- Omsetning
- 791 mill
- +8,1 %
- Resultat
- 13,8 mill
- +32 %
- Ansatte
- 75
Om Specsavers Norway AS
Specsavers Norway AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Leasing av immateriell eiendom og lignende produkter, unntatt opphavsrettsbeskyttede verker. Virksomheten ble stiftet i 2004 og har vært i drift i 22 år. Richard Neil Owens er styrets leder. Selskapet er ett av 83 innen leasing av immateriell eiendom og lignende produkter, unntatt opphavsrettsbeskyttede verker i Oslo, og ett av 314 i Norge. Det er eldre enn 78 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (71 %).
Aktivitet
Inngåelse av franchise-, leie-, markedsføring-, agentur- og salgsavtaler samt kjøp av produkter, i tillegg til annen tilknyttet virksomhet som deltakelse i andre selskaper med tilsvarende virksomhet via egenkapital, lån og/eller utstedelse av garantier, forutsatt av ingen slik virksomhet finner sted utenfor Norge.
Formål
Selskapets virksomhet skal innbefatte inngåelse av, i tillegg til andre aktiviteter, franchise, leie, markedsføring, agentur- og salgsavtaler, i tillegg til annen tilknyttet virksomhet som deltakelse i andre selskaper med tilsvarende virksomhet via egenkapital, lån og/eller utstedelse av garantier.
AI-sammendrag
Som heleid datterselskap av britiske Specsavers Optical Superstores Ltd drives franchisemodellen med en omsetning på 791 mill. kr, opp 8%, og plasserer aktøren blant de 10% største i bransjen både på omsetning og antall ansatte. Resultatet på 14 mill. kr gir en driftsmargin under bransjesnittet, og en egenkapitalandel på omtrent 33% er også svakere enn sammenlignbare selskaper, noe som tyder på at volumet ikke fullt ut omsettes til lønnsomhet. Full konsernkontroll og en gjeldsandel på rundt to tredjedeler av balansen gjør likevel at utviklingen i stor grad avhenger av morselskapets strategi og finansiering.
API og MCPGET /company/987644087
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"name": "SPECSAVERS NORWAY AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "77.400",
"nace_desc": "Leasing av immateriell eiendom og lignende produkter, unntatt opphavsrettsbeskyttede verker",
"employees": 75,
"address": { "municipality": "OSLO", "county": "OSLO", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Når ble Specsavers Norway AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Oslo holder Specsavers Norway AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Specsavers Norway AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2022–2026 · +8,1 % fra 2025 · +38,7 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 790,58 mill kr | 13,93 mill kr | 13,77 mill kr | 323,15 mill kr | 105,78 mill kr | 217,37 mill kr |
| 2025 | 731,20 mill kr | 12,39 mill kr | 10,43 mill kr | 235,24 mill kr | 92,00 mill kr | 143,23 mill kr |
| 2024 | 690,10 mill kr | 12,11 mill kr | 15,06 mill kr | 235,22 mill kr | 81,57 mill kr | 153,65 mill kr |
| 2023 | 632,18 mill kr | 12,31 mill kr | 10,16 mill kr | 215,01 mill kr | 66,51 mill kr | 148,50 mill kr |
| 2022 | 569,92 mill kr | 10,39 mill kr | 7,57 mill kr | 165,66 mill kr | 56,35 mill kr | 109,31 mill kr |
Balanse
2026Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2026 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 63 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 13 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 15 prosent av eiendelene. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 34 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/987644087/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"years": [
{
"year": 2026,
"revenue": 790576423,
"operating_profit": 13928694,
"net_profit": 13773226,
"equity": 105778068,
…
},
{
"year": 2025,
"revenue": 731203961,
"operating_profit": 12391885,
"net_profit": 10434637,
"equity": 92004842,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Specsavers Norway AS per år.
Hvordan har omsetningen til Specsavers Norway AS utviklet seg fra 2022 til 2026?
Hva var driftsmarginen til Specsavers Norway AS i 2026?
Roller og styre6
Styre
4Sist endret 31.07.2024Regnskapsfører
1Sist endret 25.02.2010Revisor
1Sist endret 06.12.2017API og MCPGET /company/987644087/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"roles": [
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Specsavers Norway AS?
Hvem er regnskapsfører for Specsavers Norway AS?
