- Omsetning
- 88,3 mill
- +61,2 %
- Resultat
- 3,9 mill
- +1 554,3 %
- Ansatte
- 51
- +8 siden mars
Om Gmc Power & Automation AS
Gmc Power & Automation AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Stavanger, Rogaland. Selskapet er registrert i bransjen Elektrisk installasjonsarbeid. Virksomheten ble stiftet i 2020 og har vært i drift i 6 år. Kenneth Eichner er daglig leder, og Thomas Andre Vang er styreleder. Selskapet er ett av 93 innen elektrisk installasjonsarbeid i Stavanger, og ett av 5 514 i Norge. Det ble etablert samme år som 249 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (63 %).
Aktivitet
Utvikling, oppføring og vedlikehold av elektroinstallasjoner og automasjon.
Formål
Elektroinstallasjoner, automasjon, samt alt hva hermed står i forbindelse, herunder å delta i andre selskaper med lignende virksomhet.
AI-sammendrag
Rask vekst på 61% til 88 mrd kr på fem år vitner om sterk etterspørsel innen elektroinstallasjon og automasjon i Stavanger-regionen, og plasserer selskapet blant de 10% største i bransjen både på omsetning og ansatte. Som heleid datterselskap av GMC Holding AS er styringen konsentrert, men en egenkapitalandel på kun 20% ligger under bransjesnittet og gir begrenset buffer mot svingninger til tross for solid driftsmargin.
API og MCPGET /company/926121820
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"name": "GMC POWER & AUTOMATION AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "43.210",
"nace_desc": "Elektrisk installasjonsarbeid",
"employees": 51,
"address": { "municipality": "STAVANGER", "county": "ROGALAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Er Gmc Power & Automation AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Gmc Power & Automation AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Gmc Power & Automation AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +61,2 % fra 2024 · +117,5 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 88,27 mill kr | 5,12 mill kr | 3,91 mill kr | 24,66 mill kr | 4,94 mill kr | 19,72 mill kr |
| 2024 | 54,74 mill kr | 335 349 kr | 236 330 kr | 18,53 mill kr | 3,89 mill kr | 14,64 mill kr |
| 2023 | 47,94 mill kr | 1,87 mill kr | 1,41 mill kr | 17,13 mill kr | 3,77 mill kr | 13,36 mill kr |
| 2022 | 41,56 mill kr | −2,08 mill kr | −1,69 mill kr | 11,77 mill kr | 2,37 mill kr | 9,40 mill kr |
| 2021 | 40,59 mill kr | −6,09 mill kr | −4,80 mill kr | 18,71 mill kr | 4,05 mill kr | 14,65 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 51 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 25 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.
- Til gode hos konsernselskaper
- 15 mill kr (62 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 6,5 mill kr (26 % av balansen)
- Avgitt konsernbidrag
- 4 mill kr
API og MCPGET /company/926121820/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 88267528,
"operating_profit": 5121436,
"net_profit": 3909652,
"equity": 4944939,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 54740187,
"operating_profit": 335349,
"net_profit": 236330,
"equity": 3885287,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Hvor mye vokste omsetningen til Gmc Power & Automation AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Gmc Power & Automation AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Gmc Power & Automation AS per år.
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 08.06.2023Styre
4Sist endret 04.01.2024Revisor
1Sist endret 07.12.2020API og MCPGET /company/926121820/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Gmc Power & Automation AS?
List alle roller i Gmc Power & Automation AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Gmc Power & Automation AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Gmc Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 1 000 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/926121820/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "GMC HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Gmc Power & Automation AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Gmc Power & Automation AS eier Gmc Holding AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Gmc Power & Automation AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Gmc Holding AS
5 selskaperAPI og MCPGET /company/926121820/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"chain": [
{ "org_no": "998886317", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "913901681", "owner_pct": 84.89, … },
{ "org_no": "913901800", "owner_pct": 100, … },
…
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Gmc Power & Automation AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Gmc Power & Automation AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Gmc Power & Automation AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Gmc Power & Automation AS | BEDR | Elektrisk installasjonsarbeid | Stavanger | 51 |
Kunngjøringer20
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 22.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.12.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 2.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 4.1.2024 | Styre ↗ |
| 28.9.2023 | Styre ↗ |
| 13.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 8.6.2023 | Daglig leder ↗ |
| 17.10.2022 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/926121820/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-22", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-12-16", "type": "Forretningsadresse", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Har Gmc Power & Automation AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Gmc Power & Automation AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Gmc Power & Automation AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:49→51
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:50→49
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:48→50
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:44→48
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 51,0 % av driftsinntektene — 8,1 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 5,8 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 4,4 % | 4,3 % |
| Egenkapitalandel | 20,1 % | 41,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,18 | 1,56 |
| Gjeldsgrad | 3,99 | 1,18 |
| Egenkapitalrentabilitet | 79,1 % | 16,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +61,2 % | +2,6 % |
| Omsetning per ansatt | 1,73 mill kr | 1,50 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 32,8 % | 34,7 % |
| Lønnskostnad | 51,0 % | 42,9 % |
| Annen driftskostnad | 10,1 % | 14,1 % |
| Avskrivninger | 0,3 % | 1,1 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/926121820/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/926121820/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "926121820",
"nace_code": "43.210",
"industry_count": 3415,
"revenue": { "value": 88267528, "percentile": 0.9567 },
"operating_margin": { "value": 0.058, "percentile": 0.531 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "926121820" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Gmc Power & Automation AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Gmc Power & Automation AS blant de største selskapene innen elektrisk installasjonsarbeid?
Hvor solid er Gmc Power & Automation AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Godt å vite om Gmc Power & Automation AS
Hvor stor er bransjen Gmc Power & Automation AS tilhører?
Gmc Power & Automation AS er ett av 93 selskaper innen elektrisk installasjonsarbeid i Stavanger, og ett av 5 514 på landsbasis.
Hvor lenge har Gmc Power & Automation AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Gmc Power & Automation AS ble etablert i 2020 og er blant de nyere aktørene, eldre enn 34 % av selskapene i bransjen.
Er Gmc Power & Automation AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Gmc Power & Automation AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Gmc Power & Automation AS?
Kenneth Eichner er registrert som daglig leder i Gmc Power & Automation AS.
Hvem er største aksjonær i Gmc Power & Automation AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Gmc Holding AS største eier i Gmc Power & Automation AS med 100 % av aksjene.
Hva omsatte Gmc Power & Automation AS for i 2025?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 88,27 mill kr, opp 61 % fra 2024. Egenkapitalen var 4,94 mill kr ved årsslutt.
Hvor lønnsom er driften i Gmc Power & Automation AS?
Driftsresultatet for 2025 var 5,12 mill kr (driftsmargin 5,8 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvilket revisjonsselskap bruker Gmc Power & Automation AS?
I Enhetsregisteret er Gmc Power & Automation AS registrert med revisor Pricewaterhousecoopers AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Rogaland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.