- Omsetning
- 2,3 mrd
- +29,8 %
- Resultat
- 44,1 mill
- −31,6 %
- Ansatte
- 95
- +3 siden mars
Om Framtre SA
Framtre SA er registrert som samvirkeforetak med forretningsadresse i Porsgrunn, Telemark. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr. Virksomheten ble stiftet i 2005 og har vært i drift i 21 år. Anders Roger Øynes er daglig leder, og Jan Erik Langangen er styreleder. I 2025 hadde Framtre SA en omsetning på 2,31 mrd kr, en økning på 30 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 44,09 mill kr. Egenkapitalen var 658,44 mill kr ved utgangen av 2025. Selskapet er ett av 13 innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Porsgrunn, og ett av 2 003 i Norge. Det er eldre enn 72 % av selskapene i bransjen. Bare 0 % av selskapene i bransjen har samme selskapsform.
Aktivitet
Omsetning av tømmer/skogprodukter, ivareta andelseiernes næringspolitiske og faglige interesser.
Formål
Å arbeide for medlemmenes økonomiske interesser tilknyttet deresskogeiendom ved å: tilby omsetning av tømmer og arbeide for best mulig pris og avsetning pa medlemmenesprodukter, sikre best mulig rammebetingelser for næringsmessig utnyttelse av medlemmenesskogeiendommer, tilby skog- og utmarkstjenester, samt faglig veiledning, arbeide for økt bruk av skog-, utmarks- og treprodukter, stimulere til næringsutvikling og ved medlemsengasjement sikre innflytelse ogavkastning i skogindustri og andre tilknyttede verdikjeder.
API og MCPGET /company/989086642
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"name": "FRAMTRE SA",
"org_form": "SA",
"nace_code": "46.830",
"nace_desc": "Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr",
"employees": 95,
"address": { "municipality": "PORSGRUNN", "county": "TELEMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Framtre SA registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Framtre SA stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Porsgrunn holder Framtre SA til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +29,8 % fra 2024 · +84,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2,31 mrd kr | 31,85 mill kr | 44,09 mill kr | 943,38 mill kr | 658,44 mill kr | 284,94 mill kr |
| 2024 | 1,78 mrd kr | 51,01 mill kr | 64,44 mill kr | 927,01 mill kr | 635,36 mill kr | 291,65 mill kr |
| 2023 | 1,49 mrd kr | 20,79 mill kr | 67,50 mill kr | 838,35 mill kr | 601,52 mill kr | 236,83 mill kr |
| 2022 | 1,43 mrd kr | 28,70 mill kr | 30,47 mill kr | 777,61 mill kr | 563,22 mill kr | 214,39 mill kr |
| 2021 | 1,25 mrd kr | 34,60 mill kr | 133,40 mill kr | 757,84 mill kr | 551,19 mill kr | 206,65 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 93 prosent av driftsinntektene.
Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.
- Til gode hos konsernselskaper
- 48 mill kr (5 % av balansen)
API og MCPGET /company/989086642/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 2306973000,
"operating_profit": 31849000,
"net_profit": 44094000,
"equity": 658443000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 1777565000,
"operating_profit": 51009000,
"net_profit": 64440000,
"equity": 635356000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Framtre SA per år.
Hvordan har omsetningen til Framtre SA utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Framtre SA i 2025?
Roller og styre16
Daglig leder
1Sist endret 19.01.2015Styre
14Sist endret 01.10.2026Revisor
1Sist endret 19.08.2026API og MCPGET /company/989086642/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Framtre SA?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Framtre SA?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Framtre SA?
Eierstruktur
Datterselskaper av Framtre SA
3 selskaperAPI og MCPGET /company/989086642/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"chain": [
{ "org_no": "989086642", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 3,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Framtre SA, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Framtre SA Avd Bergen | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Bergen | 11 |
| Framtre SA Avd Drangedal | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Drangedal | − |
| Framtre SA Avd Eiken | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Hægebostad | − |
| Framtre SA Avd Evje | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Evje Og Hornnes | − |
| Framtre SA Avd Fjaler | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Fjaler | − |
| Framtre SA Avd Fyresdal | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Fyresdal | − |
| Framtre SA Avd Grimstad | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Grimstad | 13 |
| Framtre SA Avd Gvarv | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Midt-Telemark | − |
| Framtre SA Avd Høydalsmo | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Tokke | − |
| Framtre SA Avd Lyngdal | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Lyngdal | 7 |
| Framtre SA Avd Nordfjordeid | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Stad | − |
| Framtre SA Avd Notodden | BEDR | Tjenester tilknyttet skogbruk | Notodden | − |
| Framtre SA Avd Ølen | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Vindafjord | − |
| Framtre SA Avd Porsgrunn | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Porsgrunn | 36 |
| Framtre SA Avd Sogndal | BEDR | Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr | Sogndal | − |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 1.10.2026 | Styre ↗ |
| 19.8.2026 | Revisor ↗ |
| 27.6.2026 | Vedtektsfestet formål ↗ |
| 27.6.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 27.6.2026 | Styre ↗ |
| 27.6.2026 | Foretaksnavn ↗ |
| 11.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.8.2025 | Signatur ↗ |
| 19.8.2025 | Styre ↗ |
| 4.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/989086642/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-01", "type": "Styre", … },
{ "dato": "2026-08-19", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Når ble Framtre SA sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Framtre SA sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Framtre SA sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:92→95
- Endring i roller og styre+Steffen Vinje Skaug(Styremedlem)+Thomas Brodin(Varamedlem)−Hilde Haukom(Styremedlem)−Pål Gunnar Flaa(Varamedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:93→92
- Endring i roller og styre+BDO AS(Revisor)−ERNST & YOUNG AS(Revisor)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:99→93
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 93,0 % av driftsinntektene — 25,1 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,4 % | 2,8 % |
| Resultatmargin | 1,9 % | 2,2 % |
| Egenkapitalandel | 69,8 % | 40,5 % |
| Likviditetsgrad | 2,32 | 1,58 |
| Gjeldsgrad | 0,43 | 0,94 |
| Egenkapitalrentabilitet | 6,7 % | 7,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +29,8 % | +4,7 % |
| Omsetning per ansatt | 24,28 mill kr | 3,72 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 93,0 % | 67,9 % |
| Lønnskostnad | 3,9 % | 15,4 % |
| Annen driftskostnad | 2,1 % | 12,7 % |
| Avskrivninger | 0,4 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/989086642/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"nace_code": "46.830",
"industry_count": 1533,
"revenue": { "value": 2306973000, "percentile": 0.9934 },
"operating_margin": { "value": 0.0138, "percentile": 0.4326 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Framtre SA blant de 1533 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Framtre SA sammenlignet med andre i bransjen?
