Motor & Gear AS
- Omsetning
- 8,6 mill
- −19,6 %
- Resultat
- 14 871
- 7 års regnskap
Om Motor & Gear AS
Motor & Gear AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Skien, Telemark. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner. Virksomheten ble stiftet i 1984 og har vært i drift i 42 år. Morten Galteland er daglig leder, og Inge Vikesdal er styreleder. I 2025 hadde Motor & Gear AS en omsetning på 8,60 mill kr, en nedgang på 20 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 14 871 kr. Egenkapitalen var −631 260 kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er M&g Holding AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 22 innen detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Skien, og ett av 1 335 i Norge. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (56 %).
Aktivitet og formål
Salg av bilmotorer, selskapet kan også ved aksje- tegning og på annen måte gjøre seg interessert i andre foretagender.
API og MCPGET /company/935283558
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"name": "MOTOR & GEAR AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.820",
"nace_desc": "Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner",
"employees": null,
"address": { "municipality": "SKIEN", "county": "TELEMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Motor & Gear AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Motor & Gear AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Skien holder Motor & Gear AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −19,6 % fra 2024 · −34,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 8,60 mill kr | 96 810 kr | 14 871 kr | 2,37 mill kr | −631 260 kr | 3,00 mill kr |
| 2024 | 10,70 mill kr | −414 536 kr | −597 764 kr | 2,36 mill kr | −646 131 kr | 3,00 mill kr |
| 2023 | 10,25 mill kr | −357 999 kr | −455 517 kr | 3,10 mill kr | −348 367 kr | 3,45 mill kr |
| 2022 | 11,24 mill kr | 671 555 kr | 484 148 kr | 2,84 mill kr | 107 150 kr | 2,74 mill kr |
| 2021 | 13,09 mill kr | 619 961 kr | 450 519 kr | 2,31 mill kr | 113 655 kr | 2,20 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 71 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 12 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital. Balansen viser et udekket tap.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 600 000 kr (25 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 2 100 kr
API og MCPGET /company/935283558/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"years": [
{ "year": 2025, "revenue": 8602786, "operating_profit": 96810, "net_profit": 14871, "equity": -631260, … },
{
"year": 2024,
"revenue": 10702054,
"operating_profit": -414536,
"net_profit": -597764,
"equity": -646131,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Motor & Gear AS per år.
Hvordan har omsetningen til Motor & Gear AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Motor & Gear AS i 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 22.11.2016Styre
3Sist endret 20.12.2018Regnskapsfører
1Sist endret 02.12.2025Revisor
1Sist endret 19.09.2025API og MCPGET /company/935283558/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Motor & Gear AS?
Hvem er regnskapsfører for Motor & Gear AS?
List alle roller i Motor & Gear AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 4 ute
- M&g Holding AS100 %
- Tore Lundesgaardhadde 66 %
- Gunvor Elisa Tjønn Lundesgaardhadde 17 %
- Ingrid Margrete Lundesgaard Bratsberghadde 8,5 %
- Torild Elisa Ødegårdhadde 8,5 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| M&g Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 800 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/935283558/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "M&G HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Motor & Gear AS eier M&g Holding AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Motor & Gear AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Motor & Gear AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
API og MCPGET /company/935283558/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"chain": [
{ "org_no": "912450848", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "913676084", "owner_pct": 80, … },
{ "org_no": "935283558", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Motor & Gear AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Motor & Gear AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Motor & Gear AS | BEDR | Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner | Skien | − |
Kunngjøringer56
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 14.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.9.2025 | Revisor ↗ |
| 10.9.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.9.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.6.2024 | Revisor ↗ |
| 1.6.2024 | Kapital ↗ |
| 1.6.2024 | Vedtektsdato ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 2.12.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/935283558/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-14", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-09-19", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Når leverte Motor & Gear AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Motor & Gear AS sist endret?
Har Motor & Gear AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i roller og styre+ENORA AS(Regnskapsfører)−TOWER NEWCO AS(Regnskapsfører)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i aksjekapital
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 71,0 % av driftsinntektene — 15,1 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,1 % | 3,6 % |
| Resultatmargin | 0,2 % | 2,4 % |
| Egenkapitalandel | -26,7 % | 40,2 % |
| Likviditetsgrad | 0,82 | 1,76 |
| Omsetningsvekst (siste år) | -19,6 % | +5,9 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 71,0 % | 55,9 % |
| Lønnskostnad | 12,4 % | 21,1 % |
| Annen driftskostnad | 14,9 % | 17,1 % |
| Avskrivninger | 0,6 % | 1,1 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/935283558/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"nace_code": "47.820",
"industry_count": 705,
"revenue": { "value": 8602786, "percentile": 0.6695 },
"operating_margin": { "value": 0.0113, "percentile": 0.3604 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Motor & Gear AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Motor & Gear AS blant de største selskapene innen detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner?
Hvor solid er Motor & Gear AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Motor & Gear AS er registrert med 1 SkatteFUNN-søknad.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 31.8.2021 | Logistikk og service portal | 2021–2022 | Avslått |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/935283558/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/935283558/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "935283558",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "Logistikk og service portal", "godkjent": false, "innsendt_dato": "2021-08-31", … }
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "935283558" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Motor & Gear AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Motor & Gear AS søkt om, og ble de godkjent?
Lignende selskaper
AIOgså i Skien
1 000+ til i Skien →Vis 5 tilVis færre
Ofte spurt om Motor & Gear AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Motor & Gear AS?
Det er registrert 1 335 selskaper i Norge innen detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner, hvorav 22 i Skien.
Er Motor & Gear AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1984, som er lenger enn 99 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 5 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Motor & Gear AS bedre enn andre i bransjen?
Motor & Gear AS hadde en driftsmargin på 1,1 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 3,6 % for detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner.
Er Motor & Gear AS et aktivt selskap?
Motor & Gear AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvilken selskapsform har Motor & Gear AS?
Motor & Gear AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er daglig leder i Motor & Gear AS?
Daglig leder i Motor & Gear AS er Morten Galteland, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem sitter i styret i Motor & Gear AS?
Inge Vikesdal er registrert som styreleder i Motor & Gear AS, i et styre med 3 medlemmer. Hele styret vises under Roller og styre på denne siden.
Hvilke eiere står bak Motor & Gear AS?
Motor & Gear AS eies i hovedsak av M&g Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva er omsetningen til Motor & Gear AS?
I 2025 omsatte Motor & Gear AS for 8,60 mill kr, ned 20 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 14 871 kr.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Telemark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.