- Omsetning
- 124 mill
- −9,6 %
- Resultat
- 8,0 mill
- −29 %
- Ansatte
- 20
Om Håland Instrumentering AS
Håland Instrumentering AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Randaberg, Rogaland. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet. Virksomheten ble stiftet i 2003 og har vært i drift i 23 år. Kjell Magne Aase er daglig leder, og Gustaf Alexander Johansson er styreleder. Selskapet er ett av 9 innen engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet i Randaberg, og ett av 954 i Norge. Det er eldre enn 71 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (80 %).
Aktivitet
Salg og service på automasjonsutstyr og feltinstrumentering og hva hermed står i forbindelse.
Formål
Markedsføre salg og service på automasjonsutstyr og feltinstrumentering. Dette omfatter agenturvirksomhet samt salg av diverse instrumenterings produkter/-løsninger, samt hva hermed står i forbindelse, herunder å delta i andre selskaper med lignende virksomhet.
AI-sammendrag
Et omsetningsfall på 10% til 124 mrd kr… Korrigerer: 124 millioner kr er riktig. Et omsetningsfall på 10% til 124 mill. kr endrer lite på et solid bilde: driftsmargin og egenkapitalandel (ca. 46%) ligger over bransjesnittet, og resultatet på 8 mill. kr tilsier god lønnsomhet for en engrosaktør i topp 10% på omsetning. Svenske Momentum Group eier 70% og gir et stabilt industrielt eierskap, men avhengigheten av agenturer og en nedgang i et syklisk marked bergverk-, olje- og gassmarked er noe å følge med på.
API og MCPGET /company/985370761
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/985370761" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "985370761",
"name": "HÅLAND INSTRUMENTERING AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.630",
"nace_desc": "Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet",
"employees": 20,
"address": { "municipality": "RANDABERG", "county": "ROGALAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "985370761" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Håland Instrumentering AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Håland Instrumentering AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Randaberg holder Håland Instrumentering AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −9,6 % fra 2024 · +50,2 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 124,42 mill kr | 10,60 mill kr | 7,98 mill kr | 40,57 mill kr | 19,42 mill kr | 21,15 mill kr |
| 2024 | 137,56 mill kr | 15,28 mill kr | 11,25 mill kr | 47,60 mill kr | 26,03 mill kr | 21,57 mill kr |
| 2023 | 109,11 mill kr | 14,02 mill kr | 10,14 mill kr | 55,70 mill kr | 26,78 mill kr | 28,93 mill kr |
| 2022 | 87,95 mill kr | 9,90 mill kr | 7,63 mill kr | 46,78 mill kr | 24,63 mill kr | 22,15 mill kr |
| 2021 | 82,86 mill kr | 10,56 mill kr | 8,15 mill kr | 47,02 mill kr | 24,00 mill kr | 23,02 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 63 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 21 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende om lag halvparten av årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 23 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 44 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/985370761/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/985370761/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "985370761",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 124420115,
"operating_profit": 10599378,
"net_profit": 7984458,
"equity": 19422341,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 137564499,
"operating_profit": 15282711,
"net_profit": 11253556,
"equity": 26030769,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "985370761" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Håland Instrumentering AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Håland Instrumentering AS per år.
