Hopp til innhold
Nyttsokfirma i Claude og ChatGPTLes mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

Ims Technologies AS

Org.nr 911651769
Omsetning
350 mill
−6,2 %
Resultat
43,4 mill
−29,2 %
Ansatte
158
Mer

Om Ims Technologies AS

Ims Technologies AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Risør, Agder. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av dører og vinduer av metall. Virksomheten ble stiftet i 2013 og har vært i drift i 13 år. Preben Foss er daglig leder, og Roland Nilsen er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen produksjon av dører og vinduer av metall i Risør, og ett av 124 i Norge. Det ble etablert samme år som 4 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (81 %).

Aktivitet

Industri og montasje service.

Formål

Drive handel, verkstedsdrift, produksjon og montering av stålkonstruksjoner samt hva som står i forbindelse med slik virksomhet. Selskapet kan også engasjere seg i andre selskaper, foruten å forestå all type valutahandel og alt som står i naturlig sammenheng hermed.

AI-sammendrag

En egenkapitalandel på 50% og et resultat på 43 MKR, tilsvarende rundt 12% av omsetningen, gir solid handlingsrom selv om omsetningen falt 6% til 350 MKR. Som heleid datterselskap i IMS Group er virksomheten blant de største i bransjen både på omsetning og antall ansatte, og lønnsomheten plasserer den i øvre kvartil på driftsmargin. Full konsernkontroll på eiersiden gir korte beslutningsveier, men betyr også at utviklingen henger tett sammen med konsernets strategi.

API og MCPGET /company/911651769

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "name": "IMS TECHNOLOGIES AS",
  "org_form": "AS",
  "nace_code": "25.120",
  "nace_desc": "Produksjon av dører og vinduer av metall",
  "employees": 158,
  "address": { "municipality": "RISØR", "county": "AGDER", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Gi meg en kort oversikt over Ims Technologies AS: bransje, adresse og antall ansatte.
  • Hvilken bransje er Ims Technologies AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
  • Når ble Ims Technologies AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Omsetning 2021–2025 · −6,2 % fra 2024 · +66,5 % over 4 år

ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
2025349,82 mill kr56,95 mill kr43,35 mill kr188,59 mill kr95,04 mill kr93,54 mill kr
2024372,83 mill kr78,22 mill kr61,24 mill kr177,90 mill kr79,33 mill kr98,58 mill kr
2023301,21 mill kr40,24 mill kr33,20 mill kr153,70 mill kr60,25 mill kr93,46 mill kr
2022246,74 mill kr21,03 mill kr18,74 mill kr126,11 mill kr48,31 mill kr77,80 mill kr
2021210,16 mill kr21,80 mill kr16,42 mill kr116,96 mill kr40,77 mill kr76,19 mill kr

Balanse

2025
Eiendeler188,59 mill kr
Anleggsmidler8 %14,89 mill krOmløpsmidler92 %173,69 mill kr
Egenkapital og gjeld188,59 mill kr
Innskutt egenkapital0 %30 000 krOpptjent egenkapital50 %95,01 mill krLangsiktig gjeld2 %3,09 mill krKortsiktig gjeld48 %90,46 mill kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader292,87 mill kr
Finansinntekter2,75 mill kr
Finanskostnader4,04 mill kr
Netto finans−1,29 mill kr
Ordinært resultat før skatt55,66 mill kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

I 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 33 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende om lag halvparten av årsresultatet. Regnskapet inneholder konsernbidrag.

Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 15 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 30 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.

API og MCPGET /company/911651769/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "years": [
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 349819101,
      "operating_profit": 56953871,
      "net_profit": 43351053,
      "equity": 95043654,
      …
    },
    {
      "year": 2024,
      "revenue": 372834091,
      "operating_profit": 78223357,
      "net_profit": 61239363,
      "equity": 79327256,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Ims Technologies AS per år.
  • Hvordan har omsetningen til Ims Technologies AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
  • Hva var driftsmarginen til Ims Technologies AS i 2025?

Roller og styre7

Daglig leder

1Sist endret 02.06.2021
Preben Foss(f. 1979)
Daglig lederSignatur

Styre

5Sist endret 03.02.2026
Roland Nilsen(f. 1974)
Styrets lederSignatur
StyremedlemSignatur
Baard Nilsen(f. 1971)
StyremedlemSignatur
Tuva Eieland(f. 1986)
StyremedlemSignatur
Anne Evju Moland(f. 1962)
StyremedlemSignatur

Revisor

1Sist endret 06.10.2026
Revisor
repr. CEDRA NORGE ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →Tiltrådte oktober 2026
API og MCPGET /company/911651769/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "roles": [
    { "role_type": "Daglig leder", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    { "role_type": "Styrets leder", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem er daglig leder og styreleder i Ims Technologies AS?
  • Hvilket revisjonsselskap reviderer Ims Technologies AS?
  • List alle roller i Ims Technologies AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.

Aksjonærer og eierstruktur

AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Ims Group ASSelskapOrdinære aksjer100,0 %300

1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

API og MCPGET /company/911651769/shareholders

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769/shareholders" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "shareholders": [
    { "shareholder_name": "IMS GROUP AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
  ],
  "total": 1
}

MCP

get_company_shareholders({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem eier Ims Technologies AS, og hvor store eierandeler har de?
  • Hvor stor andel av Ims Technologies AS eier Ims Group AS, og hvem eier resten?
  • Hvor mange aksjonærer har Ims Technologies AS, og hvor mange aksjer er utstedt?

