- Omsetning
- 77,4 mill
- +20,5 %
- Resultat
- 3,9 mill
- +184,8 %
- Ansatte
- 35
Om Rise Fire Research AS
Rise Fire Research AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Trondheim, Trøndelag. Selskapet er registrert i bransjen Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk. Virksomheten ble stiftet i 2000 og har vært i drift i 26 år. Nina Kristine Reitan er daglig leder, og Paul Halle Zahl Pedersen er styreleder. Selskapet er ett av 135 innen forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk i Trondheim, og ett av 1 850 i Norge. Det er eldre enn 93 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (66 %).
Aktivitet
Brannteknisk forskning og utvikling og tjenester forbundet med dette.
Formål
Utføre og levere testing, forskning, utvikling og teknisk dokumentasjon innenfor det branntekniske området.
AI-sammendrag
Rask omsetningsvekst på 20% til 77 mrk kr og over gjennomsnittlig driftsmargin viser at det branntekniske forsknings- og testmiljøet i Trondheim vokser solid innenfor sin nisje. Eierskapet ligger tett hos svenske RISE (70%), noe som gir tilgang til et større nordisk forskningsnettverk, men også gjør selskapet strategisk avhengig av morselskapets prioriteringer. Under snittet EK-andel til tross for solid resultat tyder på at veksten delvis er gjeldsfinansiert.
API og MCPGET /company/982930057
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"name": "RISE FIRE RESEARCH AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "72.100",
"nace_desc": "Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk",
"employees": 35,
"address": { "municipality": "TRONDHEIM", "county": "TRØNDELAG", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Når ble Rise Fire Research AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Trondheim holder Rise Fire Research AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Rise Fire Research AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +20,5 % fra 2024 · +24 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 77,36 mill kr | 4,58 mill kr | 3,93 mill kr | 60,54 mill kr | 28,96 mill kr | 31,58 mill kr |
| 2024 | 64,21 mill kr | 749 010 kr | 1,38 mill kr | 49,46 mill kr | 25,03 mill kr | 24,42 mill kr |
| 2023 | 61,98 mill kr | 1,49 mill kr | 2,12 mill kr | 54,49 mill kr | 23,65 mill kr | 30,84 mill kr |
| 2022 | 66,15 mill kr | 5,50 mill kr | 4,87 mill kr | 72,26 mill kr | 21,54 mill kr | 726 388 kr |
| 2021 | 62,41 mill kr | 12,04 mill kr | 9,38 mill kr | 84,72 mill kr | 16,67 mill kr | 68,05 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 54 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 45 prosent av eiendelene. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 250 000 kr
- Gjeld til konsernselskaper
- 260 000 kr
API og MCPGET /company/982930057/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 77361664,
"operating_profit": 4576121,
"net_profit": 3929048,
"equity": 28960654,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 64205937,
"operating_profit": 749010,
"net_profit": 1379622,
"equity": 25031606,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Rise Fire Research AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Rise Fire Research AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Rise Fire Research AS de siste årene.
Roller og styre11
Daglig leder
1Sist endret 21.10.2019Styre
8Sist endret 19.11.2025Regnskapsfører
1Sist endret 04.11.2014Revisor
1Sist endret 14.09.2015API og MCPGET /company/982930057/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Rise Fire Research AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Rise Fire Research AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Rise Fire Research AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Sintef AS30 %
- Sintef Holding AShadde 30 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Sp Sveriges Tekniska Forsk. Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 70,0 % | 910 000 |
| Sintef AS | Selskap | Ordinære aksjer | 30,0 % | 390 000 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/982930057/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "SP SVERIGES TEKNISKA FORSK. AB",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 70,
"year": 2025,
…
},
{ "shareholder_name": "SINTEF AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 30, "year": 2025, … }
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Er Rise Fire Research AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Rise Fire Research AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Rise Fire Research AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Rise Fire Research AS | BEDR | Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk | Trondheim | 35 |
Kunngjøringer70
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 25.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.11.2025 | Styre ↗ |
| 22.8.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 25.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 13.6.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.10.2023 | Styre ↗ |
| 5.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.9.2022 | Styre ↗ |
| 11.6.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.9.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/982930057/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-25", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-11-19", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Rise Fire Research AS sist endret?
Har Rise Fire Research AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Rise Fire Research AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:36→35
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:34→36
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:35→34
- Selskapsopplysninger oppdatert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 16,0 % av driftsinntektene — 12,2 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 5,9 % | -4,4 % |
| Resultatmargin | 5,1 % | -3,6 % |
| Egenkapitalandel | 47,8 % | 50,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,65 | 1,53 |
| Gjeldsgrad | 1,09 | 0,39 |
| Egenkapitalrentabilitet | 13,6 % | -1,7 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +20,5 % | -2,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,21 mill kr | 1,47 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 23,2 % | 23,3 % |
| Lønnskostnad | 53,7 % | 52,1 % |
| Annen driftskostnad | 16,0 % | 28,2 % |
| Avskrivninger | 1,2 % | 2,8 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/982930057/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"nace_code": "72.100",
"industry_count": 1247,
"revenue": { "value": 77361664, "percentile": 0.9604 },
"operating_margin": { "value": 0.0592, "percentile": 0.6662 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Rise Fire Research AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Rise Fire Research AS på i bransjen?
