- Omsetning
- 15,9 mill
- +10 %
- Resultat
- −707 395
- 7 års regnskap
- Ansatte
- 42
Om Atlungstad Brenneri AS
Atlungstad Brenneri AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Stange, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Drift av kulturhistoriske museer. Virksomheten ble stiftet i 2011 og har vært i drift i 15 år. Stephanie Maria Christina Henning er daglig leder, og Sylvia Kristin Brustad er styreleder. Selskapet er ett av 3 innen drift av kulturhistoriske museer i Stange, og ett av 326 i Norge. Det ble etablert samme år som 1 annet selskap i bransjen.
Aktivitet og formål
Bevare, utvikle og drive et nasjonalt industrielt kulturminne og musealt formidlings- og opplevelsessenter på Altlungstad Brenneri.
AI-sammendrag
En egenkapitalandel på rundt 25% plasserer aktøren i bunn blant sammenlignbare selskaper, og et underskudd på 707 000 kr gir lite buffer selv om omsetningen vokste 10% til 16 mill. kr. Driften er arbeidsintensiv med 42 ansatte, noe som presser driftsmarginen under bransjesnittet, mens vennelaget som største eier (30,3%) tyder på sterk lokal forankring og dugnadsvilje. Et åtte medlemmer stort styre og jevnlige kunngjøringer viser aktiv styring, men fortsatt vekst må følges av bedre lønnsomhet for at det kulturhistoriske oppdraget skal stå på egne bein.
API og MCPGET /company/897312662
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"name": "ATLUNGSTAD BRENNERI AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "91.212",
"nace_desc": "Drift av kulturhistoriske museer",
"employees": 42,
"address": { "municipality": "STANGE", "county": "INNLANDET", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Hva driver Atlungstad Brenneri AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Atlungstad Brenneri AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Atlungstad Brenneri AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +10 % fra 2024 · +9 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 15,94 mill kr | −412 284 kr | −707 395 kr | 7,61 mill kr | 1,84 mill kr | 5,77 mill kr |
| 2024 | 14,49 mill kr | −225 103 kr | −510 047 kr | 7,97 mill kr | 2,55 mill kr | 5,42 mill kr |
| 2023 | 16,25 mill kr | 668 159 kr | 386 902 kr | 9,49 mill kr | 3,28 mill kr | 6,21 mill kr |
| 2022 | 16,07 mill kr | −163 077 kr | −385 000 kr | 9,76 mill kr | 2,89 mill kr | 6,86 mill kr |
| 2021 | 14,62 mill kr | 49 420 kr | −141 441 kr | 11,95 mill kr | 3,28 mill kr | 8,67 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 57 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 11 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
API og MCPGET /company/897312662/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 15935507,
"operating_profit": -412284,
"net_profit": -707395,
"equity": 1840813,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 14492674,
"operating_profit": -225103,
"net_profit": -510047,
"equity": 2548208,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Hvor stort underskudd hadde Atlungstad Brenneri AS i 2025, og hvor mye egenkapital er igjen?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Atlungstad Brenneri AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Atlungstad Brenneri AS per år.
Roller og styre11
Daglig leder
1Sist endret 11.06.2026Styre
8Sist endret 03.09.2026Regnskapsfører
1Sist endret 23.05.2023Revisor
1Sist endret 29.10.2025API og MCPGET /company/897312662/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Atlungstad Brenneri AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Atlungstad Brenneri AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Atlungstad Brenneri AS?
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 ute · 2 endret eierandel
- Stange Energi AShadde 6,1 %
- Stange Kommune12,1 % → 17 %
- Nicolai Eugen Atlungstad3 % → 4,2 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Atlungstad Brenneris Venner | Selskap | Ordinære aksjer | 30,3 % | 100 |
| Stange Kommune | Selskap | Ordinære aksjer | 17,0 % | 56 |
| Arcus Norway AS | Selskap | Ordinære aksjer | 12,1 % | 40 |
| Innlandet Fylkeskommune | Selskap | Ordinære aksjer | 12,1 % | 40 |
| Atlungstad Golf AS | Selskap | Ordinære aksjer | 6,1 % | 20 |
| Eidsiva Energi AS | Selskap | Ordinære aksjer | 6,1 % | 20 |
| Hoff SA | Selskap | Ordinære aksjer | 6,1 % | 20 |
| Sparebank 1 Østlandet | Selskap | Ordinære aksjer | 6,1 % | 20 |
| Nicolai Eugen Atlungstad | Person | Ordinære aksjer | 4,2 % | 14 |
9 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/897312662/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "ATLUNGSTAD BRENNERIS VENNER",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 30.3,
"year": 2025,
…
},
{ "shareholder_name": "STANGE KOMMUNE", "is_corporate": true, "ownership_pct": 16.97, "year": 2025, … },
…
],
"total": 9
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Er Atlungstad Brenneri AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Atlungstad Brenneri AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Atlungstad Brenneri AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
- 1,3 %Atlungstad Golfklubb
- 0,4 %Port Innlandet AS
- 0,4 %Jan Erik Bjørseth
- 0,4 %Tormod Botheim
- 0,2 %Henning Berg· USA
- 0,2 %Herman Stadshaug
- 0,2 %Inger Bjørseth
- 0,2 %Brede Sørum
- 0,2 %Eilef Fjogstad
- 0,2 %Aaba Holding AS
- 44,5 %Sparebankstiftelsen Hedmark
- 8,6 %Totens Sparebankstiftelse
- 8,2 %Landsorganisasjonen I Norge
- 5 %Skandinaviska Enskilda Banken Ab· Storbritannia
- 2,6 %Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis
- 2 %Geveran Trading Company Ltd· Kypros
- 1,8 %Fellesforbundet