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

Dominion Fiduciary Services LimitedUtenlandsk · Malta
50,0 %
Kristoffer Nilsen
10,4 %

Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.

Underenheter1

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Ims Technologies ASBEDRProduksjon av dører og vinduer av metallRisør158

Kunngjøringer31

Kilde: Brønnøysundregistrene

API og MCPGET /company/911651769/kunngjoeringer

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769/kunngjoeringer" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "kunngjoeringer": [
    { "dato": "2026-10-06", "type": "Revisor", … },
    { "dato": "2026-08-08", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Hva er de siste kunngjøringene for Ims Technologies AS i Brønnøysundregistrene?
  • Når ble Ims Technologies AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
  • Når leverte Ims Technologies AS sist godkjent årsregnskap?

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:154→158
  2. Endring i roller og styre
    +CEDRA NORGE AS(Revisor)−CEDRA NORGE MOMENTUM AS(Revisor)
  3. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:152→154
  4. Selskapsopplysninger oppdatert
    Ansatte:157→152
  5. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert

Bransjesammenligning

Varekostnad utgjør 30,0 % av driftsinntektene — 13,1 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin16,3 %5,2 %
Resultatmargin12,4 %3,9 %
Egenkapitalandel50,4 %41,3 %
Likviditetsgrad1,921,57
Gjeldsgrad0,981,34
Egenkapitalrentabilitet45,6 %12,3 %
Omsetningsvekst (siste år)-6,2 %+0,3 %
Omsetning per ansatt2,21 mill kr1,95 mill kr
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Varekostnad30,0 %43,1 %
Lønnskostnad32,8 %34,9 %
Annen driftskostnad20,4 %15,5 %
Avskrivninger0,6 %1,1 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/911651769/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "nace_code": "25.120",
  "industry_count": 102,
  "revenue": { "value": 349819101, "percentile": 0.9802 },
  "operating_margin": { "value": 0.1628, "percentile": 0.7568 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Er Ims Technologies AS blant de største selskapene innen produksjon av dører og vinduer av metall?
  • Hvor solid er Ims Technologies AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
  • Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Ims Technologies AS på i bransjen?

Offentlig støtte

Ims Technologies AS er registrert med 7 SkatteFUNN-søknader, 7 godkjent.

7 søknader · 7 godkjent
InnsendtProsjektPeriodeStatus
28.8.2020Ex smarte motor og styresystem for A60 brann og semivanntette dører.2020–2021Godkjent
1.9.2019System for tilstandsovervåking av marine vanntette dører og branndører2019–2022Godkjent
31.8.2018Smarte motor og styresystem for A60 brann og semivanntette dører.2018–2019Godkjent
25.8.2016Utvikling av nytt vanntett brannvindu for høye trykk2016–2018Godkjent
18.8.2016Utvikling av nytt styresystem til vanntette dører2016–2018Godkjent
12.8.2016Nye typegodkjente vanntette dører med brannklasse A0, A60 og H1202016–2018Godkjent
27.6.2016Utvikling av en vanntett dør med to-motor-drift2016–2018Godkjent

Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)

Analyse: Hvor mye offentlig støtte endte i konkurs? →

API og MCPGET /company/911651769/grants

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/911651769/grants" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "911651769",
  "innovasjon_norge": [],
  "forskningsradet": [],
  "skattefunn": [
    {
      "prosjekttittel": "Ex smarte motor og styresystem for A60 brann og semivanntette dører.",
      "godkjent": true,
      "innsendt_dato": "2020-08-28",
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_grants({ "org_no": "911651769" })

Spør AI-assistenten

  • Oppsummer all offentlig støtte til Ims Technologies AS per år.
  • Hvilken offentlig støtte har Ims Technologies AS fått?
  • Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Ims Technologies AS søkt om, og ble de godkjent?

Spørsmål og svar om Ims Technologies AS

Hvor stor er bransjen Ims Technologies AS tilhører?

Ims Technologies AS er ett av 2 selskaper innen produksjon av dører og vinduer av metall i Risør, og ett av 124 på landsbasis.

Hvor lenge har Ims Technologies AS eksistert sammenlignet med bransjen?

Ims Technologies AS ble etablert i 2013 og er blant de nyere aktørene, eldre enn 26 % av selskapene i bransjen.

Hva betyr organisasjonsformen AS?

Organisasjonsformen til Ims Technologies AS er Aksjeselskap, forkortet AS. Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.

Hvem leder Ims Technologies AS?

Preben Foss er registrert som daglig leder i Ims Technologies AS.

Hvilke eiere står bak Ims Technologies AS?

Største aksjonær i Ims Technologies AS er Ims Group AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.

Går Ims Technologies AS med overskudd?

Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 349,82 mill kr, ned 6 % fra 2024. Egenkapitalen var 95,04 mill kr ved årsslutt.

Hvor holder Ims Technologies AS til?

Ims Technologies AS holder til i Molandsveien 22, 4994, AKLAND, i Risør kommune i Agder.

Er Ims Technologies AS MVA-registrert?

Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2015. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Agder