Hopp til innhold
Nytt: sokfirma i Claude og ChatGPT – salgslister, soliditet, konsern og mer.Les mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

Eye-Share AS

Org.nr 920775543

www.eye-share.no

Om Eye-Share AS

Eye-Share AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Stavanger, Rogaland. Selskapet er registrert i bransjen Utgivelse av annen programvare. Virksomheten ble stiftet i 1968 og har vært i drift i 58 år. Torhill Gysland Falnes er daglig leder, og Johan Enger Nygaard er styreleder. Selskapet er ett av 22 innen utgivelse av annen programvare i Stavanger, og ett av 824 i Norge. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (81 %).

Aktivitet og formål

Drive forretning innen informasjonsteknologi, samt alt som står i den forbindelse.

AI-sammendrag

Som heleid datterselskap av TietoEvry Norway er virksomheten et tydelig lønnsomt programvarehus, med et resultat på 44 mrd... Rettelse, her er den korrekte versjonen: Som heleid datterselskap av TietoEvry Norway leverer aktøren sterk lønnsomhet, med et resultat på 44 mill. kr på 247 mill. kr i omsetning (+12%) og en driftsmargin over bransjesnittet. Den lave egenkapitalandelen på om lag 30% og en gjeldsandel på 108 mill. kr er et svakere punkt, men konsernforankringen demper risikoen. Plasseringen blant de 10% største i bransjen på både omsetning og ansatte viser at 117 ansatte gir betydelig skala i et ellers lite segment.

API og MCPGET /company/920775543

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/920775543" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "920775543",
  "name": "EYE-SHARE AS",
  "org_form": "AS",
  "nace_code": "58.290",
  "nace_desc": "Utgivelse av annen programvare",
  "employees": 117,
  "address": { "municipality": "STAVANGER", "county": "ROGALAND", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "920775543" })

Spør AI-assistenten

  • Hvilken bransje er Eye-Share AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
  • Når ble Eye-Share AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
  • Hvor i Stavanger holder Eye-Share AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Balanse

2025
Eiendeler155,15 mill kr
Anleggsmidler2 %2,37 mill krOmløpsmidler98 %152,78 mill kr
Egenkapital og gjeld155,15 mill kr
Innskutt egenkapital8 %12,31 mill krOpptjent egenkapital22 %34,87 mill krKortsiktig gjeld67 %104,61 mill kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader195,25 mill kr
Netto finans3,50 mill kr
Ordinært resultat før skatt55,33 mill kr
ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
2025247,07 mill kr51,82 mill kr44,15 mill kr155,15 mill kr47,18 mill kr107,98 mill kr
2024220,65 mill kr59,02 mill kr51,18 mill kr149,97 mill kr43,16 mill kr106,81 mill kr
2023202,00 mill kr49,18 mill kr42,08 mill kr132,07 mill kr40,14 mill kr91,92 mill kr
2022173,77 mill kr39,14 mill kr32,83 mill kr110,01 mill kr36,64 mill kr73,37 mill kr
2021151,20 mill kr33,84 mill kr27,19 mill kr94,13 mill kr33,32 mill kr60,81 mill kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

I 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 44 prosent av driftsinntektene.

Balansen er likvid: bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 75 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.

API og MCPGET /company/920775543/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/920775543/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "920775543",
  "years": [
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 247068000,
      "operating_profit": 51822000,
      "net_profit": 44154000,
      "equity": 47176000,
      …
    },
    {
      "year": 2024,
      "revenue": 220654000,
      "operating_profit": 59022000,
      "net_profit": 51183000,
      "equity": 43165000,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "920775543" })

Spør AI-assistenten

  • Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Eye-Share AS de siste årene.
  • Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Eye-Share AS per år.
  • Hvordan har omsetningen til Eye-Share AS utviklet seg fra 2021 til 2025?

Roller og styre4

Daglig leder

1Sist endret 08.03.2005
Daglig lederSignaturProkura

Styre

2Sist endret 16.08.2022
Styrets lederSignatur
StyremedlemSignatur
Representant for de ansatte

Revisor

1Sist endret 17.09.2020
Revisor
repr. DELOITTE ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →
API og MCPGET /company/920775543/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/920775543/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "920775543",
  "roles": [
    { "role_type": "Daglig leder", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    { "role_type": "Styrets leder", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "920775543" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem sitter i styret i Eye-Share AS?
  • Hvem er daglig leder og styreleder i Eye-Share AS?
  • Hvilket revisjonsselskap reviderer Eye-Share AS?

