Bever Control AS
Org.nr 931930451
Om Bever Control AS
Bever Control AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Lier, Buskerud. Selskapet er registrert i bransjen Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer. Virksomheten ble stiftet i 1982 og har vært i drift i 44 år. Thorvald Bjørnstad Wetlesen er daglig leder, og Dag Arthur Aasbø er styreleder. Selskapet er ett av 82 innen konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer i Lier, og ett av 16 044 i Norge. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet
Automasjon - planlegging og design av datasystemer som integrerer maskinvare-, programvare- og kommunikasjonsteknologi, samt konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi.
Formål
Å drive industriell utvikling, produksjon og markedsføring, samt hva som derunder står i forbindelse.
AI-sammendrag
Et omsetningsfall på 18% til 46 mill. kr har ikke gått ut over lønnsomheten, som med et resultat på 8 mill. kr og driftsmargin over bransjesnittet viser en effektiv drift blant de 10% største i sin bransje. Egenkapitalen på 24 mill. kr utgjør knapt halvparten av eiendelene, men ligger likevel under bransjesnittet, og formålsparagrafen om industriell utvikling og produksjon antyder en virksomhet som er bredere enn den typiske IT-konsulenten. Eierskapet er fordelt, der JANIX IKT AS som største aksjonær kun har 20,2%, noe som gir et bredt eierbilde uten dominerende kontroll.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 46,03 mill kr | 8,17 mill kr | 8,25 mill kr | 49,82 mill kr | 23,78 mill kr | 26,04 mill kr |
| 2024 | 55,84 mill kr | 13,42 mill kr | 13,58 mill kr | 55,09 mill kr | 27,53 mill kr | 27,56 mill kr |
| 2023 | 54,59 mill kr | 13,89 mill kr | 13,56 mill kr | 55,30 mill kr | 27,75 mill kr | 27,55 mill kr |
| 2022 | 43,20 mill kr | 11,23 mill kr | 10,06 mill kr | 49,70 mill kr | 27,39 mill kr | 22,31 mill kr |
| 2021 | 49,41 mill kr | 12,46 mill kr | 12,04 mill kr | 56,78 mill kr | 27,53 mill kr | 29,25 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 47 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 22 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 21.10.2015Styre
5Sist endret 10.09.2026Regnskapsfører
1Sist endret 11.01.2023Revisor
1Sist endret 09.12.1998Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Thorvald Wetlesenhadde 6,6 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Janix Ikt AS | Selskap | Ordinære aksjer | 20.3 % | 121 500 |
| Andersen Mek. Verksted AS | Selskap | Ordinære aksjer | 12.5 % | 75 000 |
| Contraphon AS | Selskap | Ordinære aksjer | 12.5 % | 75 000 |
| Turid Irene Bjørnstad Wetlesen | Person | Ordinære aksjer | 6.6 % | 39 550 |
| Randi Bjor Hognestad | Person | Ordinære aksjer | 5.1 % | 30 625 |
| Therese Bjor Rønningen | Person | Ordinære aksjer | 5.1 % | 30 625 |
| Thor Henry Bjor | Person | Ordinære aksjer | 5.1 % | 30 625 |
| Jacon A/s | Selskap | Ordinære aksjer | 5.0 % | 30 000 |
| Elisabeth Bjor Aasbø | Person | Ordinære aksjer | 3.1 % | 18 625 |
| Stein Bjørn Thorkildsen | Person | Ordinære aksjer | 2.8 % | 16 500 |
31 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 13 flere eiere ↓Vis færre ↑
Viser de 25 største av 50 beregnede eiere.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Bever Control AS | BEDR | Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer | Lier | 18 |
Kunngjøringer47
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 10.9.2026 | Styre ↗ |
| 31.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.6.2024 | Styre ↗ |
| 13.6.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 3.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.5.2023 | Forretningsadresse ↗ |
| 23.8.2022 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:19→18
- Endring i roller og styre+Dag Arthur Aasbø(Styrets leder)+Widar Erland Kirkeby(Styremedlem)−Dag Arthur Aasbø(Styremedlem)−Widar Erland Kirkeby(Styrets leder)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:18→19
- SkatteFUNN-søknadSkatteFUNN:Generisk underjords borerigg kontroll system(Godkjent)
