- Omsetning
- 9,5 mill
- +327,2 %
- Resultat
- −5,6 mill
- 7 års regnskap
Om Optisan AS
Optisan AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler. Virksomheten ble stiftet i 2014 og har vært i drift i 12 år. Svein Sandor Bognar er daglig leder, og Svein Sandor Bognar er styreleder. I 2025 hadde Optisan AS en omsetning på 9,45 mill kr, en økning på 327 % fra 2024. Selskapet endte året med et underskudd på 5,60 mill kr. Egenkapitalen var −407 727 kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Svein Sandor Bognar med 30 % av aksjene. Selskapet er ett av 235 innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler i Oslo, og ett av 765 i Norge. Det er eldre enn 64 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (76 %).
Aktivitet
Import, grossist og salg av næringsmidler.
Formål
Import av næringsmidler for distribusjon og salg, samt alt som står i forbindelse. Selskapet kan også ha eierinteresser i andre selskaper av enhver art.
API og MCPGET /company/913661060
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"name": "OPTISAN AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.390",
"nace_desc": "Engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler",
"employees": null,
"address": { "municipality": "OSLO", "county": "OSLO", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Hvor i Oslo holder Optisan AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Optisan AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Optisan AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +327,2 % fra 2024 · +333,8 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 9,45 mill kr | −5,65 mill kr | −5,60 mill kr | 3,44 mill kr | −407 727 kr | 3,84 mill kr |
| 2024 | 2,21 mill kr | −4,29 mill kr | −4,36 mill kr | 2,19 mill kr | 1,19 mill kr | 998 268 kr |
| 2023 | 1,26 mill kr | −3,35 mill kr | −3,39 mill kr | 1,21 mill kr | −801 031 kr | 2,01 mill kr |
| 2022 | 2,06 mill kr | −2,41 mill kr | −2,45 mill kr | 1,11 mill kr | 883 668 kr | 226 301 kr |
| 2021 | 2,18 mill kr | −138 860 kr | −173 734 kr | 1,22 mill kr | 537 644 kr | 681 544 kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at andre driftskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 91 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 24 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital. Balansen viser et udekket tap.
API og MCPGET /company/913661060/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 9454836,
"operating_profit": -5653518,
"net_profit": -5598980,
"equity": -407727,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 2213254,
"operating_profit": -4285826,
"net_profit": -4362472,
"equity": 1187156,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Optisan AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Optisan AS fra 2024 til 2025?
Hvor stort underskudd hadde Optisan AS i 2025, og hvor mye egenkapital er igjen?
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 11.09.2021Styre
4Sist endret 19.06.2025Regnskapsfører
2Sist endret 16.12.2025Revisor
1Sist endret 23.09.2026API og MCPGET /company/913661060/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Optisan AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Optisan AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Optisan AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
3 nye · 1 ute · 5 endret eierandel
- Lt Finans AS7,9 %
- Meteva III AS2,3 %
- Credo Gruppen AS1,1 %
- Alle under 1 % eierandel
… og 1 flere
- Svein Sandor Bognar37,5 % → 30 %
- Luzmon Medical AS5,4 % → 9,1 %
- Merete Helgesen Bognar17 % → 14,2 %
- Terminalpartner AS14,9 % → 12,5 %
- Bjørn Sigurd Johansen7,4 % → 6,2 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Svein Sandor Bognar | Person | Ordinære aksjer | 30,0 % | 1 563 300 |
| Merete Helgesen Bognar | Person | Ordinære aksjer | 14,2 % | 741 500 |
| Terminalpartner AS | Selskap | Ordinære aksjer | 12,5 % | 648 700 |
| Luzmon Medical AS | Selskap | Ordinære aksjer | 9,1 % | 472 400 |
| Lt Finans AS | Selskap | Ordinære aksjer | 7,9 % | 413 350 |
| Bjørn Sigurd Johansen | Person | Ordinære aksjer | 6,2 % | 322 600 |
| Torbjørn Gjelstad | Person | Ordinære aksjer | 3,0 % | 157 400 |
| Vero Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 2,8 % | 146 907 |
| Meteva III AS | Selskap | Ordinære aksjer | 2,3 % | 118 100 |
| Next Frontier AS | Selskap | Ordinære aksjer | 1,9 % | 100 000 |
26 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/913661060/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "TERMINALPARTNER AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 12.46,
"year": 2025,
…
},
{ "shareholder_name": "LUZMON MEDICAL AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 9.07, "year": 2025, … },
…
],
"total": 26
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Optisan AS eier Terminalpartner AS, og hvem eier resten?
