Premas AS
- Omsetning
- 21,2 mill
- +1,2 %
- Resultat
- 3,0 mill
- −0,3 %
- Ansatte
- 12
- −2 siden mars
Om Premas AS
Premas AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Ålesund, Møre Og Romsdal. Selskapet er registrert i bransjen Dataprogrammeringstjenester. Virksomheten ble stiftet i 2013 og har vært i drift i 13 år. Thor Arhaug er daglig leder, og Ole Johan Anstensrud er styreleder. I 2025 hadde Premas AS en omsetning på 21,24 mill kr, en økning på 1 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 3,02 mill kr. Egenkapitalen var 300 001 kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Star Information Systems AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 170 innen dataprogrammeringstjenester i Ålesund, og ett av 17 671 i Norge. Det er eldre enn 83 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (59 %).
Aktivitet
Programvareutvikling salg av programvare.
Formål
Selskapets formål er å utvikle programvareløsninger og selge slike med tilhørende tjenester og produkt, nasjonalt og internasjonalt.
API og MCPGET /company/912787281
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"name": "PREMAS AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "62.100",
"nace_desc": "Dataprogrammeringstjenester",
"employees": 12,
"address": { "municipality": "ÅLESUND", "county": "MØRE OG ROMSDAL", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Gi meg en kort oversikt over Premas AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Premas AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Premas AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +1,2 % fra 2024 · +27,5 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 21,24 mill kr | 3,53 mill kr | 3,02 mill kr | 16,29 mill kr | 300 001 kr | 15,99 mill kr |
| 2024 | 21,00 mill kr | 3,72 mill kr | 3,03 mill kr | 16,74 mill kr | 300 000 kr | 16,44 mill kr |
| 2023 | 21,55 mill kr | 3,53 mill kr | 2,94 mill kr | 8,52 mill kr | 620 325 kr | 7,90 mill kr |
| 2022 | 18,92 mill kr | 3,25 mill kr | 2,57 mill kr | 10,08 mill kr | 683 498 kr | 9,40 mill kr |
| 2021 | 16,66 mill kr | 2,77 mill kr | 2,17 mill kr | 8,68 mill kr | 682 796 kr | 8,00 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 53 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 20 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Til gode hos konsernselskaper
- 9 200 kr
- Gjeld til konsernselskaper
- 12 mill kr (71 % av balansen)
- Avgitt konsernbidrag
- 5 mill kr
API og MCPGET /company/912787281/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 21244218,
"operating_profit": 3532751,
"net_profit": 3023262,
"equity": 300001,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 20996567,
"operating_profit": 3717456,
"net_profit": 3032595,
"equity": 300000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Premas AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Premas AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Premas AS de siste årene.
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 23.11.2013Styre
2Sist endret 22.02.2025Regnskapsfører
2Sist endret 02.12.2025Revisor
1Sist endret 29.10.2026API og MCPGET /company/912787281/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Premas AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Premas AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Premas AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 4 ute
- Premisoft AShadde 90,1 %
- Erling Kjerlandhadde 4,1 %
- Maanelys AShadde 4,1 %
- Olaf Lillenes Brungothadde 1,7 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Star Information Systems AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 300 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/912787281/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "STAR INFORMATION SYSTEMS AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Premas AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Premas AS eier Star Information Systems AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Premas AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 13 flere eiere ↓Vis færre ↑
Viser de 25 største av 31 beregnede eiere.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Andre selskaper eid av Star Information Systems AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/912787281/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"chain": [
{ "org_no": "932436019", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "932435993", "owner_pct": 95, … },
{ "org_no": "932436027", "owner_pct": 100, … },
…
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Premas AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Premas AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Premas AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Premas AS | BEDR | Dataprogrammeringstjenester | Ålesund | 12 |
Kunngjøringer43
