- Omsetning
- 61,5 mill
- +2,9 %
- Resultat
- 1,7 mill
- +43,6 %
- Ansatte
- 33
- +1 siden mars
Om Gjesdal Aluminium AS
Gjesdal Aluminium AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bergen, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av dører og vinduer av metall. Virksomheten ble stiftet i 1991 og har vært i drift i 35 år. Terje Sivertsen er daglig leder, og Terje Sivertsen er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen produksjon av dører og vinduer av metall i Bergen, og ett av 122 i Norge. Det er eldre enn 74 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (81 %).
Aktivitet og formål
Produksjon og montasje av aluminiumsfasader, dører, vinduer med glass og alt som har sammenheng med dette.
AI-sammendrag
Tre tiår med spesialisering på aluminiumsfasader har gitt et solid fotfeste i bransjen, med en omsetning som plasserer selskapet i toppsjiktet blant de 99 sammenlignbare aktørene. Egenkapitalandelen på 58% gir god finansiell robusthet, selv om driftsmarginen ligger under bransjegjennomsnittet og antyder et press på lønnsomheten til tross for moderat vekst på 3%. Konsentrert eierskap gjennom Fanafjellet Holding AS kan sikre stabil strategisk retning, men gjør selskapet sårbart for endringer i enkeltaksjonærens prioriteringer.
API og MCPGET /company/960048970
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"name": "GJESDAL ALUMINIUM AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "25.120",
"nace_desc": "Produksjon av dører og vinduer av metall",
"employees": 33,
"address": { "municipality": "BERGEN", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Når ble Gjesdal Aluminium AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Bergen holder Gjesdal Aluminium AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Gjesdal Aluminium AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +2,9 % fra 2024 · +4,7 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 61,54 mill kr | 2,06 mill kr | 1,71 mill kr | 24,47 mill kr | 14,20 mill kr | 10,27 mill kr |
| 2024 | 59,80 mill kr | 1,66 mill kr | 1,19 mill kr | 22,63 mill kr | 12,94 mill kr | 9,69 mill kr |
| 2023 | 61,06 mill kr | 3,16 mill kr | 2,50 mill kr | 23,79 mill kr | 12,20 mill kr | 11,59 mill kr |
| 2022 | 64,75 mill kr | 2,14 mill kr | 1,80 mill kr | 19,86 mill kr | 10,15 mill kr | 9,71 mill kr |
| 2021 | 58,78 mill kr | 1,64 mill kr | 1,33 mill kr | 20,84 mill kr | 8,79 mill kr | 12,05 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 44 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 38 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende en mindre del av årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 36 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 32 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/960048970/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 61540391,
"operating_profit": 2060098,
"net_profit": 1712240,
"equity": 14202776,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 59800213,
"operating_profit": 1663101,
"net_profit": 1192280,
"equity": 12940536,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Gjesdal Aluminium AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Gjesdal Aluminium AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Gjesdal Aluminium AS de siste årene.
