Hopp til innhold
Nyttsokfirma i Claude og ChatGPTLes mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

Vision Io AS

Org.nr 993943223www.visionio.com
Omsetning
34,4 mill
+2,2 %
Resultat
4,0 mill
+45,2 %
Ansatte
10
+1 siden mars
Mer

Om Vision Io AS

Vision Io AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Sandnes, Rogaland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr. Virksomheten ble stiftet i 2009 og har vært i drift i 17 år. Tor Erik Ims er daglig leder, og Øyvind Hovland er styreleder. I 2025 hadde Vision Io AS en omsetning på 34,40 mill kr, en økning på 2 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 3,97 mill kr. Egenkapitalen var 31,56 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Hognan Invest AS med 12,8 % av aksjene. Selskapet er ett av 33 i Norge innen produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (79 %).

Aktivitet og formål

Utvikling og produksjon, samt salg av visualiserings- og kamerasystem.

API og MCPGET /company/993943223

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/993943223" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "993943223",
  "name": "VISION IO AS",
  "org_form": "AS",
  "nace_code": "26.700",
  "nace_desc": "Produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr",
  "employees": 10,
  "address": { "municipality": "SANDNES", "county": "ROGALAND", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "993943223" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor i Sandnes holder Vision Io AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
  • Er Vision Io AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
  • Hva driver Vision Io AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Omsetning 2021–2025 · +2,2 % fra 2024 · +50,6 % over 4 år

ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
202534,40 mill kr4,72 mill kr3,97 mill kr34,04 mill kr31,56 mill kr2,49 mill kr
202433,66 mill kr3,63 mill kr2,73 mill kr42,96 mill kr27,59 mill kr15,37 mill kr
202326,79 mill kr−1,90 mill kr−3,56 mill kr45,55 mill kr24,85 mill kr20,70 mill kr
202221,28 mill kr−1,45 mill kr−2,45 mill kr51,04 mill kr57,30 mill kr22,40 mill kr
202122,84 mill kr497 243 kr−648 199 kr59,37 mill kr31,09 mill kr28,27 mill kr

Balanse

2025
Eiendeler34,04 mill kr
Anleggsmidler61 %20,66 mill krOmløpsmidler39 %13,38 mill kr
Egenkapital og gjeld34,04 mill kr
Innskutt egenkapital73 %24,85 mill krOpptjent egenkapital20 %6,70 mill krKortsiktig gjeld7 %2,49 mill kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader29,68 mill kr
Finansinntekter327 097 kr
Finanskostnader1,08 mill kr
Netto finans−752 787 kr
Ordinært resultat før skatt3,97 mill kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

Årsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 37 prosent av driftsinntektene.

Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.

API og MCPGET /company/993943223/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/993943223/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "993943223",
  "years": [
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 34399219,
      "operating_profit": 4723633,
      "net_profit": 3970846,
      "equity": 31556906,
      …
    },
    {
      "year": 2024,
      "revenue": 33662225,
      "operating_profit": 3631746,
      "net_profit": 2733842,
      "equity": 27586060,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "993943223" })

Spør AI-assistenten

  • Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Vision Io AS per år.
  • Hvordan har omsetningen til Vision Io AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
  • Hva var driftsmarginen til Vision Io AS i 2025?

Roller og styre7

Daglig leder

1Sist endret 18.08.2023
Tor Erik Ims(f. 1985)
Daglig lederSignatur

Styre

4Sist endret 03.02.2026
Styrets lederSignatur
Aril Resen(f. 1965)
StyremedlemSignatur
StyremedlemSignatur
Varamedlem

Regnskapsfører

1Sist endret 15.06.2026
Regnskapsfører
repr. ADVIS ASGodkjent regnskapsforetakVis regnskapsfører-profil →

Revisor

1Sist endret 11.01.2022
Revisor
repr. REVISJON VEST ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →
API og MCPGET /company/993943223/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/993943223/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "993943223",
  "roles": [
    { "role_type": "Daglig leder", … },
    { "role_type": "Regnskapsfører", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "993943223" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem sitter i styret i Vision Io AS?
  • Hvem er daglig leder og styreleder i Vision Io AS?
  • Hvilket revisjonsselskap reviderer Vision Io AS?

