Guleslettene Vindkraft AS
- Omsetning
- 231 mill
- −7,7 %
- Resultat
- −41,5 mill
- −210 %
Om Guleslettene Vindkraft AS
Guleslettene Vindkraft AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bremanger, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av elektrisitet fra vindkraft. Virksomheten ble stiftet i 2008 og har vært i drift i 18 år. Tine Louise Trøen er daglig leder, og Arne Andreas Riisnes er styreleder. Selskapet er ett av 184 i Norge innen produksjon av elektrisitet fra vindkraft. Det er eldre enn 83 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (85 %).
Aktivitet
Utvikle, bygge, eie og drifte vindkraftproduksjon på Guleslettene i Bremanger og Flora kommuner.
Formål
Utvikle, bygge, eie og drive vindkraftproduksjon på Guleslettene i Bremanger og Flora kommune.
AI-sammendrag
Gjeldsgraden er høy, med 3,2 mrd kr i gjeld mot kun 395M kr i egenkapital (ca. 11% egenkapitalandel), noe som gjør balansen sårbar for rente- og kraftprisendringer. Et underskudd på 41M kr etter et omsetningsfall på 8% viser at kapitalkostnadene tynger, selv om driftsmarginen ligger over bransjesnittet og omsetningen plasserer vindparken blant de 10% største i sammenligningen. Som heleid datterselskap av Eviny Vind er økonomien trolig støttet av konsernet, noe som reduserer den umiddelbare finansielle risikoen.
API og MCPGET /company/992528346
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"name": "GULESLETTENE VINDKRAFT AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "35.122",
"nace_desc": "Produksjon av elektrisitet fra vindkraft",
"employees": null,
"address": { "municipality": "BREMANGER", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hvor i Bremanger holder Guleslettene Vindkraft AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Guleslettene Vindkraft AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Guleslettene Vindkraft AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −7,7 % fra 2024 · +9,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 231,15 mill kr | 25,06 mill kr | −41,48 mill kr | 3,63 mrd kr | 394,71 mill kr | 3,23 mrd kr |
| 2024 | 250,56 mill kr | 47,89 mill kr | 37,69 mill kr | 3,60 mrd kr | 1,26 mrd kr | 2,34 mrd kr |
| 2023 | 218,73 mill kr | 55,18 mill kr | 3,74 mill kr | 2,30 mrd kr | 432,46 mill kr | 1,86 mrd kr |
| 2022 | 250,75 mill kr | 79,31 mill kr | 33,55 mill kr | 2,08 mrd kr | 379,29 mill kr | 1,70 mrd kr |
| 2021 | 210,91 mill kr | 62,16 mill kr | −31,71 mill kr | 2,16 mrd kr | 334,54 mill kr | 1,82 mrd kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er avskrivninger, som utgjør om lag 43 prosent av driftsinntektene.
Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Til gode hos konsernselskaper
- 1,6 mrd kr (44 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 2,8 mrd kr (77 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 27 mill kr
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 96 mill kr
API og MCPGET /company/992528346/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 231148849,
"operating_profit": 25064885,
"net_profit": -41476910,
"equity": 394712213,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 250563455,
"operating_profit": 47888429,
"net_profit": 37693799,
"equity": 1258687904,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Guleslettene Vindkraft AS i 2025?
Hvor mye falt omsetningen til Guleslettene Vindkraft AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Hvor stort underskudd hadde Guleslettene Vindkraft AS i 2025, og hvor mye egenkapital er igjen?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 30.06.2026Styre
3Sist endret 30.06.2026Regnskapsfører
1Sist endret 02.09.2025Revisor
1Sist endret 22.07.2024API og MCPGET /company/992528346/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Guleslettene Vindkraft AS?
Hvem er regnskapsfører for Guleslettene Vindkraft AS?
