Glava AS
Org.nr 912008754
Om Glava AS
Glava AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Indre Østfold, Østfold. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av glassfibre. Virksomheten ble stiftet i 1935 og har vært i drift i 91 år. Peik Næsje er daglig leder, og Andreas Edvin Fritzsønn er styreleder. Selskapet er ett av 26 i Norge innen produksjon av glassfibre. Det er eldre enn 99 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (81 %).
Aktivitet og formål
Utvikling, produksjon og markedsføring av isolasjonsmaterialer og andre varer, samt alt som står i forbindelse med dette. Selskapet kan ved aksjeinnskudd eller på annen måte gjøre seg interessert i andre foretagender.
AI-sammendrag
Som heleid datterselskap av Saint-Gobain Sweden AB har aktøren en trygg industriell forankring, og en egenkapital på 731 mill. kr (ca. 56% av eiendelene) gir solid finansiell slagkraft. Et omsetningsfall på 5% til 1,5 mrd. kr dempes av at driftsmarginen fortsatt ligger i øvre kvartil, med et resultat på 166 mill. kr. Posisjonen blant de største i bransjen med 309 ansatte gir skala, men gjør også virksomheten sårbar for svingninger i byggemarkedet.
API og MCPGET /company/912008754
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"name": "GLAVA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "23.140",
"nace_desc": "Produksjon av glassfibre",
"employees": 309,
"address": { "municipality": "INDRE ØSTFOLD", "county": "ØSTFOLD", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Hvor i Indre Østfold holder Glava AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Glava AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Glava AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,48 mrd kr | 204,15 mill kr | 166,15 mill kr | 1,33 mrd kr | 731,33 mill kr | 598,55 mill kr |
| 2024 | 1,55 mrd kr | 172,20 mill kr | 139,65 mill kr | 1,11 mrd kr | 711,61 mill kr | 398,55 mill kr |
| 2023 | 1,71 mrd kr | 204,30 mill kr | 164,80 mill kr | 1,16 mrd kr | 615,77 mill kr | 542,98 mill kr |
| 2022 | 1,75 mrd kr | 174,22 mill kr | 133,12 mill kr | 1,12 mrd kr | 593,73 mill kr | 531,02 mill kr |
| 2021 | 1,53 mrd kr | 174,18 mill kr | 133,10 mill kr | 1,09 mrd kr | 573,93 mill kr | 518,68 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 39 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 26 prosent av driftsinntektene. Regnskapet inneholder konsernbidrag.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/912008754/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 1475084000,
"operating_profit": 204150000,
"net_profit": 166147000,
"equity": 731334000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 1554623000,
"operating_profit": 172204000,
"net_profit": 139652000,
"equity": 711605000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Hvor mye falt omsetningen til Glava AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Glava AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Glava AS per år.
Roller og styre13
Daglig leder
1Sist endret 16.09.2025Styre
10Sist endret 21.02.2026Regnskapsfører
1Sist endret 26.02.2026Revisor
1Sist endret 06.12.2022Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/912008754/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Glava AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Glava AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Glava AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Saint-Gobain Sweden Abhadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Saintgobain Sweden Ab | Selskap | Ordinære aksjer | 100.0 % | 942 356 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/912008754/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "SAINTGOBAIN SWEDEN AB",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Glava AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Glava AS eier Saintgobain Sweden Ab, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Glava AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Datterselskaper av Glava AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/912008754/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"chain": [
{ "org_no": "912008754", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Glava AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Glava AS Produksjon Askim | BEDR | Produksjon av glassfibre | Indre Østfold | 190 |
| Glava AS Produksjon Stjørdal | BEDR | Produksjon av glassfibre | Stjørdal | 56 |
| Glava AS Salgskontor | BEDR | Produksjon av glassfibre | Oslo | 63 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 4.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.2.2026 | Styre ↗ |
| 16.9.2025 | Styre ↗ |
| 16.9.2025 | Daglig leder ↗ |
| 12.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.6.2025 | Styre ↗ |
| 20.3.2025 | Styre ↗ |
| 23.12.2024 | Styre ↗ |
| 15.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/912008754/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-04", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-02-21", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Glava AS sist endret?
Hvilke fusjoner har Glava AS vært involvert i?