Hvordan har omsetningen til Håland Instrumentering AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 08.01.2024Styre
5Sist endret 25.08.2026Regnskapsfører
1Sist endret 11.02.2003Revisor
1Sist endret 11.02.2003API og MCPGET /company/985370761/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/985370761/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "985370761",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "985370761" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Håland Instrumentering AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Håland Instrumentering AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Håland Instrumentering AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 6 endret eierandel
- Terje Håland AS55,5 % → 16,7 %
- Arvid Eie8,9 % → 2,7 %
- Finn Kjerpeseth8,9 % → 2,7 %
- Reidun Odland Bakke8,9 % → 2,7 %
- Morten Bjørkelund8,9 % → 2,7 %
- Martin Haualand8,9 % → 2,7 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Momentum Group Holding Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 70,0 % | 4 201 |
| Terje Håland AS | Selskap | Ordinære aksjer | 16,7 % | 999 |
| Arvid Eie | Person | Ordinære aksjer | 2,7 % | 160 |
| Finn Kjerpeseth | Person | Ordinære aksjer | 2,7 % | 160 |
| Martin Haualand | Person | Ordinære aksjer | 2,7 % | 160 |
| Morten Bjørkelund | Person | Ordinære aksjer | 2,7 % | 160 |
| Reidun Odland Bakke | Person | Ordinære aksjer | 2,7 % | 160 |
7 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/985370761/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/985370761/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "985370761",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "MOMENTUM GROUP HOLDING AB",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 70.02,
"year": 2025,
…
},
{ "shareholder_name": "TERJE HÅLAND AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 16.65, "year": 2025, … },
…
],
"total": 7
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "985370761" })Spør AI-assistenten
Er Håland Instrumentering AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Håland Instrumentering AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Håland Instrumentering AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Håland Instrumentering AS | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet | Randaberg | 20 |
Kunngjøringer46
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 25.8.2026 | Styre ↗ |
| 17.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.6.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 4.6.2025 | Signatur ↗ |
| 4.6.2025 | Styre ↗ |
| 3.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 31.3.2025 | Kapital ↗ |
| 31.3.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 25.2.2025 | Kapital ↗ |
| 25.2.2025 | Vedtektsdato ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/985370761/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/985370761/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "985370761",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-25", "type": "Styre", … },
{ "dato": "2026-06-17", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "985370761" })Spør AI-assistenten
Når leverte Håland Instrumentering AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Håland Instrumentering AS sist endret?
Har Håland Instrumentering AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:21→20
- Endring i roller og styre+Gustaf Alexander Johansson(Styrets leder)−Martin Ingemar Gyllix(Styrets leder)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i roller og styre
- Selskapsopplysninger oppdatert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 20,6 % av driftsinntektene — 4,8 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 8,5 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 6,4 % | 4,1 % |
| Egenkapitalandel | 47,9 % | 42,0 % |
| Likviditetsgrad | 1,86 | 1,79 |
| Gjeldsgrad | 1,09 | 1,06 |
| Egenkapitalrentabilitet | 41,1 % | 13,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -9,6 % | +1,9 % |
| Omsetning per ansatt | 6,22 mill kr | 5,39 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 63,4 % | 64,8 % |
| Lønnskostnad | 20,6 % | 15,8 % |
| Annen driftskostnad | 7,1 % | 10,6 % |
| Avskrivninger | 0,4 % | 0,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/985370761/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/985370761/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "985370761",
"nace_code": "46.630",
"industry_count": 765,
"revenue": { "value": 124420115, "percentile": 0.8983 },
"operating_margin": { "value": 0.0852, "percentile": 0.6213 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "985370761" })Spør AI-assistenten
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Håland Instrumentering AS på i bransjen?
Hvor ligger Håland Instrumentering AS blant de 765 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Håland Instrumentering AS sammenlignet med andre i bransjen?
Investeringer
HÅLAND INSTRUMENTERING AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Tangen 12 - 14 AS | Randaberg | 100,0 % | 2015 | 2024 | Aktiv |
| Ideation AS | Sola | 9,1 % | 2020 | 2024 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Håland Instrumentering AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Håland Instrumentering AS?
Det er registrert 954 selskaper i Norge innen engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet, hvorav 9 i Randaberg.
Er Håland Instrumentering AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2003, som er lenger enn 71 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 18 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvem er daglig leder i Håland Instrumentering AS?
Daglig leder i Håland Instrumentering AS er Kjell Magne Aase, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Håland Instrumentering AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Momentum Group Holding Ab største eier i Håland Instrumentering AS med 70 % av aksjene. Nest størst er Terje Håland AS med 16,7 %.
Hvordan går det økonomisk med Håland Instrumentering AS?
I 2025 omsatte Håland Instrumentering AS for 124,42 mill kr, ned 10 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 7,98 mill kr.
Hvor solid er balansen til Håland Instrumentering AS?
Egenkapitalen i Håland Instrumentering AS var 19,42 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 47,9 % av totalkapitalen.
Hva er aksjekapitalen i Håland Instrumentering AS?
Håland Instrumentering AS har en registrert aksjekapital på 600 000 kr, fordelt på 6 000 aksjer.
Hvor ligger Håland Instrumentering AS?
Forretningsadressen til Håland Instrumentering AS er Tangen 12, 4072, RANDABERG i Randaberg kommune.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Rogaland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.