Aksjonærer

Eierendringer

Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.

1 nye · 1 ute

Inn (1)
  • Alle under 1 % eierandel

… og 1 flere

Ut (1)
  • Alle under 1 % eierandel

… og 1 flere

AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Hognan Invest ASSelskapOrdinære aksjer12,8 %4 421 979
Vision Invest Stavanger ASSelskapOrdinære aksjer12,8 %4 412 239
Synesi ASSelskapOrdinære aksjer8,9 %3 052 505
T.d. Veen ASSelskapOrdinære aksjer6,6 %2 280 240
Xfile ASSelskapOrdinære aksjer5,9 %2 035 000
Stavanger Venture ASSelskapOrdinære aksjer3,9 %1 340 160
Sirius ASSelskapOrdinære aksjer3,4 %1 175 000
Sandnes Investering ASSelskapOrdinære aksjer3,2 %1 100 000
A Holdings ASSelskapOrdinære aksjer2,7 %921 000
Meps ASSelskapOrdinære aksjer1,9 %645 023

154 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

API og MCPGET /company/993943223/shareholders

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/993943223/shareholders" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "993943223",
  "shareholders": [
    { "shareholder_name": "HOGNAN INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 12.82, "year": 2025, … },
    {
      "shareholder_name": "VISION INVEST STAVANGER AS",
      "is_corporate": true,
      "ownership_pct": 12.79,
      "year": 2025,
      …
    },
    …
  ],
  "total": 154
}

MCP

get_company_shareholders({ "org_no": "993943223" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor stor andel av Vision Io AS eier Hognan Invest AS, og hvem eier resten?
  • Hvem er de fem største aksjonærene i Vision Io AS?
  • Er Vision Io AS eid av selskaper eller av privatpersoner?

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

via Xfile AS · +1 andre eierveier
6,0 %
via Sirius AS · +3 andre eierveier
3,4 %
via A Holdings AS · +1 andre eierveier
3,3 %
via T.d. Veen AS → Veen Eiendom AS · +1 andre eierveier
2,3 %
Stig Aareskjold
1,4 %
Vis 13 flere eiere ↓

Viser de 25 største av 138 beregnede eiere.

Underenheter og kunngjøringer

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Vision Io ASBEDRProduksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyrSola10
Vision Io ProductionBEDRUtleie og leasing av andre husholdningsvarer og varer til personlig brukSola−

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Selskapsopplysninger oppdatert
    Adresse:Moseidveien 1→Koppholen 19Postnummer:4033→4313Poststed:STAVANGER→SANDNESKommune:SOLA→SANDNES
  2. Endring i roller og styre
    +ADVIS AS(Regnskapsfører)−DYNAMIK SMART ACCOUNTING AS(Regnskapsfører)
  3. Immateriell rettighet
    Patent:COOLING SYSTEM, DOWNHOLE DEVICE, AND METHOD(Meddelt)
  4. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  5. Endring i roller og styre
    −JANSSON & LARSEN REGNSKAP SANDNES AS(Regnskapsfører)

Bransjesammenligning

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin13,7 %9,4 %
Resultatmargin11,5 %6,5 %
Egenkapitalandel92,7 %84,1 %
Likviditetsgrad5,382,76
Gjeldsgrad0,080,16
Egenkapitalrentabilitet12,6 %0,5 %
Omsetningsvekst (siste år)+2,2 %+4,1 %
Omsetning per ansatt3,44 mill kr1,20 mill kr
Andel av driftsinntekter2025
Varekostnad3,7 %
Lønnskostnad37,2 %
Annen driftskostnad22,1 %
Avskrivninger23,3 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/993943223/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/993943223/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "993943223",
  "nace_code": "26.700",
  "industry_count": 26,
  "revenue": { "value": 34399219, "percentile": 0.96 },
  "operating_margin": { "value": 0.1373, "percentile": 0.6429 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "993943223" })

Spør AI-assistenten

  • Hvordan er lønnsomheten til Vision Io AS sammenlignet med andre i bransjen?
  • Er Vision Io AS blant de største selskapene innen produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr?
  • Hvor solid er Vision Io AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?

