Lyskultur
Org.nr 960508939
Om Lyskultur
Lyskultur er registrert som forening/lag/innretning med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers. Virksomheten ble stiftet i 1936 og har vært i drift i 90 år. Ida Thorendahl er daglig leder, og Tord Christensen er styreleder. I 2025 hadde Lyskultur en omsetning på 7,69 mill kr, en økning på 4 % fra 2024. Selskapet endte året med et underskudd på 400 860 kr. Egenkapitalen var 2,82 mill kr ved utgangen av 2025. Selskapet er ett av 8 714 innen aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers i Oslo, og ett av 74 270 i Norge. Det er eldre enn 96 % av selskapene i bransjen. Forening/lag/innretning er den vanligste selskapsformen i bransjen (99 %).
Aktivitet
Lyskultur skal arbeide for god og riktig bruk av belysning, være nøytral møteplass for alle interesserte. Lyskultur skal være en samlende og formidlende forening, som skal stimulere til økt kompetanse blant medlemmene. Lyskltur skal bidra til utvikling av nasjonale og internasjonale retningslinjer innen lys og belysning.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 7,69 mill kr | −515 886 kr | −400 860 kr | 3,61 mill kr | 2,82 mill kr | 782 864 kr |
| 2024 | 7,39 mill kr | −269 243 kr | −149 350 kr | 4,31 mill kr | 3,22 mill kr | 1,08 mill kr |
| 2023 | 7,54 mill kr | 203 429 kr | 328 082 kr | 5,24 mill kr | 3,37 mill kr | 1,86 mill kr |
| 2022 | 6,88 mill kr | −14 509 kr | −66 467 kr | 5,09 mill kr | 3,25 mill kr | 1,84 mill kr |
| 2021 | 7,40 mill kr | 363 274 kr | 439 436 kr | 4,78 mill kr | 3,31 mill kr | 1,47 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 50 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 36 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital. Balansen viser et udekket tap.
Roller og styre11
Daglig leder
1Sist endret 04.01.2023Styre
8Sist endret 16.06.2026Regnskapsfører
1Sist endret 16.12.2023Revisor
1Sist endret 06.02.2024Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Selskapet For Lyskultur | BEDR | Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers | Bærum | 6 |
Kunngjøringer20
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 10.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.5.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.5.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.7.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.7.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 13.7.2019 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+Christine Lindgren Hylleseth(Styremedlem)−Christine Lindgren(Styremedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAdresse:Strandveien 35→Fred. Olsens gate 3Postnummer:1366→0152Poststed:LYSAKER→OSLOKommune:BÆRUM→OSLO
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:5→6
- Endring i roller og styre+Karsten Kapelrud(Styremedlem)−Gunnar Molven Aasland(Styremedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:-→5
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 24,9 % av driftsinntektene — 14,9 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -6,7 % | 2,7 % |
| Resultatmargin | -5,2 % | 4,2 % |
| Egenkapitalandel | 78,3 % | 87,9 % |
| Likviditetsgrad | 4,61 | 4,18 |
| Gjeldsgrad | 0,28 | 0,09 |
| Egenkapitalrentabilitet | -14,2 % | 4,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +4,1 % | +4,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,28 mill kr | 1,12 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 24,9 % | 10,0 % |
| Lønnskostnad | 49,8 % | 38,2 % |
| Annen driftskostnad | 32,1 % | 36,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Offentlig støtte
Lyskultur er registrert med 1 tildeling fra Innovasjon Norge (200 000 kr) og 1 forskningsprosjekt fra Forskningsrådet (1,05 mill kr).
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 8.1.2015 | Klynger og nettverk | Klyngeprogrammet | 200 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
Investeringer
LYSKULTUR eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Storebrand ASA | Bærum | 0.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+3 til på samme adresse →Godt å vite om Lyskultur
Hvor stor er bransjen Lyskultur tilhører?
Lyskultur er ett av 8 714 selskaper innen aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers i Oslo, og ett av 74 270 på landsbasis.
Hvor lenge har Lyskultur eksistert sammenlignet med bransjen?
Lyskultur ble etablert i 1936 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 96 % av selskapene.
Hva er statusen til Lyskultur?
Selskapet er i ordinær drift som Forening/lag/innretning og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Lyskultur i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Lyskultur?
Ida Thorendahl er registrert som daglig leder i Lyskultur.
Hvem er styreleder i Lyskultur?
Styrets leder i Lyskultur er Tord Christensen. Styret har totalt 7 registrerte medlemmer.
Hva omsatte Lyskultur for i 2025?
I 2025 omsatte Lyskultur for 7,69 mill kr, opp 4 % fra 2024. Årsresultatet ble et underskudd på 400 860 kr.
Hvor mange jobber i Lyskultur?
Det er registrert 6 ansatte i Lyskultur, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.
Har Lyskultur mottatt offentlig støtte?
Lyskultur er registrert med 1 tildeling fra Innovasjon Norge (til sammen 200 000 kr) og 1 prosjekt hos Forskningsrådet.
Hva er nettsiden til Lyskultur?
Registrert nettside for Lyskultur er www.lyskultur.no. Opplysningene er selskapets egne registreringer i Brønnøysundregistrene.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Lyskultur?
I Enhetsregisteret er Lyskultur registrert med regnskapsfører Aider AS og revisor Orkla Revisjon AS.
Bransjen der selskapet holder til
Andre interessante kommuner
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.