Sporveien AS
- Omsetning
- 2,1 mrd
- +4,7 %
- Resultat
- 235 mill
- +89,3 %
- Ansatte
- 1 066
- +1 siden mars
Om Sporveien AS
Sporveien AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Passasjertransport med sporvei. Virksomheten ble stiftet i 1924 og har vært i drift i 102 år. Birte Kristine Wulfsberg Sjule er daglig leder, og Åsne Havnelid er styreleder. Selskapet er ett av 6 innen passasjertransport med sporvei i Oslo, og ett av 9 i Norge. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (100 %).
Aktivitet og formål
Selv, eller gjennom deltakelse i og samarbeide med andre selskaper, å forestå persontransport, samt annen virksomhet i naturlig forbindelse med dette. Selskapet skal sikre at vognleieprinsippet slik det er beskrevet i byrådssak 85/2011 blir opprettholdt.
AI-sammendrag
Full kommunal eierskap gjennom Oslo kommune og en egenkapitalandel på rundt 39% gir et stabilt fundament for en kapitalintensiv trikkedrift, og et overskudd på 235 millioner kroner viser at driften er lønnsom utover det man typisk ser i bransjen. Omsetningsveksten på 5% til 2,1 milliarder kroner, kombinert med over 1000 ansatte, plasserer aktøren blant de største i sitt marked. Gjelden på 6,8 milliarder kroner knyttet til vognparken og infrastruktur samt full avhengighet av én eier er likevel de viktigste risikofaktorene på lang sikt.
API og MCPGET /company/915070434
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"name": "SPORVEIEN AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "49.120",
"nace_desc": "Passasjertransport med sporvei",
"employees": 1066,
"address": { "municipality": "OSLO", "county": "OSLO", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Når ble Sporveien AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Oslo holder Sporveien AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Sporveien AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +4,7 % fra 2024 · +33,9 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2,11 mrd kr | 178,74 mill kr | 235,21 mill kr | 11,25 mrd kr | 4,41 mrd kr | 6,84 mrd kr |
| 2024 | 2,02 mrd kr | 139,37 mill kr | 124,22 mill kr | 11,14 mrd kr | 4,17 mrd kr | 6,96 mrd kr |
| 2023 | 1,86 mrd kr | 11,02 mill kr | −162,71 mill kr | 10,87 mrd kr | 3,95 mrd kr | 6,92 mrd kr |
| 2022 | 1,67 mrd kr | 129,62 mill kr | 283,46 mill kr | 11,43 mrd kr | 4,11 mrd kr | 7,32 mrd kr |
| 2021 | 1,58 mrd kr | 128,51 mill kr | 210,82 mill kr | 9,38 mrd kr | 3,82 mrd kr | 5,56 mrd kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 39 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 10 prosent av eiendelene. Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Til gode hos konsernselskaper
- 1,5 mrd kr (14 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 3,1 mrd kr (27 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 49 mill kr
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 130 mill kr
API og MCPGET /company/915070434/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 2112983000,
"operating_profit": 178735000,
"net_profit": 235205000,
"equity": 4409758000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 2018739000,
"operating_profit": 139369000,
"net_profit": 124218000,
"equity": 4174553000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Sporveien AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Sporveien AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Sporveien AS de siste årene.
Roller og styre13
Daglig leder
1Sist endret 22.08.2023Styre
11Sist endret 04.02.2026Revisor
1Sist endret 22.08.2023API og MCPGET /company/915070434/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Sporveien AS?
List alle roller i Sporveien AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Sporveien AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Oslo Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 2 768 500 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/915070434/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "OSLO KOMMUNE", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Sporveien AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Sporveien AS eier Oslo Kommune, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Sporveien AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Oslo Kommune
6 selskaperDatterselskaper av Sporveien AS
10 selskaperAPI og MCPGET /company/915070434/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"chain": [
{ "org_no": "958935420", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "915070434", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 10,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Sporveien AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvilke datterselskaper har Sporveien AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Sporveien AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Sporveien AS | BEDR | Passasjertransport med sporvei | Oslo | 1066 |
Kunngjøringer82
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 1.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 28.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 31.10.2024 | Styre ↗ |
| 18.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 20.9.2023 | Styre ↗ |
| 22.8.2023 | Revisor ↗ |
| 22.8.2023 | Daglig leder ↗ |
| 25.5.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 25.5.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.9.2022 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/915070434/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-01", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-28", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Sporveien AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Sporveien AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Sporveien AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Nytt anbud utlystSnøryddeutstyr
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:1067→1066
- Stilling utlystProsjekteringsleder
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:1056→1067
- Nytt anbud utlystRammeavtale for kjøp av låsesmedtjenester
Bransjesammenligning
| Nøkkeltall | 2025 |
|---|---|
| Driftsmargin | 8,5 % |
| Resultatmargin | 11,1 % |
| Egenkapitalandel | 39,2 % |
| Likviditetsgrad | 0,61 |
| Gjeldsgrad | 1,55 |
| Egenkapitalrentabilitet | 5,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +4,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,98 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 |
|---|---|
| Varekostnad | 23,2 % |
| Lønnskostnad | 38,5 % |
| Annen driftskostnad | 19,5 % |
| Avskrivninger | 10,4 % |
Offentlig støtte
Sporveien AS er registrert med 1 forskningsprosjekt fra Forskningsrådet og 13 SkatteFUNN-søknader, 12 godkjent.
| Periode | Prosjekt | Aktivitet | Tildelt | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2023–2027 | Sustainable and resilient supply chain for transportation sector | Innovasjonsprosjekt i offentlig sektor 2022 | − | Avslag |
Kilde: Forskningsrådet
API og MCPGET /company/915070434/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915070434",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [
{
"prosjekttittel": "Sustainable and resilient supply chain for transportation sector",
"prosjektstart": 2023,
"tildelt_belop": 0,
…
}
],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Wave - prediksjon av vedlikehold",
"godkjent": false,
"innsendt_dato": "2023-09-05",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Sporveien AS søkt om, og ble de godkjent?
