Malerbua AS
- Omsetning
- 20,8 mill
- +4,2 %
- Resultat
- 786 889
- −26,2 %
- Ansatte
- 25
- +3 siden mars
Om Malerbua AS
Malerbua AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Farsund, Agder. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass. Virksomheten ble stiftet i 1976 og har vært i drift i 50 år. Olav Egeland er daglig leder, og Olav Egeland er styreleder. Selskapet er ett av 5 innen detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Farsund, og ett av 1 655 i Norge. Det er eldre enn 97 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (80 %).
Aktivitet og formål
Malermesterfirma, utleie, handel samt alt hva dermed står i forbindelse, herunder gjennom aksjetegning eller på annen måte å delta i andre selskaper eller foretak.
AI-sammendrag
Sterk bransjeposisjon med topp 25% omsetning og topp 10% ansatte blant 1 282 sammenlignbare selskaper viser at dette malervarehuset i Farsund leverer godt over snittet på tross av sin regionale forankring. Egenkapitalandelen er imidlertid under bransjegjennomsnittet med kun 2M kr EK mot 6M kr gjeld, noe som gir begrenset finansielt handlingsrom selv om driftsmarginen er over snittet. Det tette eierskapet via holdingselskap (90%) gir stabil kontroll, og en beskjeden men positiv vekst på 4% antyder at virksomheten konsoliderer sin posisjon heller enn å ekspandere aggressivt.
API og MCPGET /company/911279029
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"name": "MALERBUA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.520",
"nace_desc": "Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass",
"employees": 25,
"address": { "municipality": "FARSUND", "county": "AGDER", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Hva driver Malerbua AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Malerbua AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Malerbua AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +4,2 % fra 2024 · +13,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 20,77 mill kr | 982 193 kr | 786 889 kr | 7,14 mill kr | 1,59 mill kr | 5,55 mill kr |
| 2024 | 19,92 mill kr | 1,39 mill kr | 1,07 mill kr | 7,02 mill kr | 2,81 mill kr | 4,22 mill kr |
| 2023 | 19,27 mill kr | 1,83 mill kr | 1,34 mill kr | 8,80 mill kr | 2,29 mill kr | 6,51 mill kr |
| 2022 | 18,00 mill kr | 1,00 mill kr | 853 601 kr | 7,64 mill kr | 2,51 mill kr | 5,13 mill kr |
| 2021 | 18,28 mill kr | 2,00 mill kr | 1,56 mill kr | 6,98 mill kr | 1,66 mill kr | 5,32 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 41 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 40 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 31 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Gjeld til konsernselskaper
- 110 000 kr (2 % av balansen)
API og MCPGET /company/911279029/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 20766682,
"operating_profit": 982193,
"net_profit": 786889,
"equity": 1594343,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 19920633,
"operating_profit": 1385573,
"net_profit": 1066890,
"equity": 2807454,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Malerbua AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Malerbua AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Malerbua AS de siste årene.
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 31.01.2002Styre
2Sist endret 11.11.2019Regnskapsfører
1Sist endret 16.01.2003Revisor
1Sist endret 05.11.2018API og MCPGET /company/911279029/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Malerbua AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Malerbua AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Malerbua AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 endret eierandel
- Malerbua Holding AS100 % → 90 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Malerbua Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 90,0 % | 900 |
| Kjørrefjordveien 9 AS | Selskap | Ordinære aksjer | 10,0 % | 100 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/911279029/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "MALERBUA HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 90, "year": 2025, … },
{
"shareholder_name": "KJØRREFJORDVEIEN 9 AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 10,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Malerbua AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Malerbua AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Malerbua AS eier Malerbua Holding AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
API og MCPGET /company/911279029/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"chain": [
{ "org_no": "926159917", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "911279029", "owner_pct": 90, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Malerbua AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Malerbua AS | BEDR | Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass | Farsund | 25 |
Kunngjøringer54
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 8.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.5.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.5.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 7.7.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.6.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.1.2021 | Kapital ↗ |
| 14.1.2021 | Vedtektsdato ↗ |
| 31.12.2020 | Kapital ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/911279029/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-08", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-06-21", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Når ble Malerbua AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Malerbua AS sist godkjent årsregnskap?
Har Malerbua AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:20→25
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:19→20
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:22→19
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 40,6 % av driftsinntektene — 22,3 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 4,7 % | 2,1 % |
| Resultatmargin | 3,8 % | 1,7 % |
| Egenkapitalandel | 22,3 % | 44,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,09 | 1,97 |
| Gjeldsgrad | 3,48 | 0,85 |
| Egenkapitalrentabilitet | 49,4 % | 6,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +4,2 % | +3,9 % |
| Omsetning per ansatt | 830 667,28 kr | 2,04 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 40,6 % | 62,9 % |
| Lønnskostnad | 40,1 % | 18,8 % |
| Annen driftskostnad | 13,5 % | 14,3 % |
| Avskrivninger | 1,1 % | 0,8 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/911279029/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "911279029",
"nace_code": "47.520",
"industry_count": 1284,
"revenue": { "value": 20766682, "percentile": 0.8229 },
"operating_margin": { "value": 0.0473, "percentile": 0.6353 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Malerbua AS blant de 1284 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Malerbua AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Malerbua AS blant de største selskapene innen detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass?
Offentlige anbud
Malerbua AS har vunnet 1 offentlig anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19.8.2025 | Vinner | Rammeavtale - Håndverkertjenester | Agder | − | 46,80 mill kr | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/911279029/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/911279029/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 1, "tenders_won_12mo": 0, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2025-111845",
"heading": "Rammeavtale - Håndverkertjenester",
"publication_date": "2025-08-19",
"role": "winner",
…
}
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "911279029" })Spør AI-assistenten
Hvilke offentlige anbud har Malerbua AS vunnet det siste året?
Hva gikk anbudet «Rammeavtale - Håndverkertjenester» ut på?
Investeringer
MALERBUA AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Mestergruppen AS | Oslo | 0,0 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Malerbua AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Malerbua AS?
Det er registrert 1 655 selskaper i Norge innen detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass, hvorav 5 i Farsund.
Er Malerbua AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1976, som er lenger enn 97 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 4 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvilken status har Malerbua AS i Enhetsregisteret?
Malerbua AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Malerbua AS?
Daglig leder i Malerbua AS er Olav Egeland, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Malerbua AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Malerbua Holding AS største eier i Malerbua AS med 90 % av aksjene. Nest størst er Kjørrefjordveien 9 AS med 10 %.
Hvordan går det økonomisk med Malerbua AS?
Malerbua AS hadde i 2025 en omsetning på 20,77 mill kr og et overskudd på 786 889 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Malerbua AS?
Malerbua AS er vurdert til A – Meget solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.
Er Malerbua AS registrert i MVA-registeret?
Malerbua AS er registrert i MVA-registeret (siden 1976) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Agder
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.