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 29.10.2026 | Revisor ↗ |
| 22.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 12.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.2.2025 | Styre ↗ |
| 22.2.2025 | Revisor ↗ |
| 30.9.2024 | Signatur ↗ |
| 30.9.2024 | Styre ↗ |
| 13.6.2024 | Styre ↗ |
| 11.4.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/912787281/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-29", "type": "Revisor", … },
{ "dato": "2026-07-22", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Premas AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Premas AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Premas AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+ERNST & YOUNG AS(Revisor)−PERGUS AS(Revisor)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:13→12
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:14→13
- Endring i roller og styre+ENORA AS(Regnskapsfører)−TOWER NEWCO AS(Regnskapsfører)
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 0,9 % av driftsinntektene — 15,4 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 16,6 % | 1,3 % |
| Resultatmargin | 14,2 % | 1,5 % |
| Egenkapitalandel | 1,8 % | 53,0 % |
| Likviditetsgrad | 0,36 | 1,50 |
| Gjeldsgrad | 53,30 | 0,38 |
| Egenkapitalrentabilitet | 1007,8 % | 0,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +1,2 % | +5,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,77 mill kr | 1,54 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 0,9 % | 16,3 % |
| Lønnskostnad | 53,0 % | 47,8 % |
| Annen driftskostnad | 14,7 % | 20,7 % |
| Avskrivninger | 14,8 % | 2,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/912787281/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"nace_code": "62.100",
"industry_count": 8463,
"revenue": { "value": 21244218, "percentile": 0.9402 },
"operating_margin": { "value": 0.1663, "percentile": 0.7144 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Premas AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Premas AS på i bransjen?
Hvor ligger Premas AS blant de 8463 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Offentlig støtte
Premas AS er registrert med 5 SkatteFUNN-søknader, 3 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 31.8.2020 | Rammeverk for innkjøpsadministrasjon | 2020–2022 | Avslått |
| 1.4.2020 | Premaster - Sentralstyrt flåtestyring | 2020–2021 | Avslått |
| 11.4.2018 | PreMaster system for havbruksnæringen | 2018–2019 | Godkjent |
| 16.8.2016 | OCS PreMaster system for fiskeoppdrett | 2016–2017 | Godkjent |
| 28.8.2014 | OCS PreMaster | 2014–2015 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/912787281/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912787281/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912787281",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Rammeverk for innkjøpsadministrasjon",
"godkjent": false,
"innsendt_dato": "2020-08-31",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "912787281" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Premas AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Premas AS søkt om, og ble de godkjent?
Oppsummer all offentlig støtte til Premas AS per år.
Lignende selskaper
AIOgså i Ålesund
1 000+ til i Ålesund →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Premas AS
Hvor stor er bransjen Premas AS tilhører?
Premas AS er ett av 170 selskaper innen dataprogrammeringstjenester i Ålesund, og ett av 17 671 på landsbasis.
Hvor lenge har Premas AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Premas AS ble etablert i 2013 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 83 % av selskapene.
Hva er statusen til Premas AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Premas AS i Brønnøysundregistrene.
Hvilken bransje tilhører Premas AS?
Premas AS er registrert i bransjen Dataprogrammeringstjenester (næringskode 62.100). Registrert aktivitet: Programvareutvikling salg av programvare.
Hvem leder Premas AS?
Thor Arhaug er registrert som daglig leder i Premas AS.
Hvem er største aksjonær i Premas AS?
Største aksjonær i Premas AS er Star Information Systems AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hvem er morselskapet til Premas AS?
Selskapet er datterselskap av Star Information Systems AS (100 % eierandel). Øverste morselskap i konsernet er Sis Topco AS.
Går Premas AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 21,24 mill kr, opp 1 % fra 2024. Egenkapitalen var 300 001 kr ved årsslutt.
Hvor lønnsom er driften i Premas AS?
Driftsresultatet for 2025 var 3,53 mill kr (driftsmargin 16,6 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor mange jobber i Premas AS?
Det er registrert 12 ansatte i Premas AS, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Møre Og Romsdal
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.