Hvilke forskningsprosjekter har Sporveien AS hatt hos Forskningsrådet?
Oppsummer all offentlig støtte til Sporveien AS per år.
Offentlige anbud
Sporveien AS har vunnet 1 offentlig anbud og lyst ut 73 konkurranser.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19.10.2026 | Kjøper | Snøryddeutstyr | Oslo | − | − | Tildelt |
| 11.9.2026 | Kjøper | Rammeavtale for kjøp av låsesmedtjenester | Oslo | − | 200,00 mill kr | Tildelt |
| 31.8.2026 | Kjøper | Rammeavtale komposittarbeider | Oslo | 30.9.2026 | − | Utløpt |
| 28.8.2026 | Kjøper | Overtidsmat-Pizza | Nordland | 29.9.2026 | 72,00 mill kr | Utløpt |
| 20.8.2026 | Kjøper | Fruktkurver | Nordland | 21.9.2026 | 72,00 mill kr | Utløpt |
| 19.8.2026 | Kjøper | Anskaffelse av NDT, DT og inspeksjon av hjul, akslinger, boogier mv. til trikk og t-banevogner | Oslo | − | − | Tildelt |
| 29.6.2026 | Kjøper | Rammeavtale for Sporveiens nettverk- og brannmurplattform | Oslo | 17.8.2026 | 200,00 mill kr | Utløpt |
| 2.6.2026 | Kjøper | Rammeavtale for kjøp av låsesmedtjenester | Oslo | 2.7.2026 | 200,00 mill kr | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/915070434/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915070434/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 1, "tenders_won_12mo": 0, "tenders_issued_count": 73 },
"hits": [
{
"notice_id": "2026-116192",
"heading": "Snøryddeutstyr",
"publication_date": "2026-10-19",
"role": "buyer",
…
},
{
"notice_id": "2026-114268",
"heading": "Rammeavtale for kjøp av låsesmedtjenester",
"publication_date": "2026-09-11",
"role": "buyer",
…
},
…
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "915070434" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Snøryddeutstyr» ut på?
Hvilke anbud har Sporveien AS lyst ut, og hvilke er fortsatt åpne?
Hvilke offentlige anbud har Sporveien AS vunnet det siste året?
Immaterielle rettigheter
Sporveien AS har 8 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| T ↗ | 202100937 | 321580 | Registrert | 26.1.2031 |
| SPORVEIEN ↗ | 202112979 | 320536 | Registrert | 5.10.2031 |
| PANTO ↗ | 201315717 | 275736 | Registrert | 23.12.2033 |
| panto ↗ | 201315718 | 275735 | Registrert | 23.12.2033 |
| Sporveien ↗ | 201204106 | − | Henlagt | − |
| PULSEN AV OSLO ↗ | 201315715 | 275368 | Registrering opphørt | 23.12.2023 |
| sporveien ↗ | 201315714 | 275367 | Registrering opphørt | 23.12.2023 |
| PULSEN AV OSLO ↗ | 201315716 | 275366 | Registrering opphørt | 23.12.2023 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
SPORVEIEN AS eier aksjer i 10 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Enebakkveien 310 AS | Oslo | 100,0 % | 2018 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien Bussanlegg AS | Oslo | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien Media AS | Oslo | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien Oslo AS | Oslo | 100,0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien Eiendom AS | Oslo | 100,0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Joule AS | Oslo | 100,0 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien Trikken AS | Oslo | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien T-Banen AS | Oslo | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Unibuss AS | Oslo | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Sporveien Vognmateriell AS | Oslo | 100,0 % | 2019 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+24 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Godt å vite om Sporveien AS
Hvor stor er bransjen Sporveien AS tilhører?
Sporveien AS er ett av 6 selskaper innen passasjertransport med sporvei i Oslo, og ett av 9 på landsbasis.
Hvem leder Sporveien AS?
Birte Kristine Wulfsberg Sjule er registrert som daglig leder i Sporveien AS.
Hvem eier Sporveien AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Oslo Kommune største eier i Sporveien AS med 100 % av aksjene.
Hva omsatte Sporveien AS for i 2025?
Sporveien AS hadde i 2025 en omsetning på 2,11 mrd kr og et overskudd på 235,21 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor lønnsom er driften i Sporveien AS?
Driftsresultatet for 2025 var 178,74 mill kr (driftsmargin 8,5 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor mye egenkapital har Sporveien AS?
Ved utgangen av 2025 hadde Sporveien AS en egenkapital på 4,41 mrd kr, tilsvarende en egenkapitalandel på 39,2 %.
Hvor holder Sporveien AS til?
Sporveien AS holder til i Økernveien 9, 0653, OSLO, i Oslo kommune.
Når ble Sporveien AS stiftet?
Selskapet ble etablert i 1924. Det gir en historikk på om lag 102 år i registrene.
Er Sporveien AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 1970. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Bransjen der selskapet holder til
Andre interessante kommuner
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.