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 18,7 % av driftsinntektene — 5,5 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 17,7 % | 7,4 % |
| Resultatmargin | 17,9 % | 7,6 % |
| Egenkapitalandel | 47,7 % | 57,3 % |
| Likviditetsgrad | 1,86 | 1,72 |
| Gjeldsgrad | 1,09 | 0,46 |
| Egenkapitalrentabilitet | 34,7 % | 9,4 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -17,6 % | +2,0 % |
| Omsetning per ansatt | 2,56 mill kr | 2,01 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 18,7 % | 24,2 % |
| Lønnskostnad | 47,5 % | 48,9 % |
| Annen driftskostnad | 15,3 % | 11,1 % |
| Avskrivninger | 0,8 % | 0,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Offentlig støtte
Bever Control AS er registrert med 16 SkatteFUNN-søknader, 16 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 1.9.2025 | Generisk underjords borerigg kontroll system | ?–? | Godkjent |
| 1.9.2023 | Kunstig intelligens i tunneldrift - fase 3 | 2023–2025 | Godkjent |
| 31.8.2022 | Neste gen. maskinstyring - underjords anleggsmaskiner | 2022–2025 | Godkjent |
| 30.8.2019 | Kunstig intelligens i tunneldrift - fase 2 | 2019–2022 | Godkjent |
| 1.9.2018 | Neste gen. maskinstyring - underjordiske anleggsmaskiner inkludert navigering og 3D avbildning | 2018–2021 | Godkjent |
| 31.8.2016 | Kunstig intelligens i tunneldrift | 2016–2018 | Godkjent |
| 2.9.2014 | Neste generasjons maskinstyring av anleggsmaskiner og robust scanner for navigering og konturkontrol | 2014–2017 | Godkjent |
| 29.8.2013 | Digital Samhandling, skybasert teknologi i tunnelbygging | 2013–2015 | Godkjent |
| 30.8.2012 | Tunnel stabilitet - fase 2 automatisk registrering og analyse | 2012–2014 | Godkjent |
| 1.9.2009 | Digital samhandling og maskinstyring i tunnelbygging | 2009–2012 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
Offentlige anbud
Bever Control AS har vunnet 1 offentlig anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19.8.2025 | Vinner | Anskaffelse av digitalt verktøy for kartlegging av tunnel og tolkning av MWD-data | Akershus | − | − | − |
Kilde: Doffin
Lignende selskaper
AIOgså i Lier
1 000+ til i Lier →Spørsmål og svar om Bever Control AS
Hvor stor er bransjen Bever Control AS tilhører?
Bever Control AS er ett av 82 selskaper innen konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer i Lier, og ett av 16 044 på landsbasis.
Hvor lenge har Bever Control AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Bever Control AS ble etablert i 1982 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 99 % av selskapene.
Hva er statusen til Bever Control AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Bever Control AS i Brønnøysundregistrene.
Hva gjør Bever Control AS?
Bever Control AS er registrert i bransjen Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (næringskode 62.200). Registrert aktivitet: Automasjon - planlegging og design av datasystemer som integrerer maskinvare-, programvare- og kommunikasjonsteknologi, samt konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi.
Hva betyr organisasjonsformen AS?
Organisasjonsformen til Bever Control AS er Aksjeselskap, forkortet AS. Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem leder Bever Control AS?
Thorvald Bjørnstad Wetlesen er registrert som daglig leder i Bever Control AS.
Hvem eier Bever Control AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Janix Ikt AS største eier i Bever Control AS med 20,3 % av aksjene. Nest størst er Andersen Mek. Verksted AS med 12,5 %.
Går Bever Control AS med overskudd?
I 2025 omsatte Bever Control AS for 46,03 mill kr, ned 18 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 8,25 mill kr.
Hvor lønnsom er driften i Bever Control AS?
Driftsresultatet for 2025 var 8,17 mill kr (driftsmargin 17,7 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor mange jobber i Bever Control AS?
Det er registrert 18 ansatte i Bever Control AS, ifølge tall fra NAV Aa-registeret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Buskerud
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.