- Omsetning
- 495 mill
- +8,3 %
- Resultat
- 17,8 mill
- −76,8 %
- Ansatte
- 195
- −5 siden mars
Om Geno SA
Geno SA er registrert som samvirkeforetak med forretningsadresse i Hamar, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Tjenester tilknyttet husdyrhold. Virksomheten ble stiftet i 1935 og har vært i drift i 91 år. Kristin Malonæs er daglig leder, og Vegard Nils Smenes er styreleder. I 2025 hadde Geno SA en omsetning på 495,05 mill kr, en økning på 8 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 17,84 mill kr. Egenkapitalen var 245,64 mill kr ved utgangen av 2025. Selskapet er ett av 20 innen tjenester tilknyttet husdyrhold i Hamar, og ett av 3 158 i Norge. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet
Avl på storfe og seminvirksomhet.
Formål
Arbeide for bærekraftig uvtikling av storfe og landets storfehold. Geno sin kjerneomsetning er avlsarbeid og utvikling av NRF-populasjonen samt å tilny inseminering og tjenester i tilknytning til dette. I tillegg skal Geno drive med forskning, utvikling og formidling innen Genos kjerneområder. Geno skal også tilby avlsmateraiele av andre raser. Geno kan delta i eller drive virksomheter som har en naturlig forretningsmessig forbindelse med foretakets kjernevirksomheter, og som fremmer Genos formål.
API og MCPGET /company/970028935
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"name": "GENO SA",
"org_form": "SA",
"nace_code": "01.620",
"nace_desc": "Tjenester tilknyttet husdyrhold",
"employees": 195,
"address": { "municipality": "HAMAR", "county": "INNLANDET", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Gi meg en kort oversikt over Geno SA: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Geno SA registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Geno SA stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Økonomi
Selskapets eget regnskap. Konsernregnskapet viser hele konsernet samlet.
Omsetning 2021–2025 · +8,3 % fra 2024 · +25,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 495,05 mill kr | 13,29 mill kr | 17,84 mill kr | 403,67 mill kr | 245,64 mill kr | 158,03 mill kr |
| 2024 | 457,05 mill kr | 13,26 mill kr | 76,91 mill kr | 381,02 mill kr | 227,34 mill kr | 153,68 mill kr |
| 2023 | 428,82 mill kr | 6,73 mill kr | 2,76 mill kr | 389,23 mill kr | 184,62 mill kr | 204,61 mill kr |
| 2022 | 425,59 mill kr | 7,62 mill kr | 6,61 mill kr | 340,48 mill kr | 181,86 mill kr | 158,62 mill kr |
| 2021 | 395,06 mill kr | −9,61 mill kr | −9,13 mill kr | 308,75 mill kr | 175,25 mill kr | 133,50 mill kr |
Selskapets balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 utgjorde lønnskostnadene rundt 19 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 18 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 280 000 kr
API og MCPGET /company/970028935/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 495051000,
"operating_profit": 13293000,
"net_profit": 17839000,
"equity": 245639000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 457054000,
"operating_profit": 13264000,
"net_profit": 76912000,
"equity": 227343000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Geno SA i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Geno SA fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Geno SA de siste årene.
Roller og styre14
Daglig leder
1Sist endret 12.03.2020Styre
12Sist endret 02.02.2026Revisor
1Sist endret 27.01.2026API og MCPGET /company/970028935/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Geno SA?
List alle roller i Geno SA: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Geno SA?
Eierstruktur
Datterselskaper av Geno SA
5 selskaperAPI og MCPGET /company/970028935/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"chain": [
{ "org_no": "970028935", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 5,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Geno SA, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Geno AS Avd Hamar | BEDR | Tjenester tilknyttet husdyrhold | Hamar | 84 |
| Geno SA Avd Enger | BEDR | Tjenester tilknyttet husdyrhold | Ringsaker | − |
| Geno SA Avd Forsøk | BEDR | Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk | Ås | 9 |
| Geno SA Avd Hallsteingård Seminstasjon | BEDR | Tjenester tilknyttet husdyrhold | Trondheim | − |
| Geno SA Avd Hovedkontor | BEDR | Tjenester tilknyttet husdyrhold | Hamar | 45 |
| Geno SA Avd Øyer Testingstasjon | BEDR | Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk | Øyer | 7 |
| Geno SA Avd Store Ree Seminstasjon | BEDR | Tjenester tilknyttet husdyrhold | Stange | 47 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 18.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.1.2026 | Rettelse av revisor ↗ |
| 15.1.2026 | Revisor ↗ |
| 7.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.5.2025 | Styre ↗ |
| 20.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 6.6.2024 | Styre ↗ |
| 30.8.2023 | Styre ↗ |
| 19.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.9.2022 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/970028935/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-18", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-01-27", "type": "Rettelse av revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Geno SA i Brønnøysundregistrene?
