Espira Hollund AS
- Omsetning
- 18,8 mill
- −6 %
- Resultat
- 86 965
- +33,4 %
- Ansatte
- 20
- −4 siden mars
Om Espira Hollund AS
Espira Hollund AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Karmøy, Rogaland. Selskapet er registrert i bransjen Førskoleundervisning og drift av barnehager. Virksomheten ble stiftet i 2022 og har vært i drift i 4 år. Trond Jahren er styrets leder. I 2025 hadde Espira Hollund AS en omsetning på 18,84 mill kr, en nedgang på 6 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 86 965 kr. Egenkapitalen var 341 150 kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Espira Barnehager AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 131 innen førskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy, og ett av 2 958 i Norge. Det ble etablert samme år som 645 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (58 %).
Aktivitet
Drift av barnehager.
Formål
Drift av barnehager og det som naturlig hører sammen med slik virksomhet.
API og MCPGET /company/830550542
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"name": "ESPIRA HOLLUND AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "85.100",
"nace_desc": "Førskoleundervisning og drift av barnehager",
"employees": 20,
"address": { "municipality": "KARMØY", "county": "ROGALAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Hva driver Espira Hollund AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Espira Hollund AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Espira Hollund AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Økonomi
Omsetning 2022–2025 · −6 % fra 2024
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 18,84 mill kr | 1,20 mill kr | 86 965 kr | 26,81 mill kr | 341 150 kr | 26,46 mill kr |
| 2024 | 20,05 mill kr | 1,09 mill kr | 65 196 kr | 27,98 mill kr | 176 185 kr | 27,80 mill kr |
| 2023 | 21,42 mill kr | 1,25 mill kr | 494 473 kr | 29,19 mill kr | 176 184 kr | 29,02 mill kr |
| 2022 | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 71 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.
- Til gode hos konsernselskaper
- 1,4 mill kr (5 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 100 000 kr
API og MCPGET /company/830550542/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 18842314,
"operating_profit": 1201302,
"net_profit": 86965,
"equity": 341150,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 20051085,
"operating_profit": 1086369,
"net_profit": 65196,
"equity": 176185,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Espira Hollund AS i 2025?
Hvor mye falt omsetningen til Espira Hollund AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Espira Hollund AS de siste årene.
Roller og styre3
Styre
2Sist endret 29.12.2022Revisor
1Sist endret 09.12.2025Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/830550542/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"roles": [
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
{ "role_type": "Varamedlem", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Espira Hollund AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Espira Hollund AS?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Espira Hollund AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Espira Barnehager AS100 %
- Espira Gruppen AShadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Espira Barnehager AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 30 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/830550542/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "ESPIRA BARNEHAGER AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Espira Hollund AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Espira Hollund AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Espira Hollund AS eier Espira Barnehager AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Andre selskaper eid av Espira Barnehager AS
109 selskaperAPI og MCPGET /company/830550542/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"chain": [
{ "org_no": "913192281", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "991926577", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "985072825", "owner_pct": 100, … },
…
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Espira Hollund AS?
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Espira Hollund AS?
Hvem eier Espira Hollund AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Espira Hollund Barnehage | BEDR | Førskoleundervisning og drift av barnehager | Bømlo | 20 |
Kunngjøringer10
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 9.12.2025 | Kapital ↗ |
| 9.12.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 9.12.2025 | Gjennomføring av fisjon ↗ |
| 9.12.2025 | Revisor ↗ |
| 9.10.2025 | Fisjonsbeslutning ↗ |
| 24.9.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.1.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.2.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.12.2022 | Nyregistrering i Foretaksregisteret ↗ |
| 29.12.2022 | Gjennomføring av fisjon ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/830550542/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2025-12-09", "type": "Kapital", … },
{ "dato": "2025-12-09", "type": "Vedtektsdato", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Har Espira Hollund AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Espira Hollund AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Espira Hollund AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:21→20
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:23→21
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:24→23
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:21→24
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:22→21
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 70,5 % av driftsinntektene — 7,3 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 6,4 % | 2,1 % |
| Resultatmargin | 0,5 % | 1,7 % |
| Egenkapitalandel | 1,3 % | 29,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,57 | 1,40 |
| Gjeldsgrad | 77,58 | 1,97 |
| Egenkapitalrentabilitet | 25,5 % | 10,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -6,0 % | +4,7 % |
| Omsetning per ansatt | 942 115,7 kr | 577 403,755 kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 70,5 % | 77,8 % |
| Annen driftskostnad | 15,9 % | 15,9 % |
| Avskrivninger | 7,2 % | 1,5 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/830550542/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/830550542/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "830550542",
"nace_code": "85.100",
"industry_count": 2409,
"revenue": { "value": 18842314, "percentile": 0.7793 },
"operating_margin": { "value": 0.0638, "percentile": 0.7698 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "830550542" })Spør AI-assistenten
Er Espira Hollund AS blant de største selskapene innen førskoleundervisning og drift av barnehager?
Hvor solid er Espira Hollund AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Espira Hollund AS på i bransjen?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+117 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Ofte spurt om Espira Hollund AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Espira Hollund AS?
Det er registrert 2 958 selskaper i Norge innen førskoleundervisning og drift av barnehager, hvorav 131 i Karmøy.
Er Espira Hollund AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2022, som er lenger enn 20 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 645 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Espira Hollund AS bedre enn andre i bransjen?
Espira Hollund AS hadde en driftsmargin på 6,4 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 2,1 % for førskoleundervisning og drift av barnehager.
Hva er statusen til Espira Hollund AS?
Espira Hollund AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er største aksjonær i Espira Hollund AS?
Største aksjonær i Espira Hollund AS er Espira Barnehager AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hva er omsetningen til Espira Hollund AS?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 18,84 mill kr, ned 6 % fra 2024. Egenkapitalen var 341 150 kr ved årsslutt.
Hva er aksjekapitalen i Espira Hollund AS?
Espira Hollund AS har en registrert aksjekapital på 30 000 kr, fordelt på 30 000 aksjer.
Hva er organisasjonsnummeret til Espira Hollund AS?
Espira Hollund AS har organisasjonsnummer 830 550 542. Organisasjonsnummeret er et unikt nisifret nummer fra Brønnøysundregistrene som identifiserer virksomheten i alle offentlige registre.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Rogaland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.