Hvor ligger Rise Fire Research AS blant de 1247 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Offentlig støtte
Rise Fire Research AS er registrert med 29 forskningsprosjekter fra Forskningsrådet (76,08 mill kr) og 14 SkatteFUNN-søknader, 7 godkjent.
| Periode | Prosjekt | Aktivitet | Tildelt | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2026–2029 | TUNEVAK - Trygg evakuering frå tunnelar med redningsrom | INNO-OFF | − | Avslag |
| 2026–2029 | Firefighters – a key player in future crises: Preparedness for a major building fire threatening key societal functions and infrastructure | Kompetanse og samarbeid 2025 | − | Avslag |
| 2025–2028 | Wildfire safety of homes and other vulnerable establishments in the wildland-urban interface | UTVIKLING | 4,00 mill kr | Bevilgning |
| 2024–2025 | SCARES: Space Crisis Accident Response and Emergency Services | PESORDNING | 0 kr | Avsluttet |
| 2024–2025 | Peatland Integrated Management | PESORDNING | 0 kr | Avsluttet |
| 2024–2024 | Next generation on-board storage solutions for hydrogen-powered maritime applications | PES Horisont Europa | 70 000 kr | Avsluttet |
| 2023–2030 | RETUR-EU RISE FR | RETUREU | 278 760 kr | Vurderes |
| 2023–2023 | Novel insulation concepts for LH2 storage tanks (NOVINSU) | PES Horisont Europa | 0 kr | Avsluttet |
| 2023–2023 | Advanced materials for hydrogen storage tanks (HYRANK) | PES Horisont Europa | 0 kr | Avsluttet |
| 2021–2021 | FIREBOX - Fire resistance of box-type elements and beams with openings | PES Horisont Europa | 0 kr | Avsluttet |
Kilde: Forskningsrådet
API og MCPGET /company/982930057/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982930057",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [
{
"prosjekttittel": "TUNEVAK - Trygg evakuering frå tunnelar med redningsrom",
"prosjektstart": 2026,
"tildelt_belop": 0,
…
},
…
],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Ny pilotovn", "godkjent": false, "innsendt_dato": "2016-09-01", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Rise Fire Research AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Rise Fire Research AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Rise Fire Research AS søkt om, og ble de godkjent?
Offentlige anbud
Rise Fire Research AS har vunnet 2 offentlige anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 17.2.2025 | Vinner | Fullskalatester av nullventilasjonsprinsippet | Møre og Romsdal | − | − | Tildelt |
| 30.12.2024 | Vinner | Fullskalatester av nullventilasjonsprinsippet | Møre og Romsdal | − | − | − |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/982930057/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982930057/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 2, "tenders_won_12mo": 0, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2025-102260",
"heading": "Fullskalatester av nullventilasjonsprinsippet",
"publication_date": "2025-02-17",
"role": "winner",
…
},
{
"notice_id": "2024-118725",
"heading": "Fullskalatester av nullventilasjonsprinsippet",
"publication_date": "2024-12-30",
"role": "winner",
…
}
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "982930057" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Fullskalatester av nullventilasjonsprinsippet» ut på?
Hvilke offentlige anbud har Rise Fire Research AS vunnet det siste året?
Hvor mye har Rise Fire Research AS vunnet i offentlige kontrakter totalt?
Lignende selskaper
AIVis 5 tilVis færre
Også på denne adressen
Spørsmål og svar om Rise Fire Research AS
Hvor stor er bransjen Rise Fire Research AS tilhører?
Rise Fire Research AS er ett av 135 selskaper innen forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk i Trondheim, og ett av 1 850 på landsbasis.
Hvor lenge har Rise Fire Research AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Rise Fire Research AS ble etablert i 2000 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 93 % av selskapene.
Er Rise Fire Research AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Rise Fire Research AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Rise Fire Research AS?
Nina Kristine Reitan er registrert som daglig leder i Rise Fire Research AS.
Hvem eier Rise Fire Research AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Sp Sveriges Tekniska Forsk. Ab største eier i Rise Fire Research AS med 70 % av aksjene. Nest størst er Sintef AS med 30 %.
Går Rise Fire Research AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 77,36 mill kr, opp 20 % fra 2024. Egenkapitalen var 28,96 mill kr ved årsslutt.
Hvilket org.nr har Rise Fire Research AS?
Rise Fire Research AS har organisasjonsnummer 982 930 057. Organisasjonsnummeret er et unikt nisifret nummer fra Brønnøysundregistrene som identifiserer virksomheten i alle offentlige registre.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Rise Fire Research AS?
I Enhetsregisteret er Rise Fire Research AS registrert med regnskapsfører Vivicta Accounting AS og revisor Kpmg AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Trøndelag
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.