Gudvangen Utvikling AS
- Omsetning
- 25,8 mill
- +27,1 %
- Resultat
- 4,2 mill
- −15,6 %
- Ansatte
- 26
- +1 siden mars
Om Gudvangen Utvikling AS
Gudvangen Utvikling AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Aurland, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører. Virksomheten ble stiftet i 2014 og har vært i drift i 12 år. Frode Aas Tufte er daglig leder, og Torill Anne Haug Hylland er styreleder. I 2025 hadde Gudvangen Utvikling AS en omsetning på 25,84 mill kr, en økning på 27 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 4,21 mill kr. Egenkapitalen var −10,41 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Gudvangen Hotelldrift AS med 29,6 % av aksjene. Selskapet er ett av 4 innen aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Aurland, og ett av 2 732 i Norge. Det er eldre enn 73 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet
Drive turistrettede aktiviteter i Nærøyområdet.
Formål
Gudvangen Utvikling AS har som formål å drive turistrettede aktiviteter i Nærøyområdet.
API og MCPGET /company/914518652
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"name": "GUDVANGEN UTVIKLING AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "79.121",
"nace_desc": "Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører",
"employees": 26,
"address": { "municipality": "AURLAND", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
Er Gudvangen Utvikling AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Gudvangen Utvikling AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Gudvangen Utvikling AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +27,1 % fra 2024 · +500 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 25,84 mill kr | 6,78 mill kr | 4,21 mill kr | 27,03 mill kr | −10,41 mill kr | 37,44 mill kr |
| 2024 | 20,33 mill kr | 8,06 mill kr | 4,98 mill kr | 28,19 mill kr | −14,62 mill kr | 42,81 mill kr |
| 2023 | 15,44 mill kr | 4,57 mill kr | 2,23 mill kr | 26,05 mill kr | −19,60 mill kr | 45,65 mill kr |
| 2022 | 10,69 mill kr | −46 166 kr | −1,59 mill kr | 26,33 mill kr | −21,83 mill kr | 48,16 mill kr |
| 2021 | 4,31 mill kr | −1,86 mill kr | −3,07 mill kr | 28,86 mill kr | −20,23 mill kr | 49,10 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2024-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 33 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 13 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2024)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Gjeld til konsernselskaper
- 5,3 mill kr (19 % av balansen)
API og MCPGET /company/914518652/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 25837226,
"operating_profit": 6782014,
"net_profit": 4206804,
"equity": -10409794,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 20331702,
"operating_profit": 8062087,
"net_profit": 4981423,
"equity": -14616599,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Gudvangen Utvikling AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Gudvangen Utvikling AS per år.
Hvordan har omsetningen til Gudvangen Utvikling AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre9
Daglig leder
1Sist endret 11.01.2018Styre
6Sist endret 17.07.2024Regnskapsfører
1Sist endret 30.05.2024Revisor
1Sist endret 25.01.2024API og MCPGET /company/914518652/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Gudvangen Utvikling AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Gudvangen Utvikling AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Gudvangen Utvikling AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute · 9 endret eierandel
- Ftw AS20 %
- Johnny Steensenhadde 14,6 %
- Gudvangen Stein AS18,2 % → 5,8 %
- Gudvangen Hotelldrift AS20 % → 29,6 %
- Fjallarr Olavsson Stalheim5,5 % → 14,2 %
- Gjertrud Teresia Sofi Hemre9,1 % → 2,9 %
- Torill Anne Haug Hylland14,6 % → 9,3 %
- Tor Eirik Stalheim0,4 % → 4,1 %
- Lene Hagen3,6 % → 2,3 %
- Roar Hylland1,8 % → 0,6 %
… og 1 flere
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Gudvangen Hotelldrift AS | Selskap | Ordinære aksjer | 29,6 % | 510 |
| Ftw AS | Selskap | Ordinære aksjer | 20,0 % | 345 |
| Fjallarr Olavsson Stalheim | Person | Ordinære aksjer | 14,2 % | 245 |
| Torill Anne Haug Hylland | Person | Ordinære aksjer | 9,3 % | 160 |
| Gudvangen Stein AS | Selskap | Ordinære aksjer | 5,8 % | 100 |
| Tor Eirik Stalheim | Person | Ordinære aksjer | 4,1 % | 70 |
| L Hyllands Eftf AS | Selskap | Ordinære aksjer | 3,8 % | 65 |
| Gjertrud Teresia Sofi Hemre | Person | Ordinære aksjer | 2,9 % | 50 |
| Siri Larsen Ramsøy | Person | Ordinære aksjer | 2,9 % | 50 |
| Lene Hagen | Person | Ordinære aksjer | 2,3 % | 40 |
21 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/914518652/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "GUDVANGEN HOTELLDRIFT AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 29.6,
"year": 2025,
…
},
{ "shareholder_name": "FTW AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 20.02, "year": 2025, … },
…
],
"total": 21
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Gudvangen Utvikling AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Gudvangen Utvikling AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Gudvangen Utvikling AS eier Gudvangen Hotelldrift AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 13 flere eiere ↓Vis færre ↑
Viser de 25 største av 26 beregnede eiere.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Gudvangen Utvikling AS | BEDR | Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører | Aurland | 26 |
Kunngjøringer28
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 21.10.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.11.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.9.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.7.2024 | Styre ↗ |
| 25.1.2024 | Revisor ↗ |
| 20.9.2023 | Revisor ↗ |
| 11.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.8.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.10.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/914518652/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-21", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-11-10", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Gudvangen Utvikling AS sist endret?
