Esmar AS
Investorportefølje (2025) — 82 selskaperSe historiske investeringer →
Esmar AS er registrert som aksjonær i 81 norske selskaper i siste årgang av aksjonærregisteret, med eierhistorikk tilbake til 2015. Porteføljen er konsentrert om utenriks sjøfart med gods og alternative investeringsfond (aif) som ikke er verdipapirfond, med tyngdepunkt i Oslo. Porteføljeselskapene har til sammen 3 564 ansatte, og eierandelsvektet omsetning er 62,47 mill kr. 38 av selskapene er lønnsomme, 6 er majoritetsposter, og 2 lyser ut stillinger. 13 av porteføljeselskapene er konkurs eller under avvikling.
Se selskapsprofilAI-sammendrag
Porteføljen på 76 selskaper er dominert av maritim eksponering, der utenriks godsfart og leasing av sjøtransportmateriell alene utgjør over 40 prosent av investeringene, supplert av 18 alternative investeringsfond. Til tross for bred porteføljestørrelse er gjennomsnittlig eierandel relativt lav på 11,3 %, noe som tyder på en kombinasjon av minoritetsposter i fond og maritime selskaper ved siden av heleidde datterselskaper innen teknologi og bergverkstjenester (KAERN-gruppen). Samlet porteføljeomsetning på 2 mrd. kr og innslaget av offshore-forsyning og bedriftsrådgivning gir aktøren et særpreg som maritim konglomeratstruktur med strategiske eierposisjoner i teknologi og ressursnæringer.
Investeringer over tid
Porteføljesignaler
Hva porteføljeselskapene til Esmar AS faktisk gjør, av 81 selskaper (siste år).
- Lønnsomme selskaper38 av 81
- Majoritetseid (>50 %)6 av 81
- Mottar offentlig støtte14 av 81
- Har patent eller varemerke10 av 81
- Vinner offentlige anbud1 av 81
- Lyser ut stillinger2 av 81
- Konkurs eller avvikling13 av 81
Sektorfordeling
Topp bransjer i porteføljen
Geografisk fordeling
Hvor selskapene er registrert
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Partankers Xxvi AS | Oslo | 1.0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Atlantica Power AS | Oslo | 1.0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Alliance Chemtankers AS | Oslo | 1.0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Chem Tank Invest X AS | Bergen | 0.9 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Chem Tank Invest IX AS | Bergen | 0.9 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Norse Diamond Drilling AS | Rana | 0.8 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Ugland Supramax AS | Oslo | 0.8 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 34 AS | Trondheim | 0.7 % | 2025 | 2025 | Aktiv |
| Selmer Bulk AS | Oslo | 0.7 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 27 AS | Trondheim | 0.6 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Svit AS | Steinkjer | 0.6 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 26 AS | Trondheim | 0.5 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Pallas Tankers AS | Oslo | 0.5 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Swiss Life Ref Esg Nordic 2022 AS | Oslo | 0.5 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 22 Follow-Up AS | Trondheim | 0.4 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 22b AS | Trondheim | 0.4 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 22 AS | Trondheim | 0.4 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 25 AS | Trondheim | 0.3 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 25b AS | Trondheim | 0.3 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Polaris Eiendom AS | Tromsø | 0.2 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Apim Therapeutics AS | Ørland | 0.1 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Turnstone Private Equity Fund I AS | Oslo | 0.1 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Turnstone Private Equity Fund II AS | Oslo | 0.1 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Turnstone Private Equity Fund III AS | Oslo | 0.1 % | 2025 | 2025 | Aktiv |
| Viking Growth 25 Follow-Up AS | Trondheim | 0.0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Aker ASA | Bærum | 0.0 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
| Dof Group ASA | Austevoll | 0.0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Solstad Maritime ASA | Karmøy | 0.0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Solstad Offshore ASA | Karmøy | 0.0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
| Norwegian Air Shuttle ASA | Bærum | 0.0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Voim ASA | Kristiansand | 0.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Aker Bp ASA | Bærum | 0.0 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
Selskapseiere i samme bransjer og kommuner
Selskaper med eierandeler i samme bransjer eller kommuner som denne porteføljen.
- 205 selskaperRagde Eiendom AS8 i samme bransje · 204 i samme kommune
- 255 selskaperNordea Bank Abp27 i samme bransje · 181 i samme kommune
- 248 selskaperDanske Bank A/s27 i samme bransje · 179 i samme kommune
- 125 selskaperNytt Foretak AS94 i samme bransje · 102 i samme kommune
- 213 selskaperSvenska Handelsbanken Ab22 i samme bransje · 170 i samme kommune
- 215 selskaperSkandinaviska Enskilda Banken Ab23 i samme bransje · 168 i samme kommune
- 275 selskaperAvanza Bank Ab20 i samme bransje · 171 i samme kommune
- 283 selskaperNordnet Bank Ab21 i samme bransje · 167 i samme kommune
Ofte spurt om Esmar AS
Hvilke selskaper eier Esmar AS?
Esmar AS er registrert som aksjonær i 82 norske selskaper, ifølge Skatteetatens aksjonærregister for 2025. Hele porteføljen listes på denne siden.
Hvor har Esmar AS størst eierandel?
Esmar AS eier 1 % av Partankers Xxvi AS — den største enkeltposten i porteføljen.
Hvor stor er porteføljen til Esmar AS?
Vektet etter eierandel står porteføljen til Esmar AS for en omsetning på 62,47 mill kr, og selskapene har til sammen 3 564 ansatte.
I hvor mange selskaper har Esmar AS aksjemajoritet?
I 6 av porteføljeselskapene eier Esmar AS mer enn halvparten av aksjene.
Hvor lenge har Esmar AS vært aksjonær?
Esmar AS har vært registrert som aksjonær siden 2015, som er det første året med data i Skatteetatens aksjonærregister for denne eieren.