Høyanger Næringsutvikling AS
- Omsetning
- 8,0 mill
- +18,8 %
- Resultat
- 2,0 mill
- +984,4 %
- Ansatte
- 5
Om Høyanger Næringsutvikling AS
Høyanger Næringsutvikling AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Høyanger, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning. Virksomheten ble stiftet i 1988 og har vært i drift i 38 år. Ingrid Bjørketun Heggø er daglig leder, og Hroar Holm Carlsen er styreleder. Selskapet er ett av 15 innen bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning i Høyanger, og ett av 31 938 i Norge. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (55 %).
Aktivitet og formål
Aktiv næringsutvikling i kommunen, ved å sette i verk og drive fram kompetansehevande og nærings- fremjande tiltak, både i nye og i eksisterande verksemder. Vidare skal selskapet: a) Ta aktiv del i det næringsretta kommuneplan- arbeidet, og i samarbeid med kommunen utforme strategiar for ei aktiv næringsutvikling i kommunen. b) Yte etablerarstønad og tilby rådgjevning oven- for nyetablerarar og eksisterande verksemder. c) Vere kontaktskapande organ mellom næringsliv og kommunale, fylkeskommunale og statlege styremakter. d) Ta aktiv del i samarbeid med andre tiltaks- organ i, og utanfor kommunen. e) Selskapets skal i samarbeid med kommunen fremje næringspolitiske saker ovanfor andre instanser. Føremålet er ikkje å skaffe aksjeeigarane økonomisk utbytte.
AI-sammendrag
Rask omsetningsvekst på 19% til 8 mill. kr og en driftsmargin over bransjesnittet viser at det kommunale næringsutviklingsselskapet leverer solide resultater trass i lav bemanning. Egenkapitalandelen ligger under snittet for bransjen, noe som gir noe mindre finansielt handlingsrom, men det brede styret på 9 medlemmer understreker rollen som sentralt kommunalt verktøy for lokal næringsutvikling.
API og MCPGET /company/951600911
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"name": "HØYANGER NÆRINGSUTVIKLING AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "70.200",
"nace_desc": "Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning",
"employees": 5,
"address": { "municipality": "HØYANGER", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Hva driver Høyanger Næringsutvikling AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Høyanger Næringsutvikling AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Høyanger Næringsutvikling AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +18,8 % fra 2024 · +59 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 8,00 mill kr | 2,04 mill kr | 2,04 mill kr | 6,19 mill kr | 2,66 mill kr | 3,53 mill kr |
| 2024 | 6,73 mill kr | 184 993 kr | 188 094 kr | 1,89 mill kr | 622 316 kr | 1,27 mill kr |
| 2023 | 5,90 mill kr | −225 800 kr | −223 721 kr | 2,00 mill kr | 434 222 kr | 1,57 mill kr |
| 2022 | 5,23 mill kr | −1,70 mill kr | −1,70 mill kr | 1,83 mill kr | 657 943 kr | 1,17 mill kr |
| 2021 | 5,03 mill kr | 2,03 mill kr | 2,09 mill kr | 2,90 mill kr | 2,36 mill kr | 544 379 kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 40 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 17 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 68 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/951600911/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 7996511,
"operating_profit": 2036274,
"net_profit": 2039602,
"equity": 2661918,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 6731158,
"operating_profit": 184993,
"net_profit": 188094,
"equity": 622316,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Høyanger Næringsutvikling AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Høyanger Næringsutvikling AS per år.
Hvordan har omsetningen til Høyanger Næringsutvikling AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre12
Daglig leder
1Sist endret 09.09.2021Styre
9Sist endret 10.02.2026Regnskapsfører
1Sist endret 26.11.2014Revisor
1Sist endret 03.11.2025API og MCPGET /company/951600911/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Høyanger Næringsutvikling AS?
Hvem er regnskapsfører for Høyanger Næringsutvikling AS?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Høyanger Næringsutvikling AS?