- 1,5 %Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- 1,4 %Brown Brothers Harriman & Co.· USA
- 1 %Norsk Nærings- Og Nytelsesmiddelarbeiderforbund
Vis 4 flere eiere ↓Vis færre ↑
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Atlungstad Brenneri AS | BEDR | Drift av kulturhistoriske museer | Stange | 42 |
Kunngjøringer44
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 3.9.2026 | Styre ↗ |
| 11.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.6.2026 | Daglig leder ↗ |
| 29.10.2025 | Revisor ↗ |
| 2.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.6.2025 | Styre ↗ |
| 14.10.2024 | Daglig leder ↗ |
| 14.10.2024 | Styre ↗ |
| 1.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.6.2023 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/897312662/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-03", "type": "Styre", … },
{ "dato": "2026-08-11", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Atlungstad Brenneri AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Atlungstad Brenneri AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Atlungstad Brenneri AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:41→42
- Endring i roller og styre+Kaija Eide Drønen(Styremedlem)−Eli Kristine Saastad(Styremedlem)−Jørn Andreas Haugen(Styremedlem)−Tirill Beate Myklebust Langleite(Styremedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:38→41
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:36→38
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 19,4 % av driftsinntektene — 16,1 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -2,6 % | 1,0 % |
| Resultatmargin | -4,4 % | 2,4 % |
| Egenkapitalandel | 24,2 % | 81,5 % |
| Likviditetsgrad | 0,89 | 2,62 |
| Gjeldsgrad | 3,14 | 0,16 |
| Egenkapitalrentabilitet | -38,4 % | 1,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +10,0 % | +4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 379 416,833 kr | 703 696,2 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 19,4 % | 3,3 % |
| Lønnskostnad | 57,1 % | 52,4 % |
| Annen driftskostnad | 22,8 % | 34,6 % |
| Avskrivninger | 3,2 % | 2,1 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/897312662/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"nace_code": "91.212",
"industry_count": 190,
"revenue": { "value": 15935507, "percentile": 0.7273 },
"operating_margin": { "value": -0.0259, "percentile": 0.3353 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Atlungstad Brenneri AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Atlungstad Brenneri AS blant de største selskapene innen drift av kulturhistoriske museer?
Hvor solid er Atlungstad Brenneri AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Offentlig støtte
Atlungstad Brenneri AS er registrert med 3 tildelinger fra Innovasjon Norge (3,25 mill kr).
| Dato | Kategori | Underkategori | Beløp | Type |
|---|---|---|---|---|
| 1.2.2021 | Ekstraordinære tiltak | Koronatiltak | 2,40 mill kr | Tilskudd |
| 5.5.2015 | Oppstartstilskudd | Landsdekkende etablerertilskudd | 800 000 kr | Tilskudd |
| 21.2.2014 | Innovasjonstilskudd | Mentortjenesten | 50 000 kr | Tilskudd |
Kilde: Innovasjon Norge
API og MCPGET /company/897312662/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/897312662/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "897312662",
"innovasjon_norge": [
{
"virkemiddelkategori": "Ekstraordinære tiltak",
"innvilget_belop": 2400000,
"innvilget_dato": "2021-02-01",
…
},
…
],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": []
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "897312662" })Spør AI-assistenten
Oppsummer all offentlig støtte til Atlungstad Brenneri AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Atlungstad Brenneri AS fått?
Hvor mye har Atlungstad Brenneri AS fått fra Innovasjon Norge, og til hva?
Immaterielle rettigheter
Atlungstad Brenneri AS har 1 varemerke registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| AB Atlungstad Brenneri Stange Etablert 1855 ↗ | 201712219 | 296636 | Registrert | 18.9.2027 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
ATLUNGSTAD BRENNERI AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| De Historiske AS | Bergen | 0,1 % | 2022 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIVis 5 tilVis færre
Også på denne adressen
Ofte spurt om Atlungstad Brenneri AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Atlungstad Brenneri AS?
Det er registrert 326 selskaper i Norge innen drift av kulturhistoriske museer, hvorav 3 i Stange.
Er Atlungstad Brenneri AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2011, som er lenger enn 24 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 1 annet selskap i bransjen etablert.
Er Atlungstad Brenneri AS et aktivt selskap?
Atlungstad Brenneri AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hva betyr organisasjonsformen AS?
Atlungstad Brenneri AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er daglig leder i Atlungstad Brenneri AS?
Daglig leder i Atlungstad Brenneri AS er Stephanie Maria Christina Henning, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvilke eiere står bak Atlungstad Brenneri AS?
Atlungstad Brenneri AS eies i hovedsak av Atlungstad Brenneris Venner (30,3 %). Totalt er det registrert 9 aksjonærer. Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva er omsetningen til Atlungstad Brenneri AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 15,94 mill kr, opp 10 % fra 2024. Egenkapitalen var 1,84 mill kr ved årsslutt.
Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Atlungstad Brenneri AS?
Atlungstad Brenneri AS er vurdert til B – Solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.