- Omsetning
- 430 mill
- +11,4 %
- Resultat
- 29,1 mill
- +85,3 %
- Ansatte
- 67
- −1 siden mars
Om Norlux AS
Norlux AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Sandefjord, Vestfold. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med husholdnings-, kontor- og butikkmøbler, gulvtepper og belysningsutstyr. Virksomheten ble stiftet i 1991 og har vært i drift i 35 år. Roar Aastvedt er daglig leder, og Pål Wang er styreleder. Selskapet er ett av 8 innen engroshandel med husholdnings-, kontor- og butikkmøbler, gulvtepper og belysningsutstyr i Sandefjord, og ett av 770 i Norge. Det er eldre enn 90 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (69 %).
Aktivitet og formål
Handel, konsulentvirksomhet, fast eiendom samt deltagelse i andre selskaper og hva som dermed står i forbindelse.
AI-sammendrag
Som heleid datterselskap av LightGroup Nordic AS opererer virksomheten som en betydelig aktør innen engroshandel med møbler og belysning i Sandefjord-regionen, med topp 10%-plassering på både omsetning og ansatte i bransjen. Omsetningsveksten på 11% til 430 mrd kr og en solid driftsmargin (29M kr resultat) vitner om god drift, men den lave egenkapitalandelen (38M kr EK mot 152M kr gjeld) plasserer selskapet under bransjesnittet på soliditet og innebærer noe høyere finansiell risiko.
API og MCPGET /company/963116217
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"name": "NORLUX AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.470",
"nace_desc": "Engroshandel med husholdnings-, kontor- og butikkmøbler, gulvtepper og belysningsutstyr",
"employees": 67,
"address": { "municipality": "SANDEFJORD", "county": "VESTFOLD", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Norlux AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Norlux AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Sandefjord holder Norlux AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +11,4 % fra 2024 · +57 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 429,93 mill kr | 38,75 mill kr | 29,13 mill kr | 190,19 mill kr | 38,19 mill kr | 151,99 mill kr |
| 2024 | 385,90 mill kr | 25,12 mill kr | 15,72 mill kr | 186,62 mill kr | 37,36 mill kr | 149,26 mill kr |
| 2023 | 358,50 mill kr | 30,15 mill kr | 19,40 mill kr | 164,15 mill kr | 33,04 mill kr | 131,11 mill kr |
| 2022 | 341,18 mill kr | 35,89 mill kr | 23,36 mill kr | 159,76 mill kr | 32,14 mill kr | 127,62 mill kr |
| 2021 | 273,91 mill kr | 28,25 mill kr | 21,24 mill kr | 133,08 mill kr | 27,28 mill kr | 105,80 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 56 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 18 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 13 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/963116217/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 429926700,
"operating_profit": 38753520,
"net_profit": 29132180,
"equity": 38192475,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 385902711,
"operating_profit": 25115094,
"net_profit": 15724655,
"equity": 37360296,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvor mye vokste omsetningen til Norlux AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Norlux AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Norlux AS per år.
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 03.09.2013Styre
4Sist endret 08.01.2025Revisor
1Sist endret 20.07.2004API og MCPGET /company/963116217/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Norlux AS?
List alle roller i Norlux AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Norlux AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Lightgroupnordic AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 4 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/963116217/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "LIGHTGROUPNORDIC AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Norlux AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Norlux AS eier Lightgroupnordic AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Norlux AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Lightgroupnordic AS
2 selskaperAPI og MCPGET /company/963116217/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"chain": [
{ "org_no": "988749931", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "911723166", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "963116217", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Norlux AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Norlux AS?
Hvem eier Norlux AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Norlux AS | BEDR | Engroshandel med husholdnings-, kontor- og butikkmøbler, gulvtepper og belysningsutstyr | Sandefjord | 67 |
Kunngjøringer57
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 20.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 31.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 8.1.2025 | Styre ↗ |
| 7.1.2025 | Styre ↗ |
| 20.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 12.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.8.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.11.2021 | Styre ↗ |
| 14.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/963116217/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-20", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-31", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Når ble Norlux AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Norlux AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Norlux AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:68→67
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:67→68
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:68→67
- Endring i roller og styre
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 55,6 % av driftsinntektene — 9,3 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 9,0 % | 1,9 % |
| Resultatmargin | 6,8 % | 1,5 % |
| Egenkapitalandel | 20,1 % | 37,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,82 | 1,48 |
| Gjeldsgrad | 3,98 | 1,02 |
| Egenkapitalrentabilitet | 76,3 % | 5,8 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +11,4 % | -0,3 % |
| Omsetning per ansatt | 6,42 mill kr | 4,17 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 55,6 % | 64,9 % |
| Lønnskostnad | 18,2 % | 18,2 % |
| Annen driftskostnad | 16,9 % | 14,4 % |
| Avskrivninger | 0,4 % | 0,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/963116217/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"nace_code": "46.470",
"industry_count": 538,
"revenue": { "value": 429926700, "percentile": 0.9869 },
"operating_margin": { "value": 0.0901, "percentile": 0.7847 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Norlux AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Norlux AS på i bransjen?
Hvor ligger Norlux AS blant de 538 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Offentlig støtte
Norlux AS er registrert med 1 SkatteFUNN-søknad, 1 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 1.9.2009 | Energieffektiv belysning for butikker og kjøpesentra. | 2009–2012 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/963116217/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/963116217/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "963116217",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Energieffektiv belysning for butikker og kjøpesentra.",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2009-09-01",
…
}
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "963116217" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Norlux AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Norlux AS søkt om, og ble de godkjent?
Immaterielle rettigheter
Norlux AS har 2 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
Investeringer
NORLUX AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Stasjonen Business Lounge AS | Tønsberg | 1,7 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Norlux AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Norlux AS?
Det er registrert 770 selskaper i Norge innen engroshandel med husholdnings-, kontor- og butikkmøbler, gulvtepper og belysningsutstyr, hvorav 8 i Sandefjord.
Er Norlux AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1991, som er lenger enn 90 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 5 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvem er daglig leder i Norlux AS?
Daglig leder i Norlux AS er Roar Aastvedt, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvilke eiere står bak Norlux AS?
Norlux AS eies i hovedsak av Lightgroupnordic AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hvordan går det økonomisk med Norlux AS?
Norlux AS hadde i 2025 en omsetning på 429,93 mill kr og et overskudd på 29,13 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hva er aksjekapitalen i Norlux AS?
Norlux AS har en registrert aksjekapital på 4,00 mill kr, fordelt på 4 000 aksjer.
Hvor mange ansatte har Norlux AS?
Norlux AS har 67 ansatte registrert i NAV Aa-registeret.
Er Norlux AS registrert i MVA-registeret?
Norlux AS er registrert i MVA-registeret (siden 1992) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Hvem er revisor for Norlux AS?
Pricewaterhousecoopers AS er registrert som revisor for Norlux AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestfold
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.