Har Gudvangen Utvikling AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Gudvangen Utvikling AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:29→26
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:34→29
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:27→34
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:25→27
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 8,7 % av driftsinntektene — 31,5 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 26,2 % | 2,5 % |
| Resultatmargin | 16,3 % | 1,6 % |
| Egenkapitalandel | -38,5 % | 32,8 % |
| Likviditetsgrad | 2,60 | 1,29 |
| Omsetningsvekst (siste år) | +27,1 % | +4,2 % |
| Omsetning per ansatt | 993 739,462 kr | 488 404,688 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2024 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 8,7 % | 40,2 % |
| Lønnskostnad | 33,3 % | 22,9 % |
| Annen driftskostnad | 10,3 % | 25,8 % |
| Avskrivninger | 8,1 % | 1,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/914518652/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"nace_code": "79.121",
"industry_count": 1106,
"revenue": { "value": 25837226, "percentile": 0.9699 },
"operating_margin": { "value": 0.2625, "percentile": 0.8573 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Gudvangen Utvikling AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Gudvangen Utvikling AS på i bransjen?
Hvor ligger Gudvangen Utvikling AS blant de 1106 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Offentlig støtte
Gudvangen Utvikling AS er registrert med 2 tildelinger fra Innovasjon Norge (1,95 mill kr) og 2 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 14.11.2017 | Distriktsutviklingstilskudd | Investeringstilskudd | 1,50 mill kr | Tilskudd |
| 3.7.2015 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 450 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/914518652/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/914518652/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "914518652",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Distriktsutviklingstilskudd",
"innvilget_belop": 1500000,
"innvilget_dato": "2017-11-14",
…
},
…
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Utvikling av nytt opplevelsesbasert pedagogisk opplegg for formidling av vikingtidens tradisjoner",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2019-08-30",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "914518652" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Gudvangen Utvikling AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Gudvangen Utvikling AS fått?
Hvor mye har Gudvangen Utvikling AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Spørsmål og svar om Gudvangen Utvikling AS
Hvor stor er bransjen Gudvangen Utvikling AS tilhører?
Gudvangen Utvikling AS er ett av 4 selskaper innen aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Aurland, og ett av 2 732 på landsbasis.
Hvor lenge har Gudvangen Utvikling AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Gudvangen Utvikling AS ble etablert i 2014 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 73 % av selskapene i bransjen.
Hvordan er lønnsomheten til Gudvangen Utvikling AS sammenlignet med bransjen?
Medianen for aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører er en driftsmargin på 2,5 %. Gudvangen Utvikling AS lå på 26,2 % i siste tilgjengelige regnskap.
Hvilken status har Gudvangen Utvikling AS i Enhetsregisteret?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Gudvangen Utvikling AS i Brønnøysundregistrene.
Hvilken bransje tilhører Gudvangen Utvikling AS?
Gudvangen Utvikling AS er registrert i bransjen Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører (næringskode 79.121). Registrert aktivitet: Drive turistrettede aktiviteter i Nærøyområdet.
Hvem leder Gudvangen Utvikling AS?
Frode Aas Tufte er registrert som daglig leder i Gudvangen Utvikling AS.
Hvem er største aksjonær i Gudvangen Utvikling AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Gudvangen Hotelldrift AS største eier i Gudvangen Utvikling AS med 29,6 % av aksjene. Nest størst er Ftw AS med 20 %.
Går Gudvangen Utvikling AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 25,84 mill kr, opp 27 % fra 2024. Egenkapitalen var −10,41 mill kr ved årsslutt.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.