- Omsetning
- 385 mill
- +16,1 %
- Resultat
- 22,8 mill
- −4,5 %
- Ansatte
- 109
- +3 siden mars
Om Thermo Control AS
Thermo Control AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Nordre Follo, Akershus. Selskapet er registrert i bransjen Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser. Virksomheten ble stiftet i 1997 og har vært i drift i 29 år. Arne Andresen er daglig leder, og Trond Ragnar Severinsen er styreleder. Selskapet er ett av 15 innen kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser i Nordre Follo, og ett av 1 143 i Norge. Det er eldre enn 95 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (64 %).
Aktivitet
Service, utvikling, salg og kvalitetssikring av ventilasjons- og kjølesystemer. Selskapet har også som formål å utøve annen tjenesteyting, herunder samarbeid med og investering i andre selskaper.
Formål
Kjøle- og ventilasjonsbransjen samt kvalitetssikring. Firmaet har også som formål å utøve beslektet tjenesteyting, herunder samarbeid med og investering i andre selskaper.
AI-sammendrag
Rask vekst på 16% til 385 mrk kr og en solid driftsmargin plasserer aktøren blant de største innen kulde- og ventilasjonsinstallasjon, med god lønnsomhet trass i en EK-andel under bransjesnittet. Som heleid datterselskap av Ventiستål AS inngår virksomheten i en større industriell struktur, noe som trolig gir tilgang til kapital og nettverk utover egen balanse.
API og MCPGET /company/979439334
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"name": "THERMO CONTROL AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "43.222",
"nace_desc": "Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser",
"employees": 109,
"address": { "municipality": "NORDRE FOLLO", "county": "AKERSHUS", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Er Thermo Control AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Thermo Control AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Thermo Control AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +16,1 % fra 2024 · +162,7 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 385,14 mill kr | 27,69 mill kr | 22,83 mill kr | 158,83 mill kr | 34,29 mill kr | 124,54 mill kr |
| 2024 | 331,71 mill kr | 28,46 mill kr | 23,91 mill kr | 137,52 mill kr | 26,60 mill kr | 110,92 mill kr |
| 2023 | 351,11 mill kr | 26,76 mill kr | 21,27 mill kr | 173,70 mill kr | 30,21 mill kr | 143,49 mill kr |
| 2022 | 195,17 mill kr | 14,55 mill kr | 12,21 mill kr | 87,92 mill kr | 18,72 mill kr | 69,21 mill kr |
| 2021 | 146,60 mill kr | 8,94 mill kr | 8,81 mill kr | 51,06 mill kr | 24,51 mill kr | 26,55 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 54 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 30 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 49 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Gjeld til konsernselskaper
- 26 mill kr (16 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 68 000 kr
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 730 000 kr
- Avgitt konsernbidrag
- 20 mill kr
API og MCPGET /company/979439334/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 385142904,
"operating_profit": 27688299,
"net_profit": 22834301,
"equity": 34288183,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 331712477,
"operating_profit": 28461432,
"net_profit": 23905273,
"equity": 26604132,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Thermo Control AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Thermo Control AS per år.
Hvordan har omsetningen til Thermo Control AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 23.01.2012Styre
3Sist endret 22.02.2024Regnskapsfører
1Sist endret 27.02.2026Revisor
1Sist endret 20.12.2022API og MCPGET /company/979439334/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Hvem er regnskapsfører for Thermo Control AS?
List alle roller i Thermo Control AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Thermo Control AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 ute · 1 endret eierandel
- Knut Aashadde 25 %
- Terje Liehadde 24 %
- Ventistål AS51 % → 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Ventistål AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 100 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/979439334/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "VENTISTÅL AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Thermo Control AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Thermo Control AS eier Ventistål AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Thermo Control AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
API og MCPGET /company/979439334/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"chain": [
{ "org_no": "991212531", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "876859122", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "979439334", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Thermo Control AS?
