Hopp til innhold
Nyttsokfirma i Claude og ChatGPTLes mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

S M S AS

Org.nr 959531692www.smsdev.no
Omsetning
6,9 mill
−21,9 %
Resultat
−758 614
−403,2 %

Om S M S AS

S M S AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr. Virksomheten ble stiftet i 1990 og har vært i drift i 36 år. Tobias Lange er styrets leder. I 2025 hadde S M S AS en omsetning på 6,89 mill kr, en nedgang på 22 % fra 2024. Selskapet endte året med et underskudd på 758 614 kr. Egenkapitalen var 4,13 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Plorea Holding AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 345 innen engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr i Oslo, og ett av 1 577 i Norge. Det er eldre enn 92 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (68 %).

Aktivitet

Rådgivning og produktutvikling av datasystemer, samt hva med slik virksomhet står i forbindelse. Selskapet kunne delta i andre selskaper, samt eiendom.

Formål

Utvikling og salg av informasjonsteknologi med tilhørende produkter og tjenester, samt investeringer i andre selskaper.

API og MCPGET /company/959531692

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "name": "S M S AS",
  "org_form": "AS",
  "nace_code": "46.500",
  "nace_desc": "Engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr",
  "employees": null,
  "address": { "municipality": "OSLO", "county": "OSLO", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Gi meg en kort oversikt over S M S AS: bransje, adresse og antall ansatte.
  • Hvilken bransje er S M S AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
  • Når ble S M S AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Omsetning 2021–2025 · −21,9 % fra 2024 · −21,3 % over 4 år

ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
20256,89 mill kr−895 120 kr−758 614 kr6,98 mill kr4,13 mill kr2,85 mill kr
20248,82 mill kr335 966 kr250 211 kr6,72 mill kr4,89 mill kr1,83 mill kr
20239,04 mill kr579 474 kr448 565 kr6,25 mill kr4,64 mill kr1,61 mill kr
202210,13 mill kr881 922 kr791 549 kr5,76 mill kr4,19 mill kr1,57 mill kr
20218,75 mill kr−778 511 kr−641 595 kr6,12 mill kr3,40 mill kr2,71 mill kr

Balanse

2025
Eiendeler6,98 mill kr
Anleggsmidler9 %627 834 krOmløpsmidler91 %6,35 mill kr
Egenkapital og gjeld6,98 mill kr
Innskutt egenkapital32 %2,27 mill krOpptjent egenkapital27 %1,87 mill krKortsiktig gjeld41 %2,85 mill kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader7,79 mill kr
Finansinntekter34 kr
Finanskostnader77 496 kr
Netto finans−77 462 kr
Ordinært resultat før skatt−972 582 kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

Den største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 65 prosent av driftsinntektene.

Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler.

Mellomværende med konsernselskaper (2025)

Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.

Til gode hos konsernselskaper
6,1 mill kr (88 % av balansen)
Gjeld til konsernselskaper
1,7 mill kr (24 % av balansen)
Se pengene internt i konsernet →
API og MCPGET /company/959531692/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "years": [
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 6891108,
      "operating_profit": -895120,
      "net_profit": -758614,
      "equity": 4133741,
      …
    },
    {
      "year": 2024,
      "revenue": 8823557,
      "operating_profit": 335966,
      "net_profit": 250211,
      "equity": 4892355,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor mye falt omsetningen til S M S AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
  • Hvor stort underskudd hadde S M S AS i 2025, og hvor mye egenkapital er igjen?
  • Sammenlign egenkapitalen og gjelden til S M S AS de siste årene.

Roller og styre5

Styre

2Sist endret 12.02.2026
Tobias Lange(f. 1975)
Styrets lederSignaturProkura
StyremedlemSignatur

Regnskapsfører

2Sist endret 18.02.2026
Regnskapsfører
repr. SPAREBANK 1 REGNSKAPSHUSET SMN ASGodkjent regnskapsforetakVis regnskapsfører-profil →
Regnskapsfører
repr. FRISIKT VEST ASGodkjent regnskapsforetakVis regnskapsfører-profil →

Revisor

1Sist endret 02.04.2020
Revisor
repr. BDO ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →
API og MCPGET /company/959531692/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "roles": [
    { "role_type": "Regnskapsfører", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    { "role_type": "Styrets leder", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Hvilket revisjonsselskap reviderer S M S AS?
  • Hvem er regnskapsfører for S M S AS?
  • List alle roller i S M S AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.

Aksjonærer og eierstruktur

Eierendringer

Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.

1 nye · 7 ute

Inn (1)
Ut (7)
  • Per Gjertsenhadde 24,1 %
  • Gry Bjørnsen Johnsonhadde 15 %
  • Harald Stensrudhadde 15 %
  • Hunshammer AShadde 15 %
  • René Van Veenhadde 15 %
  • Nina Helen Bjorheimhadde 8 %
  • Sietske Johanna Kruithofhadde 8 %
AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Plorea Holding ASSelskapOrdinære aksjer100,0 %2 676

1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

API og MCPGET /company/959531692/shareholders

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692/shareholders" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "shareholders": [
    { "shareholder_name": "PLOREA HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
  ],
  "total": 1
}

MCP

get_company_shareholders({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem eier S M S AS, og hvor store eierandeler har de?
  • Hvor stor andel av S M S AS eier Plorea Holding AS, og hvem eier resten?
  • Hvor mange aksjonærer har S M S AS, og hvor mange aksjer er utstedt?