List alle roller i Guleslettene Vindkraft AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Eviny Vind AS100 %
- Eviny Guleslettene AShadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Eviny Vind AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 4 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/992528346/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "EVINY VIND AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Guleslettene Vindkraft AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Guleslettene Vindkraft AS eier Eviny Vind AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Guleslettene Vindkraft AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
- 10,6 %Tysnes Kraftlag AS
- 8 %Tysnes Kommune
- 1 %Windsor Door A/s
- 1 %Los Fjord AS
- 1 %Alsaker Fjordbruk AS
- 0,9 %Onarheim Bruk AS
- 0,9 %Opdal Ungdomslag
- 0,8 %Fronta AS
- 0,7 %Alsaker Brygge AS
- 0,6 %Tysnes Røde Kors Hjelpekorps
Vis 8 flere eiere ↓Vis færre ↑
- 27,4 %Etne Elektrisitetslag AS
- 8,4 %Etne Kommune
- 3,1 %Skakke SA
- 1,9 %Fiskå Mølle Etne AS
- 1,4 %Etne Sand & Pukk AS
- 1,1 %Åsbø Sanddrift AS
- 1 %Spira Utvikling AS
- 0,9 %Etne Betong AS
- 0,9 %Torleif Sævareid
- 0,8 %Fugl Fønix Etne AS
Andre selskaper eid av Eviny Vind AS
2 selskaperAPI og MCPGET /company/992528346/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"chain": [
{ "org_no": "880309102", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "932405385", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "992528346", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Guleslettene Vindkraft AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Guleslettene Vindkraft AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Guleslettene Vindkraft AS?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Guleslettene Vindkraft AS | BEDR | Produksjon av elektrisitet fra vindkraft | Bremanger | − |
| Guleslettens Vindkraft AS | BEDR | Produksjon av elektrisitet fra vindkraft | Bremanger | − |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 30.6.2026 | Daglig leder ↗ |
| 30.6.2026 | Styre ↗ |
| 17.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.3.2025 | Styre ↗ |
| 22.7.2024 | Revisor ↗ |
| 22.7.2024 | Styre ↗ |
| 12.6.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.3.2024 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/992528346/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-30", "type": "Daglig leder", … },
{ "dato": "2026-06-30", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Guleslettene Vindkraft AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Guleslettene Vindkraft AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Guleslettene Vindkraft AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+Tine Louise Trøen(Daglig leder)−Arild Mousten Fjeldahl(Daglig leder)−Stig-Magne Svalheim(Styremedlem)−Tine Louise Trøen(Styremedlem)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 38,6 % av driftsinntektene — 5,9 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 10,8 % | -13,1 % |
| Resultatmargin | -17,9 % | -12,2 % |
| Egenkapitalandel | 10,9 % | 46,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,44 | 2,02 |
| Gjeldsgrad | 8,19 | 0,77 |
| Egenkapitalrentabilitet | -10,5 % | -1,5 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -7,7 % | +0,6 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 7,1 % | 11,2 % |
| Annen driftskostnad | 38,6 % | 44,5 % |
| Avskrivninger | 43,4 % | 38,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/992528346/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"nace_code": "35.122",
"industry_count": 163,
"revenue": { "value": 231148849, "percentile": 0.9625 },
"operating_margin": { "value": 0.1084, "percentile": 0.6905 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Er Guleslettene Vindkraft AS blant de største selskapene innen produksjon av elektrisitet fra vindkraft?
Hvor solid er Guleslettene Vindkraft AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Guleslettene Vindkraft AS på i bransjen?
Offentlig støtte
Guleslettene Vindkraft AS er registrert med 1 SkatteFUNN-søknad.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 1.9.2020 | Kartlegging av fugletrekk | 2020–2022 | Avslått |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/992528346/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992528346/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992528346",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Kartlegging av fugletrekk", "godkjent": false, "innsendt_dato": "2020-09-01", … }
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "992528346" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Guleslettene Vindkraft AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Guleslettene Vindkraft AS søkt om, og ble de godkjent?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Guleslettene Vindkraft AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Guleslettene Vindkraft AS?
Det er registrert 184 selskaper i Norge innen produksjon av elektrisitet fra vindkraft.
Er Guleslettene Vindkraft AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2008, som er lenger enn 83 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 5 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvem er daglig leder i Guleslettene Vindkraft AS?
Daglig leder i Guleslettene Vindkraft AS er Tine Louise Trøen, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Guleslettene Vindkraft AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Eviny Vind AS største eier i Guleslettene Vindkraft AS med 100 % av aksjene.
Hva er omsetningen til Guleslettene Vindkraft AS?
I 2025 omsatte Guleslettene Vindkraft AS for 231,15 mill kr, ned 8 % fra 2024. Årsresultatet ble et underskudd på 41,48 mill kr.
Hva er driftsresultatet til Guleslettene Vindkraft AS?
I 2025 hadde Guleslettene Vindkraft AS et driftsresultat på 25,06 mill kr, som tilsvarer en driftsmargin på 10,8 %.
Hvor solid er balansen til Guleslettene Vindkraft AS?
Egenkapitalen i Guleslettene Vindkraft AS var 394,71 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 10,9 % av totalkapitalen.
Har Guleslettene Vindkraft AS flere lokasjoner?
Det er registrert 2 avdelinger under Guleslettene Vindkraft AS i Enhetsregisteret. Underenheter er ikke egne selskaper, men separate arbeidssteder under samme juridiske enhet.
Hva er organisasjonsnummeret til Guleslettene Vindkraft AS?
Organisasjonsnummeret til Guleslettene Vindkraft AS er 992 528 346. Selskapet er registrert som Aksjeselskap, med registreringsdato 23.04.2008.
Hvem er revisor for Guleslettene Vindkraft AS?
Guleslettene Vindkraft AS bruker Aider AS som regnskapsfører og Deloitte AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.