentabilitet | 0,7 % | 0,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -39,9 % | +1,1 % |
| Omsetning per ansatt | 21,10 mill kr | 6,59 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 16,4 % | 8,7 % |
| Annen driftskostnad | 5,2 % | 25,0 % |
| Avskrivninger | 0,4 % | 15,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/977028442/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"nace_code": "35.300",
"industry_count": 213,
"revenue": { "value": 147672000, "percentile": 0.9387 },
"operating_margin": { "value": 0.7791, "percentile": 1 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Vardar AS blant de 213 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Vardar AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Vardar AS blant de største selskapene innen vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning?
Offentlig støtte
Vardar AS er registrert med 1 forskningsprosjekt fra Forskningsrådet (6,25 mill kr).
| Periode | Prosjekt | Aktivitet | Tildelt | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2008–2012 | M-BIP Distribusjon, lagring, tanking, anvendelse og publikumsaksept av hydrogen i HyNor/Knutepunkt Drammen | Fremtidens rene energisystemer | 6,25 mill kr | Avsluttet |
Kilde: Forskningsrådet
API og MCPGET /company/977028442/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/977028442/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "977028442",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [
{
"prosjekttittel": "M-BIP Distribusjon, lagring, tanking, anvendelse og publikumsaksept av hydrogen i HyNor/Knutepunkt Drammen",
"prosjektstart": 2008,
"tildelt_belop": 6250000,
…
}
],
"skattefunn": []
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "977028442" })Spør AI-assistenten
Hvilke forskningsprosjekter har Vardar AS hatt hos Forskningsrådet?
Hvilken offentlig støtte har Vardar AS fått?
Investeringer
VARDAR AS eier aksjer i 13 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Vardar Sol AS | Drammen | 100,0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Vardar Vannkraft AS | Drammen | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Vardar Varme AS | Ringerike | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Vardar Boreas AS | Drammen | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Sunease AS | Bærum | 34,0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Arbion Hønefoss Holding AS | Ringerike | 33,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Hyperthermics AS | Ulstein | 21,8 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
| Nordic Batteries AS | Kongsberg | 20,5 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Campus Tofte AS | Asker | 20,0 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Carbon Centric AS | Sarpsborg | 13,9 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+11 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Vardar AS
Hvor stor er bransjen Vardar AS tilhører?
Vardar AS er ett av 6 selskaper innen vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning i Drammen, og ett av 229 på landsbasis.
Hvor lenge har Vardar AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Vardar AS ble etablert i 1996 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 94 % av selskapene.
Hva gjør Vardar AS?
Vardar AS er registrert i bransjen Vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning (næringskode 35.300). Registrert aktivitet: Å sørge for sikker og rasjonell energiforsyning, å skaffe til veie tilstrekkelig energi, herunder kjøpe og/eller ta del i kjøp av energikilder og andre eiendommer, bygge og drive kraftproduksjonsanlegg og kjøpe energi.
Hvem leder Vardar AS?
Robert Olsen er registrert som daglig leder i Vardar AS.
Hvem er styreleder i Vardar AS?
Styrets leder i Vardar AS er Roar Flaathen. Styret har totalt 5 registrerte medlemmer.
Hvilke eiere står bak Vardar AS?
Vardar AS eies i hovedsak av Drammen Kommune (26,1 %). Totalt er det registrert 19 aksjonærer. Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Går Vardar AS med overskudd?
I 2025 omsatte Vardar AS for 147,67 mill kr, ned 40 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 50,60 mill kr.
Hvor lønnsom er driften i Vardar AS?
Driftsresultatet for 2025 var 115,05 mill kr (driftsmargin 77,9 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor holder Vardar AS til?
Vardar AS holder til i Øvre Eikervei 14, 3048, DRAMMEN, i Drammen kommune i Buskerud.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Vardar AS?
I Enhetsregisteret er Vardar AS registrert med regnskapsfører Elvegruppen Regnskap AS og revisor Ernst & Young AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Buskerud
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.