Mce AS
Org.nr 982837553
Om Mce AS
Mce AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Etne, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av metallkonstruksjoner og deler. Virksomheten ble stiftet i 2001 og har vært i drift i 25 år. Kenneth Hegerland er daglig leder, og Jan Anders Vinje er styreleder. Selskapet er ett av 482 i Norge innen produksjon av metallkonstruksjoner og deler. Det er eldre enn 72 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (77 %).
Aktivitet
Salg og service innenfor mekanisk industri.
Formål
Salg og service for, samt hva hermed står i forbindelse, herunder deltakelse i andre virksomheter.
AI-sammendrag
Et omsetningsfall på 16% til 80 mrd kr er den viktigste varsellampen, men solid lønnsomhet og en egenkapitalandel på 50% gir god buffer i en nedgangsperiode. Posisjonen er sterk i bransjen med topp 25% på både omsetning og ansatte, og et spredt eierskap der største aksjonær kun har 33,3% begrenser avhengigheten av én eier. Merk: omsetningen er oppgitt som 80M kr, ikke mrd.
API og MCPGET /company/982837553
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"name": "MCE AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "25.110",
"nace_desc": "Produksjon av metallkonstruksjoner og deler",
"employees": 40,
"address": { "municipality": "ETNE", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Hvor i Etne holder Mce AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Mce AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Mce AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 79,90 mill kr | 3,72 mill kr | 2,89 mill kr | 39,58 mill kr | 19,96 mill kr | 19,62 mill kr |
| 2024 | 94,71 mill kr | 8,89 mill kr | 6,93 mill kr | 47,66 mill kr | 19,07 mill kr | 28,59 mill kr |
| 2023 | 85,03 mill kr | 6,51 mill kr | 4,77 mill kr | 48,84 mill kr | 18,24 mill kr | 30,61 mill kr |
| 2022 | 91,85 mill kr | 6,90 mill kr | 5,14 mill kr | 45,39 mill kr | 22,44 mill kr | 948 159 kr |
| 2021 | 81,85 mill kr | 2,09 mill kr | 1,46 mill kr | 43,27 mill kr | 17,30 mill kr | 25,97 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 40 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende om lag halvparten av årsresultatet. Regnskapet inneholder konsernbidrag.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/982837553/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 79900562,
"operating_profit": 3723825,
"net_profit": 2890296,
"equity": 19961511,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 94707548,
"operating_profit": 8894622,
"net_profit": 6934610,
"equity": 19071215,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Mce AS per år.
Hvordan har omsetningen til Mce AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Mce AS i 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 16.06.2026Styre
4Sist endret 09.08.2016Revisor
1Sist endret 31.10.2025API og MCPGET /company/982837553/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Mce AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Mce AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Mce AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Tg Investering AS33,3 %
- Terje Gravelsæterhadde 33,3 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Orakel Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 33.3 % | 47 619 |
| Sunnhordland Mek Verksted AS | Selskap | Ordinære aksjer | 33.3 % | 47 619 |
| Tg Investering AS | Selskap | Ordinære aksjer | 33.3 % | 47 619 |
3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/982837553/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "ORAKEL INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 33.33, "year": 2025, … },
{
"shareholder_name": "SUNNHORDLAND MEK VERKSTED AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 33.33,
"year": 2025,
…
},
…
],
"total": 3
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Mce AS eier Orakel Invest AS, og hvem eier resten?