Er Framtre SA blant de største selskapene innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr?
Offentlig støtte
Framtre SA er registrert med 4 tildelinger fra Innovasjon Norge (3,04 mill kr), 1 forskningsprosjekt fra Forskningsrådet (4,32 mill kr) og 4 SkatteFUNN-søknader, 4 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 18.10.2023 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 500 000 kr | Tilskudd |
| 26.5.2020 | Innovasjonstilskudd | Bioøkonomiordningen | 1,00 mill kr | Tilskudd |
| 27.6.2017 | Innovasjonstilskudd | Bioøkonomiordningen | 1,00 mill kr | Tilskudd |
| 15.6.2016 | Innovasjonstilskudd | Bioøkonomiordningen | 540 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/989086642/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/989086642/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "989086642",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Distriktsutviklingstilskudd",
"innvilget_belop": 500000,
"innvilget_dato": "2023-10-18",
…
},
…
],
"forskningsradet": [
{
"prosjekttittel": "Eyde Biokarbon - Produksjon av miljøvennlig biokarbon til prosessindustri basert på norsk trevirke",
"prosjektstart": 2015,
"tildelt_belop": 4320000,
…
}
],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Utvikling av biokarbon og bioenergiprodukter fra trevirke",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2016-07-15",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "989086642" })Spør AI-assistenten
Hvor mye har Framtre SA fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Framtre SA søkt om, og ble de godkjent?
Hvilke forskningsprosjekter har Framtre SA hatt hos Forskningsrådet?
Immaterielle rettigheter
Framtre SA har 4 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
Investeringer
FRAMTRE SA eier aksjer i 13 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Framtre Logistikk AS | Porsgrunn | 100,0 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
| Framtre Industrier AS | Porsgrunn | 100,0 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Framtre Invest AS | Porsgrunn | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Skog-Data AS | Oslo | 7,9 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Jordøya Tomteutvikling AS | Åmli | 6,4 % | 2018 | 2025 | Aktiv |
| Skogbrukets Konferansesenter AS | Ringsaker | 3,5 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Verd Investering AS | Arendal | 1,8 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Bio Dalane AS | Eigersund | 1,1 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
| Vest-Telemark Blad AS | Kviteseid | 0,2 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Vest-Telemark Næringsbygg AS | Kviteseid | 0,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Vis 4 tilVis færre
Folk spør om Framtre SA
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Framtre SA?
Det er registrert 2 003 selskaper i Norge innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr, hvorav 13 i Porsgrunn.
Er Framtre SA et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2005, som er lenger enn 72 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 106 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Framtre SA bedre enn andre i bransjen?
Framtre SA hadde en driftsmargin på 1,4 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 2,8 % for engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr.
Hva gjør Framtre SA?
Framtre SA driver innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr, med NACE-kode 46.830 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Omsetning av tømmer/skogprodukter, ivareta andelseiernes næringspolitiske og faglige interesser.
Hvem er daglig leder i Framtre SA?
Daglig leder i Framtre SA er Anders Roger Øynes, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvordan går det økonomisk med Framtre SA?
I 2025 omsatte Framtre SA for 2,31 mrd kr, opp 30 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 44,09 mill kr.
Får Framtre SA støtte fra Innovasjon Norge eller Forskningsrådet?
I offentlige tildelingsdata er Framtre SA oppført med 4 tildelinger fra Innovasjon Norge (til sammen 3,04 mill kr), 1 prosjekt hos Forskningsrådet og 4 godkjente SkatteFUNN-søknader. Detaljene vises i seksjonen Offentlig støtte på denne siden.
Er Framtre SA registrert i MVA-registeret?
Framtre SA er registrert i MVA-registeret (siden 2006) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Telemark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.