Når ble Geno SA sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Geno SA sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:196→195
- Stilling utlystAvlsforsker i Geno SA
- Stilling utlystRøkter og driftskoordinator
- Stilling utlystBli vår nye selger/distributør i Geno
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:193→196
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 18,6 % av driftsinntektene — 71,1 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 2,7 % | 1,1 % |
| Resultatmargin | 3,6 % | 1,1 % |
| Egenkapitalandel | 60,9 % | 28,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,96 | 1,31 |
| Gjeldsgrad | 0,64 | 1,57 |
| Egenkapitalrentabilitet | 7,3 % | 9,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +8,3 % | +3,7 % |
| Omsetning per ansatt | 2,54 mill kr | 159 714,924 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 13,1 % | 5,1 % |
| Lønnskostnad | 18,6 % | 89,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/970028935/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"nace_code": "01.620",
"industry_count": 318,
"revenue": { "value": 495051000, "percentile": 1 },
"operating_margin": { "value": 0.0269, "percentile": 0.6119 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Geno SA blant de 318 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Geno SA sammenlignet med andre i bransjen?
Er Geno SA blant de største selskapene innen tjenester tilknyttet husdyrhold?
Offentlig støtte
Geno SA er registrert med 8 tildelinger fra Innovasjon Norge (27,50 mill kr) og 11 forskningsprosjekter fra Forskningsrådet (37,88 mill kr).
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 18.11.2020 | Ekstraordinære tiltak | Koronatiltak | 2,95 mill kr | Tilskudd |
| 26.10.2020 | Ekstraordinære tiltak | Koronatiltak | 18,50 mill kr | Tilskudd |
| 18.12.2018 | Klynger og nettverk | Klyngeprogrammet | 140 000 kr | Tilskudd |
| 29.8.2017 | Innovasjonstilskudd | Bioøkonomiordningen | 2,00 mill kr | Tilskudd |
| 6.12.2016 | Klynger og nettverk | Klyngeprogrammet | 200 000 kr | Tilskudd |
| 10.11.2015 | Innovasjonstilskudd | Miljøteknologi | 105 000 kr | Tilskudd |
| 20.8.2014 | Landbrukstilskudd | Andre landbrukstilskudd | 2,00 mill kr | Tilskudd |
| 20.8.2014 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 1,60 mill kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/970028935/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/970028935/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "970028935",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Ekstraordinære tiltak",
"innvilget_belop": 2950000,
"innvilget_dato": "2020-11-18",
…
},
…
],
"forskningsradet": [
{
"prosjekttittel": "Beef on Norwegian Red: A genetic evaluation of Norwegian beef cattle sires for use on dairy cattle.",
"prosjektstart": 2025,
"tildelt_belop": 2159000,
…
},
…
],
"skattefunn": []
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "970028935" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Geno SA per år.
Hvilken offentlig støtte har Geno SA fått?
Hvor mye har Geno SA fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Immaterielle rettigheter
Geno SA har 1 varemerke registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| NRF-Avlslaget for Norsk Rødt Fe ↗ | 115515 | 90573 | Registrert | 14.3.2034 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
GENO SA eier aksjer i 8 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Geno Venture AS | Hamar | 100,0 % | 2025 | 2025 | Aktiv |
| Geno Global AS | Hamar | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Geno R&d AS | Hamar | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Spermvital AS | Hamar | 87,9 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Spermvital Invest AS | Hamar | 68,6 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Cryogenetics AS | Hamar | 50,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Biobank AS | Hamar | 33,3 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Stange Meieribolag AS | Stange | 2,3 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+21 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Geno SA
Hvor stor er bransjen Geno SA tilhører?
Geno SA er ett av 20 selskaper innen tjenester tilknyttet husdyrhold i Hamar, og ett av 3 158 på landsbasis.
Hvor lenge har Geno SA eksistert sammenlignet med bransjen?
Geno SA ble etablert i 1935 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 99 % av selskapene.
Hvilken bransje tilhører Geno SA?
Geno SA er registrert i bransjen Tjenester tilknyttet husdyrhold (næringskode 01.620). Registrert aktivitet: Avl på storfe og seminvirksomhet.
Hvilken selskapsform har Geno SA?
Organisasjonsformen til Geno SA er Samvirkeforetak, forkortet SA. Et samvirkeforetak eies og styres av medlemmene, som også bruker foretakets tjenester.
Hvem leder Geno SA?
Kristin Malonæs er registrert som daglig leder i Geno SA.
Går Geno SA med overskudd?
Geno SA hadde i 2025 en omsetning på 495,05 mill kr og et overskudd på 17,84 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor lønnsom er driften i Geno SA?
Driftsresultatet for 2025 var 13,29 mill kr (driftsmargin 2,7 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor solid er økonomien i Geno SA?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Geno SA økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Har Geno SA mottatt offentlig støtte?
Geno SA er registrert med 8 tildelinger fra Innovasjon Norge (til sammen 27,50 mill kr) og 11 prosjekter hos Forskningsrådet.
Er Geno SA MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 1970. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.