Er Mce AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Mce AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Mce AS | BEDR | Produksjon av metallkonstruksjoner og deler | Etne | 40 |
Kunngjøringer63
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 16.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.6.2026 | Daglig leder ↗ |
| 31.10.2025 | Revisor ↗ |
| 26.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.2.2024 | Kapital ↗ |
| 19.2.2024 | Vedtektsdato ↗ |
| 29.1.2024 | Kapital ↗ |
| 29.1.2024 | Vedtektsdato ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/982837553/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-16", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-06-16", "type": "Daglig leder", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Mce AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Mce AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Mce AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:48→40
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:47→48
- Endring i roller og styre+Kenneth Hegerland(Daglig leder)−Erle Mæland Aasheim(Daglig leder)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:46→47
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 8,3 % av driftsinntektene — 7,7 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 4,7 % | 4,1 % |
| Resultatmargin | 3,6 % | 3,7 % |
| Egenkapitalandel | 50,4 % | 49,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,64 | 1,71 |
| Gjeldsgrad | 0,98 | 0,87 |
| Egenkapitalrentabilitet | 14,5 % | 10,4 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -15,6 % | +1,7 % |
| Omsetning per ansatt | 2,00 mill kr | 2,00 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 40,5 % | 35,6 % |
| Annen driftskostnad | 8,3 % | 16,0 % |
| Avskrivninger | 1,8 % | 1,3 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/982837553/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"nace_code": "25.110",
"industry_count": 368,
"revenue": { "value": 79900562, "percentile": 0.8443 },
"operating_margin": { "value": 0.0466, "percentile": 0.5164 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Mce AS blant de 368 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Mce AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Mce AS blant de største selskapene innen produksjon av metallkonstruksjoner og deler?
Offentlig støtte
Mce AS er registrert med 6 SkatteFUNN-søknader, 6 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 7.8.2020 | MCE - Sikker transport av Hydrogen på lastebil | 2020–2021 | Godkjent |
| 10.4.2018 | MCE-tilbygg2018 | 2018–2019 | Godkjent |
| 1.9.2009 | Utvikling av nye innovative livdyrskap | 2009–2011 | Godkjent |
| 26.11.2003 | Utvikling av mobil hydraulisk drevet høyballepakkar | 2003–2003 | Godkjent |
| 19.8.2003 | Utvikling av kombinertkasse for transport av skinn o.l. og livdyr | 2003–2003 | Godkjent |
| 16.12.2002 | Utvikling av ny type transportkasse for livdyr | 2002–2002 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/982837553/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/982837553/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "982837553",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "MCE - Sikker transport av Hydrogen på lastebil",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2020-08-07",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "982837553" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Mce AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Mce AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Mce AS søkt om, og ble de godkjent?
Godkjenninger og registre
Mce AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 1 godkjenningsområde.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Utførende | Montering av bærende metall- eller betongkonstruksjoner | 1 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Investeringer
MCE AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Tomteselskapet Etne AS | Etne | 2.3 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Etne Elektrisitetslag AS | Etne | 0.2 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså i Etne
1 000+ til i Etne →Ofte spurt om Mce AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Mce AS?
Det er registrert 482 selskaper i Norge innen produksjon av metallkonstruksjoner og deler.
Er Mce AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2001, som er lenger enn 72 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 8 andre selskaper i bransjen etablert.
Hva er statusen til Mce AS?
Mce AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvilken selskapsform har Mce AS?
Mce AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er daglig leder i Mce AS?
Daglig leder i Mce AS er Kenneth Hegerland, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem sitter i styret i Mce AS?
Jan Anders Vinje er registrert som styreleder i Mce AS, i et styre med 4 medlemmer. Hele styret vises under Roller og styre på denne siden.
Hvem er største aksjonær i Mce AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Orakel Invest AS største eier i Mce AS med 33,3 % av aksjene. Nest størst er Sunnhordland Mek Verksted AS med 33,3 %.
Hva er omsetningen til Mce AS?
I 2025 omsatte Mce AS for 79,90 mill kr, ned 16 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 2,89 mill kr.
Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Mce AS?
Mce AS er vurdert til A – Meget solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.
Får Mce AS støtte fra Innovasjon Norge eller Forskningsrådet?
I offentlige tildelingsdata er Mce AS oppført med 6 godkjente SkatteFUNN-søknader. Detaljene vises i seksjonen Offentlig støtte på denne siden.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.