List alle roller i Specsavers Norway AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Specsavers Norway Ltdhadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Specsavers Optical Superstores Ltd | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 1 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/987644087/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "SPECSAVERS OPTICAL SUPERSTORES LTD",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Specsavers Norway AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Specsavers Norway AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Specsavers Norway AS eier Specsavers Optical Superstores Ltd, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Datterselskaper av Specsavers Norway AS
5 selskaperAPI og MCPGET /company/987644087/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"chain": [
{ "org_no": "987644087", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 5,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Specsavers Norway AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Specsavers Norway AS | BEDR | Leasing av immateriell eiendom og lignende produkter, unntatt opphavsrettsbeskyttede verker | Oslo | 75 |
Kunngjøringer64
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 7.9.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.10.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.2.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 31.7.2024 | Styre ↗ |
| 22.1.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.1.2023 | Forretningsadresse ↗ |
| 7.1.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.7.2022 | Forretningsadresse ↗ |
| 3.2.2022 | Styre ↗ |
| 2.11.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/987644087/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-07", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-10-16", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Specsavers Norway AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Specsavers Norway AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Specsavers Norway AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:78→75
- Konsernendring
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:77→78
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:80→77
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 62,6 % av driftsinntektene — 47,4 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2026 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,8 % | 7,8 % |
| Resultatmargin | 1,7 % | 9,2 % |
| Egenkapitalandel | 32,7 % | 50,2 % |
| Likviditetsgrad | 1,55 | 1,37 |
| Gjeldsgrad | 2,05 | 0,59 |
| Egenkapitalrentabilitet | 13,0 % | 6,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +8,1 % | +5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 10,54 mill kr | 4,04 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2026 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 62,6 % | 15,2 % |
| Lønnskostnad | 12,6 % | 27,2 % |
| Annen driftskostnad | 23,0 % | 30,8 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/987644087/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987644087",
"nace_code": "77.400",
"industry_count": 219,
"revenue": { "value": 790576423, "percentile": 0.9907 },
"operating_margin": { "value": 0.0176, "percentile": 0.4101 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Er Specsavers Norway AS blant de største selskapene innen leasing av immateriell eiendom og lignende produkter, unntatt opphavsrettsbeskyttede verker?
Hvor solid er Specsavers Norway AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Specsavers Norway AS på i bransjen?
Offentlige anbud
Specsavers Norway AS har vunnet 7 offentlige anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2.7.2026 | Vinner | Synsundersøkelser og databriller | Agder | − | − | Tildelt |
| 3.6.2025 | Vinner | 20240082 Rammeavtale databriller | Ikke stedbunden | 9.5.2027 | 6,20 mill kr | Tildelt |
| 30.5.2025 | Vinner | 14-UDE-2024 Rammeavtale, databriller | Oslo | − | 6,00 mill kr | Tildelt |
| 1.4.2025 | Vinner | Arbeidsplassbriller til Helse Midt-Norge | Møre og Romsdal | − | 5,58 mill kr | Tildelt |
| 22.8.2024 | Vinner | Databriller | Viken | 14.9.2026 | 4,00 mill kr | Tildelt |
| 10.4.2024 | Vinner | Synstest og terminalbriller | Ikke stedbunden | − | 20,00 mill kr | Tildelt |
| 25.11.2022 | Vinner | Rammeavtale databriller og synsundersøkelse | — | − | − | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/987644087/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987644087/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 7, "tenders_won_12mo": 1, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2026-111625",
"heading": "Synsundersøkelser og databriller",
"publication_date": "2026-07-02",
"role": "winner",
…
},
{
"notice_id": "2025-108682",
"heading": "20240082 Rammeavtale databriller",
"publication_date": "2025-06-03",
"role": "winner",
…
},
…
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "987644087" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Synsundersøkelser og databriller» ut på?
Hvilke offentlige anbud har Specsavers Norway AS vunnet det siste året?
Hvor mye har Specsavers Norway AS vunnet i offentlige kontrakter totalt?
Investeringer
SPECSAVERS NORWAY AS eier aksjer i 23 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Stavanger Specsavers AS | Stavanger | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Jekta Specsavers AS | Tromsø | 50,2 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Lille Grensen Specsavers AS | Oslo | 50,2 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| By17 Specsavers AS | Oslo | 50,2 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Arendal Specsavers AS | Arendal | 49,8 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Mo I Rana Specsavers AS | Rana | 49,8 % | 2018 | 2025 | Aktiv |
| Bekkestua Specsavers AS | Bærum | 49,8 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Ørsta Specsavers AS | Ørsta | 49,8 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Tullin Specsavers AS | Oslo | 49,8 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Kvadrat Specsavers AS | Sandnes | 49,8 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+36 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Specsavers Norway AS
Hvor stor er bransjen Specsavers Norway AS tilhører?
Specsavers Norway AS er ett av 83 selskaper innen leasing av immateriell eiendom og lignende produkter, unntatt opphavsrettsbeskyttede verker i Oslo, og ett av 314 på landsbasis.
Hvor lenge har Specsavers Norway AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Specsavers Norway AS ble etablert i 2004 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 78 % av selskapene.
Hvilke eiere står bak Specsavers Norway AS?
Specsavers Norway AS eies i hovedsak av Specsavers Optical Superstores Ltd (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Eier Specsavers Norway AS andre selskaper?
Gjennom eierposter på over 50 % kontrollerer Specsavers Norway AS 5 selskaper, deriblant Stavanger Specsavers AS, Kvadrat Specsavers AS og Lille Grensen Specsavers AS.
Går Specsavers Norway AS med overskudd?
I 2026 omsatte Specsavers Norway AS for 790,58 mill kr, opp 8 % fra 2025. Årsresultatet ble et overskudd på 13,77 mill kr.
Hvor lønnsom er driften i Specsavers Norway AS?
Driftsresultatet for 2026 var 13,93 mill kr (driftsmargin 1,8 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor mye egenkapital har Specsavers Norway AS?
Ved utgangen av 2026 hadde Specsavers Norway AS en egenkapital på 105,78 mill kr, tilsvarende en egenkapitalandel på 32,7 %.
Er Specsavers Norway AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2005. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Bransjen der selskapet holder til
Andre interessante kommuner
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.