- Omsetning
- 424 mill
- +4,8 %
- Resultat
- 62,1 mill
- −10,2 %
- Ansatte
- 68
- +4 siden mars
Om Cenika AS
Cenika AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Lier, Buskerud. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med maskiner og utstyr ellers. Virksomheten ble stiftet i 2005 og har vært i drift i 21 år. Svein Tore Moe er daglig leder, og Per Wilhelm Waldemarson er styreleder. Selskapet er ett av 27 innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers i Lier, og ett av 3 318 i Norge. Det er eldre enn 71 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (73 %).
Aktivitet
Handelsvirksomhet. Import og salg av elektriske artikler og alt som står i forbindelse med dette. Import og salg av varmekabler og løsninger for varme.
Formål
Handelsvirksomhet med blant annet import og salg av elektriske artikler og alt som står i forbindelse med dette.
AI-sammendrag
En egenkapitalandel på 72% og et overskudd på 62 mill. kr, tilsvarende en nettomargin på rundt 15%, gir solid finansielt handlingsrom i en bransje der få når tilsvarende lønnsomhet. Vekst på 5% til 424 mill. kr er moderat, men plasserer aktøren blant de største i engros av maskiner og utstyr både på omsetning og antall ansatte. Svensk majoritetseie (95% hos Sorb Industri AB) betyr at strategi og utbytteuttak sannsynligvis styres fra konsernnivå, noe som er verdt å merke seg ved vurdering av langsiktig uavhengighet.
API og MCPGET /company/987778474
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"name": "CENIKA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.640",
"nace_desc": "Engroshandel med maskiner og utstyr ellers",
"employees": 68,
"address": { "municipality": "LIER", "county": "BUSKERUD", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Gi meg en kort oversikt over Cenika AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Cenika AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Cenika AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +4,8 % fra 2024 · +26,1 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 423,91 mill kr | 81,07 mill kr | 62,06 mill kr | 483,94 mill kr | 346,85 mill kr | 137,09 mill kr |
| 2024 | 404,34 mill kr | 72,77 mill kr | 69,09 mill kr | 480,66 mill kr | 340,79 mill kr | 139,87 mill kr |
| 2023 | 439,20 mill kr | 93,35 mill kr | 65,03 mill kr | 452,17 mill kr | 320,06 mill kr | 132,11 mill kr |
| 2022 | 377,66 mill kr | 84,90 mill kr | 84,66 mill kr | 428,74 mill kr | 301,68 mill kr | 127,06 mill kr |
| 2021 | 336,26 mill kr | 68,08 mill kr | 73,17 mill kr | 366,18 mill kr | 276,28 mill kr | 902 623 kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 54 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 13 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 18 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Gjeld til konsernselskaper
- 24 000 kr
API og MCPGET /company/987778474/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 423909927,
"operating_profit": 81073979,
"net_profit": 62058896,
"equity": 346845426,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 404340345,
"operating_profit": 72769471,
"net_profit": 69093902,
"equity": 340786530,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Hvordan har omsetningen til Cenika AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Cenika AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Cenika AS fra 2024 til 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 25.01.2005Styre
3Sist endret 21.02.2025Regnskapsfører
1Sist endret 01.10.2026Revisor
1Sist endret 15.10.2025Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/987778474/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Hvem er regnskapsfører for Cenika AS?
List alle roller i Cenika AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Cenika AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 endret eierandel
- Sorb Industri Ab90 % → 95 %
- Svein Tore Moe10 % → 5 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Sorb Industri Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 95,0 % | 98 958 |
| Svein Tore Moe | Person | Ordinære aksjer | 5,0 % | 5 208 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/987778474/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "SORB INDUSTRI AB", "is_corporate": true, "ownership_pct": 95, "year": 2025, … },
…
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Cenika AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Cenika AS eier Sorb Industri Ab, og hvem eier resten?
Er Cenika AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Datterselskaper av Cenika AS
6 selskaperAPI og MCPGET /company/987778474/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"chain": [
{ "org_no": "987778474", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 6,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Cenika AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Cenika AS | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Lier | 68 |
Kunngjøringer51
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 22.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.10.2025 | Revisor ↗ |
| 21.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.2.2025 | Styre ↗ |
| 14.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 5.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 13.6.2023 | Styre ↗ |
| 29.4.2023 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/987778474/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-22", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-10-15", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Hvilke fusjoner har Cenika AS vært involvert i?