Eierstruktur
Datterselskaper av Høyanger Næringsutvikling AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/951600911/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"chain": [
{ "org_no": "951600911", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Høyanger Næringsutvikling AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Høyanger Næringsutvikling A/s | BEDR | Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning | Høyanger | 5 |
Kunngjøringer57
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 20.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.11.2025 | Revisor ↗ |
| 19.5.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 23.1.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 23.1.2025 | Revisor ↗ |
| 27.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 7.6.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 24.11.2023 | Styre ↗ |
| 28.8.2023 | Styre ↗ |
| 27.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/951600911/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-20", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-11-03", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Når ble Høyanger Næringsutvikling AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Høyanger Næringsutvikling AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Høyanger Næringsutvikling AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i roller og styre
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 39,6 % av driftsinntektene — 8,4 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 25,5 % | 8,3 % |
| Resultatmargin | 25,5 % | 11,3 % |
| Egenkapitalandel | 43,0 % | 63,5 % |
| Likviditetsgrad | 1,66 | 2,09 |
| Gjeldsgrad | 1,33 | 0,32 |
| Egenkapitalrentabilitet | 76,6 % | 6,5 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +18,8 % | -1,2 % |
| Omsetning per ansatt | 1,60 mill kr | 1,60 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 39,6 % | 48,0 % |
| Annen driftskostnad | 8,5 % | 15,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/951600911/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"nace_code": "70.200",
"industry_count": 16832,
"revenue": { "value": 7996511, "percentile": 0.9528 },
"operating_margin": { "value": 0.2546, "percentile": 0.6486 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Høyanger Næringsutvikling AS på i bransjen?
Hvor ligger Høyanger Næringsutvikling AS blant de 16832 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Høyanger Næringsutvikling AS sammenlignet med andre i bransjen?
Offentlig støtte
Høyanger Næringsutvikling AS er registrert med 2 tildelinger fra Innovasjon Norge (300 000 kr).
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 30.8.2016 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 200 000 kr | Tilskudd |
| 14.11.2014 | Distriktsutviklingstilskudd | Bedriftsutviklingstilskudd | 100 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/951600911/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/951600911/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "951600911",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Distriktsutviklingstilskudd",
"innvilget_belop": 200000,
"innvilget_dato": "2016-08-30",
…
},
…
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": []
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "951600911" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Høyanger Næringsutvikling AS fått?
Hvor mye har Høyanger Næringsutvikling AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Investeringer
HØYANGER NÆRINGSUTVIKLING AS eier aksjer i 6 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Kompetansesenter For Teknologi Og Sirkulærindustri AS | Høyanger | 100,0 % | 2025 | 2025 | Aktiv |
| Tell Media AS | Høyanger | 18,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Framtidsfylket AS | Sunnfjord | 2,8 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Wftm AS | Høyanger | 2,1 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Visit Sognefjord AS | Sogndal | 2,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Greenstat AS | Stord | 0,0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+1 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Folk spør om Høyanger Næringsutvikling AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Høyanger Næringsutvikling AS?
Det er registrert 31 938 selskaper i Norge innen bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning, hvorav 15 i Høyanger.
Er Høyanger Næringsutvikling AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1988, som er lenger enn 99 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 60 andre selskaper i bransjen etablert.
Hva er statusen til Høyanger Næringsutvikling AS?
Høyanger Næringsutvikling AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvilken bransje tilhører Høyanger Næringsutvikling AS?
Høyanger Næringsutvikling AS driver innen bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning, med NACE-kode 70.200 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Aktiv næringsutvikling i kommunen, ved å sette i verk og drive fram kompetansehevande og nærings- fremjande tiltak, både i nye og i eksisterande verksemder.
Hvem er daglig leder i Høyanger Næringsutvikling AS?
Daglig leder i Høyanger Næringsutvikling AS er Ingrid Bjørketun Heggø, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvordan går det økonomisk med Høyanger Næringsutvikling AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 8,00 mill kr, opp 19 % fra 2024. Egenkapitalen var 2,66 mill kr ved årsslutt.
Hva er driftsresultatet til Høyanger Næringsutvikling AS?
I 2025 hadde Høyanger Næringsutvikling AS et driftsresultat på 2,04 mill kr, som tilsvarer en driftsmargin på 25,5 %.
Hvor mange ansatte har Høyanger Næringsutvikling AS?
Høyanger Næringsutvikling AS har 5 ansatte registrert i NAV Aa-registeret.
Hvor ligger Høyanger Næringsutvikling AS?
Forretningsadressen til Høyanger Næringsutvikling AS er Dalevegen 2, 6993, HØYANGER i Høyanger kommune.
Er Høyanger Næringsutvikling AS registrert i MVA-registeret?
Høyanger Næringsutvikling AS er registrert i MVA-registeret (siden 2006) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.