Hopp til innhold
Nyttsokfirma i Claude og ChatGPTLes mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

Cermaq Norway AS

Org.nr 961922976
Omsetning
6,7 mrd
+4 %
Resultat
633 mill
−35,8 %
Ansatte
1 254
+447 siden mars

Om Cermaq Norway AS

Cermaq Norway AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Steigen, Nordland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann. Virksomheten ble stiftet i 1991 og har vært i drift i 35 år. John Gunnar Glørstad er daglig leder, og Axel Ranang Gustavsen er styreleder. Selskapet er ett av 4 innen produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann i Steigen, og ett av 590 i Norge. Det er eldre enn 87 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (88 %).

Aktivitet

Investere i eierandeler i havbruksnæringen og tilknyttet virksomhet samt hva hermed står i forbindelse. Regnskapstjenester.

Formål

Utføring og salg av havbrukstjenester, herunder produksjon av smolt, slakteri- og videreforedlingsvirksomhet i egen regi, samt utleie av utstyr og salg av innsatsfaktorer og tjenester til oppdrettsvirksomhet og tilknyttet virksomhet.

AI-sammendrag

Solid lønnsomhet, med et resultat på 633 MNOK på 6,7 mrd kr i omsetning og en driftsmargin over bransjesnittet, plasserer virksomheten blant de største aktørene i norsk havbruk både på omsetning og antall ansatte. Egenkapitalandelen på rundt 34% er likevel under snittet i bransjen, og gjeldsgraden på 5,6 mrd kr gjenspeiler et kapitalkrevende produksjonsløp fra smolt til slakteri. Som heleid datterselskap under holdingselskapet er eierskapet fullt konsolidert, noe som gir klare styringslinjer, men også gjør kapitalstrukturen avhengig av konsernets finansieringsvilje.

API og MCPGET /company/961922976

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/961922976" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "961922976",
  "name": "CERMAQ NORWAY AS",
  "org_form": "AS",
  "nace_code": "03.211",
  "nace_desc": "Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann",
  "employees": 1254,
  "address": { "municipality": "STEIGEN", "county": "NORDLAND", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "961922976" })

Spør AI-assistenten

  • Er Cermaq Norway AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
  • Hva driver Cermaq Norway AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
  • Gi meg en kort oversikt over Cermaq Norway AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Omsetning 2022–2026 · +4 % fra 2025 · +12 % over 4 år

ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
20266,70 mrd kr821,26 mill kr633,31 mill kr8,48 mrd kr2,90 mrd kr5,57 mrd kr
20256,45 mrd kr797,48 mill kr985,89 mill kr5,98 mrd kr1,64 mrd kr4,34 mrd kr
20245,21 mrd kr1,38 mrd kr1,41 mrd kr5,73 mrd kr2,08 mrd kr3,65 mrd kr
20235,68 mrd kr2,45 mrd kr2,19 mrd kr10,58 mrd kr7,12 mrd kr3,46 mrd kr
20225,98 mrd kr2,19 mrd kr1,69 mrd kr9,89 mrd kr7,54 mrd kr2,35 mrd kr

Balanse

2026
Eiendeler8,48 mrd kr
Anleggsmidler64 %5,47 mrd krOmløpsmidler36 %3,01 mrd kr
Egenkapital og gjeld8,48 mrd kr
Innskutt egenkapital3 %219,10 mill krOpptjent egenkapital32 %2,68 mrd krLangsiktig gjeld9 %796,33 mill krKortsiktig gjeld56 %4,78 mrd kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader5,88 mrd kr
Finansinntekter65,62 mill kr
Finanskostnader120,25 mill kr
Netto finans−54,63 mill kr
Ordinært resultat før skatt766,64 mill kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

Den største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 52 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 10 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende en mindre del av årsresultatet.

Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.

Mellomværende med konsernselskaper (2025)

Renteinntekt fra konsernselskaper
59 mill kr
Rentekostnad til konsernselskaper
35 mill kr
Se pengene internt i konsernet →
API og MCPGET /company/961922976/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/961922976/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "961922976",
  "years": [
    {
      "year": 2026,
      "revenue": 6702300000,
      "operating_profit": 821264000,
      "net_profit": 633309000,
      "equity": 2902510000,
      …
    },
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 6446312000,
      "operating_profit": 797479000,
      "net_profit": 985894000,
      "equity": 1636821000,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "961922976" })

Spør AI-assistenten

  • Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Cermaq Norway AS per år.
  • Hvordan har omsetningen til Cermaq Norway AS utviklet seg fra 2022 til 2026?
  • Hva var driftsmarginen til Cermaq Norway AS i 2026?