Offentlig støtte

Vision Io AS er registrert med 6 tildelinger fra Innovasjon Norge (10,58 mill kr), 13 forskningsprosjekter fra Forskningsrådet (4,26 mill kr) og 8 SkatteFUNN-søknader, 6 godkjent.

6 tildelinger, til sammen 10,58 mill kr
DatoKategoriUnderkategoriBeløpType
7.12.2023InnovasjonstilskuddForsknings- og utviklingstilskudd1,70 mill krTilskudd
3.6.2020Ekstraordinære tiltakKoronatiltak500 000 krTilskudd
26.2.2019Risikolån og garantierLandsdekkende risikolån4,00 mill krLån
23.5.2014Risikolån og garantierLandsdekkende risikolån2,50 mill krLån
18.12.2013InnovasjonstilskuddLandsdekkende innovasjonstilskudd30 000 krTilskudd
30.5.2013InnovasjonstilskuddForsknings- og utviklingstilskudd1,85 mill krTilskudd

Kilde: Innovasjon Norge

Analyse: Hvor mye offentlig støtte endte i konkurs? →

API og MCPGET /company/993943223/grants

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/993943223/grants" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "993943223",
  "innovasjon_norge": [
    {
      "virkemiddelkategori": "Innovasjonstilskudd",
      "innvilget_belop": 1700000,
      "innvilget_dato": "2023-12-07",
      …
    },
    …
  ],
  "forskningsradet": [
    {
      "prosjekttittel": "Vision 3DCAM - effektiv inspeskjon av brønner",
      "prosjektstart": 2017,
      "tildelt_belop": 0,
      …
    },
    …
  ],
  "skattefunn": [
    {
      "prosjekttittel": "Verktøystrengkamera samtidig med annen brønnoperasjon",
      "godkjent": true,
      "innsendt_dato": "2023-08-24",
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_grants({ "org_no": "993943223" })

Spør AI-assistenten

  • Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Vision Io AS søkt om, og ble de godkjent?
  • Hvilke forskningsprosjekter har Vision Io AS hatt hos Forskningsrådet?
  • Oppsummer all offentlig støtte til Vision Io AS per år.

Immaterielle rettigheter

Vision Io AS har 6 varemerker og 9 patenter registrert eller søkt hos Patentstyret.

TittelSøknadsnr.Reg.nr.StatusUtløp
FlexCam ↗201208170−Avslått−
FlexCam ↗201302820−Trukket−
VISIONIO ↗201202526266696Registrert7.3.2032
Vision ReadyCAM ↗201202585266601Registrert9.3.2032
Vision WellCAM ↗201202584266602Registrert9.3.2032
Vision FlexCam ↗201403941280104Registrering opphørt3.4.2024

Kilde: Patentstyret

Også på denne adressen

+11 til på samme adresse →

Ofte spurt om Vision Io AS

Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Vision Io AS?

Det er registrert 33 selskaper i Norge innen produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr.

Er Vision Io AS et etablert selskap?

Selskapet har eksistert siden 2009, som er lenger enn 50 % av selskapene i samme bransje.

Hvilken status har Vision Io AS i Enhetsregisteret?

Vision Io AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.

Hvem er daglig leder i Vision Io AS?

Daglig leder i Vision Io AS er Tor Erik Ims, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.

Hvem er største aksjonær i Vision Io AS?

Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Hognan Invest AS største eier i Vision Io AS med 12,8 % av aksjene. Nest størst er Vision Invest Stavanger AS med 12,8 %.

Hva er omsetningen til Vision Io AS?

I 2025 omsatte Vision Io AS for 34,40 mill kr, opp 2 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 3,97 mill kr.

Hvor solid er balansen til Vision Io AS?

Egenkapitalen i Vision Io AS var 31,56 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 92,7 % av totalkapitalen.

Er Vision Io AS registrert i MVA-registeret?

Vision Io AS er registrert i MVA-registeret (siden 2010) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Rogaland