- Omsetning
- 344 mill
- +11,8 %
- Resultat
- −4,0 mill
- 7 års regnskap
- Ansatte
- 207
- +33 siden mars
Om Busengdal AS
Busengdal AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Fjord, Møre Og Romsdal. Selskapet er registrert i bransjen Grunnarbeid. Virksomheten ble stiftet i 1984 og har vært i drift i 42 år. Rolf-Anders Håberg er daglig leder, og Runar Paulsen er styreleder. Selskapet er ett av 14 innen grunnarbeid i Fjord, og ett av 12 734 i Norge. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet og formål
Maskinentreprenørvirksomhet samt virksomhet forbundet med dette.
AI-sammendrag
Omsetningsvekst på 12% til 344 mill. kr plasserer aktøren blant de største i grunnarbeidsbransjen, både på omsetning og antall ansatte, men et underskudd på 4 mill. kr står i kontrast til en driftsmargin over bransjesnittet. Egenkapitalandelen på rundt 19% er under snittet og gir begrenset buffer mot svingninger i en kapitalintensiv bransje. Eierskapet er svært konsentrert, med 91,7% hos morselskapet, noe som gir stabil styring, men gjør virksomheten avhengig av konsernets finansielle støtte.
API og MCPGET /company/935426243
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"name": "BUSENGDAL AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "43.120",
"nace_desc": "Grunnarbeid",
"employees": 207,
"address": { "municipality": "FJORD", "county": "MØRE OG ROMSDAL", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Busengdal AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Busengdal AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Fjord holder Busengdal AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +11,8 % fra 2024 · +38,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 343,56 mill kr | 14,46 mill kr | −3,98 mill kr | 182,05 mill kr | 33,96 mill kr | 148,09 mill kr |
| 2024 | 307,31 mill kr | −588 185 kr | −2,29 mill kr | 158,02 mill kr | 38,29 mill kr | 119,73 mill kr |
| 2023 | 327,53 mill kr | 3,43 mill kr | 361 161 kr | 199,46 mill kr | 40,58 mill kr | 158,89 mill kr |
| 2022 | 275,85 mill kr | 20,51 mill kr | 14,00 mill kr | 181,89 mill kr | 40,21 mill kr | 141,67 mill kr |
| 2021 | 247,81 mill kr | 22,45 mill kr | 16,10 mill kr | 153,56 mill kr | 35,21 mill kr | 118,35 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 32 prosent av driftsinntektene.
Kundefordringer står for om lag 47 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Gjeld til konsernselskaper
- 6,1 mill kr (3 % av balansen)
- Avgitt konsernbidrag
- 340 000 kr
API og MCPGET /company/935426243/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 343555789,
"operating_profit": 14463099,
"net_profit": -3984657,
"equity": 33957305,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 307312576,
"operating_profit": -588185,
"net_profit": -2289176,
"equity": 38286373,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Busengdal AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Busengdal AS fra 2024 til 2025?
Hvor stort underskudd hadde Busengdal AS i 2025, og hvor mye egenkapital er igjen?
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 28.07.2015Styre
5Sist endret 01.07.2020Regnskapsfører
1Sist endret 09.05.2019Revisor
1Sist endret 05.11.2014API og MCPGET /company/935426243/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Busengdal AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Busengdal AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Busengdal AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 2 ute
- Bjørn Busengdal Holding AShadde 50 %
- Erling Busengdal Holding AShadde 50 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Busengdal Entreprenør AS | Selskap | B-aksjer | 91,7 % | 550 |
| Busengdal Entreprenør AS | Selskap | A-aksjer | 8,3 % | 50 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/935426243/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "BUSENGDAL ENTREPRENØR AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 91.67,
"year": 2025,
…
},
{
"shareholder_name": "BUSENGDAL ENTREPRENØR AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 8.33,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Busengdal AS eier Busengdal Entreprenør AS, og hvem eier resten?
Er Busengdal AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Busengdal AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Datterselskaper av Busengdal AS
2 selskaperAPI og MCPGET /company/935426243/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"chain": [
{ "org_no": "924189606", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "935426243", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 2,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Busengdal AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvilke datterselskaper har Busengdal AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Busengdal AS | BEDR | Grunnarbeid | Fjord | 207 |
Kunngjøringer53
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 5.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 12.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 25.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 20.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.6.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.7.2020 | Meldepliktig avtale ↗ |
| 3.7.2020 | Forretningsadresse ↗ |
| 1.7.2020 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/935426243/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-05", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-12", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Busengdal AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Busengdal AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Busengdal AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:202→207
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:197→202
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:170→197
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:166→170
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 23,6 % av driftsinntektene — 10,0 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 4,2 % | 4,0 % |
| Resultatmargin | -1,2 % | 2,8 % |
| Egenkapitalandel | 18,7 % | 41,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,37 | 1,55 |
| Gjeldsgrad | 4,36 | 0,96 |
| Egenkapitalrentabilitet | -11,7 % | 8,6 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +11,8 % | +2,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,66 mill kr | 1,69 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 30,6 % | 25,7 % |
| Lønnskostnad | 32,1 % | 27,4 % |
| Annen driftskostnad | 23,6 % | 33,6 % |
| Avskrivninger | 9,4 % | 3,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/935426243/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935426243",
"nace_code": "43.120",
"industry_count": 5797,
"revenue": { "value": 343555789, "percentile": 0.9939 },
"operating_margin": { "value": 0.0421, "percentile": 0.5069 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Busengdal AS på i bransjen?
