Unger Fabrikker AS
- Omsetning
- 952 mill
- +3,4 %
- Resultat
- 11,1 mill
- −79,8 %
- Ansatte
- 143
- +7 siden mars
Om Unger Fabrikker AS
Unger Fabrikker AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Fredrikstad, Østfold. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler. Virksomheten ble stiftet i 1961 og har vært i drift i 65 år. Jan Ivar Ruud er daglig leder, og Pål Frithjof Tandberg er styreleder. Selskapet er ett av 3 innen produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler i Fredrikstad, og ett av 82 i Norge. Det er eldre enn 98 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet
Produsent av tensider for industrielle prosessanvendelser og råstoffer for rengjøringsprodukter.
Formål
Industriell virksomhet og handel, omsetning av verdipapirer, samt ved aksjetegning eller på annen måte drive eller delta i virksomhet av annen art.
AI-sammendrag
En egenkapitalandel på 59% (374 av 639 mill. kr) og over snittet driftsmargin gir solid finansielt handlingsrom, selv om en omsetningsvekst på beskjedne 3% til 952 mill. kr og et resultat på 11 mill. kr tyder på presset lønnsomhet. Som heleid datterselskap av Thon Holding er aktøren en av de største i sin bransje målt på både omsetning og ansatte, noe som gir stabilt og ensartet eierskap, men også avhengighet av én eier.
API og MCPGET /company/917016011
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"name": "UNGER FABRIKKER AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "20.410",
"nace_desc": "Produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler",
"employees": 143,
"address": { "municipality": "FREDRIKSTAD", "county": "ØSTFOLD", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Hva driver Unger Fabrikker AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Unger Fabrikker AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Unger Fabrikker AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +3,4 % fra 2024 · +30,2 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 951,98 mill kr | 17,00 mill kr | 11,05 mill kr | 639,00 mill kr | 374,04 mill kr | 264,96 mill kr |
| 2024 | 920,40 mill kr | 68,23 mill kr | 54,69 mill kr | 617,09 mill kr | 371,57 mill kr | 245,52 mill kr |
| 2023 | 835,41 mill kr | 11,42 mill kr | 10,35 mill kr | 540,33 mill kr | 316,87 mill kr | 223,45 mill kr |
| 2022 | 874,63 mill kr | 42,69 mill kr | 35,48 mill kr | 651,66 mill kr | 306,52 mill kr | 345,14 mill kr |
| 2021 | 731,19 mill kr | 61,95 mill kr | 43,74 mill kr | 539,78 mill kr | 271,04 mill kr | 268,74 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 66 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 14 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 31 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Gjeld til konsernselskaper
- 11 mill kr (2 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 850 000 kr
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 5,8 mill kr
- Avgitt konsernbidrag
- 8,6 mill kr
API og MCPGET /company/917016011/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 951975330,
"operating_profit": 17000221,
"net_profit": 11052343,
"equity": 374039631,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 920397746,
"operating_profit": 68228405,
"net_profit": 54693318,
"equity": 371567289,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Unger Fabrikker AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Unger Fabrikker AS per år.
Hvordan har omsetningen til Unger Fabrikker AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre10
Daglig leder
1Sist endret 17.01.2007Styre
8Sist endret 01.09.2026Revisor
1Sist endret 20.07.2010API og MCPGET /company/917016011/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Unger Fabrikker AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Unger Fabrikker AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Unger Fabrikker AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Thon Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 12 500 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/917016011/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "THON HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Unger Fabrikker AS eier Thon Holding AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Unger Fabrikker AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Unger Fabrikker AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Thon Holding AS
12 selskaperAPI og MCPGET /company/917016011/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"chain": [
{ "org_no": "912868761", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "988969656", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "938050287", "owner_pct": 100, … },
…
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Unger Fabrikker AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Unger Fabrikker AS?
