- Omsetning
- 162 mill
- +3,4 %
- Resultat
- 38,5 mill
- −3,7 %
- Ansatte
- 13
- −1 siden mars
Om Salar Bruk AS
Salar Bruk AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Alver, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann. Virksomheten ble stiftet i 2003 og har vært i drift i 23 år. Gerhard Meidell Alsaker er daglig leder, og Gerhard Meidell Alsaker er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen produksjon av yngel og settefisk i ferskvann i Alver, og ett av 118 i Norge. Det ble etablert samme år som 1 annet selskap i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (86 %).
Aktivitet
Drift av og investering i oppdrettsverksemd og alt som har samanheng med dette. Kan også investere i industriverksemd, skip, eigedom og aksjar og/eller andelar i selskap med liknande verksemd.
Formål
Drift av og investering i oppdrettsverksemd og alt som har samanheng med dette. Selskapet kan også investere i anna verksemd, skip, eigedom, aksjar og andelar i selskap.
AI-sammendrag
Et resultat på 39 mill. kr av 162 mill. kr i omsetning gir en netto margin på rundt 24%, noe som plasserer virksomheten helt i toppsjiktet blant 103 sammenlignbare settefiskaktører, selv med beskjeden omsetningsvekst på 3%. Egenkapitalandelen på om lag 48% ligger likevel under bransjesnittet, og som heleid datterselskap av Alsaker Fjordbruk er den finansielle styrken tett knyttet til konsernets utbyttepolitikk og samlede investeringsbehov. Med kun 13 ansatte og høy lønnsomhet per ansatt er virksomheten effektivt drevet, men samtidig sårbar for biologiske driftsforstyrrelser i en kapitalintensiv produksjon.
API og MCPGET /company/986201270
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"name": "SALAR BRUK AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "03.222",
"nace_desc": "Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann",
"employees": 13,
"address": { "municipality": "ALVER", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Når ble Salar Bruk AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Alver holder Salar Bruk AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Salar Bruk AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +3,4 % fra 2024 · +75,9 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 161,85 mill kr | 50,06 mill kr | 38,54 mill kr | 158,64 mill kr | 76,77 mill kr | 81,87 mill kr |
| 2024 | 156,56 mill kr | 52,31 mill kr | 40,04 mill kr | 143,56 mill kr | 67,87 mill kr | 75,70 mill kr |
| 2023 | 147,50 mill kr | 43,71 mill kr | 33,61 mill kr | 132,42 mill kr | 66,04 mill kr | 66,38 mill kr |
| 2022 | 127,37 mill kr | 29,16 mill kr | 22,33 mill kr | – | – | – |
| 2021 | 92,01 mill kr | 10,46 mill kr | 8,08 mill kr | 103,95 mill kr | 53,78 mill kr | 50,18 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 52 prosent av driftsinntektene. Regnskapet inneholder konsernbidrag.
Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Gjeld til konsernselskaper
- 14 mill kr (9 % av balansen)
API og MCPGET /company/986201270/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 161851969,
"operating_profit": 50056016,
"net_profit": 38542573,
"equity": 76767932,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 156561278,
"operating_profit": 52310790,
"net_profit": 40042466,
"equity": 67865359,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Salar Bruk AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Salar Bruk AS per år.
Hvordan har omsetningen til Salar Bruk AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 15.01.2009Styre
3Sist endret 14.02.2026Revisor
1Sist endret 08.11.2008API og MCPGET /company/986201270/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Salar Bruk AS?
List alle roller i Salar Bruk AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Salar Bruk AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Alsaker Fjordbruk AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 28 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/986201270/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "ALSAKER FJORDBRUK AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Salar Bruk AS eier Alsaker Fjordbruk AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Salar Bruk AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Salar Bruk AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Alsaker Fjordbruk AS
18 selskaperAPI og MCPGET /company/986201270/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"chain": [
{ "org_no": "989003062", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "980779149", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "887259682", "owner_pct": 100, … },
…
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Salar Bruk AS?
Hvem eier Salar Bruk AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Salar Bruk AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Salar Bruk AS | BEDR | Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann | Alver | 13 |
Kunngjøringer48
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 4.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 23.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.3.2025 | Vedtektsfestet formål ↗ |
| 27.3.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 27.3.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 27.3.2025 | Styre ↗ |
| 29.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.6.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.8.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/986201270/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-04", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-23", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Når leverte Salar Bruk AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Salar Bruk AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Salar Bruk AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:14→13
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:15→14
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:16→15
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:14→16
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 52,1 % av driftsinntektene — 9,7 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 30,9 % | 15,0 % |
| Resultatmargin | 23,8 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 48,4 % | 49,9 % |
| Likviditetsgrad | 0,91 | 2,01 |
| Gjeldsgrad | 1,07 | 0,85 |
| Egenkapitalrentabilitet | 50,2 % | 9,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +3,4 % | +3,6 % |
| Omsetning per ansatt | 12,45 mill kr | 5,27 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 52,1 % | 42,4 % |
| Lønnskostnad | 7,9 % | 14,5 % |
| Annen driftskostnad | 11,2 % | 17,9 % |
| Avskrivninger | 4,9 % | 6,5 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/986201270/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"nace_code": "03.222",
"industry_count": 103,
"revenue": { "value": 161851969, "percentile": 0.8713 },
"operating_margin": { "value": 0.3093, "percentile": 0.8765 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Salar Bruk AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Salar Bruk AS blant de største selskapene innen produksjon av yngel og settefisk i ferskvann?
Hvor solid er Salar Bruk AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Salar Bruk AS er registrert med 3 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 9.7.2018 | DNA Vaksine Salar BRUK | 2018–2020 | Avslått |
| 23.8.2017 | Miljøtiltak Rosslandspollen | 2017–2019 | Godkjent |
| 31.8.2016 | Overvåking av CO2 og tiltak for å halde låge nivå gjennom produksjonen. | 2016–2019 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/986201270/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/986201270/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "986201270",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "DNA Vaksine Salar BRUK", "godkjent": false, "innsendt_dato": "2018-07-09", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "986201270" })Spør AI-assistenten
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Salar Bruk AS søkt om, og ble de godkjent?
Oppsummer all offentlig støtte til Salar Bruk AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Salar Bruk AS fått?
Lignende selskaper
AIOgså i Alver
1 000+ til i Alver →Vis 5 tilVis færre
Godt å vite om Salar Bruk AS
Hvor stor er bransjen Salar Bruk AS tilhører?
Salar Bruk AS er ett av 2 selskaper innen produksjon av yngel og settefisk i ferskvann i Alver, og ett av 118 på landsbasis.
Hvor lenge har Salar Bruk AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Salar Bruk AS ble etablert i 2003 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 48 % av selskapene i bransjen.
Hvem leder Salar Bruk AS?
Gerhard Meidell Alsaker er registrert som daglig leder i Salar Bruk AS.
Hvem er største aksjonær i Salar Bruk AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Alsaker Fjordbruk AS største eier i Salar Bruk AS med 100 % av aksjene.
Hva omsatte Salar Bruk AS for i 2025?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 161,85 mill kr, opp 3 % fra 2024. Egenkapitalen var 76,77 mill kr ved årsslutt.
Hvor stor aksjekapital har Salar Bruk AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Salar Bruk AS er 2,80 mill kr (28 000 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Hvor mange jobber i Salar Bruk AS?
Det er registrert 13 ansatte i Salar Bruk AS, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.
Har Salar Bruk AS mottatt offentlig støtte?
Salar Bruk AS er registrert med 2 godkjente SkatteFUNN-søknader.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.