Roller og styre5

Daglig leder

1Sist endret 26.01.2023
Daglig lederSignatur

Styre

3Sist endret 05.05.2026
Styrets lederSignatur
StyremedlemSignatur
StyremedlemSignatur

Revisor

1Sist endret 21.10.2015
Revisor
repr. DELOITTE ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →
API og MCPGET /company/961922976/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/961922976/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "961922976",
  "roles": [
    { "role_type": "Daglig leder", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    { "role_type": "Styrets leder", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "961922976" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem er daglig leder og styreleder i Cermaq Norway AS?
  • Hvilket revisjonsselskap reviderer Cermaq Norway AS?
  • List alle roller i Cermaq Norway AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.

Aksjonærer og eierstruktur

Eierendringer

Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.

1 nye · 1 ute

Ut (1)
AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Cermaq Norway Holding ASSelskapOrdinære aksjer100,0 %5 440

1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

API og MCPGET /company/961922976/shareholders

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/961922976/shareholders" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "961922976",
  "shareholders": [
    {
      "shareholder_name": "CERMAQ NORWAY HOLDING AS",
      "is_corporate": true,
      "ownership_pct": 100,
      "year": 2025,
      …
    }
  ],
  "total": 1
}

MCP

get_company_shareholders({ "org_no": "961922976" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor stor andel av Cermaq Norway AS eier Cermaq Norway Holding AS, og hvem eier resten?
  • Hvor mange aksjonærer har Cermaq Norway AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
  • Hvem eier Cermaq Norway AS, og hvor store eierandeler har de?

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

Mc Ocean Holdings LimitedUtenlandsk · Storbritannia
100,0 %

Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.

Underenheter og kunngjøringer

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Cermaq Norway AS Avd Administrasjon/hovedkontorBEDRProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannSteigen71
Cermaq Norway AS Avd HopenBEDRProduksjon av yngel og settefisk i ferskvannBodø8
Cermaq Norway AS Avd LakseslakteriBEDRSlakting av fisk, skalldyr og bløtdyrAlta−
Cermaq Norway AS Avd Matfisk FinnmarkBEDRProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannAlta403
Cermaq Norway AS Avd Matfisk NordfoldBEDRProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannSteigen160
Cermaq Norway AS Avd Oppdrettsanlegg FinnmarkBEDRProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannAlta−
Cermaq Norway AS Avd PolarlaksBEDRProduksjon av yngel og settefisk i ferskvannHammerfest10
Cermaq Norway AS Avd Salg OsloBEDRProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannOslo46
Cermaq Norway AS Avd SandsetBEDRProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannØksnes20
Cermaq Norway AS Avd Servicebåter Sjøfart NordlandBEDRTjenester tilknyttet fiske, fangst og akvakulturSteigen18
Cermaq Norway AS Avd Settefisk FinnmarkBEDRProduksjon av yngel og settefisk i ferskvannHasvik79
Cermaq Norway AS Avd Settefisk NordfoldBEDRProduksjon av yngel og settefisk i ferskvannSteigen42
Cermaq Norway AS Avd Slakteri RypefjordBEDRSlakting av fisk, skalldyr og bløtdyrHammerfest267
Cermaq Norway AS Avd Slakteri SteigenBEDRSlakting av fisk, skalldyr og bløtdyrSteigen130

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Konsernendring
  2. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  3. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:1239→1254
  4. Stilling utlyst
    Driftsoperatør Operasjonssentralen
  5. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:1297→1239

Bransjesammenligning

Varekostnad utgjør 52,1 % av driftsinntektene — 9,6 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2026Bransjemedian
Driftsmargin12,3 %2,1 %
Resultatmargin9,4 %3,5 %
Egenkapitalandel34,2 %47,1 %
Likviditetsgrad0,631,73
Gjeldsgrad1,920,72
Egenkapitalrentabilitet21,8 %1,4 %
Omsetningsvekst (siste år)+4,0 %+3,7 %
Omsetning per ansatt5,34 mill kr8,55 mill kr
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Varekostnad52,1 %61,7 %
Lønnskostnad9,7 %8,5 %
Annen driftskostnad18,7 %17,0 %
Avskrivninger7,4 %4,2 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/961922976/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/961922976/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "961922976",
  "nace_code": "03.211",
  "industry_count": 510,
  "revenue": { "value": 6702300000, "percentile": 0.988 },
  "operating_margin": { "value": 0.1225, "percentile": 0.6807 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "961922976" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor solid er Cermaq Norway AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
  • Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Cermaq Norway AS på i bransjen?
  • Hvor ligger Cermaq Norway AS blant de 510 selskapene i bransjen på omsetning og margin?