Hva er de siste kunngjøringene for Cenika AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Cenika AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:67→68
- Endring i roller og styre+ØKONOMISENTERET ASKER AS(Regnskapsfører)−ØKONOMISENTERET AS(Regnskapsfører)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:66→67
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:67→66
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:66→67
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 53,9 % av driftsinntektene — 6,8 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 19,1 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | 14,6 % | 3,9 % |
| Egenkapitalandel | 71,7 % | 43,4 % |
| Likviditetsgrad | 1,77 | 1,77 |
| Gjeldsgrad | 0,40 | 0,89 |
| Egenkapitalrentabilitet | 17,9 % | 14,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +4,8 % | +2,7 % |
| Omsetning per ansatt | 6,23 mill kr | 4,39 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 53,9 % | 60,7 % |
| Lønnskostnad | 13,2 % | 19,1 % |
| Annen driftskostnad | 13,2 % | 12,5 % |
| Avskrivninger | 0,6 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/987778474/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"nace_code": "46.640",
"industry_count": 2412,
"revenue": { "value": 423909927, "percentile": 0.9816 },
"operating_margin": { "value": 0.1913, "percentile": 0.8272 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Er Cenika AS blant de største selskapene innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers?
Hvor solid er Cenika AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Cenika AS på i bransjen?
Offentlig støtte
Cenika AS er registrert med 6 SkatteFUNN-søknader, 5 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 20.8.2019 | Lastovervåkning og- kontroller i sikringsskap | 2019–2021 | Godkjent |
| 7.6.2019 | Kommunikasjonskontroller | 2019–2020 | Avslått |
| 29.8.2017 | Automatisk konfigurering av sikringsskap | 2017–2018 | Godkjent |
| 1.9.2015 | Batteridreven komfyrvakt | 2015–2016 | Godkjent |
| 26.4.2012 | Centech Heatguard | 2012–2014 | Godkjent |
| 30.4.2009 | Leverandøruavhengige tavlesystemer | 2009–2011 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/987778474/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/987778474/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "987778474",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Lastovervåkning og- kontroller i sikringsskap",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2019-08-20",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "987778474" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Cenika AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Cenika AS søkt om, og ble de godkjent?
Oppsummer all offentlig støtte til Cenika AS per år.
Immaterielle rettigheter
Cenika AS har 3 varemerker og 1 design registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| CENIKA ↗ | 201804895 | 299979 | Registrert | 10.4.2028 |
| NORDIC ELECTRO GROUP ↗ | 201701136 | − | Henlagt | − |
| CENTECH ↗ | 201511177 | 284883 | Registrert | 3.9.2035 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
CENIKA AS eier aksjer i 6 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Electro Group AS | Lier | 100,0 % | 2017 | 2025 | Aktiv |
| Nordesign AS | Trondheim | 100,0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
| Elit AS | Nannestad | 100,0 % | 2017 | 2025 | Aktiv |
| Hydal AS | Karmøy | 100,0 % | 2017 | 2025 | Aktiv |
| Aura Electric AS | Kongsvinger | 80,0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Cenec Tavlebygg AS | Steinkjer | 51,0 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Godt å vite om Cenika AS
Hvor stor er bransjen Cenika AS tilhører?
Cenika AS er ett av 27 selskaper innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers i Lier, og ett av 3 318 på landsbasis.
Hvor lenge har Cenika AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Cenika AS ble etablert i 2005 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 71 % av selskapene i bransjen.
Hvem leder Cenika AS?
Svein Tore Moe er registrert som daglig leder i Cenika AS.
Hvilke eiere står bak Cenika AS?
Cenika AS eies i hovedsak av Sorb Industri Ab (95 %). Totalt er det registrert 2 aksjonærer. Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva omsatte Cenika AS for i 2025?
Cenika AS hadde i 2025 en omsetning på 423,91 mill kr og et overskudd på 62,06 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor mye egenkapital har Cenika AS?
Ved utgangen av 2025 hadde Cenika AS en egenkapital på 346,85 mill kr, tilsvarende en egenkapitalandel på 71,7 %.
Hvor solid er økonomien i Cenika AS?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Cenika AS økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Hvilket org.nr har Cenika AS?
Cenika AS har org.nr 987 778 474 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Cenika AS?
I Enhetsregisteret er Cenika AS registrert med regnskapsfører Økonomisenteret Asker AS og revisor Ernst & Young AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Buskerud
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.