Hvem er de fem største aksjonærene i Optisan AS?
Er Optisan AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 13 flere eiere ↓Vis færre ↑
Viser de 25 største av 29 beregnede eiere.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Optisan AS | BEDR | Engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler | Oslo | − |
Kunngjøringer49
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 23.9.2026 | Revisor ↗ |
| 17.9.2026 | Kapital ↗ |
| 17.9.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 24.8.2026 | Manglende roller ↗ |
| 14.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.1.2026 | Kapital ↗ |
| 5.1.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 20.6.2025 | Kapital ↗ |
| 20.6.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 19.6.2025 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/913661060/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-23", "type": "Revisor", … },
{ "dato": "2026-09-17", "type": "Kapital", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Når ble Optisan AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Optisan AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Optisan AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+SIGNATUR REVISJON AS(Revisor)
- Endring i aksjekapital
- Immateriell rettighetVaremerke:Optisan(Under behandling)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i aksjekapital
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 91,4 % av driftsinntektene — 81,8 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -59,8 % | 2,0 % |
| Resultatmargin | -59,2 % | 1,6 % |
| Egenkapitalandel | -11,9 % | 32,2 % |
| Likviditetsgrad | 0,80 | 1,37 |
| Omsetningsvekst (siste år) | +327,2 % | +6,7 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 44,1 % | 78,4 % |
| Lønnskostnad | 24,1 % | 8,9 % |
| Annen driftskostnad | 91,4 % | 9,6 % |
| Avskrivninger | 0,2 % | 0,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/913661060/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"nace_code": "46.390",
"industry_count": 557,
"revenue": { "value": 9454836, "percentile": 0.654 },
"operating_margin": { "value": -0.5979, "percentile": 0.0794 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Optisan AS på i bransjen?
Hvor ligger Optisan AS blant de 557 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Optisan AS sammenlignet med andre i bransjen?
Offentlig støtte
Optisan AS er registrert med 2 SkatteFUNN-søknader, 2 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 1.9.2023 | Sulforafan og Diabetes Type 2 (DiaOpt®) | 2023–2024 | Godkjent |
| 31.8.2023 | Sulforafan og tørre øyne | 2023–2024 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/913661060/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/913661060/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "913661060",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Sulforafan og Diabetes Type 2 (DiaOpt®)",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2023-09-01",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "913661060" })Spør AI-assistenten
Hvilken offentlig støtte har Optisan AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Optisan AS søkt om, og ble de godkjent?
Immaterielle rettigheter
Optisan AS har 3 varemerker registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| Optisan ↗ | 202610793 | − | Under behandling | − |
| SulforaPlus ↗ | 202115009 | − | Henlagt | − |
| Sulforaplus ↗ | 202114992 | 319607 | Registrert | 1.11.2031 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
OPTISAN AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Carepacks AS | Ås | 0,0 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Optisan AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Optisan AS?
Det er registrert 765 selskaper i Norge innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler, hvorav 235 i Oslo.
Er Optisan AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2014, som er lenger enn 64 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 19 andre selskaper i bransjen etablert.
Hva er statusen til Optisan AS?
Optisan AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Optisan AS?
Daglig leder i Optisan AS er Svein Sandor Bognar, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Optisan AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Svein Sandor Bognar største eier i Optisan AS med 30 % av aksjene. Nest størst er Merete Helgesen Bognar med 14,2 %.
Hva er omsetningen til Optisan AS?
I 2025 omsatte Optisan AS for 9,45 mill kr, opp 327 % fra 2024. Årsresultatet ble et underskudd på 5,60 mill kr.
Har Optisan AS registrerte immaterielle rettigheter?
Hos Patentstyret er det registrert 3 varemerker knyttet til Optisan AS.
Hvor ligger Optisan AS?
Forretningsadressen til Optisan AS er Vækerøåsen 12B, 0282, OSLO i Oslo kommune.
Hvordan kommer jeg i kontakt med Optisan AS?
I Enhetsregisteret har Optisan AS registrert nettsiden www.houseofhungary.no. Telefonnummer er også registrert og vises på selskapssiden.
Hvem er revisor for Optisan AS?
Optisan AS bruker Sparebank 1 Regnskapshuset Valhall AS som regnskapsfører og Signatur Revisjon AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Andre interessante kommuner
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.