Hvor ligger Busengdal AS blant de 5797 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Busengdal AS sammenlignet med andre i bransjen?
Godkjenninger og registre
Busengdal AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 9 godkjenningsområder.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Ansvarlig søker | (for alle typer tiltak) | 1 |
| Prosjekterende | Oppmålingsteknisk prosjektering | 1 |
| Prosjekterende | Vannforsynings- og avløpsanlegg | 1 |
| Prosjekterende | Veg, utearealer og landskapsutforming | 1 |
| Utførende | Innmåling og utstikking av tiltak | 3 |
| Utførende | Landskapsutforming | 3 |
| Utførende | Riving og miljøsanering | 3 |
| Utførende | Vannforsynings- og avløpsanlegg | 3 |
| Utførende | Veg- og grunnarbeider | 3 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Offentlige anbud
Busengdal AS har vunnet 6 offentlige anbud og organisert 3 anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22.10.2025 | Vinner | E39 Veibustkrysset | Møre og Romsdal | − | 92,00 mill kr | Tildelt |
| 23.9.2025 | Vinner | E74 Landledninger Langevågen-Stafsetneset - Kongshaugen avløpsreinseanlegg (overføringsanlegget) | Møre og Romsdal | − | − | Tildelt |
| 14.7.2025 | Rådgiver | E23 Pumpestasjoner og ventilkummer 2 - Overføringsanlegget (Kongshaugen) - Kvalifiseringsfase | Vestland | − | − | Tildelt |
| 23.4.2025 | Rådgiver | E73 Ledning over Moa - overføringsanlegget (Kongshaugen) | Møre og Romsdal | − | − | Tildelt |
| 12.11.2024 | Vinner | Rammeavtale: Mindre vegarbeid område midt 2024-2025 | Møre og Romsdal | 28.6.2026 | 300,00 mill kr | Tildelt |
| 25.10.2024 | Vinner | Ålesund kommune - Entreprise E71 - Ledninger og veger | Møre og Romsdal | − | − | Tildelt |
| 8.6.2023 | Vinner | Anskaffelse - Infrastruktur på Flatholmen Nord | — | − | − | Tildelt |
| 26.4.2023 | Rådgiver | Anskaffelse av maskinenentreprenørtjenester | — | − | − | Avlyst |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/935426243/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935426243/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 6, "tenders_won_12mo": 0, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2025-115181",
"heading": "E39 Veibustkrysset",
"publication_date": "2025-10-22",
"role": "winner",
…
},
{
"notice_id": "2025-113580",
"heading": "E74 Landledninger Langevågen-Stafsetneset - Kongshaugen avløpsreinseanlegg (overføringsanlegget)",
"publication_date": "2025-09-23",
"role": "winner",
…
},
…
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "935426243" })Spør AI-assistenten
Hvilke offentlige kjøpere har tildelt kontrakter til Busengdal AS?
Hva gikk anbudet «E39 Veibustkrysset» ut på?
Hvilke offentlige anbud har Busengdal AS vunnet det siste året?
Investeringer
BUSENGDAL AS eier aksjer i 4 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Gjermundnes Naturmurstein AS | Vestnes | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Volda Maskin AS | Volda | 60,0 % | 2025 | 2025 | Konkurs |
| Huna Sand AS | Sykkylven | 40,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Allgrunn AS | Fjord | 33,3 % | 2018 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Busengdal AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Busengdal AS?
Det er registrert 12 734 selskaper i Norge innen grunnarbeid, hvorav 14 i Fjord.
Er Busengdal AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1984, som er lenger enn 99 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 8 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvem er daglig leder i Busengdal AS?
Daglig leder i Busengdal AS er Rolf-Anders Håberg, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Busengdal AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Busengdal Entreprenør AS største eier i Busengdal AS med 91,7 % av aksjene. Nest størst er Busengdal Entreprenør AS med 8,3 %.
Hvilke datterselskaper har Busengdal AS?
Busengdal AS har 2 registrerte datterselskaper: Gjermundnes Naturmurstein AS og Volda Maskin AS. Hele eierstrukturen vises i Eierstruktur-seksjonen på denne siden.
Hva er omsetningen til Busengdal AS?
I 2025 omsatte Busengdal AS for 343,56 mill kr, opp 12 % fra 2024. Årsresultatet ble et underskudd på 3,98 mill kr.
Har Busengdal AS vunnet offentlige anbud?
Busengdal AS er registrert som vinner av 6 offentlige anbud i Doffin siden november 2022, med en samlet registrert kontraktsverdi på 152,00 mill kr.
Hvilke godkjenninger har Busengdal AS?
I offentlige godkjenningsregistre er Busengdal AS oppført med sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 9 godkjenningsområder. Detaljene vises i seksjonen Godkjenninger og registre på denne siden.
Hvem er revisor for Busengdal AS?
Busengdal AS bruker Admento AS som regnskapsfører og Moa Revisjon AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Møre Og Romsdal
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.