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 07.03.1991Styre
2Sist endret 26.11.2019Regnskapsfører
1Sist endret 14.11.2018Revisor
1Sist endret 31.12.2005API og MCPGET /company/960048970/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Gjesdal Aluminium AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Gjesdal Aluminium AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Gjesdal Aluminium AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 endret eierandel
- Fanafjellet Holding AS43,8 % → 41,3 %
- Rolf Erik Anfindsen2,5 % → 5 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Fanafjellet Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 41,3 % | 165 |
| Terje Sivertsen | Person | Ordinære aksjer | 37,5 % | 150 |
| Eirik Sivertsen | Person | Ordinære aksjer | 13,8 % | 55 |
| Rolf Erik Anfindsen | Person | Ordinære aksjer | 5,0 % | 20 |
| Erik Fjellby | Person | Ordinære aksjer | 2,5 % | 10 |
5 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/960048970/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "FANAFJELLET HOLDING AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 41.25,
"year": 2025,
…
},
…
],
"total": 5
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Gjesdal Aluminium AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Gjesdal Aluminium AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Gjesdal Aluminium AS eier Fanafjellet Holding AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Gjesdal Aluminium AS | BEDR | Produksjon av dører og vinduer av metall | Bergen | 33 |
Kunngjøringer33
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 23.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.5.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 8.5.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.4.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.5.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.6.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.6.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2020 | Forretningsadresse ↗ |
| 26.11.2019 | Styre ↗ |
| 17.6.2019 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/960048970/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-23", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-05-15", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Gjesdal Aluminium AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Gjesdal Aluminium AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Gjesdal Aluminium AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:32→33
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 38,2 % av driftsinntektene — 3,1 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 3,3 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 2,8 % | 4,2 % |
| Egenkapitalandel | 58,0 % | 41,5 % |
| Likviditetsgrad | 2,29 | 1,58 |
| Gjeldsgrad | 0,72 | 1,32 |
| Egenkapitalrentabilitet | 12,1 % | 12,4 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +2,9 % | +0,8 % |
| Omsetning per ansatt | 1,86 mill kr | 1,93 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 43,8 % | 42,4 % |
| Lønnskostnad | 38,2 % | 35,1 % |
| Annen driftskostnad | 14,1 % | 15,5 % |
| Avskrivninger | 0,5 % | 1,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/960048970/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"nace_code": "25.120",
"industry_count": 100,
"revenue": { "value": 61540391, "percentile": 0.8485 },
"operating_margin": { "value": 0.0335, "percentile": 0.4384 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Er Gjesdal Aluminium AS blant de største selskapene innen produksjon av dører og vinduer av metall?
Hvor solid er Gjesdal Aluminium AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Gjesdal Aluminium AS på i bransjen?
Offentlig støtte
Gjesdal Aluminium AS er registrert med 3 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 24.8.2020 | Unik rekkverks-kobling | 2020–2021 | Godkjent |
| 8.9.2017 | Unik rekkverks-kobling | 2017–2019 | Godkjent |
| 11.8.2017 | Unik rekkverks-kobling | 2017–2017 | Behandles |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/960048970/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/960048970/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "960048970",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Unik rekkverks-kobling", "godkjent": true, "innsendt_dato": "2020-08-24", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "960048970" })Spør AI-assistenten
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Gjesdal Aluminium AS søkt om, og ble de godkjent?
Oppsummer all offentlig støtte til Gjesdal Aluminium AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Gjesdal Aluminium AS fått?
Godkjenninger og registre
Gjesdal Aluminium AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 1 godkjenningsområde.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Utførende | Montering av glasskonstruksjoner og fasadekledning | 2 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+6 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Gjesdal Aluminium AS
Hvor stor er bransjen Gjesdal Aluminium AS tilhører?
Gjesdal Aluminium AS er ett av 2 selskaper innen produksjon av dører og vinduer av metall i Bergen, og ett av 122 på landsbasis.
Hvor lenge har Gjesdal Aluminium AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Gjesdal Aluminium AS ble etablert i 1991 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 74 % av selskapene i bransjen.
Er Gjesdal Aluminium AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Gjesdal Aluminium AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Gjesdal Aluminium AS?
Terje Sivertsen er registrert som daglig leder i Gjesdal Aluminium AS.
Hvem eier Gjesdal Aluminium AS?
Gjesdal Aluminium AS eies i hovedsak av Fanafjellet Holding AS (41,3 %). Totalt er det registrert 5 aksjonærer. Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Går Gjesdal Aluminium AS med overskudd?
Gjesdal Aluminium AS hadde i 2025 en omsetning på 61,54 mill kr og et overskudd på 1,71 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor lønnsom er driften i Gjesdal Aluminium AS?
Driftsresultatet for 2025 var 2,06 mill kr (driftsmargin 3,3 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Har Gjesdal Aluminium AS sentral godkjenning?
Gjesdal Aluminium AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 1 godkjenningsområde.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.