Offentlig støtte

Cermaq Norway AS er registrert med 3 forskningsprosjekter fra Forskningsrådet (11,45 mill kr) og 28 SkatteFUNN-søknader, 26 godkjent.

3 prosjekter, tildelt 11,45 mill kr
PeriodeProsjektAktivitetTildeltStatus
2021–2025Fish Behaviour 4.0: Transforming fish behaviour into a robust Operational Welfare Indicator for existing and emerging salmon farming systemHAVBASERT5,58 mill krAvsluttet
2015–2021New technologies for sustainable farming of Atlantic salmon in semi-closed systems - AquaDome as a full scale test platformStort program for havbruksforskning5,88 mill krAvsluttet
2010–2012Produksjonsrelaterte tiltak for å redusere stress, øke dyrevelferden og det økonomiske resultatet i settefiskproduksjonen av laks.Havbruk - en næring i vekst−Avslag

Kilde: Forskningsrådet

Analyse: Hvor mye offentlig støtte endte i konkurs? →

API og MCPGET /company/961922976/grants

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/961922976/grants" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "961922976",
  "innovasjon_norge": [],
  "forskningsradet": [
    {
      "prosjekttittel": "Fish Behaviour 4.0: Transforming fish behaviour into a robust Operational Welfare Indicator for existing and emerging salmon farming system",
      "prosjektstart": 2021,
      "tildelt_belop": 5579036,
      …
    },
    …
  ],
  "skattefunn": [
    {
      "prosjekttittel": "Polare lipider i fôr til arktisk laks",
      "godkjent": true,
      "innsendt_dato": "2024-08-29",
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_grants({ "org_no": "961922976" })

Spør AI-assistenten

  • Oppsummer all offentlig støtte til Cermaq Norway AS per år.
  • Hvilken offentlig støtte har Cermaq Norway AS fått?
  • Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Cermaq Norway AS søkt om, og ble de godkjent?

Investeringer

CERMAQ NORWAY AS eier aksjer i 7 selskaper

SelskapKommuneEierandelFørste årSiste årStatus
Vartdal Plast Steigen ASSteigen35,0 %20172025Aktiv
Nordnorsk Stamfisk ASSteigen25,0 %20152025Aktiv
Sporbarhet ASTrondheim10,0 %20192025Aktiv
Nce Aquaculture ASBodø9,1 %20212025Aktiv
Egga Utvikling ASØksnes8,3 %20152025Aktiv
Nord-Salten Kraft Holding ASHamarøy0,8 %20192025Aktiv
Orinor ASAlta0,5 %20152025Aktiv

Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.

Spørsmål og svar om Cermaq Norway AS

Hvor stor er bransjen Cermaq Norway AS tilhører?

Cermaq Norway AS er ett av 4 selskaper innen produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann i Steigen, og ett av 590 på landsbasis.

Hvor lenge har Cermaq Norway AS eksistert sammenlignet med bransjen?

Cermaq Norway AS ble etablert i 1991 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 87 % av selskapene.

Hvordan er lønnsomheten til Cermaq Norway AS sammenlignet med bransjen?

Medianen for produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann er en driftsmargin på 2,1 %. Cermaq Norway AS lå på 12,3 % i siste tilgjengelige regnskap.

Hva gjør Cermaq Norway AS?

Cermaq Norway AS er registrert i bransjen Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann (næringskode 03.211). Registrert aktivitet: Investere i eierandeler i havbruksnæringen og tilknyttet virksomhet samt hva hermed står i forbindelse.

Hvem leder Cermaq Norway AS?

John Gunnar Glørstad er registrert som daglig leder i Cermaq Norway AS.

Hvilke eiere står bak Cermaq Norway AS?

Cermaq Norway AS eies i hovedsak av Cermaq Norway Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.

Går Cermaq Norway AS med overskudd?

Siste tilgjengelige regnskap (2026) viser en omsetning på 6,70 mrd kr, opp 4 % fra 2025. Egenkapitalen var 2,90 mrd kr ved årsslutt.

Hvor mye egenkapital har Cermaq Norway AS?

Ved utgangen av 2026 hadde Cermaq Norway AS en egenkapital på 2,90 mrd kr, tilsvarende en egenkapitalandel på 34,2 %.

Hvor mange jobber i Cermaq Norway AS?

Det er registrert 1 254 ansatte i Cermaq Norway AS, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.

Er Cermaq Norway AS MVA-registrert?

Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 1993. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Nordland