Alta Optikk AS
- Omsetning
- 17,8 mill
- +4,8 %
- Resultat
- 175 269
- 5 års regnskap
- Ansatte
- 15
Om Alta Optikk AS
Alta Optikk AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Alta, Finnmark. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler. Virksomheten ble stiftet i 2021 og har vært i drift i 5 år. Ane Rapp Bjarke er daglig leder, og Thomas Ramberg er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Alta, og ett av 685 i Norge. Det ble etablert samme år som 27 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (89 %).
Aktivitet
Å kjøpe og drive en optikerforretning og det som følger naturlig til dette.
Formål
Kjøpe og drive en optikerforretning.
AI-sammendrag
En egenkapitalandel på under 3 % plasserer aktøren i bunn av bransjen, og med gjeld på 11 mrd. kr mot en egenkapital på 282 000 kr er marginene for tap små, selv om årsresultatet på 175 000 kr og omsetningsvekst på 5 % peker i riktig retning. Som heleid datterselskap av BR Optikk Holding er virksomheten likevel godt posisjonert i Alta, med omsetning og bemanning i øvre kvartil blant sammenlignbare selskaper, men driftsmarginen ligger under snittet.
API og MCPGET /company/926788663
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"name": "ALTA OPTIKK AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.740",
"nace_desc": "Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler",
"employees": 15,
"address": { "municipality": "ALTA", "county": "FINNMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Er Alta Optikk AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Alta Optikk AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Alta Optikk AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +4,8 % fra 2024 · +419,2 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 17,76 mill kr | 547 657 kr | 175 269 kr | 10,88 mill kr | 281 993 kr | 10,60 mill kr |
| 2024 | 16,94 mill kr | 128 841 kr | −96 900 kr | 11,95 mill kr | 353 491 kr | 11,59 mill kr |
| 2023 | 15,48 mill kr | 330 957 kr | 118 736 kr | 13,72 mill kr | 621 017 kr | 13,09 mill kr |
| 2022 | 14,78 mill kr | 70 385 kr | −100 961 kr | 10,77 mill kr | 555 545 kr | 10,22 mill kr |
| 2021 | 3,42 mill kr | 91 790 kr | 81 900 kr | 10,95 mill kr | 693 586 kr | 10,25 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 30 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Til gode hos konsernselskaper
- 7 mill kr (65 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 8,4 mill kr (77 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 310 000 kr
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 380 000 kr
- Avgitt konsernbidrag
- 490 000 kr
API og MCPGET /company/926788663/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 17755773,
"operating_profit": 547657,
"net_profit": 175269,
"equity": 281993,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 16944311,
"operating_profit": 128841,
"net_profit": -96900,
"equity": 353491,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Alta Optikk AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Alta Optikk AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Alta Optikk AS de siste årene.
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 15.03.2021Styre
2Sist endret 15.03.2021Regnskapsfører
1Sist endret 22.10.2021Revisor
1Sist endret 03.05.2022API og MCPGET /company/926788663/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Alta Optikk AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Alta Optikk AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Alta Optikk AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Br Optikk Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 1 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/926788663/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "BR OPTIKK HOLDING AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Alta Optikk AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Alta Optikk AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Alta Optikk AS eier Br Optikk Holding AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Br Optikk Holding AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/926788663/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"chain": [
{ "org_no": "926086901", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "926788663", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Alta Optikk AS?
Hvem eier Alta Optikk AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Alta Optikk AS | BEDR | Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler | Alta | 15 |
Kunngjøringer8
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 5.5.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 12.3.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 6.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 14.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.6.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.5.2022 | Revisor ↗ |
| 15.3.2021 | Nyregistrering i Foretaksregisteret ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/926788663/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-05-05", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-03-12", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Alta Optikk AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Alta Optikk AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Alta Optikk AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Stilling utlystGjør en forskjell med kundeservice - Optikerassistent - Alta
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:17→15
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:18→17
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:15→18
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:14→15
Bransjesammenligning
Avskrivninger utgjør 7,8 % av driftsinntektene — 6,1 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 3,1 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | 1,0 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 2,6 % | 37,8 % |
| Likviditetsgrad | 0,71 | 1,41 |
| Gjeldsgrad | 37,58 | 1,20 |
| Egenkapitalrentabilitet | 62,2 % | 27,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +4,8 % | +5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,18 mill kr | 1,33 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 30,3 % | 30,1 % |
| Lønnskostnad | 30,1 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 28,7 % | 22,6 % |
| Avskrivninger | 7,8 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/926788663/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926788663/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926788663",
"nace_code": "47.740",
"industry_count": 603,
"revenue": { "value": 17755773, "percentile": 0.8833 },
"operating_margin": { "value": 0.0308, "percentile": 0.3616 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "926788663" })Spør AI-assistenten
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Alta Optikk AS på i bransjen?
Hvor ligger Alta Optikk AS blant de 603 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Alta Optikk AS sammenlignet med andre i bransjen?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Alta Optikk AS
Hvor stor er bransjen Alta Optikk AS tilhører?
Alta Optikk AS er ett av 2 selskaper innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Alta, og ett av 685 på landsbasis.
Hvor lenge har Alta Optikk AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Alta Optikk AS ble etablert i 2021 og er blant de nyere aktørene, eldre enn 21 % av selskapene i bransjen.
Er Alta Optikk AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Alta Optikk AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Alta Optikk AS?
Ane Rapp Bjarke er registrert som daglig leder i Alta Optikk AS.
Hvilke eiere står bak Alta Optikk AS?
Alta Optikk AS eies i hovedsak av Br Optikk Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Går Alta Optikk AS med overskudd?
Alta Optikk AS hadde i 2025 en omsetning på 17,76 mill kr og et overskudd på 175 269 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Er Alta Optikk AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2021. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Alta Optikk AS?
I Enhetsregisteret er Alta Optikk AS registrert med regnskapsfører Azets Insight AS og revisor Bdo AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Finnmark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.