Hva er de siste kunngjøringene for Glava AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:306→309
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:308→306
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:309→308
- Stilling utlystPå lageret ved vår fabrikk i Askim har vi ledig stilling som lageroperatør
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 25,5 % av driftsinntektene — 8,1 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 13,8 % | 7,5 % |
| Resultatmargin | 11,3 % | 9,6 % |
| Egenkapitalandel | 55,0 % | 41,2 % |
| Likviditetsgrad | 1,47 | 1,38 |
| Gjeldsgrad | 0,82 | 1,33 |
| Egenkapitalrentabilitet | 22,7 % | 6,5 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -5,1 % | -5,1 % |
| Omsetning per ansatt | 4,77 mill kr | 2,04 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 39,3 % | 33,9 % |
| Lønnskostnad | 25,5 % | 33,6 % |
| Annen driftskostnad | 17,5 % | 20,4 % |
| Avskrivninger | 3,8 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/912008754/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"nace_code": "23.140",
"industry_count": 21,
"revenue": { "value": 1475084000, "percentile": 1 },
"operating_margin": { "value": 0.1384, "percentile": 0.8571 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Glava AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Glava AS på i bransjen?
Hvor ligger Glava AS blant de 21 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Offentlig støtte
Glava AS er registrert med 7 SkatteFUNN-søknader, 7 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 9.12.2022 | FRONT | 2022–2022 | Godkjent |
| 1.9.2021 | Gjenvinning og gjenbruk av glassullavfall | 2021–2023 | Godkjent |
| 30.8.2021 | Nye innredningssystemer | 2021–2023 | Godkjent |
| 20.9.2019 | Prosjekt-19 Glava | 2020–2021 | Godkjent |
| 1.9.2017 | Prosjekt-17 Glava | 2017–2018 | Godkjent |
| 1.9.2015 | Prosjekt-15 Glava | 2015–2017 | Godkjent |
| 27.11.2003 | Reduksjon av utslipp til luft fra glassullproduksjon | 2003–2006 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/912008754/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/912008754/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "912008754",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{ "prosjekttittel": "FRONT", "godkjent": true, "innsendt_dato": "2022-12-09", … },
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "912008754" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Glava AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Glava AS fått?
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Glava AS søkt om, og ble de godkjent?
Immaterielle rettigheter
Glava AS har 14 varemerker og 2 patenter registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| GLAVAGRUPPEN ↗ | 202117526 | 321056 | Registrert | 16.12.2031 |
| Reform - kledd for fremtiden ↗ | 202108332 | 318485 | Registrert | 22.6.2031 |
| GLAVA ↗ | 202003603 | 311072 | Registrert | 10.3.2030 |
| GLAVA ISOLASJON For norske forhold ↗ | 201502849 | 283242 | Registrert | 3.3.2035 |
| GLAVA ISOLASJON ↗ | 201502861 | 283244 | Registrert | 3.3.2035 |
| GLAVA EXTREM ↗ | 200904985 | 252641 | Registrert | 24.9.2029 |
| MILJØVERN I PRAKSIS GLAVA ISOLASJON ↗ | 19894671 | 150019 | Registrert | 9.4.2032 |
| GLAVA ↗ | 19844039 | 123142 | Registrert | 21.11.2035 |
| GLAVA ISOLASJON ↗ | 19782122 | 104617 | Registrert | 13.3.2030 |
| GLAVAFLEX ↗ | 201502860 | 283243 | Registrering opphørt | 3.3.2025 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
GLAVA AS eier aksjer i 5 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Sagveien 17 AS | Indre Østfold | 100.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Østfold Follo Nyskapingsfond AS | Moss | 10.0 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
| Opplevelsessenteret Østfoldbadet AS | Indre Østfold | 2.1 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Askim Kulturhus AS | Indre Østfold | 1.6 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Tydal Skisenter AS | Tydal | 0.3 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Glava AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Glava AS?
Det er registrert 26 selskaper i Norge innen produksjon av glassfibre.
Er Glava AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1935, som er lenger enn 99 % av selskapene i samme bransje.
Hvem er daglig leder i Glava AS?
Daglig leder i Glava AS er Peik Næsje, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Glava AS?
Største aksjonær i Glava AS er Saintgobain Sweden Ab med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hva er omsetningen til Glava AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 1,48 mrd kr, ned 5 % fra 2024. Egenkapitalen var 731,33 mill kr ved årsslutt.
Hvor solid er balansen til Glava AS?
Egenkapitalen i Glava AS var 731,33 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 55 % av totalkapitalen.
Hvor mange ansatte har Glava AS?
Glava AS har 309 ansatte registrert i NAV Aa-registeret.
Får Glava AS støtte fra Innovasjon Norge eller Forskningsrådet?
I offentlige tildelingsdata er Glava AS oppført med 7 godkjente SkatteFUNN-søknader. Detaljene vises i seksjonen Offentlig støtte på denne siden.
Hvem er revisor for Glava AS?
Glava AS bruker Tell Norge AS som regnskapsfører og Kpmg AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Østfold
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.