Hvem eier Unger Fabrikker AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Unger Fabrikker AS | BEDR | Produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler | Fredrikstad | 143 |
Kunngjøringer50
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 1.9.2026 | Styre ↗ |
| 2.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.3.2025 | Rettelse av styre ↗ |
| 27.2.2025 | Styre ↗ |
| 1.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.2.2024 | Styre ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 1.9.2023 | Styre ↗ |
| 15.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/917016011/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-01", "type": "Styre", … },
{ "dato": "2026-07-02", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Unger Fabrikker AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Unger Fabrikker AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Unger Fabrikker AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:142→143
- Endring i roller og styre+Frida Forsberg Ellingsen(Styremedlem)+Malin Henriette Huseby(Varamedlem)+Morten Broen(Varamedlem)−Hans Petter Brandstorp Hansen(Varamedlem)−Morten Broen(Styremedlem)−Per-Olav Hansen(Varamedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:138→142
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:135→138
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 65,6 % av driftsinntektene — 17,8 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,8 % | 1,8 % |
| Resultatmargin | 1,2 % | 1,0 % |
| Egenkapitalandel | 58,5 % | 43,5 % |
| Likviditetsgrad | 1,69 | 2,31 |
| Gjeldsgrad | 0,71 | 0,70 |
| Egenkapitalrentabilitet | 3,0 % | 14,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +3,4 % | +2,7 % |
| Omsetning per ansatt | 6,66 mill kr | 2,75 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 65,6 % | 47,8 % |
| Lønnskostnad | 14,0 % | 24,7 % |
| Annen driftskostnad | 15,8 % | 17,2 % |
| Avskrivninger | 2,9 % | 2,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/917016011/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"nace_code": "20.410",
"industry_count": 34,
"revenue": { "value": 951975330, "percentile": 0.9688 },
"operating_margin": { "value": 0.0179, "percentile": 0.5385 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Unger Fabrikker AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Unger Fabrikker AS blant de største selskapene innen produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler?
Hvor solid er Unger Fabrikker AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Unger Fabrikker AS er registrert med 1 tildeling fra Innovasjon Norge (370 000 kr), 3 forskningsprosjekter fra Forskningsrådet og 11 SkatteFUNN-søknader, 11 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 28.7.2020 | Innovasjonstilskudd | Miljøteknologi | 370 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/917016011/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917016011/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917016011",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Innovasjonstilskudd",
"innvilget_belop": 370000,
"innvilget_dato": "2020-07-28",
…
}
],
"forskningsradet": [
{
"prosjekttittel": "Sustainable and Efficient Production with Using Fingerprinting and AI",
"prosjektstart": 2022,
"tildelt_belop": 0,
…
},
…
],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Nytt innovativt konsept til styrt Boring",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2025-08-31",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "917016011" })Spør AI-assistenten
Hvilke forskningsprosjekter har Unger Fabrikker AS hatt hos Forskningsrådet?
Oppsummer all offentlig støtte til Unger Fabrikker AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Unger Fabrikker AS fått?
Immaterielle rettigheter
Unger Fabrikker AS har 2 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| PURE NORDIC QUALITY ↗ | 201614792 | − | Henlagt | − |
| UFARYL ↗ | 201402114 | 276283 | Registrert | 19.2.2034 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
UNGER FABRIKKER AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Storebrand ASA | Bærum | 0,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså i Fredrikstad
1 000+ til i Fredrikstad →Vis 5 tilVis færre
Ofte spurt om Unger Fabrikker AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Unger Fabrikker AS?
Det er registrert 82 selskaper i Norge innen produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler, hvorav 3 i Fredrikstad.
Er Unger Fabrikker AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1961, som er lenger enn 98 % av selskapene i samme bransje.
Går Unger Fabrikker AS bedre enn andre i bransjen?
Unger Fabrikker AS hadde en driftsmargin på 1,8 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 1,8 % for produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler.
Hvem er daglig leder i Unger Fabrikker AS?
Daglig leder i Unger Fabrikker AS er Jan Ivar Ruud, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvilke eiere står bak Unger Fabrikker AS?
Unger Fabrikker AS eies i hovedsak av Thon Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva er omsetningen til Unger Fabrikker AS?
I 2025 omsatte Unger Fabrikker AS for 951,98 mill kr, opp 3 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 11,05 mill kr.
Hva er driftsresultatet til Unger Fabrikker AS?
I 2025 hadde Unger Fabrikker AS et driftsresultat på 17,00 mill kr, som tilsvarer en driftsmargin på 1,8 %.
Hva er aksjekapitalen i Unger Fabrikker AS?
Unger Fabrikker AS har en registrert aksjekapital på 12,50 mill kr.
Får Unger Fabrikker AS støtte fra Innovasjon Norge eller Forskningsrådet?
I offentlige tildelingsdata er Unger Fabrikker AS oppført med 1 tildeling fra Innovasjon Norge (til sammen 370 000 kr), 3 prosjekter hos Forskningsrådet og 11 godkjente SkatteFUNN-søknader. Detaljene vises i seksjonen Offentlig støtte på denne siden.
Har Unger Fabrikker AS registrerte immaterielle rettigheter?
Hos Patentstyret er det registrert 2 varemerker knyttet til Unger Fabrikker AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Østfold
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.