Ørsta Specsavers AS
Org.nr 925937215
Om Ørsta Specsavers AS
Ørsta Specsavers AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Ørsta, Møre Og Romsdal. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler. Virksomheten ble stiftet i 2020 og har vært i drift i 6 år. Nina Helen Kleppe er daglig leder, og Richard Neil Owens er styreleder. Selskapet er ett av 3 innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Ørsta, og ett av 690 i Norge. Det ble etablert samme år som 26 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (89 %).
Aktivitet og formål
Salg av optiske varer og tjenester.
AI-sammendrag
Negativ egenkapital og et driftsunderskudd på 151K kr signaliserer at oppstartsfasen fortsatt belaster balansen, selv med 9% omsetningsvekst og et stabilt lokalmarked. Som del av Specsavers-kjeden nyter virksomheten godt av morselskapets merkevare og innkjøpsmakt, men den tynne bemanningen på 6 ansatte og gjeld som overstiger eiendelene gjør driften sårbar for videre svingninger.
Økonomi
Balanse
2026| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 9,19 mill kr | −76 503 kr | −150 634 kr | 1,74 mill kr | −1,35 mill kr | 3,10 mill kr |
| 2025 | 8,42 mill kr | −266 229 kr | −353 607 kr | 2,44 mill kr | −1,20 mill kr | 3,64 mill kr |
| 2024 | 8,02 mill kr | −247 287 kr | −334 873 kr | 3,15 mill kr | −849 747 kr | 4,00 mill kr |
| 2023 | 6,28 mill kr | −468 110 kr | −536 178 kr | 3,65 mill kr | −514 873 kr | 4,16 mill kr |
| 2022 | 0 kr | −3 250 kr | −3 250 kr | 26 875 kr | 21 305 kr | 5 570 kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2026-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 32 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 20 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital. Balansen viser et udekket tap.
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 03.06.2024Styre
3Sist endret 04.10.2024Regnskapsfører
1Sist endret 18.11.2020Revisor
1Sist endret 09.02.2022Fullmakt
(ikke i roller)Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 endret eierandel
- Norway Specsavers Ltd50,2 %
- Specsavers Norway AS100 % → 49,8 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Norway Specsavers Ltd | Selskap | B-aksjer | 50.2 % | 121 |
| Specsavers Norway AS | Selskap | A-aksjer | 49.8 % | 120 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Ørsta Specsavers AS | BEDR | Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler | Ørsta | 6 |
Kunngjøringer19
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 8.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 28.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.10.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 4.10.2024 | Styre ↗ |
| 9.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2024 | Signatur ↗ |
| 3.6.2024 | Styre ↗ |
| 3.6.2024 | Daglig leder ↗ |
| 27.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.3.2023 | Forretningsadresse ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:7→6
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:6→7
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 29,8 % av driftsinntektene — 7,3 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2026 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -0,8 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | -1,6 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | -77,6 % | 37,7 % |
| Likviditetsgrad | 0,51 | 1,41 |
| Omsetningsvekst (siste år) | +9,2 % | +5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 1,53 mill kr | 1,33 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2026 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 31,0 % | 30,1 % |
| Lønnskostnad | 32,4 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 29,8 % | 22,5 % |
| Avskrivninger | 7,6 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Ørsta Specsavers AS
Hvor stor er bransjen Ørsta Specsavers AS tilhører?
Ørsta Specsavers AS er ett av 3 selskaper innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Ørsta, og ett av 690 på landsbasis.
Hvor lenge har Ørsta Specsavers AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Ørsta Specsavers AS ble etablert i 2020 og er blant de nyere aktørene, eldre enn 22 % av selskapene i bransjen.
Hvilken status har Ørsta Specsavers AS i Enhetsregisteret?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Ørsta Specsavers AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Ørsta Specsavers AS?
Nina Helen Kleppe er registrert som daglig leder i Ørsta Specsavers AS.
Hvem er største aksjonær i Ørsta Specsavers AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Norway Specsavers Ltd største eier i Ørsta Specsavers AS med 50,2 % av aksjene. Nest størst er Specsavers Norway AS med 49,8 %.
Går Ørsta Specsavers AS med overskudd?
I 2026 omsatte Ørsta Specsavers AS for 9,19 mill kr, opp 9 % fra 2025. Årsresultatet ble et underskudd på 150 634 kr.
Hvor mange jobber i Ørsta Specsavers AS?
Det er registrert 6 ansatte i Ørsta Specsavers AS, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.
Hvilket org.nr har Ørsta Specsavers AS?
Organisasjonsnummeret til Ørsta Specsavers AS er 925 937 215. Selskapet er registrert som Aksjeselskap, med registreringsdato 09.11.2020.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Ørsta Specsavers AS?
I Enhetsregisteret er Ørsta Specsavers AS registrert med regnskapsfører Azets Insight AS og revisor Bdo AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Møre Og Romsdal
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.