Mancraft AS
Org.nr 977168651
Om Mancraft AS
Mancraft AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bergen, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med maskiner og utstyr ellers. Virksomheten ble stiftet i 1997 og har vært i drift i 29 år. Øyvind Alvern er daglig leder, og Øyvind Alvern er styreleder. Selskapet er ett av 159 innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers i Bergen, og ett av 3 292 i Norge. Det er eldre enn 82 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (73 %).
Aktivitet
Import/service Man dieselmotorer.
Formål
Kjøp og salg av varer og tjenester, serviceytelser innen maritim virksomhet nasjonalt og inernasjo- nalt, herunder konsulent og service-tjenester, samt annet som er tjenlig for selskapet.
AI-sammendrag
Konsentrert eierskap gjennom STRANDBO AS (60%) og et femmannsstyre understøtter en godt etablert aktør innen maritim engroshandel, der driftsmarginen (topp 25% i bransjen) holder seg solid til tross for et omsetningsfall på 8% i 2025. Egenkapitalandelen på rundt 46% og en overskuddsmargin på om lag 12% gir god finansiell buffer i et syklisk marked, mens den lave kunngjøringsaktiviteten tyder på stabil, lite dramatisk drift.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 59,03 mill kr | 8,99 mill kr | 7,14 mill kr | 37,07 mill kr | 17,44 mill kr | 19,64 mill kr |
| 2024 | 64,16 mill kr | 9,64 mill kr | 7,44 mill kr | 36,50 mill kr | 16,30 mill kr | 20,20 mill kr |
| 2023 | 47,12 mill kr | 5,56 mill kr | 4,72 mill kr | 33,53 mill kr | 14,86 mill kr | 18,66 mill kr |
| 2022 | 40,67 mill kr | 7,40 mill kr | 5,74 mill kr | 29,80 mill kr | 14,64 mill kr | 15,16 mill kr |
| 2021 | 37,11 mill kr | 3,40 mill kr | 2,80 mill kr | 22,78 mill kr | 13,90 mill kr | 8,88 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 50 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 23 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 06.02.1997Styre
5Sist endret 02.02.2024Regnskapsfører
1Sist endret 14.11.2018Revisor
1Sist endret 07.08.2026Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 nye · 1 endret eierandel
- Haren AS20 %
- Productive AS20 %
- Strandbo AS100 % → 60 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Strandbo AS | Selskap | Ordinære aksjer | 60.0 % | 300 000 |
| Haren AS | Selskap | Ordinære aksjer | 20.0 % | 100 000 |
| Productive AS | Selskap | Ordinære aksjer | 20.0 % | 100 000 |
3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Strandbo AS
2 selskaperUnderenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Mancraft AS | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bergen | 13 |
Kunngjøringer48
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 7.8.2026 | Revisor ↗ |
| 16.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.5.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.3.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.2.2024 | Styre ↗ |
| 3.6.2023 | Kapital ↗ |
| 3.6.2023 | Vedtektsdato ↗ |
| 2.5.2023 | Forretningsadresse ↗ |
| 21.3.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.3.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+BJØRGVIN REVISJON AS(Revisor)−BERGEN REVISJON AS(Revisor)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:12→13
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 49,8 % av driftsinntektene — 10,9 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 15,2 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | 12,1 % | 4,0 % |
| Egenkapitalandel | 47,0 % | 43,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,86 | 1,77 |
| Gjeldsgrad | 1,13 | 0,89 |
| Egenkapitalrentabilitet | 40,9 % | 13,8 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -8,0 % | +3,4 % |
| Omsetning per ansatt | 4,54 mill kr | 4,47 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 49,8 % | 60,7 % |
| Lønnskostnad | 22,5 % | 19,0 % |
| Annen driftskostnad | 12,2 % | 12,5 % |
| Avskrivninger | 0,3 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Offentlig støtte
Mancraft AS er registrert med 2 tildelinger fra Innovasjon Norge (5,00 mill kr) og 10 SkatteFUNN-søknader, 8 godkjent.
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 21.6.2016 | Innovasjonstilskudd | Forsknings- og utviklingstilskudd | 2,50 mill kr | Tilskudd |
| 21.6.2016 | Risikolån og garantier | Landsdekkende risikolån | 2,50 mill kr | Lån |
Kilde: Innovasjon Norge
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Mancraft AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Mancraft AS?
Det er registrert 3 292 selskaper i Norge innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers, hvorav 159 i Bergen.
Er Mancraft AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1997, som er lenger enn 82 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 43 andre selskaper i bransjen etablert.
Er Mancraft AS et aktivt selskap?
Mancraft AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Mancraft AS?
Daglig leder i Mancraft AS er Øyvind Alvern, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem sitter i styret i Mancraft AS?
Øyvind Alvern er registrert som styreleder i Mancraft AS, i et styre med 4 medlemmer. Hele styret vises under Roller og styre på denne siden.
Hvem eier Mancraft AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Strandbo AS største eier i Mancraft AS med 60 % av aksjene. Nest størst er Haren AS med 20 %.
Hvordan går det økonomisk med Mancraft AS?
Mancraft AS hadde i 2025 en omsetning på 59,03 mill kr og et overskudd på 7,14 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor solid er balansen til Mancraft AS?
Egenkapitalen i Mancraft AS var 17,44 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 47 % av totalkapitalen.
Hvor ligger Mancraft AS?
Forretningsadressen til Mancraft AS er Espehaugen 62, 5258, BLOMSTERDALEN i Bergen kommune.
Hvordan kommer jeg i kontakt med Mancraft AS?
I Enhetsregisteret har Mancraft AS registrert nettsiden www.mancraft.no. Telefonnummer er også registrert og vises på selskapssiden.
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.