Hvem eier Thermo Control AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Thermo Control AS Avd Bergen | BEDR | Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser | Bergen | − |
| Thermo Control AS Avd Gressvik | BEDR | Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser | Fredrikstad | 6 |
| Thermo Control AS Avd Langhus | BEDR | Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser | Nordre Follo | 40 |
| Thermo Control AS Avd Oslo | BEDR | Elektrisk installasjonsarbeid | Oslo | 23 |
| Thermo Control AS Avd Skedsmokorset | BEDR | Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr | Lillestrøm | 24 |
| Thermo Control AS Avd Trondheim | BEDR | Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser | Trondheim | 13 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 27.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 25.2.2025 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 7.1.2025 | Fusjonsbeslutning ↗ |
| 11.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.2.2024 | Styre ↗ |
| 9.2.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 23.9.2023 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 21.9.2023 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/979439334/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-27", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-02", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Thermo Control AS sist endret?
Hvilke fusjoner har Thermo Control AS vært involvert i?
Hva er de siste kunngjøringene for Thermo Control AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Ny godkjenningNy registrering · Sentral godkjenning
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:105→109
- Godkjenning trukketFjernet fra registeret · Sentral godkjenning
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:107→105
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 8,7 % av driftsinntektene — 5,9 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 7,2 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 5,9 % | 3,3 % |
| Egenkapitalandel | 21,6 % | 35,8 % |
| Likviditetsgrad | 1,24 | 1,48 |
| Gjeldsgrad | 3,63 | 1,25 |
| Egenkapitalrentabilitet | 66,6 % | 18,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +16,1 % | +0,8 % |
| Omsetning per ansatt | 3,53 mill kr | 2,00 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 54,1 % | 49,0 % |
| Lønnskostnad | 29,7 % | 27,9 % |
| Annen driftskostnad | 8,7 % | 14,6 % |
| Avskrivninger | 0,3 % | 1,3 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/979439334/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979439334",
"nace_code": "43.222",
"industry_count": 687,
"revenue": { "value": 385142904, "percentile": 0.9971 },
"operating_margin": { "value": 0.0719, "percentile": 0.6021 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Thermo Control AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Thermo Control AS blant de største selskapene innen kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser?
Hvor solid er Thermo Control AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Godkjenninger og registre
Thermo Control AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 3 godkjenningsområder.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Prosjekterende | Varme- og kuldeinstallasjoner | 2 |
| Utførende | Riving og miljøsanering | 1 |
| Utførende | Varme- og kuldeinstallasjoner | 3 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Offentlige anbud
Thermo Control AS har vunnet 1 offentlig anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.1.2026 | Vinner | Teknisk kjøling | Ikke stedbunden | 1.2.2030 | 40,00 mill kr | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/979439334/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979439334/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 1, "tenders_won_12mo": 1, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2026-100125",
"heading": "Teknisk kjøling",
"publication_date": "2026-01-06",
"role": "winner",
…
}
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "979439334" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Teknisk kjøling» ut på?
Hvilke offentlige anbud har Thermo Control AS vunnet det siste året?
Investeringer
THERMO CONTROL AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Thermo Control Nord AS | Harstad | 40,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Thermo Control Sør-Vest AS | Sandnes | 40,0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Thermo Control AS
Hvor stor er bransjen Thermo Control AS tilhører?
Thermo Control AS er ett av 15 selskaper innen kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser i Nordre Follo, og ett av 1 143 på landsbasis.
Hvor lenge har Thermo Control AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Thermo Control AS ble etablert i 1997 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 95 % av selskapene.
Hvem leder Thermo Control AS?
Arne Andresen er registrert som daglig leder i Thermo Control AS.
Hvem er største aksjonær i Thermo Control AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Ventistål AS største eier i Thermo Control AS med 100 % av aksjene.
Går Thermo Control AS med overskudd?
Thermo Control AS hadde i 2025 en omsetning på 385,14 mill kr og et overskudd på 22,83 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor lønnsom er driften i Thermo Control AS?
Driftsresultatet for 2025 var 27,69 mill kr (driftsmargin 7,2 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Har Thermo Control AS sentral godkjenning?
Thermo Control AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 3 godkjenningsområder.
Hvor holder Thermo Control AS til?
Thermo Control AS holder til i Snipetjernveien 7, 1405, LANGHUS, i Nordre Follo kommune i Akershus.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Akershus
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.