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

27,6 %
Marius Haraldsen
9,0 %
5,4 %
Dag Lars Larsson Fjørtoft
5,3 %
Pamfas AbUtenlandsk · Sverige
4,9 %
Hanna Marie Halvorsen Bergan
4,5 %
Roman René KellerSveits
3,9 %
Per Gjertsen
1,0 %
Vis 13 flere eiere ↓
Harald Stensrud
0,9 %
Gry Bjørnsen Johnson
0,6 %
Cicilie Elene Hjertvik
0,5 %
Sietske Johanna Kruithof
0,5 %
Øystein Haugen
0,4 %
Nina Helen Bjorheim
0,3 %
Stig Olsson Risanger
0,2 %
Øystein Angell Granbo
0,2 %

Viser de 25 største av 30 beregnede eiere.

Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.

Underenheter1

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
S M S ASBEDREngroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyrOslo−

Kunngjøringer68

Kilde: Brønnøysundregistrene

API og MCPGET /company/959531692/kunngjoeringer

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692/kunngjoeringer" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "kunngjoeringer": [
    { "dato": "2026-06-29", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
    { "dato": "2026-03-19", "type": "Signatur", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Hva er de siste kunngjøringene for S M S AS i Brønnøysundregistrene?
  • Når ble S M S AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
  • Når leverte S M S AS sist godkjent årsregnskap?

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  2. Endring i roller og styre
    +FRISIKT VEST AS(Regnskapsfører)−FRISIKT ØKONOMI VEST AS(Regnskapsfører)
  3. Endring i roller og styre
  4. Endring i roller og styre
  5. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert

Bransjesammenligning

Lønnskostnad utgjør 65,1 % av driftsinntektene — 41,5 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin-13,0 %3,7 %
Resultatmargin-11,0 %3,1 %
Egenkapitalandel59,2 %39,6 %
Likviditetsgrad2,231,50
Gjeldsgrad0,691,05
Egenkapitalrentabilitet-18,4 %10,9 %
Omsetningsvekst (siste år)-21,9 %+2,6 %
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Varekostnad16,6 %57,4 %
Lønnskostnad65,1 %23,6 %
Annen driftskostnad29,8 %12,3 %
Avskrivninger1,4 %0,6 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/959531692/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "nace_code": "46.500",
  "industry_count": 1099,
  "revenue": { "value": 6891108, "percentile": 0.618 },
  "operating_margin": { "value": -0.1299, "percentile": 0.1388 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Er S M S AS blant de største selskapene innen engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr?
  • Hvor solid er S M S AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
  • Hvilken persentil ligger driftsmarginen til S M S AS på i bransjen?

Offentlig støtte

S M S AS er registrert med 6 SkatteFUNN-søknader, 3 godkjent.

6 søknader · 3 godkjent
InnsendtProsjektPeriodeStatus
29.7.2021Easy Order - Optimalisering av restaurantdrift ved bruk av kunstig intelligens2021–2023Avslått
31.8.2020Varekalkulasjon og menyhåndtering2020–2023Avslått
23.8.2018Plattform-uavhengig lagerstyringsverktøy2018–2020Avslått
5.4.2016Trådløs betaling via blåtann mot smarttelefon og tablet2016–2017Godkjent
3.4.2014Plattformuavhengig betalingsmiddel2014–2015Godkjent
24.10.2006PDA-verktøy for restauranter2006–2007Godkjent

Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)

Analyse: Hvor mye offentlig støtte endte i konkurs? →

API og MCPGET /company/959531692/grants

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/959531692/grants" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "959531692",
  "innovasjon_norge": [],
  "forskningsradet": [],
  "skattefunn": [
    {
      "prosjekttittel": "Easy Order - Optimalisering av restaurantdrift ved bruk av kunstig intelligens",
      "godkjent": false,
      "innsendt_dato": "2021-07-29",
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_grants({ "org_no": "959531692" })

Spør AI-assistenten

  • Hvilken offentlig støtte har S M S AS fått?
  • Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har S M S AS søkt om, og ble de godkjent?
  • Oppsummer all offentlig støtte til S M S AS per år.

Investeringer

S M S AS eier aksjer i 1 selskap

SelskapKommuneEierandelFørste årSiste årStatus
Dnb Bank ASAOslo0,0 %20212021Aktiv

Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.

Spørsmål og svar om S M S AS

Hvor stor er bransjen S M S AS tilhører?

S M S AS er ett av 345 selskaper innen engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr i Oslo, og ett av 1 577 på landsbasis.

Hvor lenge har S M S AS eksistert sammenlignet med bransjen?

S M S AS ble etablert i 1990 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 92 % av selskapene.

Hva er statusen til S M S AS?

Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for S M S AS i Brønnøysundregistrene.

Hvilken selskapsform har S M S AS?

Organisasjonsformen til S M S AS er Aksjeselskap, forkortet AS. Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.

Hvilke eiere står bak S M S AS?

Største aksjonær i S M S AS er Plorea Holding AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.

Hvem er morselskapet til S M S AS?

Selskapet er datterselskap av Plorea Holding AS (100 % eierandel).

Går S M S AS med overskudd?

S M S AS hadde i 2025 en omsetning på 6,89 mill kr og et underskudd på 758 614 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.

Har S M S AS mottatt offentlig støtte?

S M S AS er registrert med 3 godkjente SkatteFUNN-søknader.

Hvem er revisor og regnskapsfører for S M S AS?

I Enhetsregisteret er S M S AS registrert med regnskapsfører Sparebank 1 Regnskapshuset Smn AS og revisor Bdo AS.

Bransjen der selskapet holder til

Andre interessante kommuner