Solar Norge AS
Org.nr 980672891
Om Solar Norge AS
Solar Norge AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Ullensaker, Akershus. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med maskiner og utstyr ellers. Virksomheten ble stiftet i 1999 og har vært i drift i 27 år. Thomas Skovli er daglig leder, og Jan Willy Fjellvær er styreleder.
Aktivitet og formål
Handel og utleie av lokaler.
AI-sammendrag
Heleid datterselskap av danske Solar Group A/S, er virksomheten en av de største aktørene innen engroshandel med maskiner og utstyr i Norge, med en omsetning på 2,9 mrd kr og nær 500 ansatte. En egenkapitalandel på 55% gir solid finansiell stabilitet, men et omsetningsfall på 7% og en driftsmargin under bransjegjennomsnittet antyder press på lønnsomheten – noe som kan reflektere priskonkurranse eller svakere etterspørsel i markedet. Morskapsstrukturen og et aktivt styre med 8 medlemmer indikerer tett oppfølging fra eiersiden, noe som kan gi handlingsrom for strategiske grep om bransjeforholdene bedrer seg.
Økonomi
Balanse
2024| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 2,93 mrd kr | 46,70 mill kr | 36,28 mill kr | 1,39 mrd kr | 770,04 mill kr | 621,99 mill kr |
| 2023 | 3,16 mrd kr | 136,48 mill kr | 105,76 mill kr | 1,40 mrd kr | 733,76 mill kr | 670,57 mill kr |
| 2022 | 3,09 mrd kr | 203,10 mill kr | 159,30 mill kr | 1,30 mrd kr | 628,00 mill kr | 669,27 mill kr |
| 2021 | 2,63 mrd kr | 171,36 mill kr | 132,70 mill kr | 1,25 mrd kr | 468,71 mill kr | 782,41 mill kr |
| 2020 | 2,60 mrd kr | 123,80 mill kr | 94,57 mill kr | 1,10 mrd kr | 460,81 mill kr | 643,65 mill kr |
Roller og styre12
Daglig leder
1Sist endret 20.10.2025Styre
8Sist endret 17.11.2025Regnskapsfører
2Sist endret 08.06.2026Revisor
1Sist endret 19.01.2022Fullmakt
(ikke i roller)Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Solar Group A/s100 %
- Solar AShadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Solar Group A/s | Selskap | Ordinære aksjer | 100.0 % | 71 000 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Datterselskaper av Solar Norge AS
1 selskaperUnderenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Solar Norge AS Avd Ålesund | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Ålesund | 11 |
| Solar Norge AS Avd Bærum Sonepar | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bærum | − |
| Solar Norge AS Avd Bergen | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bergen | 14 |
| Solar Norge AS Avd Bergen Sonepar | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bergen | 6 |
| Solar Norge AS Avd Bodø | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bodø | 7 |
| Solar Norge AS Avd Bodø Sonepar | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bodø | − |
| Solar Norge AS Avd Drammen | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Drammen | 20 |
| Solar Norge AS Avd Drammen Sonepar | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Drammen | 37 |
| Solar Norge AS Avd Gardermoen | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Ullensaker | 238 |
| Solar Norge AS Avd Grenseveien Oslo | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Oslo | 27 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 11.5.2026 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 2.3.2026 | Fusjonsbeslutning ↗ |
| 12.12.2025 | Kapital ↗ |
| 12.12.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 17.11.2025 | Styre ↗ |
| 20.10.2025 | Styre ↗ |
| 20.10.2025 | Daglig leder ↗ |
| 3.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.3.2025 | Styre ↗ |
| 14.3.2025 | Vedtektsdato ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:502→487
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:380→502
- Endring i roller og styre−AZETS INSIGHT AS(Regnskapsfører)
- Endring i roller og styre+AZETS INSIGHT AS(Regnskapsfører)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:383→380
Offentlig støtte
Solar Norge AS er registrert med 1 forskningsprosjekt fra Forskningsrådet.
| Periode | Prosjekt | Aktivitet | Tildelt | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2019–2022 | Project 4.0 Digitalization of the Construction Supply Chain (CSC) | Brukerstyrt innovasjonsarena | − | Avslag |
Kilde: Forskningsrådet
Offentlige anbud
Solar Norge AS har vunnet 5 offentlige anbud og organisert 3 anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10.9.2025 | Rådgiver | Rammeavtale Elektromateriell | Ikke stedbunden | 4.9.2027 | − | Tildelt |
| 25.4.2025 | Vinner | Rammeavtale - Lysarmaturer | Ikke stedbunden | − | − | Tildelt |
| 24.4.2025 | Rådgiver | Elektrisk materiell | Nordland | 30.6.2028 | 900,00 mill kr | Tildelt |
| 26.2.2025 | Rådgiver | Rammeavtale for veglysarmaturer for Vestland fylkeskommune | Vestland | 31.1.2029 | − | Tildelt |
| 13.12.2024 | Vinner | Rammeavtale - Kabler | Ikke stedbunden | − | 25,00 mill kr | Tildelt |
| 4.12.2024 | Vinner | Lyskilder | Innlandet | − | − | Tildelt |
| 26.6.2024 | Vinner | Rammeavtale for elektromateriell | Ikke stedbunden | − | 16,00 mill kr | Tildelt |
| 15.3.2023 | Vinner | Elektro materiell | — | − | − | Tildelt |
Kilde: Doffin
Investeringer
SOLAR NORGE AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Sonepar Norge AS | − | 100.0 % | 2025 | 2025 | Inaktiv |
| Zolw AS | Bergen | 35.0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Solar Norge AS
Hvilken selskapsform har Solar Norge AS?
Solar Norge AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er daglig leder i Solar Norge AS?
Daglig leder i Solar Norge AS er Thomas Skovli, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Solar Norge AS?
Største aksjonær i Solar Norge AS er Solar Group A/s med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hva er omsetningen til Solar Norge AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2024) viser en omsetning på 2,93 mrd kr, ned 7 % fra 2023. Egenkapitalen var 770,04 mill kr ved årsslutt.
Hva er driftsresultatet til Solar Norge AS?
I 2024 hadde Solar Norge AS et driftsresultat på 46,70 mill kr, som tilsvarer en driftsmargin på 1,6 %.
Hvordan kommer jeg i kontakt med Solar Norge AS?
I Enhetsregisteret har Solar Norge AS registrert nettsiden www.solarnorge.no. Telefonnummer er også registrert og vises på selskapssiden.
Hvor lenge har Solar Norge AS eksistert?
Solar Norge AS ble stiftet i 1999 og har dermed vært registrert i rundt 27 år.
Hva er organisasjonsnummeret til Solar Norge AS?
Solar Norge AS har org.nr 980 672 891 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.