Aksjonærer og eierstruktur

År:
AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Tietoevry Norway ASSelskapOrdinære aksjer100.0 %12 000 000

1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

API og MCPGET /company/920775543/shareholders

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/920775543/shareholders" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "920775543",
  "shareholders": [
    { "shareholder_name": "TIETOEVRY NORWAY AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
  ],
  "total": 1
}

MCP

get_company_shareholders({ "org_no": "920775543" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor stor andel av Eye-Share AS eier Tietoevry Norway AS, og hvem eier resten?
  • Hvor mange aksjonærer har Eye-Share AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
  • Hvem eier Eye-Share AS, og hvor store eierandeler har de?

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

Tietoevry OyjUtenlandsk · Finland
100,0 %

Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.

Underenheter og kunngjøringer

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Eye-Share AS Avd FornebuBEDRUtgivelse av annen programvareBærum16
Eye-Share AS Avd StavangerBEDRUtgivelse av annen programvareStavanger101

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:118→117
  2. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:117→118
  3. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:118→117
  4. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  5. Selskapsopplysninger oppdatert

Bransjesammenligning

Lønnskostnad utgjør 44,2 % av driftsinntektene — 2,7 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin21,0 %6,1 %
Resultatmargin17,9 %6,9 %
Egenkapitalandel30,4 %45,8 %
Likviditetsgrad1,461,29
Gjeldsgrad2,290,77
Egenkapitalrentabilitet93,6 %10,0 %
Omsetningsvekst (siste år)+12,0 %+5,6 %
Omsetning per ansatt2,11 mill kr2,48 mill kr
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Varekostnad16,7 %17,3 %
Lønnskostnad44,2 %41,5 %
Annen driftskostnad18,1 %18,0 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/920775543/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/920775543/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "920775543",
  "nace_code": "58.290",
  "industry_count": 675,
  "revenue": { "value": 247068000, "percentile": 0.9475 },
  "operating_margin": { "value": 0.2097, "percentile": 0.7377 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "920775543" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor ligger Eye-Share AS blant de 675 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
  • Hvordan er lønnsomheten til Eye-Share AS sammenlignet med andre i bransjen?
  • Er Eye-Share AS blant de største selskapene innen utgivelse av annen programvare?

Offentlig støtte

Eye-Share AS er registrert med 19 SkatteFUNN-søknader, 12 godkjent.

19 søknader · 12 godkjent
InnsendtProsjektPeriodeStatus
5.5.2023Eye-share Enable2023–2025Godkjent
23.2.2022Eye-Share AI2022–2022Godkjent
28.5.2019Eye-Share AI2019–2021Godkjent
9.2.2017Totalplattform for økonomistyring gjennom internkonsolidering2017–2018Godkjent
1.9.2014Totalplattform for økonomistyring gjennom internkonsolidering2014–2016Godkjent
30.5.2014Totalplattform for økonomistyring gjennom internkonsolidering2014–2016Avslått
22.1.2013Forlengelse av 201856 - "Elektronisk dokumentflytkontroll"2013–2013Godkjent
14.12.2009Elektronisk dokumentflytkontroll2010–2012Godkjent
29.12.2004eye-share faktura Microsoft versjon 42004–2005Avslått
29.11.2004Sysped integrasjon2004–2004Avslått

Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)

Analyse: Hvor mye offentlig støtte endte i konkurs? →

API og MCPGET /company/920775543/grants

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/920775543/grants" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "920775543",
  "innovasjon_norge": [],
  "forskningsradet": [],
  "skattefunn": [
    { "prosjekttittel": "Eye-share Enable", "godkjent": true, "innsendt_dato": "2023-05-05", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_grants({ "org_no": "920775543" })

Spør AI-assistenten

  • Hvilken offentlig støtte har Eye-Share AS fått?
  • Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Eye-Share AS søkt om, og ble de godkjent?
  • Oppsummer all offentlig støtte til Eye-Share AS per år.

Ofte spurt om Eye-Share AS

Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Eye-Share AS?

Det er registrert 824 selskaper i Norge innen utgivelse av annen programvare, hvorav 22 i Stavanger.

Er Eye-Share AS et etablert selskap?

Selskapet har eksistert siden 1968, som er lenger enn 99 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 1 annet selskap i bransjen etablert.

Hvem er daglig leder i Eye-Share AS?

Daglig leder i Eye-Share AS er Torhill Gysland Falnes, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.

Hvilke eiere står bak Eye-Share AS?

Eye-Share AS eies i hovedsak av Tietoevry Norway AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.

Hva er omsetningen til Eye-Share AS?

Eye-Share AS hadde i 2025 en omsetning på 247,07 mill kr og et overskudd på 44,15 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.

Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Eye-Share AS?

Eye-Share AS er vurdert til A – Meget solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.

Har Eye-Share AS flere lokasjoner?

Det er registrert 2 avdelinger under Eye-Share AS i Enhetsregisteret. Underenheter er ikke egne selskaper, men separate arbeidssteder under samme juridiske enhet.

Er Eye-Share AS registrert i MVA-registeret?

Eye-Share AS er registrert i MVA-registeret (siden 2001) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Rogaland